İçeriğe Yönlendir

Chevrolet Cruze Devir ve Hız Sapması

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Bu gün Cruze ile 50 km obd ölçümü yaparken gözüme takıldı. Şaşkınlık içindeyim. Amerikalı abilermi desem, Koreli amcalarmi yaptı bu gafleti bilemedim. 

2000 devir ve 80 km hız ile giderken gösterge acayip bir sapma var. Arabanın vites oranlarını bulup inceledim. 2220 devirde 78 km hız yapıyor. Ufak sapmaları sayarsak OBD ile ölçtüğüm 2223 devirde , 75 km/h doğru olarak sayıyorum 

9Yl8XZ.jpg

Peki sorun nedir derseniz, arabanın devir saati 2000 devir, Hız saati ise 80 km gösteriyor. Tamam hızda 1,08 sapma var. Lakin neden devir saati 250 - 300 rpm eksik gösteriyor. Ynai evet 1,08 oranında eksik. Hız göstergesi 1,08 oranında fazla hız gösterirken, Devir saati, 1.08 oranında eksik gösteriyor :) Ama obd hepsini doğru ölçüyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Servis rolantide bayilma gibi bir hatayi absorbe etmek icin oynamis olabilirmi?

Rölanti devri doğru ama devir artıkca fark açılıyor. Rölanti devride bayılma olsada olmasada her iki ölçü ekranında veri aynı 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kadranda hata olabilir. Servis ecu'yu bi güncellerse belki kadrana yansıtma değişebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Kadranda hata olabilir. Servis ecu'yu bi güncellerse belki kadrana yansıtma değişebilir.

Ecü güncellemesi yapmak istiyorum. nerde yaptırabilirm acaba. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bence arabayı çok kurcaladığınız için, herşeyini ölçüp biçtiğiniz için araba ne yapacağını şaşırıyor. Arabada stres var 😄 şaka tabiki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ecü güncellemesi yapmak istiyorum. nerde yaptırabilirm acaba. 

Yetkili servis tabii ki.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tolgahan Doğru yazdı:

Allah başka dert vermesin

Dert var. Ama halen sebebini bulamadım :) 

1-zqiW36yQZOaStO_bYUA19cRMTR8rUToXX918EdZppE1IeuECtrwOkZasFrk3dWv8AWMUt89iechJZXtMbHtVYv-2v5kzmLehobs-X8KY7gTxshejLCaxIR3kEyNBKQ5hbcsfA6YiTdTTB7E3bSqqNNPhhkq0YOmLB77qVwg30Qe3Kh0sgGhaT42ZwHtEgWhyk2fzQyRxBAKdhTcXjRTMsqpAiGHtcBpuK2TIqhooavAEXG_-lXl5snTKPDuOeCksjAjlNg1fPpLGi9sbW4Lxz7V_VuCQYOqBCpHbZgJzAgk9Fa7Fty5ec0iXWDMRHPFC6vhKVgF24dOn_ENtoN9zpyI6ClZkVq0Pw7-4o4Ek-qDDJqM72gYiHN8CjUssBytdiOnD85C5I37_2cJNRZ_dxuBYtxIuJT6KlfPpbf69PPGpDfQZfvIILbDm_M_FqIFFwvsww6UId8ZvI7sgiDJhVLslVe9-PIUyNAbpSe5EtdE-GpAkWaUxqqys2wFpmWtmv1TKDLY1eKUnBTjZj1fgzz_haD91YU4fo3SG8YlkrDosG3MAwQjONPpc1e_QNTgyHzCoZUYhHH0iBUxDKJ61mMoiVAQVxDF-mTbluldl4FADrelGUPL9yExb_WZKAswGlV24j-qCUe3odvBS3HiJMXHSgLcbI-cQtf_bmOxe9BvcwbFBcZFDUG=w768-h576-no

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Ben 101 le giderken gps 91 cikiyor.

100 le giderken kacta devir?

bunu bakmadan söyleyebilirim. 2850 devirde 100 km yapıyor

BOgRzp.png

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Çarşamba günü servise gitmiştim. Araba için yazılım güncellemesi varmı dite sorunca var ama müşteri isteğiyle yüklemiyoruz.  Bazen sorun çıkıyor bazı parçalar ile yazılım uyuşmuyor sonra eski haline döndüremiyoruz dediler. Sadece otosanın sistem güncellemesi gerekli dediği araçlara yüklüyoruz. Düzgün çalışan sisteme müdahale etmiyoruz, dediler bencede mantıklı.

Çağlar Bayur yazdı:

motoru çalışıyorsa kurcalanmaz diyeyim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Çarşamba günü servise gitmiştim. Araba için yazılım güncellemesi varmı dite sorunca var ama müşteri isteğiyle yüklemiyoruz.  Bazen sorun çıkıyor bazı parçalar ile yazılım uyuşmuyor sonra eski haline döndüremiyoruz dediler. Sadece otosanın sistem güncellemesi gerekli dediği araçlara yüklüyoruz. Düzgün çalışan sisteme müdahale etmiyoruz, dediler bencede mantıklı.

İ10 aldığımdan beri her servise girdiğinde güncelliyorlardı :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Dert var. Ama halen sebebini bulamadım :) 

1-zqiW36yQZOaStO_bYUA19cRMTR8rUToXX918EdZppE1IeuECtrwOkZasFrk3dWv8AWMUt89iechJZXtMbHtVYv-2v5kzmLehobs-X8KY7gTxshejLCaxIR3kEyNBKQ5hbcsfA6YiTdTTB7E3bSqqNNPhhkq0YOmLB77qVwg30Qe3Kh0sgGhaT42ZwHtEgWhyk2fzQyRxBAKdhTcXjRTMsqpAiGHtcBpuK2TIqhooavAEXG_-lXl5snTKPDuOeCksjAjlNg1fPpLGi9sbW4Lxz7V_VuCQYOqBCpHbZgJzAgk9Fa7Fty5ec0iXWDMRHPFC6vhKVgF24dOn_ENtoN9zpyI6ClZkVq0Pw7-4o4Ek-qDDJqM72gYiHN8CjUssBytdiOnD85C5I37_2cJNRZ_dxuBYtxIuJT6KlfPpbf69PPGpDfQZfvIILbDm_M_FqIFFwvsww6UId8ZvI7sgiDJhVLslVe9-PIUyNAbpSe5EtdE-GpAkWaUxqqys2wFpmWtmv1TKDLY1eKUnBTjZj1fgzz_haD91YU4fo3SG8YlkrDosG3MAwQjONPpc1e_QNTgyHzCoZUYhHH0iBUxDKJ61mMoiVAQVxDF-mTbluldl4FADrelGUPL9yExb_WZKAswGlV24j-qCUe3odvBS3HiJMXHSgLcbI-cQtf_bmOxe9BvcwbFBcZFDUG=w768-h576-no

Kanala çekince görürsünüz. Fusion atacımda olmuştu, amortisörün ustündeki plastik muhafaza yerinden çıkmış lastiğe sürtüyordu, sizinki başka davlumbaz içi halı sarkmış olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Turgut YAZICI

Chevrolet cruze 1.6 v lt serisi 2011 model aracımda motor yenileme yaptırmak zorunda kaldım. 10 eylülde aracımı teslim aldım. Yaptırdığım yere kontrole gittim. Su yada yağ kaçağı yada herhangi bir sorun varmı kontrol ettirdim. Aracın motor bloğundaki bir kapaktan su terleme şeklinde sızıntı yapıyordu. Onun için aracımı birgün daha tamir için bıraktım. Sonrasında teslim aldığım aracım 29.09.2019 tarihinden beridir km gösterge ibresi 60-70 km hızı aşmaya başlayınca 5 km yukarı aşağı şekilde yalpalanmaya başladı. Ustaya götürdüm kontrol ettiler. Şanzıman içindeki km dişlisinden olabilir dedi. Kart okuyucu yada km hız sensöründe sorun gözükmüyor dedi. 2-3 bin tl arasında masrafı var dedi. Daha önce başına böyle bir durum gelen varmı. Km hız sensörü yada kart okuyucu hasarlı olabilirmi. Şanzımanı söktürüp içindeki km dişlisinin değiştirilmesi gerektiğinin söylenmesi bana biraz garip geldi. Çünkü araç 60. km ye kadar böyle bir sıkıntı yok. Sonrasında oluyor. Sanki mekanikten daha çok elektronik bir sıkıntı gibi. Bilgisi olan arkadaşlardan konu hakkında yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hızı dijital olarak, bir odb cihazı ile okumaya çalışın.. Odb'den düzgün okunuyorsa gösterge sorunu da olabilir. 

Gösterge sağlam ise, geriye iki şey kalır, hız sensörü ve şanzıman içindeki karşılığı. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Nur topu gibi yeni bir sorunum ortaya çıktı. İlk defa dün akşam yaptı. Bu günde tekrarlayınca dile getirmeye karar verdim. 

Düşük şehir içi süratlerinde, ilk 3 vitesde belli olan bir durum söz konusu. Vites değişimi esnasında , gaz pedalını bırakıp, debriyaja bastığım esnada devir artıyor yada sabit kalıyor. Yaklaşık bir saniye bu şekilde davranıyor. Gaz pedalını geç bırakıyormuş gibi bir intiba bırakıyor. İnternette araştırıyorum ama henuz ne olduğunu bulamadım. Belki aranızda bu tip bir geçikme yaşayan olmuştur. Fikirlerinizi ve tecrubelerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şöyle bir madde  buldum. Denemeye değer. 

Gaz Kelebeği Gövdesi Muayene ve Temizleme

Not: Uzun süreli ve mesafeli seyirlerle birlikte gaz kelebeği plakasının arka kısmında kalıntı maddeler birikebilir. Kalıntı maddelerin kaynağı egzozdur. Genellikle bu kalıntı maddeler zehirli değildir. Bazı durumlarda bu kalıntı maddeler pedal gücünün alındığı veya gaz kelebeği hareketinin etkilendiği bir noktada birikebilirler. 80,450 km (50,000 mi) altında mesafe kateden araçlarda bu prosedür yapılmamalıdır.

Uyarı: Gaz deliğine parmaklarınızı sokmadan önce kontağı KAPATIN. Gaz pedalında beklenmedik bir hareket kişisel yaralanmalara yol açabilir.

İkaz: Gaz kelebeği plakasına zarar vermemek için gaz kelebeği gövdesi deliğine herhangi bir alet sokmayın.

İkaz: Metil Etil Keton (MEK) içeren solventleri kullanmayın. Bu solvent, yakıt sistemi bileşenlerine zarar verebilir.

1. Hava temizleyici çıkış kanalını sökün. Bkz. Hava Filtresi Çıkış Kanalının Değiştirilmesi .
  2. Gaz kelebeği gövde deliğini ve gaz kelebeği plakasını kalıntı madde bakımından muayene edin. Tüm yüzeyleri muayene etmek için gaz kelebeğini açmanız gereklidir.
  3. Gaz kelebeği gövde deliğini uygun bir temizleyici kullanarak bir havlu ile temizleyin.
  4. Hava temizleyici çıkış kanalını takın. Bkz. Hava Filtresi Çıkış Kanalının Değiştirilmesi .

Hava Filtresi Çıkış Kanalının Değiştirilmesi -- 1.6L LDE, LXV, 1.8L 2H0 ve LUW

2027589

Beyanat

Bileşen Adı

1

Hava Filtresi Gövde Kapağı Kelepçesine Giden Hava Filtresi Çıkış Kanalı

İkaz: Hava filtresinin sökülmesini gerektirecek servis çalışmalarında, gaz kelebeği gövdesinin deliğini daima kapatın. Bu sayede motora yabancı madde girmesi önlenir.

İkaz: Bkz. Önsöz bölümündeki Bağlantı Elemanı İkazı .

Sıkmak
3,5 N·m (31 lb inç)

2

Hava Filtresi Çıkış Kanalı

3

Emme Manifoldu Kelepçesine Giden Hava Filtresi Çıkış Kanalı

Sıkmak
3,5 N·m (31 lb inç)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

eski videolarda devir nasıl

İzledim abi, ama gayet normal devir düşüyor. Bu sefer farklı. Araba debiryaja basınca devir sabit kalıyor yada bir parça gaz alıyor. Aklıma iki ihtimal geliyor. 

Debriyajım bitti yada gaz kebeği yağlandı takılma yapıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...