İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Karter Civarında Yoğun Yağ Sızıntısı

M. Asım Kahraman

Recommended Posts

M. Asım Kahraman
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, iki hafta önce yağ ve filtrelerin değişimi yapılırken usta motor altında yoğun bir sızıntı olduğunu gördü. Yağ çevreye fazlaca dağıldığı için nereden geldiğini kestiremedi. Balata spreyi ile temizledi ve bir süre benim kontrol etmemi nereden tekrar sızacağını görmeye çalışmamı istedi. Ara ara baktım fakat filtre civarında yoğunlaşıp kartere doğru yayılan yağın tekrar tam olarak nereden geldiğini kestiremedim. Şu an sızıntı, damlama derecesine kadar ulaşmış sanırım. Fotoğraftan fikir yürütebilecek var mı acep?

BONlgL.jpg

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Başlık
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Karter contası olmadığı kesin. Bayağı üstten başlıyor. Bence de filtre gibi. Son bakımda orjinal takıldığına emin miyiz? Filtre tepesinde paslanma görüyorum sanki. Ya da akan yağ mı birikmiş orada?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Filtre orijinal, üzerinde görünen malesef yağ damlası...

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Benimki karter contasından sızdırıyordu, söktürüp, temizletip, tekrar silikonlattım, tertemiz oldu.
Sizinki yağ çubuğu ya da yağ filtresi tarafından sızdırıyor.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

filtrenin o-ringi yüzeye tam basmıyor olabilir. basit çözülebilecek bir sorun bence

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Arkadaşlar, sorun bu filtre takılmadan önce ortaya çıktı yeni filtre takılırken o bölge temizlendi fakat yine kaçak oluştu. Arabanın altı dar olduğu için kendim net görüş yakalayamıyorum aslında tekrar güzelce temizlenip her gün kanala çekilip ilk sızıntı nereden geliyor diye baktırmak lazım fakat bu da zor malum. Blok çatlağı ihtimalinden korkuyorum açıkçası. 

Bu arada külbütör contası buji yataklarına yağ sızıntısı oluşması nedeniyle yaz başında yenilenmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
M. Asım Kahraman yazdı:

Arkadaşlar, sorun bu filtre takılmadan önce ortaya çıktı yeni filtre takılırken o bölge temizlendi fakat yine kaçak oluştu. Arabanın altı dar olduğu için kendim net görüş yakalayamıyorum aslında tekrar güzelce temizlenip her gün kanala çekilip ilk sızıntı nereden geliyor diye baktırmak lazım fakat bu da zor malum. Blok çatlağı ihtimalinden korkuyorum açıkçası. 

Bu arada külbütör contası buji yataklarına yağ sızıntısı oluşması nedeniyle yaz başında yenilenmişti.

tekrar o contada sorun var direk söylediniz.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Biraz önce aracın ön kısmını hafif çukur bir yere getirerek fenerle uzanıp inceledim, yağ birikimi en çok filtre civarinda, daha yukarı pek çıkmıyor, külbütör çevresinden aşağı sızıntı görünmüyor. 

Mesele filtrenin oturduğu yivli yatakta gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Önder Özcan yazdı:

Filtrede yağ damlası var, filtreden bence. tam oturmamış gibi.

bende onu şimdi gördüm tamam burdan kacırıyorda yukarıya dogru fıskırmamı yapıyorda yukarı cıkmış peki

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Ustanın teorisine göre, fan çalışınca oluşan rüzgarın etkisiyle yağ yukarı doğru da yayılıyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Teşekkür ederim Evren Hocam, diğer sıkıntıları aştık şimdi de bu... Gerçi kayda değer bir eksilme yok yağda ama yine de aklım orada.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ terleme gibi yayılır her yöne.. 

Akşamdan yıkatıp, sabah doğruca ustaya gidin.. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

M. Asım Kahraman yazdı:

Merhaba arkadaşlar, iki hafta önce yağ ve filtrelerin değişimi yapılırken usta motor altında yoğun bir sızıntı olduğunu gördü. Yağ çevreye fazlaca dağıldığı için nereden geldiğini kestiremedi. Balata spreyi ile temizledi ve bir süre benim kontrol etmemi nereden tekrar sızacağını görmeye çalışmamı istedi. Ara ara baktım fakat filtre civarında yoğunlaşıp kartere doğru yayılan yağın tekrar tam olarak nereden geldiğini kestiremedim. Şu an sızıntı, damlama derecesine kadar ulaşmış sanırım. Fotoğraftan fikir yürütebilecek var mı acep?

BONlgL.jpg

Bence aracın o bölgeyi güzelce temizletin ve aracınızı ustanızın orada lift de veya kanalda bırakın. 1 gün sonra aracı hiç hareket ettirmeden kontrol edin. Giderken oluşan rüzgar fan vs ile yağ yayılarak yanıltma yapacaktır. Bence filtre yuvasında. Diş bozukluğu gibi bir durum oluştuysa filtrenin tam oturmamasını sağlar buda yağ sızıntısına sebep olur yağ filtresi üstündeki oring tam oturmayacağından dolayı. Geçmiş olsun. 

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...