İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Soba Bozuldu!

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. Elektrikli sobanın fişini prize takınca grrrrr diye bir ses geliyor ve çalışmıyor. Rezistans teli mı yanmış olabilir? Bunu nasıl anlayabiliriz? İçini açtım baktım bütün parçaları sağlam görünüyor.

lQR72E.jpg

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tellerin hepsi birden yanmış olamaz.
Termostatlı mı ?
Termostatlı ise o bozuktur. Değilse anahtar bozuktur

İçinin resmini görelim ama prizde takılı iken kurcalama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Mehmet abi gerekeni söylemiş. Hepsi çalışmıyorsa termostat veya anahtar bozuktur.

Fanlı model mi bu? Grr ses yapacak bir parça yok fansız modellerde. İlk yanarken bi ses yapar hafiften. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Alpay Sumer yazdı:

ilk resimde ikitane bosta kablo var ne onlar ? 

Rezistansa bağlanan kısım.

Mustafa Arıkan yazdı:

Mehmet abi gerekeni söylemiş. Hepsi çalışmıyorsa termostat veya anahtar bozuktur.

Fanlı model mi bu? Grr ses yapacak bir parça yok fansız modellerde. İlk yanarken bi ses yapar hafiften. 

Fanlı mı değil mi bilemedim. Hiç yanmıyor. Grrrr diye ses çıkarıyor sadece.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Resistans kontrolü icin bir kablo parçası ile siyahla kırmızıyı kısa devre edip çalıştırın.

Cızırtı muhtemelen ek yerinlerindeki yanmadan kaynaklı dikkatlice dinlerseniz görme şansınız var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Multimetre tarzı cihazınız varsa anlamak kolay. Kısadevre moduna alıp önce resistansı kontrol edin. Eğer öterse cihaz kopukluk yoktur. Kablolardada anahtarı da aynı uçları test edebilirsiniz. 

Kablolarda yanma kararma vs yoksa 3 parça sıkıntılı olabilir en fazla. Resistans termostat ya da anahtar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Resistans kontrolü icin bir kablo parçası ile siyahla kırmızıyı kısa devre edip çalıştırın.

Sağlam bir kablo ile.. elektrik varken dokunmadan.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ü.Emre Kartal yazdı:

Multimetre tarzı cihazınız varsa anlamak kolay. Kısadevre moduna alıp önce resistansı kontrol edin. Eğer öterse cihaz kopukluk yoktur. Kablolardada anahtarı da aynı uçları test edebilirsiniz. 

Kablolarda yanma kararma vs yoksa 3 parça sıkıntılı olabilir en fazla. Resistans termostat ya da anahtar. 

Herhangi bir cihazım yok. Kablolarda da görünen hiçbir sorun yok. Rezistans telinin birini çıkardım baya grileşmiş. Metalik rengi hiç yoktu. Normal mi değil mi bilemedim. Rezistansları değiştireceğim 5 senedir kullanıyoruz. Yenilenmiş olur en azından. Baktım düzelmedi anahtara veya termostata bakarım. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Eyüp Çetin yazdı:

Herhangi bir cihazım yok. Kablolarda da görünen hiçbir sorun yok. Rezistans telinin birini çıkardım baya grileşmiş. Metalik rengi hiç yoktu. Normal mi değil mi bilemedim. Rezistansları değiştireceğim 5 senedir kullanıyoruz. Yenilenmiş olur en azından. Baktım düzelmedi anahtara veya termostata bakarım. 

Kabloda grileşme olduysa oksitlenme de vardır soketlerde. İnce bir zımpara ile zımpara yapın soketlere ve geçtikleri uçlara. Elektronik malzeme satan yerlerden yardım alabilirsiniz ölçüm konusunda. Onlar ölçüp arızalı olanın yenisini verirler, hem daha garanti olur hemde boşuna masraf etmezsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Devrilme emniyet siviçinin yanındaki parça buzzer ise ve ses ondan geliyorsa, siviç bozulmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...