İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Düşük Hızlarda Silkeleme 1.4 TDCI

Naci Akdoğan

Recommended Posts

Naci Akdoğan

Merhaba arkadaşlar, 2005 1.4 TDCI 165.000 aracımda şehir içinde gezerken düşük hızlarda viraj döneceğim sırada 2. viteste (1500 devirlerde) özellikle araca gaz verdiğimde arac bir süre silkeleyip sonra kendini toparlayıp hızlanıyor, ancak aynı durumu dönerken debriyaj gaz yaparsam araç kaldırır gibi bu şekilde bir sorun olmuyor. daha önce dizel araç kullanmadım tüplü focusumda böyle bir sıkıntı yoktu araç tekleme olmadan yavaşça kendini toparlıyordu. acaba bu durum normalmi.

(forumda konuyu araştırdım ancak başına bu sorun gelip çözebilen biri denk gelmedi)

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

1.4 tdci alt devirlerde cansız ama 1500 de çok az bir devir değil toparlaması lazım aslında. Enjektörlerde belki sıkıntı olabilir duman atma vs var mı ?

Yorum bağlantısı
Özkan Gülenç

merhaba, silkeleme olayı aldığım yeni aracımda da oluyor, 2014 model Citroen C4 1.6 HDI MCP vites, 1. viteste kalkışlarda ve geri viteste düşük devirde yapıyor. gaz verdikten sonra toparlıyor. Ama trafikte dur kalk yaparken çok rahatsız ediyor. Sanki manüel vites aracı acemi biri kullanıyormuş gibi his veriyor.

bu sorun baskı balata'dan mı?  vites kalibrasyon mu gerekli? yoksa başka bir yerden olabilir mi?

yardımcı olabilir misiniz? 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
merhaba, silkeleme olayı aldığım yeni aracımda da oluyor, 2014 model Citroen C4 1.6 HDI MCP vites, 1. viteste kalkışlarda ve geri viteste düşük devirde yapıyor. gaz verdikten sonra toparlıyor. Ama trafikte dur kalk yaparken çok rahatsız ediyor. Sanki manüel vites aracı acemi biri kullanıyormuş gibi his veriyor.
bu sorun baskı balata'dan mı?  vites kalibrasyon mu gerekli? yoksa başka bir yerden olabilir mi?

yardımcı olabilir misiniz? 
Zaten aracınızda bir robot sizin yerinize manuel olarak vitesi değiştiriyor. Eğer balata açısından bir problemi yoksa mcp şanzıman için tamamen durmadan hareket ederseniz silkeleme yapar. Özellikle 90 lık köşe dönüşlerinde yokuşlarda vs. Birde mcp lerde şanzıman alıştırma diye bir olay daha vardı. Sanırım balataları azaldıkça bu alıştırma ile bir süre daha kullanabilirsin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Asm fiesta kullandım bir süre. Gördüğüm, motorun cılız oluşu nedeniyle şanzımanın tutarsız davranması idi. Racechip box ile tüm dert tasa ortadan kalmıştı. Tabi ki aracı aldığım müstesna kişilik bana vermeden önce yürütme sistemini tepeden tırnağa restore etti ve yeniledi. Onun da etkisi var 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Özkan Gülenç yazdı:

merhaba, silkeleme olayı aldığım yeni aracımda da oluyor, 2014 model Citroen C4 1.6 HDI MCP vites, 1. viteste kalkışlarda ve geri viteste düşük devirde yapıyor.

Siz bir kalibrasyon yaptırın.. 

Aşınmalara göre yeniden ayarlansın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Gülenç

kalibrasyon yapmadan önce baskı balata değiştirmek saçma olur sanırım.

kalibrasyon inşallah işe yararda yüksek masraftan kurtarır beni..

ilginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
kalibrasyon yapmadan önce baskı balata değiştirmek saçma olur sanırım.
kalibrasyon inşallah işe yararda yüksek masraftan kurtarır beni..
ilginize teşekkür ederim.
Masrafının çok yüksek olmadığı konuşuluyordu. Manuel vites olsa ondan bir tık fazladır baskı balata de değişimi. Gözünüz korkmasın.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Merhaba arkadaşlar, 2005 1.4 TDCI 165.000 aracımda şehir içinde gezerken düşük hızlarda viraj döneceğim sırada 2. viteste (1500 devirlerde) özellikle araca gaz verdiğimde arac bir süre silkeleyip sonra kendini toparlayıp hızlanıyor, ancak aynı durumu dönerken debriyaj gaz yaparsam araç kaldırır gibi bu şekilde bir sorun olmuyor. daha önce dizel araç kullanmadım tüplü focusumda böyle bir sıkıntı yoktu araç tekleme olmadan yavaşça kendini toparlıyordu. acaba bu durum normalmi.
(forumda konuyu araştırdım ancak başına bu sorun gelip çözebilen biri denk gelmedi)
Maf sensörü temizliği öneriyorum.
Yorum bağlantısı
Naci Akdoğan

Arkadaşlar aracı biraz daha dikkatli kullanırken gozlemledim 1.2 devirde felan yapıyor doğal olarak hiz baya düşüyor motor küçüklüğünden kaynaklaniyor dediğiniz gibi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Naci Akdoğan yazdı:

Arkadaşlar aracı biraz daha dikkatli kullanırken gozlemledim 1.2 devirde felan yapıyor doğal olarak hiz baya düşüyor motor küçüklüğünden kaynaklaniyor dediğiniz gibi. 

1200 dd normal. 1600 motor 120 bg 2018 arabam da silkeliyor o devirde. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...