İçeriğe Yönlendir

VW Modelleri - Şasi Numarasından Araç Donanım Bilgisine Ulaşmak

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Böyle bir bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar. 

Vw modellerinin donanım isimlerinde çok çelişki yaşıyorum.

Şasi numarasını girip, trend mi, comfortline mı, highline mı.. bunu görebileceğim bir yer var mı.. ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Böyle bir bilgiye ihtiyacım var arkadaşlar. 

Vw modellerinin donanım isimlerinde çok çelişki yaşıyorum.

Şasi numarasını girip, trend mi, comfortline mı, highline mı.. bunu görebileceğim bir yer var mı.. ?

Onu bırak, oem parça bile bulamamıştım ben şaseden. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Onu bırak, oem parça bile bulamamıştım ben şaseden. 

Mazda yok ama diğer markalar için şase ile buradan parça numarası tespit edilebilir

Misal Vw için 

https://volkswagen.7zap.com/en/rdw/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Mazda yok ama diğer markalar için şase ile buradan parça numarası tespit edilebilir

Misal Vw için 

https://volkswagen.7zap.com/en/rdw/

Eyv. Arkadaşım için uğraşmıştım epey aramıştım google’den. Bulduğum sitelere Şasi noyu giriyordum ama hiçbir şey bulamıyordu. Mazda kolay. Bir sürü site var abi. Araçtaki kullanılan perçin vidaya kadar kodlamış adamlar. 

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/vehicle?c=Mazda&ssd=%24*KwFiVkdXMhAFCBcZZwxZbDouDgkXZmlkZXdibiI-JjI2Izc5bEcrLjckFzYvODBxRyouJz85EBsbDktLKmQLY2dhYGFhPDYoAAAAACiJ1BY%24&vid=1421649724&q=JMZBL14Z501175513

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

Skoda da, aşağıdaki gibi bir sistem var. Muhtemelen tüm vag grubu için sistem aynıdır.

Model, motor tipi, donanım tipi, üretim yılı ve yeri gibi bilgiler, şasi numarasına kodlanmıştır. Vidaları ihmal etmişler, olsun.

Şasi no: (TMB-J-J-6-5L-7-H-6-XXXXXX)

TMB (manufacturer' s world code)
J (Model and version, J - YETI, left-hand drive, 4x2)
J (Engine type, J - 1.4 ltr./90 kW/petrol engine)
6 (airbag system, 6 - 2 front + 2 side + 2 head airbags)
5L (model, Yeti)
7 (internal factory code)
H (Model year, H-2016)
6 (Manufacturing plant, 6 - Kvasiny)
XXXXXX (serial no.)

Örneğin, yukarıda, 5L, donanım seviyesini verir.

ilave:
mesajı yazdıktan sonra, aşağıdaki siteyi buldum. Bire bir aynı olmasa da, VW için de benzeri bir kodlama varmış:

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

donanım isimleri pazarlama için, teknik olarak şaseden şrak diye gelmez sanmam, kaldı ki aynı isimliler model yılına göre bile opsiyon farklılığı varken. başka bir platformda titanium - X ve model yılları kapışması vardı kan gövdeyi götürdü :bambam:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

vag grubunda donanım ciddi sorun. İkinci elde de sorun. Paket donanımlar az. Sıfır alan kişi Opsiyon olarak birçok şey alabiliyor. İkinci elde karışıklık oluyor. Donanıma önem veren biri için sıkıntı. 

Halbuli japonlar öyle mi. 3-4 paket çıkarır. Kağıt üstünde her şey belli. Opsiyon sadece deri koltuk-gps car play olur yani. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
donanım isimleri pazarlama için, teknik olarak şaseden şrak diye gelmez sanmam

Sadece Servis bilebilir galiba.
Bir kaynak bulamadım.
vag grubunda donanım ciddi sorun.

Çünkü çok fazla opsiyon var. Bu da bence distribitör kaynaklı.

Bir de şunu görüyorum ben. Özellikle ikinci elde, Ne satan ne sattığını, ne de alan ne aldığını bilmiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Özellikle ikinci elde, Ne satan ne sattığını, ne de alan ne aldığını bilmiyor.

Alan zaten “amblem” aldığı için çok sorun değil abi :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Skodalarda, donanım seviyesi şasi numarasından geliyor (örneğin, yeti lerde, 5L - Ambition, 5 - Active, gibi..). 

İlginç olarak, VW böyle yapmamış ( http://www.clubvw.org.au/vwvin adresinde yer alan tanımlama bilgisine göre, bu böyle diyebiliriz en azından) 

Ancak, Skoda larda da, donanım seviyesinin içeriği hakkında doğru bilgiye ulaşmak için, bunu model yılı bilgisi ile birleştirmek gerekiyor. Çünkü, donanım paketlerini, yıllık olarak güncelliyorlar. Şasi numarasında model yılı bilgisi de olduğundan, her iki bilgiyi birlikte alarak, sonuca ulaşmak mümkün oluyor.

vag grubunda, donanım paketlerinde barındırılan özelliklerden bir bölümü, her güncellemede bir üst pakete taşıyor. paketleri şişirerek, kafaları karıştırmak, bir pazarlama stratejisi, bu doğru.

Diğer taraftan, VW bunu tercih ederken, aynı grubun bir başka markasının etmemesi ise, ilginç..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kısmen maalesef haklısın. 

Sigorta yaparken soruyorum hep donanımını.. 

Ne yazıkki sadece golf veya passat cevabını alıyorum. Daha ötesi gelmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Opelciler ne yapsin? VW de yillardir Trendline Primeline Comfortline Highline. Arada bir Pacific, Goal vs cikti o kadar. Opelde CD, CDX, Comfort, Elegance, Enjoy, Enjoy Active, Enjoy Plus, Edition, Edition Plus, Essentia, Sport, Sport Stil, Cosmo. Daha aklima gelmeyen bissuru donanim [emoji16]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ne yapacak gidip Mazda mı alacak :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Ne yapacak gidip Mazda mı alacak :) 

Ne alırsa alsın tercih meselesi. Satarım diye alıyorsa vw alsın. Binerim diye alıyorsa mazda daha doğru bence. İki aracı kıyaslama konusunda mazda 6 arteon’la kıyaslanıyor bu arada. Sürüş deneyimi yoksa mazda 6’nın 2018 modeli ile ilgili türkiyede inceleme videoları çokça var. Herkes aynı şeyi söylüyorsa kulak vermek lazım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Şu tabloda Mazda 6 alacak kişi sayısı bellidir. :)
Arteon kısmına hiç girmiyorum.

5c15a7382497693b86b85cb9ec1f5bba.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Şu tabloda Mazda 6 alacak kişi sayısı bellidir. :)
Arteon kısmına hiç girmiyorum.

5c15a7382497693b86b85cb9ec1f5bba.jpg

Aşağıdaki yorumları okudum dün akşam. Herkes 0-100’e takılmış. Kimse dememiş ki 1.4 tsi passatlar şehir içinde 8-9 litre yakıyor, Mazda 2.0 atmosferikle nasıl 8 tüketiyor. Biri tam otomatik sorunsuz biri dsg sorunlu bakımı masraflı. Birinde turbo var, bakım tamir maliyeti var, diğerinde yok. Birindeki donanımlar passatta opsiyon, diğerinde paketin içinde. Vs vs

Ayrıca bu fiyat farkında mazda full donanım passat dolu denilen mazdaya göre boş. donanım. 

Tercih meselesi. Dedim ya. Amblem almak böyle bir şey. İncelemeden fikir sahibi olunuyor. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Passat 1.4 TSI kime göre 8-9lt yakıyor, Mazda 6 kime göre 8lt yakıyor? Aynı şartlarda denediniz mi? 

1 yıllık vergi farkı ile DSG’yi her yıl sıfırlarsınız. :) 3 yılda bir de sıfır turbo alırsınız tamamdır :)  (Bir şey olmazda hadi siz öyle dediniz diye dedim.)

Boş dolu kısmını anlamadım. Elegance en üst donanım. Aradaki fiyat farkına da istediğiniz donanımları ekletebilirsiniz :) 

Sonra çıkıp amblem diyorsunuz. :) Ben sadece gülüyorum. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Passat 1.4 TSI kime göre 8-9lt yakıyor, Mazda 6 kime göre 8lt yakıyor? Aynı şartlarda denediniz mi? 

1 yıllık vergi farkı ile DSG’yi her yıl sıfırlarsınız. :) 3 yılda bir de sıfır turbo alırsınız tamamdır :)  (Bir şey olmazda hadi siz öyle dediniz diye dedim.)

Boş dolu kısmını anlamadım. Elegance en üst donanım. Aradaki fiyat farkına da istediğiniz donanımları ekletebilirsiniz :) 

Sonra çıkıp amblem diyorsunuz. :) Ben sadece gülüyorum. :) 

Mazda dayımda var. İstanbulda işe git gel tam otomatik 8 litre yakıyor. 

Passat 1.4 şirkette var. Otomatik. Göstergede 8,3 yazıyor. Süren de şantiye şefi. Sakin kullanan biri. Arabam kaç yakar sitesinden kullanıcı verilerini alırsınız. 

Vergi farkı 2000. Lakin bakım masrafı sizin dediğiniz gibi değil. Masa arkadaşım 1.6 polo aldı. Dsg beyin mekatronik değişimi 5000 lira ödediler özel servise. Satıcıdan düşüldü para. Diğerleri saymıyorum. Daha bunun baskı balatası ve hala bozulma riski var. 

Elegance donanımı şu an doğuşta yok. Size şu kadarını söyleyeyim. Business donanımda klima, manuel. Doğuşun sitesinden bakabilirsiniz. 

Passat 2020 yılında d segmentte hala manuel klimayı o konsola koymaya utanmıyorsa, alana hayırlı olsun demek düşer bize. Karşılaştırdığım araç da 2018 mazda 6. Birinin full donanımı diğerinin full donanımından 3 kat fazla özelliğe sahip. Opsiyonlarla ancak mazda 6 fulle yaklaşılıyor. O zaman passat 500-600 bin lira ediyor. Kasko ücretini düşünün ;)

Neyse. Sanırım siz de amblemcisiniz galiba. Alırsanız hayırlı olsun. Satarken zarar etmiyor. Tek tesellisi bu :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

gönder abi bana şasi nosunu ne oldugunu söyleyim parcacı arkadasım var onlar bakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Elegance bu gün yok yarın vardır :) Mesele değil.

Aynı şartlarda kullanıp test etmediğiniz sürece şu 8 yakıyor şu 9 yakıyor demeniz bir şey ifade etmiyor. :)  tüketim verileri de ortada. Aynı yaksa bile zaten hacimden dolayı vergi avantajı sağlıyor. Ekstradan daha çevik olması da cabası. 

Business doğru olabilir. Bir şey demiyorum. Mazda da herşey güllük gülistanlık değil. 

Mekatronik değişim için bu yaz fiyat aldım. 2500-4000 arası. Kaldıki araç 2 yıl garantili zaten. Sonrada hemen öyle bozulacak diye bir kaide yok. Bozulursa da meblağ belli.

Yaygın servis ağı, parça ve usta bolluğu gibi bir çok avantajı da cabası.

6 ayda 188 Mazda satılan ülkede 24.000 VW satılıyor. Ama Mazda alan akıllı, VW alan amblem için alıyor. :) (Filo satışı filan demeyin, filoya Mazda değilde VW alıyorlarsa bir sebebi var.)

Evet amblemciyim. :) Mazda bu şartları sağlasın Mazdada alırım. Çünkü fanatik değilim. :) 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

2.0 atmosferik nere 1.5 turbo nere..

Mazda japon mercedesi, vosvos alman halk arabası...

:)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Elegance bu gün yok yarın vardır :) Mesele değil.

Aynı şartlarda kullanıp test etmediğiniz sürece şu 8 yakıyor şu 9 yakıyor demeniz bir şey ifade etmiyor. :)  tüketim verileri de ortada. Aynı yaksa bile zaten hacimden dolayı vergi avantajı sağlıyor. Ekstradan daha çevik olması da cabası. 

Business doğru olabilir. Bir şey demiyorum. Mazda da herşey güllük gülistanlık değil. 

Mekatronik değişim için bu yaz fiyat aldım. 2500-4000 arası. Kaldıki araç 2 yıl garantili zaten. Sonrada hemen öyle bozulacak diye bir kaide yok. Bozulursa da meblağ belli.

Yaygın servis ağı, parça ve usta bolluğu gibi bir çok avantajı da cabası.

6 ayda 188 Mazda satılan ülkede 24.000 VW satılıyor. Ama Mazda alan akıllı, VW alan amblem için alıyor. :) (Filo satışı filan demeyin, filoya Mazda değilde VW alıyorlarsa bir sebebi var.)

Evet amblemciyim. :) Mazda bu şartları sağlasın Mazdada alırım. Çünkü fanatik değilim. :) 

Ülkemizdeki insanların ne kadar doğru yaşadığını, ne kadar doğru tercihler yaptığını ve ülkemizin durumunu düşününce satış tablosu ilginç gelmiyor :) 

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

24.000 satan Mazda olsaydı ne kadar bilinçli toplumuz diyecektiniz. :) 

Ben gülüp geçiyorum sadece :) 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Mazda 6 ile Arteon aynı klasman değildir zannımca.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...