İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik Sigortası Şartlarındaki Değişiklikler

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI HAKKINDA TOBB SİGORTACILIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR. 
Özeti ise şudur: 
1- Eskiden sıfır araç alındığında 30 gün süre ile sürprimsiz sigorta yapılabiliyordu. 1 Eylül itibari ile aynı gün yapılmak zorunda. 
2- İkinci el araç alımındaki, aracın eski sigortasının 15 gün kullanılabilir olmasında bir değişiklik yok. Aracın yeni sahibi, eski poliçeyi 15 gün süre ile kullanabilecek. Bunda dikkat edilmesi gereken şey, eski poliçenin vadesi 15 günden kısa ise, vade bitiminde poliçe de biter. 15 gün beklememek gerekir. Yeni Poliçe, eski poliçenin bitim tarihinde yapılmalıdır.
3- Sıfır veya ikinci el, yeni araç alan kişinin daha önce satmış olduğu aracından oluşan bir indirimi varsa, aynı sınıf araç almış olmak şartıyla yeni aracında bu indirim kullanılabilecektir. 

TOBB SİGORTACILIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI

Zorunlu Trafik Sigortasındaki Son Değişiklikler
Bilindiği üzere, 13 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrası hükmü 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır. Söz konusu hüküm, daha önce trafik sigortası bulunan araç sahiplerinin yeni araç (sıfır ya da ikinci el) alması durumunda uygulanacak indirim ve sürprimi düzenlemektedir.* (1 Eylül 2019 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak hüküm aşağıda yer almaktadır.)
Diğer yandan, özellikle sosyal medyada, trafik sigortasında indirim uygulamasının sona erdiği, yeni işletene verilen 15 günlük sürenin azaltıldığı veya iptal edildiği gibi yanlış haberler yayınlanmaktadır.
İkinci el araç satışında aracı yeni alan kişinin eski trafik sigortasını 15 gün süre ile kullanabilmesi uygulaması halen devam etmekte olup, bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Ayrıca, daha önce araç sahibi olan bir kişinin yeni araç alması halinde yapılan indirim ve sürprim uygulamaları da devam etmektedir.
Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile yapılan şifahi görüşmede söz konusu değişiklik ile; prim artırım ve indirim sisteminin kişinin lehine olacak şekilde düzenlenmesinin amaçlandığı ve 1 Eylül 2019 tarihine kadar ilgili mevzuat düzenlemesinin yapılacağı ifade edilmiştir.
Süreç Birliğimiz Sigorta Acenteleri İcra Komitesi tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Bu çerçevede, Birliğimiz ve diğer yetkili kurum/kuruluşlar haricinde yapılan açıklamalara itibar edilmemesi tavsiye olunur.
Saygılarımızla,
TOBB Sigortacılık Müdürlüğü

122013135_trafiksigortas.jpg.99de8fdab2bc9d2aaaea4d1215216116.jpg

• Beğen 14
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Vatana millete şimdiden hayırlı olsun, benim anladığıma göre; büyük çapta değişikilik ikinci el alımından ziyade sıfır km alımında yapılmış. İkinci el alımındaki 15 günlük süreye ilişkin olarak da aracın eski sigortasının tarihinin geçilmemesi gerekiyor değil mi emmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tobb müdürü ne içerken yazmış bilemem de açıklama yazmasan ben hala anlamazdım.

sonuç: sıfır alırrsan o gün kasko yaptır veya unut. sıfır alabilirsen tabii

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vatana millete şimdiden hayırlı olsun, benim anladığıma göre; büyük çapta değişikilik ikinci el alımından ziyade sıfır km alımında yapılmış. İkinci el alımındaki 15 günlük süreye ilişkin olarak da aracın eski sigortasının tarihinin geçilmemesi gerekiyor değil mi emmi?

Tam olarak böyle Sayın avukatım.
Sosyal medyada ısrarla 15 günlük sürenin kalktığı söyleniyor ama değişen tek şey sıfır araçlarda var.
İkinci elde bilinmeyen ise. Senin de değindiğin gibi. Mevcut poliçenin vadesinin 15 günden fazla olması lazım ki. Alıcı 15 gün faydalanabilsin.

10 günü varsa. 10 gün faydalanır.

tobb müdürü ne içerken yazmış bilemem de açıklama yazmasan ben hala anlamazdım.

Birlikte yaptığımız yorum bu :)
Ben anlattım sen yorumlamıştın
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

iyi oldu abi açıklama uzun ama olsun kısa ve öz olabilirdi. Sen direk yazıyı paylaşmışsın sözüm sana değil yanlış anlaşılmasın lütfen ☺️ Bende bugün sana yazacaktım böyle söylentiler var aracı bugün aldım 6 su gibi yaptırabilecem ancak o yüzden problem yaşarmıyım diye cevaplama yukarıda yapılmış zaten teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

3- Sıfır veya ikinci el, yeni araç alan kişinin daha önce satmış olduğu aracından oluşan bir indirimi varsa, aynı sınıf araç almış olmak şartıyla yeni aracında bu indirim kullanılabilecektir.

Şu maddenin gerekçesini çok merak ediyorum. Farklı tip olunca ne değişiyor? Malum, farklı tipte sürprim uygulanmıştı. İndirimi alamamasını anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Recep Selim Kaya yazdı:

Şu maddenin gerekçesini çok merak ediyorum. Farklı tip olunca ne değişiyor? Malum, farklı tipte sürprim uygulanmıştı. İndirimi alamamasını anlamıyorum.

Ufak bir araç kullanan birisi daha geniş bir araç kullandığı zaman sorun yaşayabilir şeklinde düşünmüş olabilirler üstad. Sonuçta sigorta olası risklere göre fiyatlandırılan bir sistem.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
iyi oldu abi açıklama uzun ama olsun kısa ve öz olabilirdi. Sen direk yazıyı paylaşmışsın sözüm sana değil

Özeti. İlk 3 maddede ;)
Bu kısım bana ait
Alttaki kısım orijinal metin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomobilin indirimi otobüse geçmemeli. Bunu anlarım.

Ancak otomobilin sürprimi de geçmemeli otobüse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Eyüp Çetin yazdı:

Ufak bir araç kullanan birisi daha geniş bir araç kullandığı zaman sorun yaşayabilir şeklinde düşünmüş olabilirler üstad. Sonuçta sigorta olası risklere göre fiyatlandırılan bir sistem.

Tam tersi durumda da geçerli bu kural ama. Hele ki ÖTV ‘ye göre ruhsatlandırılan bir sistemde daha da anlamsız oluyor. Aynı araç otomobil de oluyor panelvan da. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Otomobilin indirimi otobüse geçmemeli. Bunu anlatım.
Ancak otomobilin sürprimi de geçmemeli otobüse.

Sistemin adil olması için en azından böyle olmalı tabi. Sürprimi geçir indirimi geçirme. Hakkaniyetli bir tutum olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Ozyurek yazdı:

10 günü varsa. 10 gün faydalanır.

Araç satışından sonra satan kişi sigortaları iptal ettirirse, durum nasıl oluyor ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç satışından sonra satan kişi sigortaları iptal ettirirse, durum nasıl oluyor ? 

Yasal ve teknik olarak; satış tarihinden 15 gün sonrası tarihle iptal edebiliyoruz. Daha öncesi bir tarihle iptal edilemiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Haberlerde izlemiştim. Lastikçi BMW'sini satıyor. Noter devrinden günler sonra satın alan kişi yaralamalı trafik kazasına karışıyor. Olay ile Lastikçinin alakası yok fakat 1 buçuk sene sonra avukatın biri Lastikçiye ulaşıyor ve gayrimenkullerine haciz koyduruyor. Ödemesi istenen tutar yanlış hatırlamıyor isem bahsi geçen aracın satış fiyatından bile fazla. Dava sonuçlanmadığı için haberin sonucu havada kalmıştı.

Ama şahsi görüşüm noter satışından günler sonra aracın yeni sahibinin karıştığı olay için aracın eski sahibinden talep edilen tutar tam bir mağduriyet yaratıyor. Bu yeni düzenlemede böyle bir mağduriyetin önüne geçen bir durum var mı? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben şimdi gelecek sene sigorta için  dahada az para ödeyecekmiyim. 1 trafik cezası yedim. Onun etkisi olucakmı.. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Haberlerde izlemiştim. Lastikçi BMW'sini satıyor. Noter devrinden günler sonra satın alan kişi yaralamalı trafik kazasına karışıyor. Olay ile Lastikçinin alakası yok fakat 1 buçuk sene sonra avukatın biri Lastikçiye ulaşıyor ve gayrimenkullerine haciz koyduruyor. Ödemesi istenen tutar yanlış hatırlamıyor isem bahsi geçen aracın satış fiyatından bile fazla. Dava sonuçlanmadığı için haberin sonucu havada kalmıştı.

Ama şahsi görüşüm noter satışından günler sonra aracın yeni sahibinin karıştığı olay için aracın eski sahibinden talep edilen tutar tam bir mağduriyet yaratıyor. Bu yeni düzenlemede böyle bir mağduriyetin önüne geçen bir durum var mı? 

Bu durum avukatın lüzumsuzluğundan ibaret.
Böyle bir tazminatı alabilmesi mümkün değil.
Mevcut aracın noter satış sözleşmesinin eklendiği iki satır yazı tüm hacizleri çözer.
Ben şimdi gelecek sene sigorta için  dahada az para ödeyecekmiyim. 1 trafik cezası yedim. Onun etkisi olucakmı.. [emoji20]

Kaçıncı basamaktasın ?

Yediğin ceza mevcut yasalara göre trafik cezasını etkilemiyor
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu durum avukatın lüzumsuzluğundan ibaret.
Böyle bir tazminatı alabilmesi mümkün değil.
Mevcut aracın noter satış sözleşmesinin eklendiği iki satır yazı tüm hacizleri çözer.
Kaçıncı basamaktasın ?

Yediğin ceza mevcut yasalara göre trafik cezasını etkilemiyor

Hasarsızlık ta 4 ncü sene olcak. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hasarsızlık ta 4 ncü sene olcak. 

İndirim kazanmayacaksın artık. Bu sebeple gelen zamlar seni etkileyecek.
Ödeyeceğim prim her geçen ay %1,5 artacak.
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

İndirim kazanmayacaksın artık. Bu sebeple gelen zamlar seni etkileyecek.
Ödeyeceğim prim her geçen ay %1,5 artacak.
Aracımın trafik sigortası 9 Eylül de doluyor Mehmet abi bu sene trafik sigorta mı yapar mısınız size nasıl ulaşabilirim
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aracımın trafik sigortası 9 Eylül de doluyor Mehmet abi bu sene trafik sigorta mı yapar mısınız size nasıl ulaşabilirim

Tabi ki
Özelden iletişim bilgilerimi göndereceğim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

2.el satışında 15 gün eski sigortanın her şeyinden faydalanılabiliyor mu? Yoksa devlet aracı sigorta ettirmem için bana 15 gün süre mi tanıyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2.el satışında 15 gün eski sigortanın her şeyinden faydalanılabiliyor mu? Yoksa devlet aracı sigorta ettirmem için bana 15 gün süre mi tanıyor?

Faydalanıyorsun.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet Bey, 01.09.2019 tarihinden itibaren yeni araç alımı ve ikinci el araç alımlarında sigortalı maalesef mevcut hasarsızlık indirimini yeni tescil aracına kullanım tipi aynı olsa bile yansıtamayacaktır. Yeni yönetmelikte indirim ile ilgili maddenin tamamı yürürlükten kaldırılıyor bir revize yok. Evet TOBB bu şekilde bir yazı gönderdi ancak Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle TOBB'un açıklaması çelişiyor.  Yani sistem 2016 yılı öncesine geri dönüyor. Yeni tescil bütün araçlar 4. basamak olarak düzenlenecek olup, bu konu ile ilgili sigortalı lehine bazı çalışmalar olmasına rağmen, alınan bir karar henüz yok. 

FotoÄraf açıklaması yok.

FotoÄraf açıklaması yok.

İndirimlerin ve artırımların uygulanması

MADDE 5 – (1) Prim artırımı ve indirimi esaslarda düzenlenen basamak esasına göre uygulanır.

(2) İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için prim artırımı ve indirimi içermeyen basamak uygulanır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış yorumladığımızı düşünüyorum.

Mahmut Yurt yazdı:

Mehmet Bey, 01.09.2019 tarihinden itibaren yeni araç alımı ve ikinci el araç alımlarında sigortalı maalesef mevcut hasarsızlık indirimini yeni tescil aracına kullanım tipi aynı olsa bile yansıtamayacaktır. Yeni yönetmelikte indirim ile ilgili maddenin tamamı yürürlükten kaldırılıyor bir revize yok. Evet TOBB bu şekilde bir yazı gönderdi ancak Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle TOBB'un açıklaması çelişiyor.  Yani sistem 2016 yılı öncesine geri dönüyor. Yeni tescil bütün araçlar 4. basamak olarak düzenlenecek olup, bu konu ile ilgili sigortalı lehine bazı çalışmalar olmasına rağmen, alınan bir karar henüz yok. 

İndirimlerin ve artırımların uygulanması

MADDE 5 – (1) Prim artırımı ve indirimi esaslarda düzenlenen basamak esasına göre uygulanır.

(2) İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için prim artırımı ve indirimi içermeyen basamak uygulanır.

Yanlış yorumladığımızı düşünüyorum. 

Böyle bir yorumu ilk defa duyuyorum. 

Araştıracağım.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...