İçeriğe Yönlendir

Otoyol Hız Sınırı Yükseliyor!

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

140 az bile. Bu demek değildir ki sürekli 140 la gidilecek. 180 le de gittiğim oluyor, gitmeyen var mı? Yola göre 140 ın yetmediği zamanlar bile oluyor. Hiç olmazsa yasal olsun.

Yıldız farkı işte :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

O pahalı ya geçtiğimiz özel sektörün işlettiği oto yollarda şimdiye kadar radar görmedim kuzey otobanını sık sık kullanıyorum hızım da oldukça yüksek oluyor daha radar cezası yemedim. Kullanın da para kazanalım derdindeler bence.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Darbaz yazdı:

Hangi ülke bilmiyorum, haberlere konu olmuştu. Trafik hız sınırlarını aşaği çekerek ülkenin petrol bağimlılığını azaltmıştı. 90 km hızdan 80 km hıza çekmişlerdi. 

110 km hız sınırı olsa epey ekonomi sağlanır. Rüzgar drencinin katlandığı yakıtın içildiği nokta 110 üzeridir. 

105 ile giderken 6.4 yakıyor isem 120 ile giderken 8.7 litreye çıkıyor. 

ABD

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Darbaz yazdı:

Kadranda 100 km gidilirken 92 km yapıyoruz.

120 kadran hızı yapıldığında 107 km yapıyoruz.

140 yasallaşırsa kadran hızı 151 km olcak.

Vatandaş 140 km hıza %10 aşma payı koyarsa 154 km hız limiti olur. Buda kadranda 166 km hız demek.

Çoğu 2000 model 1.6 ve altındaki otomobilin çok zorlanacağı bir sürat. 

Ali sen ne kadar yanlış yaklaşıyorsun olaya yahu.

1- 140+ %10 değil, herşey dahil 140 olacak, yani limit 154 olmayacak, limit 140

2-Senden başka kimsenin kadran hızı ile gerçek hızı hesaplayarak, gps hızı limitlerinde süreceğini tahmin etmiyorum. Kadranda 140 ı gören gazı sabitler zaten. Bu kadar zorlama hesaplara girmeye gerek yok, basit düşün ya :)

EN ayrıca: 140 alt limit değil üst limit, çoğu 2000 model 1.6 ve altındaki otomobil zorlanmadan gene 80-110 km aralığında seyredebilirler

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence iyi olur, 140 la pek gitmesem de ceza yemeyeceğini bilmeden gitmek iyi hissettirir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

Ali sen ne kadar yanlış yaklaşıyorsun olaya yahu.

1- 140+ %10 değil, herşey dahil 140 olacak, yani limit 154 olmayacak, limit 140

2-Senden başka kimsenin kadran hızı ile gerçek hızı hesaplayarak, gps hızı limitlerinde süreceğini tahmin etmiyorum. Kadranda 140 ı gören gazı sabitler zaten. Bu kadar zorlama hesaplara girmeye gerek yok, basit düşün ya :)

Abi adam air intake’den giren havanın sıcaklığı ile yakıt ekonomisi arasında tez yazacak ortamlarda şu an. Hakaret sayar şu cümleyi 😁

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Doğru bir karar olmadığı taraftarıyım bende; çünkü aracı ömrünün sonuna gelmiş birçok arkadaş otobanda fink atıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Eğer insanlar sanal ortamdaki yorumlarını yola yansıtıyorsa, iyi haber değil bu.

millet 0-100 değer manyağı olmuş. Turbosuz arabayı arabadan saymıyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

%10 geçme dahil 140 olacak yani 120 nin üzerin %5-6 civarı bir artış planlanıyor. İstanbul İzmir arası 3,5 saate düşmeyince düşürmek için uğraşıyorlar :D

• Beğen 8
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Otobanın kendince bir dili olduğunu düşünüyorum. Şöyleki eğer 110-120 km hızla seyir eden araçların yer aldığı bir yolda 80-90 gidilemez. O akışa uymak gerekebilir.

Bu sefer 130-140 bandında çıkınca sizde ister istemez o aralıkta seyir etmek zorunda kalabilirsiniz. Yakıt+ güvenli sürüş gibi kavramları da devreye sokar.

Sonuç olarak ben uygun görmedim. Daha da açık konuşayım bizim ülkemiz buna hazır değil.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)

Bence doğru bir karar.

Burada temel sorunun hızlı gidenler olduğunu düşünmüyorum, efendi efendi 140-150 ile gitmekten zarar gelmez.

En büyük sıkıntılar;

1- Diğer şeritler müsait olmasına rağmen sol şeridin gereksiz işgali.

2- Otoyolda sağ şeritte 40-50 km'ye düşen tırlar ve 2 km/s hızlı gittiği için öndekini geçmek için diğer şeritleri işgal eden tırlar.

Bu ikisini çözsünler, sınır 140 da olsa 150 de olsa sorun olmaz bence. Sınır yükseldi diye hep o hızla gidilecek diye bir şey yok zaten.

Ayrıca, zaman zaman sakin gideyim az yaksın diye yavaşlıyorum, en çok sorun o zaman oluyor. Özellikle Ankara-İstanbul otoyolunda en güvenli sürüş soldan tempolu (140-150) ile oluyor, sağ ve orta şerit çok karışık. Benim sabrım yetmiyor o kadar gaz-fren yapmaya, soldan yardırmak en iyisi.

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Önder Özcan yazdı:

Aynı şekilde, "yükseltmeye ne gerek vardı, tüketim artacak, kazalar artacak "demeye de gerek yoktu bence  8 km için :)

İsteyen gene 120+12 si  ile gider.(Sözüm sana değil Ahmet)

Ben artırılmasın demiyorum abi, 120 140 gibi birşey olsun, +%10 ile 154 olsun değiştiğine değsin diyorum, isteyen istediği hizda gider yakıtı düşünüyorsa zorla değil tabi :) sol şeridi işgal etmesinler yeter :f1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Darbaz yazdı:

Yanlışın var. Un Ece Regulation 39 çerçevesinden %108 fazla gösteriyor. 

VQNNjr.jpg

Vw T4 tam doğru, mazda reno passat transit land toledo fiesta jeep voyager vs. Hepsi 5 km fazla okur 30 km civarı üstünde 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Kendini bilen, bilinçli sürücüler için doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Burda esas sorumluluk Tuvturk te olacak. Araçların fren sistemlerini, geometrisini, camber caster ayarlarını ve korozyonu iyice kontrol etmeleri gerekiyor. Hızın 140 çıkması ile bize illa 154 ile gidin demiyorlar. Bana  140~150 sonrası tedirginlik veriyor zaten. Ama güvenli gidebilen 200 ile gitsin. Fakat herhangi bir ölümlü veya ağır kazaya sebebiyet verirse yurt dışındaki gibi yargılanıp ceza verilsin. Sıkıntı ülkemizde trafik suçlarının cezaları caydırıcı değil.

Servet Aydın yazdı:

Vw T4 tam doğru, mazda reno passat transit land toledo fiesta jeep voyager vs. Hepsi 5 km fazla okur 30 km civarı üstünde 

Eski mondeo mk4 %5 fazla gösteriyordu, Yeni mondeo %3 fazla gösterince ce ben bunu slır almaz ölçmeyince, aradaki %2 den dolayı kütahya çıkışı ceza yemişim.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Köksal Yılmaz yazdı:

Bence iyi olur, 140 la pek gitmesem de ceza yemeyeceğini bilmeden gitmek iyi hissettirir.

İşte burası çok önemli :) 

Uzun süre 120km ile gidip arada 150- 170km hıza çıkıp ortalamayı yükselttim mi adrenalinini düşürecek.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Cruise de tam doğru okuyor abi. 

Yani 2014 yılında euro 6 ready araba idi. Sonrada euro 6 b oldu. Regulasyonlara uymak zorunda

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

İyi bir karar değil. 

Otobanların cazibesini artırmak adına yapılıyor. Bu yüzde 10 konusunu bakanın dile getirmesi ise acı.

dediğim gibi, para kazanmak amaç, reset ise şart...

Evren Erakçora yazdı:

200 km ile kim güvenli gidebilecek hocam, yok öyle bir yol. 

bizim ülkede adam gibi yol diyelim, o yolların planlanan hıza göre deverleri verilmişmi onada bakmak lazım, ben hatasız çok az yol gördüm gittiğim yerlerde, hatasız kısımlarda 1-2 km. lik parçacıklar en fazla...hız arttırmak... git dağdan at kendini daha iyi, sadece kendine et, yalnız kayalıktan at düşünce bitkileri ağacı falan kırma, hale bak yahu...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Cruise de tam doğru okuyor abi. 
Yani 2014 yılında euro 6 ready araba idi. Sonrada euro 6 b oldu. Regulasyonlara uymak zorunda

Doğru gösteren vag kadranı görmedim ben daha.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Her zaman "pek çoğumuzun" yakındığımız şey değil mi? Artık yollar düzgün, arabalar kaliteli, insanlar eskiye oranla daha bilnçli bu hız limitleri düşük kalıyor, özellikle otobanlarda, para verip geçiyorum, hele acelem de varsa, 120 km nedir diye?

Hem paralı otoban kullanıyorum, hem limit düşük 😒

Limitin 132 den 140 a yükseltilmesi bu kadar büyütülecek birşey değil. işin aslı budur, en üst limit 132 idi şimdi 140 olacak. (120 den 140 a çıkmıyor yani). Ve üst LİMİT 140 oldu diye her birimiz trafik canavarı olmayacağız tabi ki :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

dediğim gibi, para kazanmak amaç, reset ise şart...

bizim ülkede adam gibi yol diyelim, o yolların planlanan hıza göre deverleri verilmişmi onada bakmak lazım, ben hatasız çok az yol gördüm gittiğim yerlerde, hatasız kısımlarda 1-2 km. lik parçacıklar en fazla...hız arttırmak... git dağdan at kendini daha iyi, sadece kendine et, yalnız kayalıktan at düşünce bitkileri ağacı falan kırma, hale bak yahu...

Yolların çoğunda dever ve kurp hesapları hatalı. Bu tip kazalarda karayollarına açılan davalar kazanılıyor. Samimi arkadaşımın babası bölge müdürüyken mahkemelik oldu, hem makamdan hem tazminatlardan bitik duruma geldi. 

Yola güvenmemek lazım. 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Haklısın Önder hem pahalı otoban kullanıyorum hem trafik sıkışıklığından gidemiyorum.

Benden parasını alıyorsan gitmemi de sağlayacaksın sabah akşam otoban a para verip 20 km yi 1 saatten fazla sürede giden adam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Şu istanbuldaki E5 deki hız limiti 80 ilk önce onu yükseltsinler. 90 yapsınlar töleransla birkikte 100 olsun yeter.

He bu arada İstanbulda yeni yapılan ve devletin olmayan yollarda hız limiti tabelalarda var ama ceza yok istediğiniz kadar basabilirsiniz. Çarşamba akşamları Rolling geceleri yapılıyor, 3. Köprü yollarında yapıştır gitsin. 

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Hakan Gürsu yazdı:

Şu istanbuldaki E5 deki hız limiti 80 ilk önce onu yükseltsinler. 90 yapsınlar töleransla birkikte 100 olsun yeter.

He bu arada İstanbulda yeni yapılan ve devletin olmayan yollarda hız limiti tabelalarda var ama ceza yok istediğiniz kadar basabilirsiniz. Çarşamba akşamları Rolling geceleri yapılıyor, 3. Köprü yollarında yapıştır gitsin. 

Dur söyleme herkese akşam ne geceydi ama dimi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
Fatih Keskin yazdı:

Dur söyleme herkese akşam ne geceydi ama dimi

Fenaa, beyaz bi Lrll ile 250 yapanlar olduğu söyleniyor. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...