İçeriğe Yönlendir

Kuga 2 - Akü Problemini Bitirmeye Karar Verdim

Hakan Atuğ

Recommended Posts

Hakan Atuğ

Herkese merhaba, daha önceden foruma yazdığım akü problemim, 2. Akümünde 1 yıl içinde deşarj olmadı sebebiyle, yetti gari, bu kışın da akü takviyesi yapmak istemiyorum deyip arayışa geçtim.

Yeğenimin tavsiyesiyle akü şarj cihazı almaya karar verdim. Ama 2 marka konusunda kararsız kaldım. Tecrübesi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.

1. Einhell CC-BC 10 M 200A

https://www.einhell.com.tr/shop/tr-tr/cc-bc-10-m.html

0bef43156a5ccf147439a31aae4f8430.jpg

2. Noco Genius G3500 6V/12V 120A

https://www.freze.com.tr/index.php?route=product/product&path=21&product_id=1174

1242af5a90c925cc94f63a7517a4a254.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ufak olanı iyidir. Tampon şarj olayı çok iyi çalışıyor fazlaca yeterli gelir. Üzerindeki modlar ile nasıl şarj talebi var ayarlanıyor 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Genius'un den sitesindeki açıklamalara bakınca nerdeyse sıfırdan akü yapacak zannettim. Zarar görmüş aküleri onarır ibaresi var. Bence aşırı iddali. 2. Akünüzde 1 yıl olmadan bozulduysa aracınızdaki sıkıntıyı çözmek daha iyi olacaktır. Nerdeyse akü parası.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Vallahi ben hiiç kasmadan bunu aldıydm, senelerdirde kullanırım, motor araba aküsü vs. cillop gibide doldurur....

9488631267378.jpg 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bence bu ürünlerden önce sorunun sebebi ve çözümü daha önemli. Araçta eklenen bir şey varsa aküyü o deşarj ediyor olabilir. İyi bir oto elektrikçiden yardım alırsanız daha iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Günaydın Arkadaşlar, öneri ve bilgi için çok teşekkürler. Arabayı haftanın 7 günü kullanıyorum ama 5 günü çok kısa mesafede işe gidip gelmek için kullanınca tam şarj yapmıyor. Ayrıca arabada 2 adet kamera var, araç stop edince de belirli bir süre çalışıyor [emoji16] kaçak olup olmadığına da baktıracağım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Günlük 1veya2 km civarı kullanım varsa benim diyen akü havlu atar. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Genius'un den sitesindeki açıklamalara bakınca nerdeyse sıfırdan akü yapacak zannettim. Zarar görmüş aküleri onarır ibaresi var. Bence aşırı iddali. 2. Akünüzde 1 yıl olmadan bozulduysa aracınızdaki sıkıntıyı çözmek daha iyi olacaktır. Nerdeyse akü parası.

Sülfatlaşmayı anlatmaya çalışmış ancak açıklama yapayım derken coşmuşlar 

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hakan Atuğ

Merhaba arkadaşlar, Akü almaya karar verdim. Bosch S6 AGM aküde karar verene kadar, fiyatı 950 TL’den 1250 TL’ye çıkmış, kullandığım akü 65 Ah, ford servis 75 Ah’e kadar kullanabilirsiniz dedi ancak bosch S6 AGM aküde 70Ah ve 80 Ah var.

80 Ah tam olarak sığmadığı için akünün üstündeki metal kolu çıkartıp sığdırırız dedi satıcı, 80Ah fazla mı gelir? Yada sığmaz mı?

İş-ev-iş arasında haftada 7 gün kısa mesafe kullandığım için akü kendini tam şarj edemiyor.

70Ah AGM akü fazlasıyla yeter derseniz ona göre karar vereceğim. ( Ford Kuga 2015 benzinli 4x4, Otomatik, ön ve arka kamera 7x24 çalışıyor)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Fusion aracıma akü sığmamıştı, üstündeki aparatı ters çevirip uzun bir somun takarak sabitlemiştim. Yapısal hiç bir değişikliğe gitmeden çözüm üretilebilir.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Fusion aracıma akü sığmamıştı, üstündeki aparatı ters çevirip uzun bir somun takarak sabitlemiştim. Yapısal hiç bir değişikliğe gitmeden çözüm üretilebilir.

Metin bey, kaç Ah akü takmıştınız? 70 ile 80 Ah arasında fazla fiyat farkı yok
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

75 e kadar takabilirsiniz dediler ise 80 takmayın. Zaten uymuyormuş. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
75 e kadar takabilirsiniz dediler ise 80 takmayın. Zaten uymuyormuş. 

Sorun, bosch aküde 70Ah ve 80 Ah var [emoji16]
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Hakan Atuğ yazdı:

Metin bey, kaç Ah akü takmıştınız? 70 ile 80 Ah arasında fazla fiyat farkı yok

Hakan Bey geçmiş gün çok zaman geçti ama bir üstü idi. arabayı satalı 5 yıl oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hakan Atuğ yazdı:

Sorun, bosch aküde 70Ah ve 80 Ah var emoji16.png

70 işte.. mis gibi :)

Kamerayı park moduna alın Ekranda kapatsın kendini .. tüketim düşer :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Arkadaşlar 70 Ah’de anlaştık mı? [emoji16]

Servet fikir beyan etmeyecek misin? [emoji16]

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hakan Atuğ yazdı:

Arkadaşlar 70 Ah’de anlaştık mı? emoji16.png

Servet fikir beyan etmeyecek misin? emoji16.png

Güneş paneli al sen 🍆

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
Güneş paneli al sen [emoji533]

Bakacağım ali’den [emoji16]
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Hakan Atuğ yazdı:

Bakacağım ali’den emoji16.png

https://www.hepsiburada.com/catpower-260-aku-sarj-cihazi-6-12v-kucuk-p-HBV00000EEYV4 ben bundan aldım motosikletin bitik aküsünü canlardırdım aküye inci akü asidi koydum 1.3 volt gösteren akü 1 hafta sonra 5,7 voly olmus kendi kendine sonra 8,3 oldu şarjını yapdım  çalısıyor şimdi ama 6 volt altında error verip şarj yapmıyor cihaz oyüzden tam boş aküde bazı şarj cihazları error veriyor dikkat edin ali vs ile ugrasmayın bence 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
https://www.hepsiburada.com/catpower-260-aku-sarj-cihazi-6-12v-kucuk-p-HBV00000EEYV4 ben bundan aldım motosikletin bitik aküsünü canlardırdım aküye inci akü asidi koydum 1.3 volt gösteren akü 1 hafta sonra 5,7 voly olmus kendi kendine sonra 8,3 oldu şarjını yapdım  çalısıyor şimdi ama 6 volt altında error verip şarj yapmıyor cihaz oyüzden tam boş aküde bazı şarj cihazları error veriyor dikkat edin ali vs ile ugrasmayın bence 

Servet arkadaşım pratik bir öneri sundu; araba camına güneş paneli takıp çakmak soketine bağlandığında araba stop haldeyken kameralardan harcadığından fazlasını takviye eder. (Arabam açık alanda durduğundan ve sürekli güneş aldığından )Mesela Şunun gibi;

TRY 65.18 24% Off | Solar Car Battery Charger Portable Solar Panel Trickle Outdoor Long Distance Travel Charger with Cigarette Lighter Plug #10

https://s.click.aliexpress.com/e/MRuthc5S

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Servet abinin önerilerine lafım yok o usta adam , yalnız niye 1 senede akü bitsin bozulsun ya sizin şarj dinamosunda problem var , yada servet abi daha iyi bilir kaçak akım vsmi var acaba olsa bile bir akü en az 5  -7 sene gidiyor geçen sene masterin şarj dinamosunda bocsh siyah bir parça var o bozuldu aküyü yedik farkedene kadar sonra yeniden akü şarj la düzeldi 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Bendeki akü sorunu işe-ev-iş arasında 3 km (10 dk) akünün kendini toparlamasına yetmiyordu.
Bu eylül hem kızımı hem oğlumu okullarına hem de kendimi işe bırakmaya başlayınca start/stop özelliğide devreye girmeye başladı. Kışın sorun yaşamamak için aküyü değiştireyim dedim akü şarj cihazı almak yerine, sorun yeni agm aküde de devam ederse bu sefer kesin noco genius G3500 akü şarj cihazı alacağım. Ama öncesinde bu güneş panelide kafama yattı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zamazingo 350ma verebiliyor linkteki. Şöyle 1amper filan olsa daha iyi olur. 350 biraz düşük ve önümüz kış. Pek güneş olmayacak 

En az 7.5 watt lazım. Kapalı havada 3 watt filan verecek 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hakan Atuğ yazdı:

TRY 65.18 24% Off | Solar Car Battery Charger Portable Solar Panel Trickle Outdoor Long Distance Travel Charger with Cigarette Lighter Plug #10

https://s.click.aliexpress.com/e/MRuthc5S

Süpemiş bu fikir.. 

Ancak iki soru var.. 

1- çıkış kaç volt ile sınırlı ?

2- kontak kapanınca çakmaklık bağlantısı kesiliyor mu ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...