İçeriğe Yönlendir

Yapmam gerekenler?

Kaya Mert

Recommended Posts

Kaya Mert
(düzenlendi)

A3 2006 Aracım 4 senedir bende 130 bin km oldu .(1.6 benzin/lpg)

Şuana kadar klasik 10 bin bakımları ve triger seti değiştirme haricinde motorla yada şanzumanla alakalı bir işlem yaptırmadım

Mutlaka yaptırmam gerekn yada performans kaybını engellemek adına yaptırmam gereken bir işlem, bakım varmıdır
Benim aklımda kelebek boğazı temizliği ve sunrof bakımı var şu an için. Şanzıman yağını şanzıman bozulabilir endişesi ile değiştirmiyorum çok nadirde olsa düşük hızda gaz verince vuruntu yapmaya başladı ara sıra

Tecrübeli arkdaşlardan bu konu ile alakalı yardım öneri bekliyorum

tarihinde Kaya Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Kaya Mert yazdı:

kelebek boğazı temizliği ve sunrof bakımı var şu an için. Şanzıman yağını şanzıman bozulabilir

rölanti düzgünse kelebeği ellemeyin. sunroof için güzel spreyler var , klasik türbinli şanzımanın yağı değişbilir, filtresi nerede bilmiyorum ama ona da bakılır. Orjinal yağ kullandırın

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Şanzuman yağı değişimi

Fren hidroliği değişimi

Buji değişimi

Hiç değişmemişse amortisörler değişmeli

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Aynı aracın 2008'i var bende de. 

77 binden beri bende. 150bin bakımı yaptık geçen hafta Osman ustada.

Her 10bin bakım harici değiştiğimiz; 120binde triger ve buji. Birde tercihe bağlı disk ve balata değişimi.

Şanzuman yağını bende söylüyorum ama Osman usta elletmiyor henüz :) Bir şikayetim de yok gerçi.

Sunroof ve amortisörlerim sağlam çok şükür.

Kelebek boğazı temizliği için bir şikayetiniz var sanırım ? Performans kaybı dediğiniz çekiş problemi mi yaşıyorsunuz ?

Hee birde son bakımda akıl almicak bir parçayı değiştik. arka silecek motoru :)

1-2dir takılıp göz kırpıyordu zaten, komple gitti. Kronikmiş. Yedek parçaçı nerdeyse hava filtresi kadar satıyorum diyor :)

Çıkması 300 TL, valeo 450 TL, orjinal 1.005 TL. Ben valeo taktırdım.

Benim şuan kalan tek şikayetim LPG enjektörleri. Şikayet dediğim de 2 tanesi eskiye göre sesli çalışmaya başladı.

LPG'ci aygaz dan alma gazı diyor. Bende son 1 yıldır aygaz dan alıyorum mecbur ve ses ondan sonra artmaya başladı.

Aygaz'ın daha uzun menzil için içine kattığı maddenin kıvamı yoğun olduğundan tıkama vs yapıyor dedi, bilemiyorum ne kadar dolu.

Enjektör tamir takımı var ama ne derece sağlıklı bilmiyorum, benim kite uyan enjektör set fiyatı 1500 TL, neredeyse kit fiyatı.

O yüzden hafif sesli çalışma harici baskı sıkıntı çıkarana kadar bunlarla devam.

Yorum bağlantısı
Kaya Mert

Bujileri iki bakımda bir değiştiriyorum. Ön amortisörleri 10 bin km önce değiştirdim

Fren balataları bittikçe değişiyorum

Boğaz kelebeği olayına gelirsem arabanın devrinde sorun yok ama çalıştırp dışarı çıktığımda arabanın çalışma sesi stabil değil.yani bazen azalıp artıyor.bana hava emişinde bir problemmiş gibi geliyor yada boğaz kelebeği belkide

Benim için ön önemlisi şanzuma yağı.artık 130 bin km olan aracın yağının bence tüm özelliği gitmiştir.çoğu yerde okudum gördüm zamanında yağı değişmeyen araçların sonradan yağ değişiminde çıkardığı büyük arızalar. Ne yapsam bilemedim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...