İçeriğe Yönlendir

Tekerlek Rulman Sorunu

Mehmet Muhip Yılmaz

Recommended Posts

Mehmet Muhip Yılmaz
(düzenlendi)

Arkadaşlar selamlar ;

Evin diğer aracı ile Kurban bayramı münasebetiyle tatile çıktık. Çıkmadan eksikleri vs giderildi. Sol arka tekerlek rulmanıda ses yaptığı için değiştirildi ve FAG marka takıldı. Gel gelelim toplamda 3000-4000 km civarı bir yol kullandık. Ankara'ya dönerken yine sol arkadan hafif hafif ses yapmaya başladı ve Ankara'ya 200 km kala ses kafayı şişiricek seviyeye geldi. Araçta bagaj full'du olması gerketiğinden fazla ağırlık vardı.Zeytini zeytinyağı vs :)  Arka koltukta da olması gerektiğinden fazla kilolu 2 yetişkin vardı. Bu durumu ele alırsak bu bilyenin bu kadar kısa sürede bozulma ihtimali yüksek mi sizce ?

Saygılarımla 

tarihinde Mehmet Muhip Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Çağlar Bayur yazdı:

talihsizlik olmuş. geçmiş olsun

Çağlar bey aşırı yükte bozulma eğilimi normal mi ? Yoksa bir hata mı var takılan parçada sizce ? 

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Çekiç kullanıldı mı rulman değişimi vakti 
Teknisyen farkı, en can alıcı noktadan yakalamışsın [emoji38]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Servet bey usta ben değiştiririm dedi, yan dükkanda amatör bir presle eskisini söktü ama takarken nasıl taktı hatırlamıyorum. Aradım erken bozduysa Kampana'nın değişmesi gerekiyor dedi. Benimde kafama yatmadı.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Çağlar bey aşırı yükte bozulma eğilimi normal mi ? Yoksa bir hata mı var takılan parçada sizce ? 

O kadar yuk etki etmemeliydi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Benim aracın rulmanı ben degistirmistim. Yeni kapak bulamamis eskisini takmıştım. Yağ kaçırmış 2000 km sonra kitlemisti hemde öyle böyle değil 20 ile giderken diğer şeride atmıştı aracı. Böyle bir sorun olabilir dikkat edin Allah korusun

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
Servet Aydın yazdı:

Rulmanı çektirme ile alıyorlar tamam ama nasıl çakmaları lazım üstad?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Servet bey usta ben değiştiririm dedi, yan dükkanda amatör bir presle eskisini söktü ama takarken nasıl taktı hatırlamıyorum. Aradım erken bozduysa Kampana'nın değişmesi gerekiyor dedi. Benimde kafama yatmadı.

Pres ile taktığını umalım. 

Turhan Onat yazdı:

Rulmanı çektirme ile alıyorlar tamam ama nasıl çakmaları lazım üstad?

Eğer dış yüzey montaj ise rulman soğutulur, iç yüzey ise ısıtır. Metalin genleşme kanununa göre ve rulmanın dayanım ısısına göre ısıtılır. 

Soğutma ile montaj için rost off ice sprey kafidir. Isıtma ile montaj için indüksiyon ısıtma veya elektrik ocağı kafi. 150 200 derece bir kaç saniye yeterli genleşme için. 

Tüm bunlar yok ise pres. Dış yüzey için dıştan pres, iç yüzey montaj için iç yüzey alanı pres yapılır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Fag bmw de dışarıdan alabileceğiniz en pahalı marka. Bence marka ile alakalı bir sorun yok. Servet abinin dediği şekilde montajı sanayide kim yapar? 

Bende geçenlerde sol ön porya bilyasını değiştirdim, elinde tek vardı ve akşam yola çıkacaktım. Şimdi 120 den sonra balans problemi varmış gibi silkeleniyor araç. Sağı da aynı marka ile değiştireceğim. İnşallah çözülür. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O kadar yükten bişey olmaz bence
Bilya ya çakarken bozuldu. Yada bozulacağı varmış.
Ben de yılda bir falan sırayla ön bilyaları bozuyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Rulmanlar ani sert darbe ile bozulur yük sıkıntı yapmaz, servet beyin dediği gibi ya ustadan gelen darbe ile zedelendi kullanıldıkça zarar yazdı yada, siz bir çukur vs ile darbe ürettiniz etkilendi. Bu arada imalat dan da kusurlu üretim çıkmış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Şimdi ön porya bilyası bulunuyorda arka porya bilyası sıkıntı. Ford Kuga 2015 model aracım için bir bilenden yardım :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben de yılda bir falan sırayla ön bilyaları bozuyorum.

Ne diyorsun. Kaşkayı land gibi kullansam Demekki her ay Bilya takacağım 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Turhan Onat yazdı:

Şimdi ön porya bilyası bulunuyorda arka porya bilyası sıkıntı. Ford Kuga 2015 model aracım için bir bilenden yardım :)

2015 model kuganın bilyası nasıl bozulur 2001 transporterın daha bilyası degişmedi turhan bey bilya hemen bozulmaz baska bir sorun vardır 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ne diyorsun. Kaşkayı land gibi kullansam Demekki her ay Bilya takacağım 

Valla orijinal bilya almadım hiç. Yan sanayilerde durum bu. [emoji28]
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Erkan Işık yazdı:

2015 model kuganın bilyası nasıl bozulur 2001 transporterın daha bilyası degişmedi turhan bey bilya hemen bozulmaz baska bir sorun vardır 

Şanzıman ana pompa kırıldı ortağın. Araç 35.k 2015 model 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla orijinal bilya almadım hiç. Yan sanayilerde durum bu. emoji28.png

Yan Sanayi al. Rulman takılmadan önce keçe açılan tip ise harbi kauçuk gres, yoksa rulman metal keçe ise iyicene ısıt, harbi kauçuk gresi de su gibi ısıt. Rulmanı grese at ve bekle. Sonra tak, 5yıl sonra görüşelim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turhan Onat
Erkan Işık yazdı:

Valla bende anlamadım. Yeni lastik ve jant değiştirdik. 100 km sonrası arka taraftan süratle doğru orantılı artan bir uğultu başladı. Bir yerden başlamam lazım.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Turhan Onat yazdı:

Valla bende anlamadım. Yeni lastik ve jant değiştirdik. 100 km sonrası arka taraftan süratle doğru orantılı artan bir uğultu başladı. Bir yerden başlamam lazım.

Lastikleri sökün bir bakın araya birtaş vs girmiş olmasın lastıklerde janta surtme vs ezbere söktürmeyin 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Turhan Onat yazdı:

Teker takılı balans makinası ile bulunur ama, mutlaka araç kontağı boşta olmalı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Turhan Onat yazdı:

Değiştirmeden önce var mıydı?

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
Mehmet Göktürk yazdı:

Değiştirmeden önce var mıydı?

Yol sesi artmıştı. Lastiğe bağladık konuyu. Hankook dynapro hp2  lastik. Diş derinliği çok kötü olmasa bile  fren tutunma  kabiliyeti azalmıştı. Bu arada bir gaza gelip 235/55 r17 jantları  yine 235/45 r19 jantla değiştirdik tabi lastik olarakta Falken Azenis fk510 yazlık lastik aldık.

Akabinde Bujiler orjinal olanlarla yenilendi. Yol alırken arka taraftan bir uğultu geliyor. İçeride 120 km süratte 71 72 db seviyesinde bir gürültü mevcut. Belkide önceden lastikleri bir yer değiştirmem gerekiyor.

Servet Aydın yazdı:

Teker takılı balans makinası ile bulunur ama, mutlaka araç kontağı boşta olmalı. 

Üstad  awd araç Nasıl olacak?

Servet Aydın yazdı:

Şanzıman ana pompa kırıldı ortağın. Araç 35.k 2015 model 

Yan Sanayi al. Rulman takılmadan önce keçe açılan tip ise harbi kauçuk gres, yoksa rulman metal keçe ise iyicene ısıt, harbi kauçuk gresi de su gibi ısıt. Rulmanı grese at ve bekle. Sonra tak, 5yıl sonra görüşelim 

Kocaeli yolumun üstü valla. Her sene 2-3 defa Ankara yaparım :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...