İçeriğe Yönlendir

Multivan el yapımı stop

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Arabayı aldığımda orjinal hella marka stopları üzerindeydi, renkleri solduğu için ve sinyalleri turuncu olduğu için değiştirdim beyaz sinyalli makyajlı stop taktım, çıkan stoplarıda nasıl değerlendirebilirim diye düşünürken oktay abinin gece uçuşundaki konularını gördüm, bi heves dremelle far camını çıkardım, stopları led yapıp pleksi ile kapak yapmayı düşünüyorum orjinal kapaklar hem çatlak hemde kötü görünüyor, pleksi ile kapak yapıp füme renkli folyo ile kaplamak istiyorum füme renk stop çok güzel görünüyor,

Farın içindeki kromu piyano siyahına boyayıp vernik atarım, krom hiç güzel durmuyor.

Aklımda bi tasarım yok, farların ampüllerini ayıran bölmeleri kesmem gerekirmi nasıl bir şekil verebiliriz, delikli plaket üzerine açılı mantar led kullanmayı pek istemedim çünkü bu konuda tecrübem hiç yok arabayı yakmak istemiyorum , pleksi çubukları kullanarak bişey yapmak istiyorum ama o pleksileri düzgün birşekilde kesebilecek tezgahım yok, o şekildemi satın alabiliyormuyuz minik minik halde ?

Hangi ledleri kullanmalıyım ışık şiddetinin iyi olmasını istiyorum, arka sis rizenin yaylalarında gerekli oluyor, özellikle arka sisler kuvvetli olmalı transporter da arka sis sadece solda var bunu iki tarafa da yapmak istiyorum

Kayan sinyal yapmak istiyorum bunun için ne kullanmam gerekir ?

Aracın orjinal far ampül takma yerlerinde p21w yazıyor burdaki isimlere göre mi led almam lazım, yoksa her istediğimi kullanabilirmiyim

Araba vw olunca kadranda hemen ampul ışığı yanıyor bunun yanmaması için ne yapmam gerekir?

Daha önce hiç böyle birşey yapmadım ısı ayarlı lehim aleti aldım, kendi el emeğimle yapmak istiyorum, hangi ledleri kullanacağım bana yardım edermisiniz ?

@Servet Aydın  abi müsait bi zamanında beni bilgilendirmisin, çok dua ederim Allah lr2 leri yrv turboları, yağmur gibi yağdırsın :)

eb1b83d7791b6fbbccfa276d518a8f7a.jpgc8a0c1ef8366038973f47f44cc0316a0.jpg481dad1caf9f419806593686a6dbcd69.jpg

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alüminyum pcb al power led için. Stop ile aynı kıvrım oluyor onlarda. Uygun led renkleri kullanılacak, driver ve led linkleri bulup atacağım. Yarına bakarım 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Alüminyum pcb al power led için. Stop ile aynı kıvrım oluyor onlarda. Uygun led renkleri kullanılacak, driver ve led linkleri bulup atacağım. Yarına bakarım 

Tamamdır abi, verdiğin linkleri sipariş edeceğim hemen. Farın iç kısmındaki bölmelere ayıran plastik parçaları kesmeme gerek varmı. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Youtube’da ilham alabileceğin bir çok video mevcut. Güzel işler çıkıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ebrar Tüfek yazdı:

Tamamdır abi, verdiğin linkleri sipariş edeceğim hemen. Farın iç kısmındaki bölmelere ayıran plastik parçaları kesmeme gerek varmı. 

Hiçbir şey yapma. 

Ben olsam yansıtma tekniği ile yaparım bu arada. Onunla ilgili bir iki foto olacaktı eskilerden kalan. Fikir verir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Çok güzel şeyler var ama yanlış bişey yapmak istemiyorum. Mesela sanayide birisi stop lambasının geri vites yerine kedi gözü ayak aydınlatma ledini takmış yuvarlak bişey. Ortalığı gökyüzüne çeviriyor. Trafikte insanları rahatsız etmek istemediğimden dolayı ve ledlerin isimlerini bilgili abilerimden öğreneyim dedim, tasarım konusunda da çok çeşit var güzel olanlarının yapımı zor ama inşallah güzel bişey çıkar, ilk defa yapacağım 3d6cd6e244a6abf0f7f0d138c03154ab.jpgcf23500eb622ae6ccf675d8eed973a5a.jpgcf7345fe309f77fcb45c54e68a32bbca.jpgdd9f4c20e1f0c3cadb8540931d3e0ef1.jpgdd62c80a9d3f08b6cfc63d1046215d37.jpgf1e1c84e07e03c24eb99fef2374886ab.jpg

Hiçbir şey yapma. 
Ben olsam yansıtma tekniği ile yaparım bu arada. Onunla ilgili bir iki foto olacaktı eskilerden kalan. Fikir verir 
Yansıtma tekniği nasıl oluyor abi, içini kesmeden şerit ledleri pleksi çubukların altına koyup mu yapayım. Fotoğraflar hangi konuda bakayım onlara da
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Parlak olsun dert etme. Kimsede olmayanı yapabilsin ama biraz alt yapı lazım. Şöyle ki, 

Gündüz fren lambaları çok güçlü olacak, gece arkadan gelen olduğu zaman fren lambaları daha düşük ama etkili olacak gibi. 

Henüz bu sistemi olan araç imal edilmedi ve sonradan da yapan yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Allah lr2 leri yrv turboları, yağmur gibi yağdırsın

bu dua bana gelecek, ledleri yağdırırdım kutuda :nazar:

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Parlak olsun dert etme. Kimsede olmayanı yapabilsin ama biraz alt yapı lazım. Şöyle ki, 

Gündüz fren lambaları çok güçlü olacak, gece arkadan gelen olduğu zaman fren lambaları daha düşük ama etkili olacak gibi. 

Sen dedin aklıma geldi çok mantıklı. Potansiyometre bağlayıp içerde saklasam biyere. Gündüz kıyamet gibi yansa gece kısıp şiddetini düşürsem, mümkünmü böyle bişey abi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ebrar Tüfek yazdı:

Sen dedin aklıma geldi çok mantıklı. Potansiyometre bağlayıp içerde saklasam biyere. Gündüz kıyamet gibi yansa gece kısıp şiddetini düşürsem, mümkünmü böyle bişey abi.

Fotodirenç ile driver gerilimi ayarı olacak. Ben demo yapacağım 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Fotodirenç ile driver gerilimi ayarı olacak. Ben demo yapacağım 

Çok teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Yapma abi, senin gibi bir üstad bunu görmemiş olamaz :)

Ebrar Tüfek yazdı:

Gerek yok bence, far sensörü ne bağlansa yada yoksa farlar açılınca kısılsa yeter en kötü. 

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şeffaf elbise askısına yarım cm de bir kesik atınca bu arka far dizaynı olıyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Helal adama. İkincisi vw olacak demekki 👍

Çağlar Bayur yazdı:

Jaluzi çubuğu ile yaptıklarımızı görmesinler üzülürler 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Benim de fikrim geldi. Akşam uzun yakıp gelenlere otomatik arka sisleri yakacak. 😂

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Gerek yok bence, far sensörü ne bağlansa yada yoksa farlar açılınca kısılsa yeter en kötü. 

Far sensörüm yok :)

Çağlar Bayur yazdı:

Pleksiyi fırında ısıtıp elimize alıp dış kapak için bükme işlemi yaparken, plekside eldivenin izi çıkarmı ? :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Pleksiyi fırında ısıtıp elimize alıp dış kapak için bükme işlemi yaparken, plekside eldivenin izi çıkarmı

fırında ısıtmak için altına yapışmayacak düz silikon levha gerekir, fırına da sığması gerekir ayrıca, parmak basılırsa izden çok o bölüm göçer. O işi genelde ısı tabancası ile yaparlar bölge bölge şekil verip

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ebrar Tüfek yazdı:

Far sensörüm yok :)

Aliexpresste hazır kitler var. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu şu arabanın içine yatak döşşek serip 3 kişi geceyi geçirsene. Uyuyabilcekmisiniz merak ettim. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

fırında ısıtmak için altına yapışmayacak düz silikon levha gerekir, fırına da sığması gerekir ayrıca, parmak basılırsa izden çok o bölüm göçer. O işi genelde ısı tabancası ile yaparlar bölge bölge şekil verip

2 tane fön makinasını aynı anda açıp o şekilde farın üzerinde ısıtarak şekil verebilirmiyim, ısı tabancası 150 200 tl civarı, eğer fönle olmazsa mecbur ondan alacağım. Youtube da videolardakilere baktığımda fırının içindeki parmaklık şeklindeki telli rafın üzerine koyuyorlardı. Ama fön yada ısı tabancası ile ısıtırsam benim için daha iyi olur. Pleksinin üzerinde folyo kaplama oluyor, o kaplamayı ısıtma işlemi yapmadan önce sökmem gerekiyormu, sıcaklıktan dolayı pleksiye yapışıp malzemeyi mahfedermi ? 

Mustafa Arıkan yazdı:

Aliexpresste hazır kitler var. Tavsiye ederim.

Oda listemde, ama ondan önce hız sabitleyicili sinyal kolu alıp vagcom ile aktif etmek istiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Şekil vermek için öyle çok ısıtmaya gerek yok. Hamur kıvamına getirmeyeceksiniz pleksiyi. Hafif ısıtmak basit şekilller vermek için yeterli oluyor. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

yahu şu arabanın içine yatak döşşek serip 3 kişi geceyi geçirsene. Uyuyabilcekmisiniz merak ettim. 

Boyum 177, arka 3 lü koltuğa düz şekilde yattığım zaman boyum sığmıyor, ama arka koltukların sırtını yatırıp alt parçasını ileriye alıyorum, ortadaki tekli koltuğun sırt kısmını yatırıp düz hale getiriyorum, ray vasıtası ile geriye çekip 3lü koltuğa yapıştırıp L kanepe elde ediyorum. Uzun tarafında çok rahat bir şekilde uyunuyor . Boyu biraz kısa olan iki kişi arka koltuğa düz şekilde çok rahat yatıyor, ortadaki tekli koltukta oturan kişi sırtını geriye yatırıp ayağını da bi bavul vs bişeyin üzerine uzatırsa oda çok konforlu uyuyor. Ön koltuklar birleşik olsa orda da uyunurdu, ama arada boşluk var önden arkaya geçebilmek için. Ordaki koltukları denemedim. Başka bir seçenek, tekli koltuk raydan çıkarılıp eve koyulur arka koltuğa kısa boylu 2 kişi yatar yerdeki orta zeminde 3 yetişkin rahat yatar biraz sıkışılırsa 4 kişi de yatar , iyi havalanan bir yerde durulursa 5, 6kişi çok rahat bir şekilde uyuyabilir. Yoksa çok havasız olur. Soğuk havalar için klimamda rest tuşu var aracın motor ısısını kontakta anahtar yokken taban havalandırma çıkışından veriyor bi nevi yerden ısıtma gibi.

Mustafa Arıkan yazdı:

Şekil vermek için öyle çok ısıtmaya gerek yok. Hamur kıvamına getirmeyeceksiniz pleksiyi. Hafif ısıtmak basit şekilller vermek için yeterli oluyor. 

120 derecede 15 dakika ısıtıldığını gördüğümü hatırlıyorum videolarda, ondan dolayı öyle yazdım.

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Flexiglass cok ince degilse el yordamı ile bukemezsiniz. Kalın ise ben 14 kilowatt gucunde bir vakum pompası ile sekillendirebilmistimki sorun ısıyı vakumlarken de korumaktı. O nedenle bence orijinal sekilli stoplardan alıp dıs camını kullanmak daha hızlı sonuc verirm

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Dogan Arsiray yazdı:

Flexiglass cok ince degilse el yordamı ile bukemezsiniz. Kalın ise ben 14 kilowatt gucunde bir vakum pompası ile sekillendirebilmistimki sorun ısıyı vakumlarken de korumaktı. O nedenle bence orijinal sekilli stoplardan alıp dıs camını kullanmak daha hızlı sonuc verirm

Orjinal şekilli olanların şeffaf camlısı 400 dolar. Diğer türlü normal camlı olanlar da benim işime yaramaz

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

2 mm yada daha ince levha bulmanız lazım. Ben ankara da bulamamıstım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...