İçeriğe Yönlendir

Fikirlerinizi Alayım: Tiguan Garanti Uzatma

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Birçok forumdaşımın bildiği üzere 2015 model Tiguan Lounge 1.4 TSİ DSG Bluemotion aracım var. 2015'de sıfır aldım. Alırken 2 yıllık garanti uzatma ile 4 yıllık garantim vardı(ücret karşılığı). 18 eylül'de garanti sürem bitiyor. Şimdiye kadar ufak tefek yazılım güncelllemeleri haricinde bir sıkıntı yaşamadım. Sadece start stop ile ilgili bir devreye girmemem problemim oldu, bir de dış sıcaklık sensörünün pabucu kırıldığından o pabuç değişti. DSG, motor ve yürüyen aksam ile ilgili hiçbir sıkıntım olmadı. :nazar: Bu süreçte garantiye de ihtiyacım olmadı. 

Şimdi soru şu, yine belirli bir ücret karşılığında garantiyi uzatıyorlar. Açıkçası henüz fiyat falan sormadım, ne kadar olduğunu bilmiyorum. Anca uzatmak faydalı olur mu? yoksa gerek yok mu? ne dersiniz? Fikirlerinizi bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Uzatılmış garanti, normal garantiden farklı diyorlardı. Bu konuda bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Ben de tiguan aracımı yeni sattım. Problemsiz araba. Benim birtek turbom bozuldu serviste 9000 e değişti. Servis bakımlı tutarsanız zaten iyi niyet garantili devam edecektir. Fiyat performans konusunu konuşup duruma göre kıyaslama yapabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Hocam ben de garantisini 2 yıl uzattım. Toplamda maksimum 2 yıl diye biliyorum. Ama garanti uzatabiliyorsa bence kesinlikle uzatılmalı... Ne olur ne olmaz...

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bende fiyatına göre sizi üzmeyecekse uzatmanızı tavsiye ederim.

Araçta değil de buzdolabında başıma gelmişti. Garanti uzatmak için o zaman 300 tl teklif ettiler yaptırmadım. garantisi bittiği senin sonunda elektrik kesintisi nedeni ile bir parçası bozuldu 450 tl tamir ettiler :( garanti olsaydı ücretsizmiş

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ben olsam uzatırım.

DSG var , tamirleri 8'den başlıyor.  ☺️

Tabii uzatma şartlarına da bakmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ben de olsam uzatırdım, ama şartları önemli hesap kitap biraz. Uzatılmamış olsa iyi niyet kapsamı yüzde kaç olarak belirleniyor acaba? 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Uzatılmış garantinin kapsamına bakmak gerek.

Örnek vermem gerekirse, aldığımız Focus 'ta vardı uzatılmış garanti. Toplam 5 yılı kapsıyordu. Direksiyon simidindeki soyulmalar için talepte bulunduğumuzda, direksiyonun bu kapsamda olmadığı sadece 2 yıl garantisinin olduğunu söylediler.

Anladık ki uzatılmış garanti, uzaya gönderilen roket gibi. Her aşamada bazı parçaları geride bırakıyor.

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Uzatılmış garanti ile normal garanti kapsamı aynı mı?

bu arada tabi bakımları da sürekli serviste yapacaksınız. Komşum jetta benzinli standart bakım için 1200 lira fiyat aldı. Gitti yağ, hava filtrelerini serviste aldı. Yağı mobil dışarıdan aldı. 600 civarına bakımı bitirdi. Bu da var. 

Konu turbolu dsg’li araç olunca her şey her an olabilir. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Garanti her zaman iyidir. Verdiği psikolojik rahatlık için bile yaptırılabilir. 

TV için +3 yıl ücret karşılığı yaptırdım. 2 yılda kendinden vardı. TV 5 buçuk yıl sonra elektronik arıza verdi. Ev sigortası servis faturasının tamamını karşıladı da uykusuz geceler geçirmekten son anda kurtuldum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şu aralar 2011-2012 civarı DSG'ler patlıyo diye biliyorum, daha seninkine var. Boşuna para dökme olacağı varsa olur :) 
Ben bu "kafam rahat olsun" olayına da ayrıca hastayım, rahat edemeyeceğiniz aracı neden alıyorsunuz ? :) 
Bi arkadaşım var eski bi transporter'i var, "kilidi bi gün bozulcak öyle bi his var içimde" diye şöför kapısını kullanmıyo diğer kapıdan iniyo. VW'ci sendromu bu heralde :) 

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

Uzatılmış garanti, kasko benzeri bir sigorta poliçesinden ibaret olup, bir üretici garantisi değildir. Sigortayı yapan, distribütör grubun bir diğer şirketidir. Arıza riski gerçekleştiğinde, distribütörün bir cebinden çıkan, diğer cebine girmiş olur. Satıcı açısından, durum bundan ibarettir.

Kullanıcı açısından ise, durum biraz daha karışıktır. Uzatılmış garanti yaptırıp, memnun olan da var, mağdur olan da.. Uzatılmış garanti yaptırmadan, iyi niyet garantisi ile sorununu giderebilen de var, gideremeyen de.. Şanzıman benzeri temel ve hayati parçalarda, araç servis bakımlı olduğu sürece, belirli yaşlara kadar kullanıcıyı üzmüyorlar genellikle. Sadece biraz sabırlı ve kararlı olmak gerekiyor risk gerçekleştiğinde..

Fayda/maliyet hesabı yapıldığında, maliyet yönü daha fazla olan bir işlemdir bana göre. Zaten, böyle olmasa, sigortacıların bu alanda işi de olmazdı.. Hangi risk için, ne kadar maliyet ödeyeceğinizin kararı sizin keyfiyetinizdedir.

ilave:

Bu konu ile ilgili sayılabilecek bir tecrübemi de yazayım.

Kendi aracımın garanti süresi bittikten sonra, airbag halkası (sargısı) tabir edilen parçada bir sorun ortaya çıktı.

(Doğru veya yanlış teşhis olabilir, ancak) servis değişim kararı verdi, ben de bu karara uydum.

İyi niyet garantisini işletip, parça bedelinin %30 u ile işçilik ücreti aldılar.

Poliçem olsaydı, hiç ödeme yapmayacak, ancak, üç yaşındaki aracın yıllık poliçe tutarı olarak, tamir için ödediğim rakamdan, muhtemelen, çok daha fazlasını ödemiş olacaktım.

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
ek
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

DSG işin içindeyken ben olsam uzatırdım. Servisle özel arasında artık dağlar denizler kadar farklılık olmuyor hem sahtekar ustalarla uğraşmaktansa servise giderim ikame aracımı alır işime bakarım.. aracın her yerine bakıyorlar sunroof bakımı, kapı ayarı, iç dış yıkama vsvs 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Tam vakvakın sorun çıkarma vakitleri geliyor, çok pahalı değilse yaptırın :)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Ben de tiguan aracımı yeni sattım. Problemsiz araba. Benim birtek turbom bozuldu serviste 9000 e değişti. Servis bakımlı tutarsanız zaten iyi niyet garantili devam edecektir. Fiyat performans konusunu konuşup duruma göre kıyaslama yapabilirsiniz.

Problemsiz?
Turbo değişti?
9 bin?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Performans işleri yapınca turbo dayanamadı :) serviste değişim işçilik 9000 tl tuttu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İyi niyet garantisi. İlanlarda bile yazıyorlar. Çok seviyorum bunu. Servisler bunu deyince kullanıcının yüreğine su serpiliyor :) zaten 3000 liralık şeye 10 bin diyor. %70 iyi niyet garantisi uygulayalım diyor. Oldu yine 3000 :) 

Gökhan Tongay yazdı:

Performans işleri yapınca turbo dayanamadı :) serviste değişim işçilik 9000 tl tuttu.

Tiguanla performans mı ?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Bi forester değil tabi  :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tiguanla performans mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

160 hp den 190 200 lere çıkartıcaktık. Fakat racechip olsun normal yazılım olsun sonuç aynıydı. 2 farklı dynoda denedik 163 hp 400 tork cıktı. Ama normal yazılım araca zarar verdi ve turbo devreye girip girmemekte kararsız kaldı sanırım yazılımı yapan yerden kaynaklı. Racechipte öyle bir problem yaşamadım ve gidişi gayet iyiydi. Yetmedi bana o yüzden gla 45 amg aldım. 6ded0012e47e5644c43b019c380200c1.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Gökhan Tongay yazdı:

160 hp den 190 200 lere çıkartıcaktık. Fakat racechip olsun normal yazılım olsun sonuç aynıydı. 2 farklı dynoda denedik 163 hp 400 tork cıktı. Ama normal yazılım araca zarar verdi ve turbo devreye girip girmemekte kararsız kaldı sanırım yazılımı yapan yerden kaynaklı. Racechipte öyle bir problem yaşamadım ve gidişi gayet iyiydi. Yetmedi bana o yüzden gla 45 amg aldım. 6ded0012e47e5644c43b019c380200c1.jpg

Tabi Airbus kullandıktan sonra kesmemesi normal :D 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Performans işleri yapınca turbo dayanamadı default_smile.png serviste değişim işçilik 9000 tl tuttu.

He tamam :)
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Her uçağa bindiğim de sormalarını bekliyorum ama soran olmadı.

Bu arada tiguan ın garantisini uzatmaya bence gerek yok bakımlarını serviste yaptırırsan yeterli olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...