İçeriğe Yönlendir

Focus 1.6 TDCI Yağ Seçimi

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Alptuğ Özcan

Herkese merhaba

2013 model 1.6 TDCİ Focus III aracım var. 

Yağ değişim zamanı geldi. Marka olarak FMY mi önerirsiniz yoksa CASTROL mu?

teknik verileri de belirtebilirseniz sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Castrol alırsanız edge kullanın mobil1 alırsanız esp bunların haricinde motul ve liqui moly de tavsiye ediliyor hatta liqui moly nin sitesinde çok km yapmayan kullanıcılar yağı 2 senede bir değiştirebilir demiş ben başka hiçbir yağ üreticisinde 2 senede değişebilirsiniz önerisi görmemiştim.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Castrol Edge ve mobil Esp ,ikisi de ford spesifikasyonlarini karşılamıyor. Her iki yağda da DPF li araçlar için dendiği  halde spesifikasyonlari karşılayan Castrol Magnetic Stop-Start A5  ve Mobil Süper 3000 yağlardan ikisinde de DPF den bahsetmiyor.

Ortada bir çelişki var.  

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

İşin garibi kullanma kılavuzunda Castrol önerilir diye ibare var. Servis dışardan motor yağı getirip kullanamayacağımızı söyledi. Ya FMY yada Castrol seçenekleri var dedi. 

Yorum bağlantısı
Kamil Dede

merhaba ben motul yağ kullanıyorum daha doğrusu 150.000 km ye kadar bakıma servise götürüyordum son bakımda özel servise gittim motul yağ koydular hissedilir derecede araba rahatladı dizel olmasına rağmen sesini duymamaya başladım ısrarla tavsiye ederim 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İnan Çınar yazdı:

Castrol Edge ve mobil Esp ,ikisi de ford spesifikasyonlarini karşılamıyor. Her iki yağda da DPF li araçlar için dendiği  halde spesifikasyonlari karşılayan Castrol Magnetic Stop-Start A5  ve Mobil Süper 3000 yağlardan ikisinde de DPF den bahsetmiyor.

Ortada bir çelişki var.  

sıkıntı yok, specleri karşılamıyor değil, speclerin ötesinde daha üst sınıf yağ bunlar,  süper 3000 ve magnatec dediğin yağlar spec karşılayan daha düşük yağlar, Mobil ESP koy emekli olana dek kullan arabanı :)

dpf ye dayanan yağ her türlü daha iyi yağdır al sana bariz kanıt.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İnan Çınar yazdı:

Mobil Süper 3000 yağlardan ikisinde de DPF den bahsetmiyor.

o konuda mobilin bir beceriksilği var, 3000 isimli yağ modelinin yenisi çıktı ismi aynı ama dpf uyumlu. garip bir hata bence de, kafa karıştırıcı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

dpf varsa iyidir, yada daha üst sınıf yağdır falan diyoruz duyuyorlar uyanıklık yapıyorlar bence,mobil 1 varken yemezler 3000 dpf li yağ numarasını...

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Öğleden önce  bakım yapıldı serviste bu sefer FMY yerine Ford logolu kapalı kutu Castrol Magnatec 5-30 koyuldu. İlk etapta bi fark hissetmedim. Bakalım ilerleyen günlerde bi fark hisseder miyim zaman gösterecek. Sonraki bakıma kadar bir de Castrol deneyelim 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Alptuğ Özcan yazdı:

Öğleden önce  bakım yapıldı serviste bu sefer FMY yerine Ford logolu kapalı kutu Castrol Magnatec 5-30 koyuldu. İlk etapta bi fark hissetmedim. Bakalım ilerleyen günlerde bi fark hisseder miyim zaman gösterecek. Sonraki bakıma kadar bir de Castrol deneyelim 

Sıkıntı olmaz yag pazarlama stratejisi de var vw aynı yaga 450 lira yazıyor 4 litreye servısde geciriyor :(( hb  240 lira 5 lt si önemli olan yagın km desinde degişmesi gecen gözümle gördüm özel servısde f30 bmw ye mobil 3000 koydular niye dedim yag aynı yag diyor :)) niye öbüründen koymadım dedim sarı kutu 5-30 lardan bakım ucuz tutuyor hemde biz hep koyuruz birşey olmuyor :)) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

örneğin daha 2 gün önce yağ değiştirdim,  Duster da Elf marka kendi yağını kullanıyordum, 2 sefer değiştim bu yağı sesini biliyorum, bu sefer Castrol Edge koydum, bariz sessizleşti motor, daha bir hoşuma gitti vallahi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Ses konusunda dikkat mi etmedim yoksa bi değişiklik mi olmadı suan hatırlamıyorum. Yarın dikkat edeyim bakayım sese bi değişme var mi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

örneğin daha 2 gün önce yağ değiştirdim,  Duster da Elf marka kendi yağını kullanıyordum, 2 sefer değiştim bu yağı sesini biliyorum, bu sefer Castrol Edge koydum, bariz sessizleşti motor, daha bir hoşuma gitti vallahi :)

castrol koyunca değişmedi bence, zaten öncesinde yağ konmuyormuş ki değişesin.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

castrol koyunca değişmedi bence, zaten öncesinde yağ konmuyormuş ki değişesin.....

:D  öncesi olmadığı için değişti demek sesi, zavallı arabam, meğerse o yüzden ağlarcasına çalışıyormuş :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bizim de bakım yaklaşıyor. 1.6 bse lpgli motor. 5 litre olarak almayı düşünüyorum. Mobil 1 esp veya liqiu molly almayı düşünüyorum. İnternetten sipariş vermek ne kadar güvenilir? Nerden almalıyım? Benzinliklerden mi ? İnternetten mi?
Kendi parçacım yağ olarak febi satıyor. 3 yıl fsi da kullandım sorun görmedim ancak bu sefer daha kaliteli olsun istiyorum

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

10.000 km'yi geçirmeden bakımlarınızı yapıyorsanız specleri karşıladığı sürece marka çok fark etmiyor. Arabamı ilk aldığımda en pahalı yağ hangisi ise onu aldım sonra bir gün benzinlikte Luk Oil  dexos 2 amblemli (ki o zaman yeni çıkmıştı) 4lt yağ 90 TL kampanyası vardı, dedim ver bi tane, motorda bir anormallik olursa hemen değiştiririm dedim. Neyse koydu usta, hem de kış günü hiç bir fark yok. 10.000 km gezdim o yağ ile, ne titreme ne ses şikayetim olmadı. Ha bugün neden yine Mobil esp aldın derseniz LukOil Genesis olmuş 140 TL. 40 daha verip Mobil alıyorum. O yüzden LukOil benzinliklerine arada girer bakarım, kampanya falan denk gelirse diye. 

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

''Mobil Teknik Destek'' birimine,araç üreticisinin önerdiği ''WSS M2C913D''  şartnamesi taşıyan (aracın DPF'li olduğunu özellikle belirtmeme rağmen) motor yağı sorunca,yanıtları Mobil Süper 3000x1 Formüla Fe 5w30 oldu. Mobil 1 Esp 5w30'u kesinlikle önermediler.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Emre Aslan yazdı:

''Mobil Teknik Destek'' birimine,araç üreticisinin önerdiği ''WSS M2C913D''  şartnamesi taşıyan (aracın DPF'li olduğunu özellikle belirtmeme rağmen) motor yağı sorunca,yanıtları Mobil Süper 3000x1 Formüla Fe 5w30 oldu. Mobil 1 Esp 5w30'u kesinlikle önermediler.

:D önce sattıkları arabayı öğrensinlerde yağ konusunda ders versinler, kullanıcı kitabına bakarak konuşmuşlar, kesinlkle önermedikleri yağı neden önermiyorlarmış açıklarmısınız diyin kilitlenip kalsınlar....

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Şu yorumları gördükçe yetkili servislerden soğuyorum esp yi neye dayanarak tavsiye etmiyorlar mış 🤯

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Vasfi Gişten yazdı:

Şu yorumları gördükçe yetkili servislerden soğuyorum esp yi neye dayanarak tavsiye etmiyorlar mış 🤯

maaşlı adam, kitapçıkta yazmıyorsa etmez, edemez, neden başını ağrıtsın, işi gücü var onunla mı uğraşacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

maaşlı adam, kitapçıkta yazmıyorsa etmez, edemez, neden başını ağrıtsın, işi gücü var onunla mı uğraşacak?

aksinide diyemez bilmiyorum der en fazla..... 

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

Gerekçe olarak;her ne kadar viskozite uysa da, spesifikasyon uyumsuzluğunun motora uzun vadede zarar verebileceği endişesi gösterilmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...