İçeriğe Yönlendir

Çocukta Geçmeyen Alerjik Rinit ve Larenjit Sorunsalı?

Tahir Ak

Recommended Posts

Tuncay Çataloğlu

Ben yaşamasam inanmazdım. Oğlum gece dahi uyuyamıyordu öksürükten. Boğulacak diye korkuyordum. 3 poşet ilaç kullandı geçmedi.

kestane balı ile 2 günde bıçakla kesilir gibi kesildi. Babam hala öksürüğe karşı kestane balı kullanıyor.

Okuldaki bir öğretmen arkadaş akrabasının balını getiriyordu geçen sene. İsterseniz sorabilirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Belli bir Balın çok mucize önemi pek olmaz bence polen de yine alerjiyi azaltır polen deneyin. Muhtemelen zaten iyi gelen polen
Hakiki kendi çiçek balımızı sürekli yediriyoruz. ayrıca doğal dut pekmezi ve soğuk sıkım keçiboynuzu özü de her sabah yiyor çocuklar ama. Kestane balı da denemek içimden geliyor.
Ben yaşamasam inanmazdım. Oğlum gece dahi uyuyamıyordu öksürükten. Boğulacak diye korkuyordum. 3 poşet ilaç kullandı geçmedi.
kestane balı ile 2 günde bıçakla kesilir gibi kesildi. Babam hala öksürüğe karşı kestane balı kullanıyor.
Okuldaki bir öğretmen arkadaş akrabasının balını getiriyordu geçen sene. İsterseniz sorabilirim.
Allah razı olsun. Müsait zamanda sorarsanız sevinirim hangi bölge balı fiyatı vb. Sağol un
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Tahir Ak yazdı:

Hakiki kendi çiçek balımızı sürekli yediriyoruz. ayrıca doğal dut pekmezi ve soğuk sıkım keçiboynuzu özü de her sabah yiyor çocuklar ama. Kestane balı da denemek içimden geliyor. Allah razı olsun. Müsait zamanda sorarsanız sevinirim hangi bölge balı fiyatı vb. Sağol un

Mesaj gönderdim size okudunuz mu bilmiyorum. Telefon numarasını gönderdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

köpek havlaması gibi olan öksürük sesi kurup yani ses tellerinin intihabı, sebebi de geniz akıntısı.

iyi alerji uzmanı yada göğüs hastalıkları uzmanı semptomları ve tekrarlamasını azaltabilir

oğlum aralıkta 6 yaşını dolduracak ve 3 sene önce bu durumu ilk yaşadığımızda korkmuştuk, 1 yıl sonra iyi bir doktorla çözdük işi ama çocuk doktoru değil alerji konusunda uzman göğüs hastalıkları doktoru sayesinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Modern çağın çocuk hastalıkları maalesef. İki çocuğumuzun ikisinde de yoğun olarak bu problemi yaşadık. 

Bir sürü farklı ilaç kullanılıyor.

Kestane balı önerilmiş, fakat gerçek allerjik vakalarda bal çok tehlikeli olabilir. 

Toz tutmayan halı önerisi hafızamı canlandırdı,  acı acı gülümsedim. Oğlumu ana okuluna gönderdiğimizde okulun halılarının antiallerjik halıyla değiştirilmesi için okula bağış yaptığımı hatırladım. Neticede geçiyor, endişe etmeyin. Oğlum şu an 23 yaşında :)

Tecrübesi olan  büyüklerimiz "okula başlasın ikinci sınufta geçer " derlerdi. Hakikaten vücut allerjen bakteri vs ile tanıştıktan bir süre sonra kendi bağışıklığını sağlıyor.

Doktorunuzla konuşun, çocuğunuzun çok özel bir allerjik durumu yoksa mümkün olduğunca doğal ortama çıkartın. Kedi,  köpek, at, kuş, böcekle muhatap olsun. Başlangıçta şikayetler artabilir ama bir kaç aya kalmaz düzelir.

Bu arada inhaler makinalarla verilen ventolin türü ilaçlar iyi geliyor, doktorunuza sormanızı öneririm.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:

Selamınaleyküm arkadaşlar.

Forumda gördüğüm kadarıyla her konuds bilgili olan arkadaşlar olabiliyor. Buradan izninizle sormak istiyorum.

5 yaşındaki oğlum geçen kıştan beri geçmeyen öksürük burun akıntısı hafif göz yaşarması ile seyreden hastalığa yakalandı.

İlk başlarda larenjit dendi çünkü geçe bazen köpek havlar gibi öksürüyordu öksürük çok şiddetli oluyordu. Verilen antibotik ve ilaçlar fayda etmiyor kendi kendine 10 günde geçiyordu azalarak.

Yazın KBB uzmanına götürünce alerjik rinit teşhisi kondu. Alores şurup ve nazofix sprey verildi. Bu ilaçları 10 gün kullandık ve öksürük burun akıntısı geçti.

Gelin gelelim 1 hafta oldu yine aynı semptomlar başladı yine aynı ilaçlara başladık.

Bu durumu yaşayan çözüm bulan var mı acaba? Çocuk sürekli ilaca mı bağlı kalacak? İlaçlar geçiriyor tekrar başlıyor. Ne önerirsiniz neler yapmam gerekir deneyimi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Not: çocuk kreşe gitmiyor evde kimse sigara içmiyor. . Yaşadığımız yer, bir köy ve hava kalitesi iyi. Ev toz temizliği düzenli yapılmaya çalışıyor.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı sorun benim kızımda da vardı alerji testi ile çözdük, (peluş oyuncak kedi tüyü ve ev yozu mak lara alejisi vardı ) biraz bunlara dikkat ettik sorun çözüldü.

Eğer yaptırmadıysanız mutlaka alerji testi yaptırın , bu sorununuzun ne olduğunu gösterir sizde ona göre tedbir alırsınız.

G.olsun

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Aynı sorun benim kızımda da vardı alerji testi ile çözdük, (peluş oyuncak kedi tüyü ve ev yozu mak lara alejisi vardı ) biraz bunlara dikkat ettik sorun çözüldü.
Eğer yaptırmadıysanız mutlaka alerji testi yaptırın , bu sorununuzun ne olduğunu gösterir sizde ona göre tedbir alırsınız.
G.olsun
Teşekkürler galiba alerji testi yapmadan bu iş çözülmeyecek gibi. Ciddi sorun yaşıyoruz hala
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
Tahir Ak

Doktora gittik astım teşhisi koydu.

Şu ilacı verdi. Kortizon varmış ama çok az dedi içeriği.

Alerji testi yapmadı zira bu yaşta doğru sonuç vermez boşa paranı almayayım dedi sağolsun

günde 2 fıs 4 ay kullanacak dedi. Öksürük alevlenirse de ventolin verdi inhaler cihazı ile verilecek bu konularda deneyimi olan var mı acaba.? Zira hastalık kesin biter veya bitmez de demedi. Orası korkutuyor açıkçası.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Alerji testi yapmadı zira bu yaşta doğru sonuç vermez boşa paranı almayayım dedi sağolsun
günde 2 fıs 4 ay kullanacak dedi. Öksürük alevlenirse de ventolin verdi inhaler cihazı ile verilecek bu konularda deneyimi olan var mı acaba.? Zira hastalık kesin biter veya bitmez de demedi. Orası korkutuyor açıkçası.
tahir bey ilac ismi konusunda sorun olabilir. Musadenle ilgili fotograf kismi kaldirildi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hava maskesi ile vermek daha sağlıklı olacağını düşünmekteyim. Doktor değiliz fakat çocuklarımız var ve yaşadıklarımızdan söylüyorum yanlış anlamayın sakın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir Ak yazdı:

günde 2 fıs 4 ay kullanacak dedi.

bir de fısfısı ondan saklayın, kendi alıp fıslar anlamazsınız, düzeldi sanırsınız yanıltır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Başka doktora
Hocam gittiğimiz doktor şu alerji ve astım konusunda okuduğum duyduğum kadarıyla ülkenin en iyisi. sağolsun çok ilgilendi. İlaçları kullanıp süreci izlemek galiba şu an aklıma gelen ilk şey.
Yerli malı bir ürün aldım 90 liraya nimo marka. sorun yok gibi gayet buhar geliyor gibi ama. Diğerlerinin kalitesini nasıl anlayabiliriz?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir Ak yazdı:

Yerli malı bir ürün aldım 90 liraya nimo marka. sorun yok gibi gayet buhar geliyor gibi ama. Diğerlerinin kalitesini nasıl anlayabiliriz?

kullanma kılavuzunda  2 ml kaç dakikada biter yazıyor mesela oradan anlaşılır. pratikte de maskeden baca gibi beyaz duman atması lazım görselde (pratik yıl tecrübem) eolo da 4 ml yi 5 dak civarında da bitiriyor. uzun sürerse ilacın etkisi olmuyor tedavi yanıltıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
kullanma kılavuzunda  2 ml kaç dakikada biter yazıyor mesela oradan anlaşılır. pratikte de maskeden baca gibi beyaz duman atması lazım görselde (pratik yıl tecrübem) eolo da 4 ml yi 5 dak civarında da bitiriyor. uzun sürerse ilacın etkisi olmuyor tedavi yanıltıyor.

2.5ml koyuyoruz 3 4 dk alıyor ama bir dahaki denemede yazayım onu da. Önemli bir bilgi bu sağolun
Hava maskesi ile vermek daha sağlıklı olacağını düşünmekteyim. Doktor değiliz fakat çocuklarımız var ve yaşadıklarımızdan söylüyorum yanlış anlamayın sakın.
Hem fıs fıs hem de inhalasyon ile dönüşümlü verin demişti doktor. Çok ağırsa inhalasyon fazla değilse fısfıs
Çocuklar için şöyle bir ürün ile fıs fıs ilaçlar veriliyor

0984b68ec494fa1f7173abfa819b1252.jpg
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:

Geçmiş olsun.

12 yaşındaki kızıma, 5 yaşında iken alerjik bronşit teşhisi kondu.
Sizinkine paralel (aynı ilaçlar, yakın dozlar) uyguladığımız ilaç tedavisi, dozlar giderek azaltılarak, 10 yaşına kadar sürdü.
Hava kirliliği ve salgın hastalıkların arttığı Kış dönemlerinde, veya polenlerin çıktığı bahar aylarında, ara ara ataklar olabiliyordu. ilaç dozlarını ve kombinasyonlarını, bu seyre göre ayarlıyorduk. 
10 yaş sonrasında, ihtiyaç olması durumunda, ilaca dönecektik. İki senedir, ilaç kullanmıyor.

Çevremde, yaşlarının ilerlemesi ile, ilaç desteğinden uzaklaştıklarını gözlemlediğim yakın örnekler de oldu.

Yaş ilerlemesi ile artan vücut direncinin, bu tür, alerjik reaksiyon kaynaklı marazların hafiflemesinde etkili olduğunu düşünüyorum.

Bunları sorunuza, cevap olarak yazdım.

Kaçınılması ve alınması gerekenler konusunda, yukarıda verilen tavsiyeler, genel olarak bence de uygun.

Temizlik malzemelerinden, parfümlere, endüstriyel gıdalardan, ortam tozuna kadar, etrafımızda bol miktarda alerjen mevcut.

Doğal prebiyotik içeren diyetler, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek olmaları nedeniyle, faydalıdır.

İyonizerli hava temizleyiciler ve doğal temizlik ürünleri, ortam hijyenini arttırıp, alerjik reaksiyonları azaltacak olmaları nedeniyle, faydalıdır.

Çocuğunuzun vücut direncini desteklediğiniz ölçüde, ilaca olan bağımlılığı ortadan kalkacaktır.  

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Tahir Ak yazdı:

Tahir Bey tabii doktor doğrusunu bilir, ama kortizonlu ilaçlar çocuklarda büyümeyi etkileyebiliyor. Takipte olmak gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Çok benzer bir konu bugün konuşulurken duydum. İlaçla bir türlü geçmeyen burun akıntısı için su ile seyreltilmiş doğal sirkeyi şırınga ile çocuğun burnuna sıkıyorlarmış + kestane balı yediriyormuş. Bu öneriyi samsunda ilaca karşı bir alerji profesörü vermiş ve işe yaramış artık ilaç kullanmıyoruz dedi sirke konusunu araştırın isterseniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tahir Ak yazdı:

Hocam gittiğimiz doktor şu alerji ve astım konusunda okuduğum duyduğum kadarıyla ülkenin en iyisi. sağolsun çok ilgilendi. İlaçları kullanıp süreci izlemek galiba şu an aklıma gelen ilk şey. Yerli malı bir ürün aldım 90 liraya nimo marka. sorun yok gibi gayet buhar geliyor gibi ama. Diğerlerinin kalitesini nasıl anlayabiliriz?

kortizonlu ilaç vücudun tepkisini giderir sadece bişey tamir etmez. dayanılabiliyorsa ben almaz alternatiflere yönelirdim en hızlı şekilde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

kortizonlu ilaç vücudun tepkisini giderir sadece bişey tamir etmez. dayanılabiliyorsa ben almaz alternatiflere yönelirdim en hızlı şekilde.

Bende kullanırım hapşırık krizini tutamaz isem. Sensörleri kapatıyor sadece 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Çevremde nebuzilator kullanmayan çocuk yok nerede ise edirne de bütün çocuk doktorlar bu cihazla kullanılan ilaçları yazıyor izotonik , ventolin , promokort vb bizdede yaklaşık 3 yıldır var araştırma yapmadan eczaneden gidip acil almıştım bende tavsiye biraz fazla para verin ve sessiz kompresörü olan bir cihaz alın gece çalıştırmada sorun olmasın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...