İçeriğe Yönlendir

Sürücünün Aracını Şeritte Tutamaması.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Aşağidaki videodada olduğu gibi sürücü aracı şeritde tutmakta zorlanmakta sürekli sağ sol yalpalıyor. Aynı sorun 60 yaşındaki babamdada var. Yolcu iken biraz başımı ağrıtıyor.  Bunun sebebi nedir nasıl çözeriz.. 

Videonun 13:53 itibari ile izlersen daha çok belli olmakta. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vertigo başlangıcı olabilir, arabalar haddinden fazla pahalı bir sebebi de o.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Videodaki beceriksizlik gibi geldi bana. Genelde yanlış oturma pozisyonu ve yanlış direksiyon tutuşundan kaynaklanıyor.

Trafikte çok var böylesi, 100 ile giderken bile şeritten çıkıyorlar otoyol virajında. Yanından hızlı geçince de öbür tarafa yalpalıyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Babam arabamı sürerken yalpaladığından, acaba arabamı bozuk diye kendim denedim. Bende yalpalamıyor. 5 yıllık rot ayarı var arabada. Hiç ayarlatmadım.. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şerit kavramı olmayan adam çok, sinyal vermeyi nasıl öğrenemez insan? Maserati arkasından gittim bir süre adam bir kere sinyal koluma dokunmadı, arabada 40 tane zeki sistem var ama sürücü de kafa yok, ilginç .

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Emre Durna
Evren Erakçora yazdı:

Şerit kavramı olmayan adam çok, sinyal vermeyi nasıl öğrenemez insan? Maserati arkasından gittim bir süre adam bir kere sinyal koluma dokunmadı, arabada 40 tane zeki sistem var ama sürücü de kafa yok, ilginç .

Sürücüde kafa olmadıktan sonra o kadar sistem ne yapsın. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Konuyu yanlış anlamışsınız. Ben aslında simetrik olarak şerit dışına kaymasından bahsetmiştim. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğer direksiyon kutusu, lastik basıncı, veya ön düzen boşluğu varsa araç yumuşak şekilde sağa sola gezer. 

Rot ayarı yapılan yerde tespiti kolaydır 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bazı insanlar direksiyonu fazla sıkıyor. Rot ve balans ayarı düzgün araç yolda bırakıldığı gibi gider. Yolda yatay kurbalarda dever olur. Araç kendiliğinden zaten dönüşe meyillidir. Ufak düzeltmeyle şeritten çıkmaz. Ama direksiyonu fazla sıkarsanız aracın yola göre gitme eğilimini engellersiniz. Kontrol sürekli sizde olur ve direksiyonla devamlı oynamak zorunda kalırsınız. 

Diğer seçenek dikkatsizlik dalgınlık boşvermişlik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

en çokta virajlarda arabayı şeritte tutamıyorlar.

bu nedenle virajlarda kesinlikle araçlarla birlikte girmem mesafeli olurum.

Servet Aydın yazdı:

Eğer direksiyon kutusu, lastik basıncı, veya ön düzen boşluğu varsa araç yumuşak şekilde sağa sola gezer. 

Rot ayarı yapılan yerde tespiti kolaydır 

bütün nedenler bunlar bence.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Geç yaşta araç kullanmayı öğrenmekle ilgisi olabilir belki. Aynı durum bir yakınımda da var. Özellikle virajlarda şeritte tutmak için sürekli ve küçük tepkiler veriyor direksiyona. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Recep Selim Kaya yazdı:

Geç yaşta araç kullanmayı öğrenmekle ilgisi olabilir belki. Aynı durum bir yakınımda da var. Özellikle virajlarda şeritte tutmak için sürekli ve küçük tepkiler veriyor direksiyona. 

19 yaşından beri araba kullanır babam. :(

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

13.53 ten itibaren hizlandirilmis halini izletiyor, Trafikte o anki durumu ve serit rahatligini bilmiyoruz. uzun yolculuklarda yol rahatligina gore bu tarz kullanim goruluyor..

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Alpay Sumer yazdı:

Bence hicbir sorun yok.

Yaşaman gerek. Hızlandırılmış olduğu için böyle düşünme. O görüntüyü normal hızda kabul et. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sürüş tarzında bende bir anormallik görmedim. İzlerken diğer araçlarında hepsi sizin sağ sol gezme dediğiniz olayı yapmış olamazlar. Yolun düzgünlüğü lastikler rot balans ayarları aracın arkasının tamamen boş olması veya yük dağılımının yanlış yapılmış olması gibi bir dünya etken vardır. Bir çok sürücü de sadece direksiyon sürücüsü olduğu için bu kadar belirgin olmasa da sürekli şerit takibinde problem yaşarlar. Bence kafanıza takılacak bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

sonradan paylasan videoda onde seyreden fluence, city, getz, ducato da sagli sollu gidiyor o zaman... seridin disina tasma olmadikca sikinti olacagini zannetmiyorum. milimetrik bir surus mumkun degil bence.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Darbaz yazdı:

Videoda fark ettiğim, araçta dalma var sanki. Büyük araç geçişi veya rüzgar alan yerde sağa sola yalpa var araçta 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

13.53 ten itibaren hizlandirilmis halini izletiyor, Trafikte o anki durumu ve serit rahatligini bilmiyoruz. uzun yolculuklarda yol rahatligina gore bu tarz kullanim goruluyor..

Alpay Sumer yazdı:

Bence hicbir sorun yok.

Hocam yanlış analadın. Şerit değiştirmesinden bahsetmiyorum. Şerit içinde sağdan sola  zıp zıp zıp zıplıyor araba. Su üstünde taşın sekmesi gibi. Benim babamda sürekli şerit içinde düzeltme yapar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Videoda fark ettiğim, araçta dalma var sanki. Büyük araç geçişi veya rüzgar alan yerde sağa sola yalpa var araçta 

Telefon tutacağından dolayı telefon titriyor , xiaomi  telefonda yazılımsal image stabilizer var. O yuzden araba yukarı aşaği yalpalıyormuş gibi 

Servet Aydın yazdı:

Top gibi sekmeyi lastik fazla şişik ise yapar 

Bahsettiğim şey şu videda daha belli 04:26 da itibaren kafa sallar gibi arabanın şerit içinde yatay sekmesinden bahsediyom abi. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Baslikta serit icinde tutamama ile basladik ziplamayla devam ediyoruz. Ziplama Servet abinin dedigi gibi lastik havasi fazla ise yapar. ziplama asil sorun ise lastik havasini biraz dusur bakalim Tekrar yasanacak mi?

Ha yok ziplamada degilse sorun Ben kastedileni malesefki anlayamiyorum😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Alpay Sumer yazdı:

Baslikta serit icinde tutamama ile basladik ziplamayla devam ediyoruz. Ziplama Servet abinin dedigi gibi lastik havasi fazla ise yapar. ziplama asil sorun ise lastik havasini biraz dusur bakalim Tekrar yasanacak mi?

Ha yok ziplamada degilse sorun Ben kastedileni malesefki anlayamiyorum😁

Öf vallaha anlatamıyorum. Videodanda anlamadınız. Bak burda bu videonun 07:51 de olan şeyden bahsediyorum. Sağdan - Sola yalpalama. Yani yatay yalpalama. Dikey bir hareketten bahsetmiyorum. 07:51 . Tüm virajı adam yatay yalpa yapa yapa döndü. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...