İçeriğe Yönlendir

Paslı Buzdolabı Rafı

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Yılda toplamda 3 ay civarı kullanılan Regal marka bir buzdolabımız var. 15 -16 yıllık var. İçindeki raflarda pas olmaya başlamış. Gayet güzel çalışıyor. Ve sadece yazın kullanıldığı için yeni bir buzdolabı almak gereksiz. Bozulduğu zaman yenilemeyi düşünüyorum. Raflar bir buzdolabı parası yapıyor gibi (Eski olduğu için servisinde yok. Siparişle isteyeceğiz diyolar. Uzun iş). Rafları nasıl kurtarabilirim? Fiziksel olarak sağında solunda kopma falan yok.Gayet sağlam. Sadece pas problemi var. Doğru olur mu bilemediğim için, sprey boyayla boyamak istemedim. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Raf üzeri kaplama dimi, komple temizle ve galvaniz kaplat. Sonrasında akrilik sprey vernik ile patlat. Ömürlük olur. Ancak galvaniz ve akrilik gıdalara uygun mu bilgim yok 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

galvaniz yerine çinko kaplama daha iyi olabilir. (market arabalarının kaplaması )

hatta mümkünse krom kaplama bile yaptırılabilir. muslukların yüzey kaplaması gibi olur. 

çinko kaplamanın  kg fiyatı 1,5 tl civarı yaptırıyoruz. gerçi biz yaptırdık mı biraz kg olarak fazla yaptırdığımız için bize ucuz fiyat veriyorlardır 

bence bir kaplama firması ile görüşmenizi tavsiye ederim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Gemen yakinimda buzdolap tamircisinde gordugum polisan sprey boya var. Komple dolabin icini boyuyordu. Simdi baktim; polisan ozel amacli emaye sprey boya yaziyor. Emaye oldugu icin gidaya uygundur diye dusunuyorum ama tam icerigine bakmak lazim Webde baktim satis sitelerinde 22 kusur tl gibi fiyati var. Bunun haricinde gida boyasi ise yararmi tutuculugu ne duzeyde olur bir fikrim yok ama onunda sprey olanlarini gordum yine sitelerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladığım kadarıyla bu dolap yaylada.. Galvanizi kromu nerede kaplatacak ?

Bence güzelce zımparala ve boya.. Sonuçta gıda ile doğrudan temas etmeyecek. 

Isınmayacak, yanmayacak. Bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Anladığım kadarıyla bu dolap yaylada.. Galvanizi kromu nerede kaplatacak ?

Bence güzelce zımparala ve boya.. Sonuçta gıda ile doğrudan temas etmeyecek. 

Isınmayacak, yanmayacak. Bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. 

gittiğinde gelirken getirecek kaplatacak hazırlayacak giderken yanında geri götürecek ve buzdolabı bozulana kadar sıkıntı yaşamayacak 

kısa vadede çözün için ise en güzeli alüminyum folyo ile kaplamak :p

kısa vadeli pratik çözüm veya tel üzerine saç tepsi de koyulabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Konu sahibinin affıyla, yeni konu açmadan buradan sorayım sorumu; eski model bir buzdolabımız var, çalışır durumda ve sürekli kullanılmıyor. Kırık raflarının yerine alternatif ne kullanılabilir? Uygun ölçüde Pleksiglass aklıma geliyor ama?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ahmet Ertugay yazdı:

Konu sahibinin affıyla, yeni konu açmadan buradan sorayım sorumu; eski model bir buzdolabımız var, çalışır durumda ve sürekli kullanılmıyor. Kırık raflarının yerine alternatif ne kullanılabilir? Uygun ölçüde Pleksiglass aklıma geliyor ama?

Olur ancak bolca delik olmalı hava sirkilasyonu için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

telli olması gerekmez bir çok buz dolabında raflar cam Pleksiglass mantıklı olabilir 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

telli olması gerekmez bir çok buz dolabında raflar cam Pleksiglass mantıklı olabilir 

Genelde raf tipi olanlar yeni tip dolaplar. Eski tip dolaba raf yapilmak isteniyor.Onlarda sogutma menfezi genelde tek yerde.O nedenle hava dolasimi kolay olmali bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Genelde raf tipi olanlar yeni tip dolaplar. Eski tip dolaba raf yapilmak isteniyor.Onlarda sogutma menfezi genelde tek yerde.O nedenle hava dolasimi kolay olmali bence.

eski dolaplarda da tek noktada olsa bile önden 5 cm ufak  arka kısımında ortası 1 cm küçük yapılırsa gene sürkilasyon sağlanabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Kırık mevcut raflarda tel üzeri şeffaf plastik malzeme ve hava deliği yok. Bu nedenle delik olmadan da pleksi kullanılabilir gibi. Tabi fiyatları ne civarda araştırmak lazım pleksinin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...