İçeriğe Yönlendir

C-Max II - Bijon Sorunu

Metin Mustafa Oral

Recommended Posts

Metin Mustafa Oral
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar

Merhaba arkadaşlar; 

Geçenlerde aracımla geri geri bir cami önüne yanaşırken mermere takıp lastiğimi kestirdim, tabi yapacak birşey yok lastiği söküp stepne takıp lastikçiye gidilecek ama ne mümkün biconlar üzerindeki kaplama metal sebebiyle numara değiştirmiş kimisi 19 kimisi 18 v.s. tabi lastiği sökemedim lasikçi de bulamadım oraya getirecek sigorta çekici hizmeti de 50 km uzaktan geliyor vicdan yaptım çağırmadım derken arkadan bir arkadaşın takibi ile patlak lastik üzerinde 600 mt ötedeki lastikçiye gittim adam hemen biconların üzerindeki metalleri kesip aldı ve 17 mm lokma ile lastikleri söktü değişti ( Bu arada lastikler epey pahallanmış hankok lastiği 600 tl ye aldı michelin ise 800 900 falan) eve gidince bende ön teker biconlarının metallerini söktüm ama çirkin göründü, ne yapsam ne yapsam derken tanesi 8-10 lira dan bicon buldum içime sinmedi tehlike yaratır diye almadım.

Sonra internette bu silikon 17 mm kapakları buldum ve taktım bence sorun çözüldü biconlarım 17 mm oldu şimdi bicon anahtarımı 17 ye çevirdimmi işlem tamam olacak.

İşin özü bu iş daha kötü bir yerde başıma gelseydi epey eziyetli olacaktı diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

osGvW6.jpg             osGqzM.jpg

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bir de orjinalini almak istediğinizde (özellikle bazı modellerde) servis yüksek fiyat isteyebiliyor. Yedpa da Kent Bijon isimli üretimde yapan bir yer var. Hem uygun fiyata hem de kapak gibi sorunları olmayan bijon somunu alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
Fiyat nedir acaba

Benim aracımın bijon somunu 22 mm. Servisten jantlar boyandığında 20 adet için fiyat almıştım. İndirimli 380 TL. Ben kredi kartı tek çekim 120 TL ye aldım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bu taktığınız kapaklar zamanla düşmez ise güzel çözüm. Fiestada benzer sorun yaşamıştım yan sanayi bir somun aldım pas yaptı bunu kapaklı tasarlayan ford mühendislerine selamlar olsun....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Parlak olmayan döküm gümüş olan da vardı. Paslanmazmış. Aynı fiyat. Ben jantlar CNS olduğu için parlak tercih ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral
Vasfi Gişten yazdı:

Bu taktığınız kapaklar zamanla düşmez ise güzel çözüm. Fiestada benzer sorun yaşamıştım yan sanayi bir somun aldım pas yaptı bunu kapaklı tasarlayan ford mühendislerine selamlar olsun....

Düşeceğini hiç sanma silikon malzeme ve çok sıkı geçiyor çocuklar asla sökemez yani bende çıkarırken zorlandım tornavida ile sökmemek için bir çıkarma aparatı tasarlıyorum kafamda iki tarafı içe bükük bir küçük maşa yapsam lastik sökme işlerinde daha kolay olur diyorum ve size katılıyorum mühendisler konusunda...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

şapkasız krom bijon somunu alınıp takılsa daha iyi olur

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bakımda tüm bijon somunlarını yeniledim.

Orijinal paslanmaz krom. Garantili.

Takımı 160,00 TL.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ben de aynı sorunu yasadım hepsini yan sanayiden aldıgım bijonlarla değiştim.

Hiç bir sorun da yaşamadım.

Alakasız bir yerde lastik değiştiremez duruma düşmektense varsın biraz çirkin dursun bijonlar.

Forda şikayette de bulundum ama bir sonuç çıkmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben de benimkini yeniledim süper oldu. N11'den 100 tl'ye aldım geçen nisanda. Konya'dan geldi gayet kaliteli ve hiç paslanmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Metin Mustafa Oral

Gayet güzel ve kullanışlı oldu ve düşme falan yok arkadaşlar bilginize..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Yapıcı

valla bende servise sordum tanesine 19TL'dediler geçen ay fakat yıldan dolayı %30 mu indirim varmış 13 tl'ye düşüyordu fakat yine aynı olacak diye ben almadım dışardan 5 tanesi 35 tl olan krom kaplı kendinden yüksüklü bijonlardan aldım. bence orjinalinden daha güzel şiddetle tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Benin galaxyde de bijon sorunu vardı. tanesini 5tl gibi bir rakama aldım. hepsini değiştirdim. bijon alırken yüzük ölçüsü ve bijon  saplamasının ölçüsü önemli. C max için rot balansçılarda ve büyük lastikçilerde bijon bulabilirsiniz rahatlıkla. Sizinki 12 olması lazım M12x1,5 olması lazım

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Yapıcı
(düzenlendi)

geçtiğimiz haftalarda lastikleri değiştirirken lastikcim değiştirelim dedi ama tanesine 10 tl diyince kalsın dedim zira dışarıda daha ucuz olduğunu biliyordum. ilk fırsatta değiştireceğim bende krom kaplı olanlarla çünkü üstündekiler bayağı bir sıkıntılı görünüyor.

az önce internetten baktım gitti gidiyorda 5 tanesi 35 tl n11 de ise 20 tanesi 100 tl kalite farkı var sanırım. yeni almış arkadaş var mı acaba? önerebileceği bir yer?

tarihinde Onur Yapıcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Onur Yapıcı yazdı:

geçtiğimiz haftalarda lastikleri değiştirirken lastikcim değiştirelim dedi ama tanesine 10 tl diyince kalsın dedim zira dışarıda daha ucuz olduğunu biliyordum. ilk fırsatta değiştireceğim bende krom kaplı olanlarla çünkü üstündekiler bayağı bir sıkıntılı görünüyor.

az önce internetten baktım gitti gidiyorda 5 tanesi 35 tl n11 de ise 20 tanesi 100 tl kalite farkı var sanırım. yeni almış arkadaş var mı acaba? önerebileceği bir yer?

Üstadım bijon araçla seni yola bağlayan kritik bir parça.

Bu tarz hayati öneme sahip parçaları orjinal ve yetkili satıcıdan almanızı tavsiye ederim.

Bugün 3 kuruş kar edebilirsiniz fakat yarın daha büyük bir soruna mal olabilir.

Kardeş tavsiyesi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı

Aydın Sert yazdı:

Üstadım bijon araçla seni yola bağlayan kritik bir parça.

Bu tarz hayati öneme sahip parçaları orjinal ve yetkili satıcıdan almanızı tavsiye ederim.

Bugün 3 kuruş kar edebilirsiniz fakat yarın daha büyük bir soruna mal olabilir.

Kardeş tavsiyesi.

kesinlikle katılıyorum. ama servislerdeki ürünlerinde kalitesi tartışılıyor. o kadar para kazanma hedefleri koyuyorlar ki dışarıda 350 tl orjinal osram ampülün servisteki fiyatı 1700 tl. Bu sebepten servisteki bijonların kalitesinin daha kötü olduğunu filan düşünüyorum. şu anda. zira serviste listesi 20 tl yıl indirimiyle 13 tl'ye geliyor bu mantıkla o kaliyede somunlar servisler tarafından 3 tl'ye filan temin ediliyor diye düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Onur Yapıcı yazdı:

kesinlikle katılıyorum. ama servislerdeki ürünlerinde kalitesi tartışılıyor. o kadar para kazanma hedefleri koyuyorlar ki dışarıda 350 tl orjinal osram ampülün servisteki fiyatı 1700 tl. Bu sebepten servisteki bijonların kalitesinin daha kötü olduğunu filan düşünüyorum. şu anda. zira serviste listesi 20 tl yıl indirimiyle 13 tl'ye geliyor bu mantıkla o kaliyede somunlar servisler tarafından 3 tl'ye filan temin ediliyor diye düşünüyorum. 

Hocam servis konusunda size katılmakla beraber, yetkili satıcıdan alın dememdeki kasıt Ford yedek parçacıları idi.

Ben aracı alır almaz kendi yedek parçacımdan alarak hemen değiştirdim.

Çok şükür 1 yıldan fazla kullanıyorum herhangi bir şikayetim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı
Aydın Sert yazdı:

Hocam servis konusunda size katılmakla beraber, yetkili satıcıdan alın dememdeki kasıt Ford yedek parçacıları idi.

Ben aracı alır almaz kendi yedek parçacımdan alarak hemen değiştirdim.

Çok şükür 1 yıldan fazla kullanıyorum herhangi bir şikayetim yok.

Aydın bey bende orjinal yedek parça kullanımından yanayım fakat servis bu parametreyi kullanıp bizlerden aşırı paralar kazanmayı hedefliyor sadece. Size sadece şöyle örnek vereyim motorcraft marka bir çift balata dışarda 230-250 tl arasındayken serviste fiyat indirimli bu rakamın iki katı kadar sadece yedek parça. birebir aynı parça. buradan ve diğer sarf malzemelerinden yola çıkarak bu tezimi söyledim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Mustafa Oral

Bende sırf bu yüzden orjinal bijonlara silikon kapak taktım, nikelaj güzel ama bijonun dayanıklılık durumu risk olduğu için tartış

ma konusu olamaz diyorum ayrıca kalitenin fiyatla belli olabileceğine inanmıyorum. Hayırlı günler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...