İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Antifriz Ekleme ve Hava Alma

Mehmet Erkan

Recommended Posts

Mehmet Erkan

Merhaba. 1.25 lpg li aracımın geçenlerde hararet şikayeti üzerine bir iki hortumu ile termostatı değişmiş ve gayet uzun süren hava alma işlemi yapılarak sorun çözülmüştü. Şimdi sisteminde hiç antifreze yok ve eklemek istiyorum. Acaba bu ekleme sonrası yine uzun bir süre hava almayla uğraşmak gerekir mi. Yoksa ekle ve kapat mantığı ile kolayca eklenebiliyor mu

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu işlemi yapan arkadaş niye antifreeze eklememiş ki? Nasıl iş yapıyorlar, çözemiyorum.

Antifreeze mutlaka eklemeniz gerekiyor. Bu sebeple eskisini boşaltıp yeni karışımı doldurabilir ya da eskisini sistemden çekmeyi deneyebilirsiniz. Boşaltırsanız yine hava alma işini yapmak zorundasını tabii.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

bu yanlış bir yöntem anifreeze koymanız şart yoksa ilerde sonradan koyarsanız başınıza iş açar. ekleme olayına gelince sistemdeki tüm suyu boşaltıp ekleme yaparak ve fan açtırarak hava alımı yapılıyor genelde ki benim araçlarda her bakımda değiştiğim zaman bu uygulama yapılıyor tabi bunu iyi bir usta ile yaparsanız iyi olur. 

uzun süren hava alma işlemi olsada belli bir km gittikten sonra deponun yarısı boşalıyor ve yine ekliyorsunuz işlem tamamlanmış oluyor takibat şart. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bizde kolay, suyu boşalt, yen karışımı doldur, genleşmeyi ağzına kadar doldur, aracı kullan normal ısıya gelsin, dur ve motoru açıp genleşmeye bak, 1.5 lt. eksilmiş olacaktır (termostad açınca kalorifere gider o su)  seviye maksın altında olacaktır, üzerine ekleme yap devam et :)

mümkünse saf su kullan, ilave gerekirse saf su ile yap,çeşme suyu kullanma, faydası antifiriz ömrünün çok uzaması olarak sana geri dönecek olmasıdır, çeşme suyu antifiriz ömrünü törpüler, aksini kimse idaa etmesin bu iş böyledir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Bu işlemi yapan arkadaş niye antifreeze eklememiş ki? Nasıl iş yapıyorlar, çözemiyorum.
Antifreeze mutlaka eklemeniz gerekiyor. Bu sebeple eskisini boşaltıp yeni karışımı doldurabilir ya da eskisini sistemden çekmeyi deneyebilirsiniz. Boşaltırsanız yine hava alma işini yapmak zorundasını tabii.
Kontrol için eklememiş. Hani gerekli onarım değişim yapıldı bu test edelim tekrar hararet yapmazsa ekleriz dedi.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Erkan yazdı:
Sani Gerşon yazdı:

Kontrol için eklememiş. Hani gerekli onarım değişim yapıldı bu test edelim tekrar hararet yapmazsa ekleriz dedi.

O zaman siz hiç müdehele etmeyin, işlemi yaptırdığınız yere gidin, onlar sistemi değiştirsinler.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

çeşme suyu antifiriz ömrünü törpüler

Antifreeze'in ömrünü çeşme suyu torpüler mi bilemem ama, kireç oluşması için çeşme suyu ana etken. Sırf bu sebepten kullanmam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
bu yanlış bir yöntem anifreeze koymanız şart yoksa ilerde sonradan koyarsanız başınıza iş açar. ekleme olayına gelince sistemdeki tüm suyu boşaltıp ekleme yaparak ve fan açtırarak hava alımı yapılıyor genelde ki benim araçlarda her bakımda değiştiğim zaman bu uygulama yapılıyor tabi bunu iyi bir usta ile yaparsanız iyi olur. 
uzun süren hava alma işlemi olsada belli bir km gittikten sonra deponun yarısı boşalıyor ve yine ekliyorsunuz işlem tamamlanmış oluyor takibat şart. 
Tabiki muhakkak antifreze ekleyeceğim. Yoksa hiç içim rahat olmaz zaten. Ama kendim beceremem elimden gelmez. Ben sadece birgün sonra eksilen suyu tamamlayabilirim soğuk motorda. Takıldığım şey bunların havasını almak baya zaman alıyor. Diğer arabalarımda usta 10 dk ekleme yapar fan açar devam ederdim. Allahtan bu ustam hava alma işini doğru biliyor.
bizde kolay, suyu boşalt, yen karışımı doldur, genleşmeyi ağzına kadar doldur, aracı kullan normal ısıya gelsin, dur ve motoru açıp genleşmeye bak, 1.5 lt. eksilmiş olacaktır (termostad açınca kalorifere gider o su)  seviye maksın altında olacaktır, üzerine ekleme yap devam et [emoji4]

mümkünse saf su kullan, ilave gerekirse saf su ile yap,çeşme suyu kullanma, faydası antifiriz ömrünün çok uzaması olarak sana geri dönecek olmasıdır, çeşme suyu antifiriz ömrünü törpüler, aksini kimse idaa etmesin bu iş böyledir.
Saf su hiç kullanmadım. Genelde çeşme suyu ile karışım yaparak ekleme yapıldı bütün araçlarımda . O kadar önemli mi ki saf su
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

saf su uzun ömür için iyidir, organik antifirzde kullanırsan 15 sene arkana bakma rahat ol :)  Saninin dediğide doğru, çeşme suyu kireçte yapar, zaten içindekiler antifirizide bozar, olay bu...

hava almakla uğraşmayacaksın, ustada uğraşmayacak, suyu doldur ağzına kadar, arabanla gez ısınsın o kendi alır havayı, hava olan kısımda motor değil bu arada haberin olsun, hava olan yer kalorifer tesisatı, o da termostada açınca kendilğinden dolar, sen sadece araç ısınınca ilave yapacaksın...

sende sıkıntı aracın suyunu boşaltamaman, onu halletsin usta gerisi üstte yazdığım gibi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
saf su uzun ömür için iyidir, organik antifirzde kullanırsan 15 sene arkana bakma rahat ol [emoji4]  Saninin dediğide doğru, çeşme suyu kireçte yapar, zaten içindekiler antifirizide bozar, olay bu...

hava almakla uğraşmayacaksın, ustada uğraşmayacak, suyu doldur ağzına kadar, arabanla gez ısınsın o kendi alır havayı, hava olan kısımda motor değil bu arada haberin olsun, hava olan yer kalorifer tesisatı, o da termostada açınca kendilğinden dolar, sen sadece araç ısınınca ilave yapacaksın...

sende sıkıntı aracın suyunu boşaltamaman, onu halletsin usta gerisi üstte yazdığım gibi...

Çok teşekkür ederim. Gayet aydınlatıcı bilgiler. Aynen dediginizi uygulayacağım. Umarım saf su işini de hallederim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Onur Sayin
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizde kolay, suyu boşalt, yen karışımı doldur, genleşmeyi ağzına kadar doldur, aracı kullan normal ısıya gelsin, dur ve motoru açıp genleşmeye bak, 1.5 lt. eksilmiş olacaktır (termostad açınca kalorifere gider o su)  seviye maksın altında olacaktır, üzerine ekleme yap devam et :)

5 litre hazır içme suları satılıyor. onlar mı daha etkili olur, saf su mu abi.?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...