İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik Sigortası Şartlarındaki Değişiklikler

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Arif Aykın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yanlış yorumladığımızı düşünüyorum.

Yanlış yorumladığımızı düşünüyorum. 

Böyle bir yorumu ilk defa duyuyorum. 

Araştıracağım.. 

Abi bir gelişme var mı? Mynet haber sitesinde haber vardı bugün Trafik sigortası  linktede görüleceği üzere alındığı gün yapılması lazım diyor. Ben daha yaptırmadım 8 inde yaptıracam inşallah problem yaşamayız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi bir gelişme var mı? Mynet haber sitesinde haber vardı bugün Trafik sigortası  linktede görüleceği üzere alındığı gün yapılması lazım diyor. Ben daha yaptırmadım 8 inde yaptıracam inşallah problem yaşamayız.

Ben bu haber sitelerine güvenmiyorum.
Çünkü linkini verdiğin yazıda konu dışı da olsa hatalar var.
Mesela diyor ki.
Bu süre içinde Kaza olursa satıcının primi artıyormuş.
Artmıyordu.
Bu dönemdeki hasar iki tarafa da yansımıyordu. Sırf bu açığı kapamam için bu yasayı çıkarmış olabilirler ancak.
Şu ana kadar herhangi bir sigorta şirketinden, Herhangi bir acenteye bununla ilgili bir duyuru gelmedi.
Ben şirketimden duyuru görmeden bu böyledir diyemiyorum çünkü incelediğim taslakta da böyle bir ifadeye rastlamıyorum.

Yasa değişse bile 1 eylül sonrası alım satımları kapsayacağından, senin açından bir sıkıntı olmaz, bence 15 gün süren var senin.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Satılan aracın eski sigortasıyla 15 gün işlem yapabilmesi bence saçma bir uygulama. Araç sahibi vefat ettiğinde halı hazırla devam eden sigortası olduğu halde aracın kazaya karışması durumunda ödeme yapmayan sigorta firmaları satılan araçların kazalarını ne mantıkla karşılıyor anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Az önce bugün satılan bir araç için fesih zeyili yaptım. 

Zeyil başlangıç tarihi 17/09/2019, yani bugünden 15 gün sonrası.. 

Poliçenin yeni sahibine geçerliliği hususunda bir değişiklik yok.

Koca koca haber siteleri sorumsuzca kaynaksız asılsız haberler yaptılar. Baştan beri değişmediğini savundum. 

Sonuçta yasanın bu kısmı değişmedi. 

5523c053e5ef2ef57e29583ed01ad21e.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yine az önce yeni tescil sıfır bir araç için trafik sigortası yaptım. 

Bunda da araç sahibinin eski aracından kazanmış olduğu hasarsızlık indirimi uygulandı. 

Yasanın bu kısmında da bir değişiklik yok. 

4960fb0480f13325243da4fd03eb6ea2.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Az önce bu 15 günlük süre artık yok diyordu haberlerde. Haberciler  haberden  bihaber demek ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan Maden yazdı:

Az önce bu 15 günlük süre artık yok diyordu haberlerde. Haberciler  haberden  bihaber demek ki.

Bence bi haberler.. 

Çünkü ilk gününden beri savunduğum şekilde ilerliyor.. 

Sen de hem facebookta hem burada takiptesin zaten görüyorum. :)

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI HAKKINDA TOBB SİGORTACILIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR. 
Özeti ise şudur: 
1- Eskiden sıfır araç alındığında 30 gün süre ile sürprimsiz sigorta yapılabiliyordu. 1 Eylül itibari ile aynı gün yapılmak zorunda. 
2- İkinci el araç alımındaki, aracın eski sigortasının 15 gün kullanılabilir olmasında bir değişiklik yok. Aracın yeni sahibi, eski poliçeyi 15 gün süre ile kullanabilecek. Bunda dikkat edilmesi gereken şey, eski poliçenin vadesi 15 günden kısa ise, vade bitiminde poliçe de biter. 15 gün beklememek gerekir. Yeni Poliçe, eski poliçenin bitim tarihinde yapılmalıdır.
3- Sıfır veya ikinci el, yeni araç alan kişinin daha önce satmış olduğu aracından oluşan bir indirimi varsa, aynı sınıf araç almış olmak şartıyla yeni aracında bu indirim kullanılabilecektir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İkinci el araç satışlarında, satın alınan aracın Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının (Trafik Sigortası) noter satış tarihinden itibaren 15 gün süresince aracın yeni sahibi tarafından kullanılabileceğini belirtti.

Araç satışında eski araç sahibinin trafik sigortasını 15 gün süre ile kullanımı uygulamasının sona erdiğine yönelik olarak sosyal medyada ve bazı basın organlarında yer alan haberler doğru değildir.

“Daha önceki yıllarda araç satışı olduğunda, aracın eski sahibine ait trafik sigortası devir zeyli yapmak suretiyle yeni sahibine aktarılıyordu. Ancak, 2005 yılında yapılan değişiklikle devir zeyli uygulaması sona erdirildi.

Mevcut durumda, araç satışı yapıldığı zaman, eski araç sahibinin trafik sigortası sona eriyor ve gün esasına göre ilgili sigorta şirketi tarafından prim iadesi yapılıyor.

Aracın yeni sahibinin ise, 15 gün içerisinde almış olduğu araç için trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Son günlerde, sosyal medyada ve bazı basın organlarında aracın eski sahibinin trafik sigortasını 15 gün süre ile kullanımı uygulamasının kalktığına yönelik hatalı haberlerin çıktığına şahit oluyoruz. Hâlbuki hem Karayolları Trafik Kanununda hem de Trafik Sigortası Uygulama Esasları Yönetmeliğinde 15 günlük sürenin geçerli olduğuna ilişkin hükümler aynen muhafaza edilmektedir.

Diğer yandan, ikinci el araç alan vatandaşlarımız, unutkanlık ya da başka nedenlerle 15 günlük süre içerisinde sigorta yaptıramamaları halinde olası bir kaza durumunda ciddi tazminatlarla karşı karşıya gelebileceklerdir. Ayrıca, kolluk kuvvetlerince yapılan kontroller neticesinde, araç sigortası yaptırılana kadar trafikten men edilebilecektir.Bu nedenle, vatandaşlarımıza araç alımı yapıldığında biran önce sigorta acentesine müracaat edilerek aracın trafik sigortasını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Kaynak : TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomotivin en basit en sıradan en zorunlu işi olan trafik sigortasının bunca anlaşılmaz kılınıp sunulması büyük başarı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Az önce bugün satılan bir araç için fesih zeyili yaptım. 
Zeyil başlangıç tarihi 17/09/2019, yani bugünden 15 gün sonrası.. 
Poliçenin yeni sahibine geçerliliği hususunda bir değişiklik yok.

Koca koca haber siteleri sorumsuzca kaynaksız asılsız haberler yaptılar. Baştan beri değişmediğini savundum. 
Sonuçta yasanın bu kısmı değişmedi. 

5523c053e5ef2ef57e29583ed01ad21e.jpg
Yönetmelik tescil işlemlerindeki indirim hakkı verilen maddeyi tamamen kaldırıyor. Ancak örnekte verdiğin ve beni eylül ayında düzenlediğim poliçelerde de, hadarsızlık indirimini sistem aktarıyor. İnşallah aktarmaya devam eder.
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Haber sitelerinin işi zaten copy - past asıl sıkıntı, ajansları uzman diye röportaj yaptığı adamların kanun maddesini yanlış yorumlaması.

Aynı gün, trafik sigortasındaki 15 gün maddesi artık yok, 15 gün maddesininin geçerliliği devam ediyor diye haber girdik.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Haber sitelerinin işi zaten copy - past asıl sıkıntı, ajansları uzman diye röportaj yaptığı adamların kanun maddesini yanlış yorumlaması.

Aynı gün, trafik sigortasındaki 15 gün maddesi artık yok, 15 gün maddesininin geçerliliği devam ediyor diye haber girdik.

Valla benim yaptığım yorumu yapmaktan aciz olan uzmanlar gidip hamallık falan yapsın. Kaz bile güdemez onlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...