İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Hız Sabitleyici Sorunu

Onur Yeniçeri

Recommended Posts

Onur Yeniçeri

Merhaba değerli forum üyeleri;

2008 model Mondeo aracımda hız sabitleme var ancak devreye girmiyor,hata kodlarını resim olarak ekliyorum.Forumdan bu konuyu araştırdım fren lambalarım ve diğer aydınlatıcılarım yanıyor,bir problem yok.Tuş aralarına kontak spreyi de sıktım bunda da çözüm bulamadım.Diğer hata kodunun da sebebini söylerseniz iyi olur,teşekkürler.

https://hizliresim.com/odyX7m

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Aracınızda elektrik sorunu var. Akünüz bitme zerreleri veriyor olabilir. 

Bu arada arıza kodları ingilizceden Türkçeye yanlış çevrilmiş. Bu yuzden kafa karıştırıcı olmuş . 

Aramayı ingilizce yapınca , arabanız aslında tek bir hatadan dolayı yani p02e1 hatasından dolayı, Hız sabitleme açmak isteyince u0405 hatası vermiş. 

Sizin çözmeniz gereken p02e1 hatası . 

Bu hatayı araştırıncada gaz kelebeğinde sorun olduğu yazıyor. Yada Maf sensöründe sorun var . 

Bunu çözerseniz, Cruise control sistemi çalışır. 

Elektrikli Gaz kelebek sistemleri akü bitmeye yakın olunca sapıtabiliyor. 

Bakılması gereken yerler. 

Maf sensörü, 

Akü ölçümü 

Gaz kelebek kontrolü. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
Ali Darbaz yazdı:

Aracınızda elektrik sorunu var. Akünüz bitme zerreleri veriyor olabilir. 

Bu arada arıza kodları ingilizceden Türkçeye yanlış çevrilmiş. Bu yuzden kafa karıştırıcı olmuş . 

Aramayı ingilizce yapınca , arabanız aslında tek bir hatadan dolayı yani p02e1 hatasından dolayı, Hız sabitleme açmak isteyince u0405 hatası vermiş. 

Sizin çözmeniz gereken p02e1 hatası . 

Bu hatayı araştırıncada gaz kelebeğinde sorun olduğu yazıyor. Yada Maf sensöründe sorun var . 

Bunu çözerseniz, Cruise control sistemi çalışır. 

Elektrikli Gaz kelebek sistemleri akü bitmeye yakın olunca sapıtabiliyor. 

Bakılması gereken yerler. 

Maf sensörü, 

Akü ölçümü 

Gaz kelebek kontrolü. 

Akü daha 3 aylık, maf sensörü ve gaz kelebeğine baktırayım o zaman abi teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Hız sabitleyicisi için tuşlar sökülüp kontrol edilmeli, direksiyon sarmalı kontrol edilmeli. @Ali Darbaz ın dedikleri de yabana atılmadan bakılmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mücahit Karagül

Aynı sorunu ben yaşadım çözümünü başka yerde arama fren pedalının arkasında iki adet müşür var.
1.siyah olan bu müşür arızalı olsa aracın otomatikse parktan çıkmaz ve frene bastığında fren lambası yanmaz yada frene basmasan bile sürekli yanar.

2-mavi beyaz olan müşür hız sabitleyiciyi devreden çıkaran frene basıldığını algılayan müşür.

istersen önce araç seyir halinde iken ayağını fren pedalının arkasına geçir kendine doğru çek ve hız sabitleyiciyi aç bu işe yaramazsa fren pedalının arkasındaki mavi beyaz müşürü değiş sorunun çözülecektir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
ilhami Gülbitti yazdı:

fren pedal şalteri sorununuz siyah olan

Mücahit Karagül yazdı:

Aynı sorunu ben yaşadım çözümünü başka yerde arama fren pedalının arkasında iki adet müşür var.
1.siyah olan bu müşür arızalı olsa aracın otomatikse parktan çıkmaz ve frene bastığında fren lambası yanmaz yada frene basmasan bile sürekli yanar.

2-mavi beyaz olan müşür hız sabitleyiciyi devreden çıkaran frene basıldığını algılayan müşür.

istersen önce araç seyir halinde iken ayağını fren pedalının arkasına geçir kendine doğru çek ve hız sabitleyiciyi aç bu işe yaramazsa fren pedalının arkasındaki mavi beyaz müşürü değiş sorunun çözülecektir.

Fren pedalına yoğunlaşacağım,teşekkür ederim.Sonucu da buraya yazarım.

Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
Mücahit Karagül yazdı:

Dediğin parçayı resim olarak ekledim abi sanırım bu parçayı diyorsun.Elimle ileri geri sağ sol yaptım ancak bir şey değişmedi.Bu parça yerinden çıkıyorsa devre temizleyiciyle temizlemeyi deneyeceğim,ancak nasıl çıktığı hakkında bilgi verir misin?

https://hizliresim.com/kM74Y9

https://hizliresim.com/VQ8oyj

Yorum bağlantısı
ilhami Gülbitti

bu şalterler ucuz temizleme ile uğraşmayın, ekseninde 45 derece çevirerek sökülür, mavi pedal yukarıda, siyah pedal aşağıda iken takılır.

Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri
ilhami Gülbitti yazdı:

bu şalterler ucuz temizleme ile uğraşmayın, ekseninde 45 derece çevirerek sökülür, mavi pedal yukarıda, siyah pedal aşağıda iken takılır.

Az önce mavi şalteri söküp temizledik babamla sonuç yine çalışmadı.Yukarıda Mücahit Bey mavi şalter dediği için ben de mavi şaltere yoğunlaşmıştım.

"siyah olan bu müşür arızalı olsa aracın otomatikse parktan çıkmaz ve frene bastığında fren lambası yanmaz yada frene basmasan bile sürekli yanar."

Yukarıda böyle bir tabir kullandığından dolayı mavi şalteri temizledim siyaha dokunmadım,sizin dediğiniz üzere siyah şaltere de bir bakayım olmaz ise yenisini alırım.Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Onur Yeniçeri

EDİT ÇÖZÜLEN SORUN:

Dün gece de indim mavi şalterden sonra siyah şalteri de temizledim,gece denediğimde çalışmamıştı ancak şimdi işten gelirken denedim ve çalıştı.Emeği geçen tüm abilerime teşekkür ederim.Son olarak da bu hız sabitleme hızı kaç kaç arttırırr?Ekranda göremedim ben arttırdığını sanırım göstermiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mücahit Karagül
Onur Yeniçeri yazdı:

EDİT ÇÖZÜLEN SORUN:

Dün gece de indim mavi şalterden sonra siyah şalteri de temizledim,gece denediğimde çalışmamıştı ancak şimdi işten gelirken denedim ve çalıştı.Emeği geçen tüm abilerime teşekkür ederim.Son olarak da bu hız sabitleme hızı kaç kaç arttırırr?Ekranda göremedim ben arttırdığını sanırım göstermiyor.

tekrarlamaz inşallah 👍

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...