İçeriğe Yönlendir

Focus III - Frenler Çok Hassas

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Merhaba arada ablamın 2015 focusunu kullanma durumunda kalıyorum ama frenler çok hassas. Bana göre hiç konforlu değil kendimi kasıyorum hafif basmak için. Polodaki gibi bassam ön cama yapıştıracak. Geçen amcama denettirdim çok uzun süredir şoför sayısız otomobil kullanmıştır oda baya hassas dedi. Hepsinde böyle midir yada bakım yapılırken yanlış bir şey mı yapıldı ayarı vs var mıdır?

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Hassas derken mesela nasıl? Focus frenleri evet hissiyatli. Yani dokununca frenleme yapar ama ne oranda? Eger ufak bir dokunuşta araba direk cok yavasliyorsa problem olabilir yada ayar gerekebilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

en güzel özelliklerinden biri idi fren pedal dozu , evet artık böyle çat diye tutuyor dozlama için alışmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hepsi aynı sorun yok karekteri böyle normal bir durum. Biraz hassas seviye ayak denge ve basıncı ayarlamak gerekiyor. Alışınca çok keyiflidir fren dozlaması harika gelir Focus 3’ün. Polo yumuşak Renault çok sert mesela Focus tam ideal ayarında denebilir. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Gerçekten ayağınızın bir uzantısı şeklinde mükemmel fren tertibatı arıyorsanız BMW 1 serisi.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Koray Demir yazdı:

Hepsi aynı sorun yok karekteri böyle normal bir durum. Biraz hassas seviye ayak denge ve basıncı ayarlamak gerekiyor. Alışınca çok keyiflidir fren dozlaması harika gelir Focus 3’ün. Polo yumuşak Renault çok sert mesela Focus tam ideal ayarında denebilir. 

Alışmak için yeterince kullandığımı düşünüyorum çok büyük bir sorun değil ama yinede bu kadar hassas olması benim hoşuma gitmedi. Bu güne kadar kullandığım araçların içinde en çok passatınkini beğenmiştim. Tabi  premium pek araba kullanmadım onları hariç tutuyorum.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

FB7 Civic var frenlerini beğenmiyorum arkadaşımın Focus3ü kullandığımda freni özellikle çok hoşuma gidiyor. Focus3 ün fren hissiyatı güzel bence.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Focus 2 kullandım ve şuan Focus 3 kullanıyorum, fren hissiyatı mükemmel. Ancak bazen eniştemin Egea yı kullanıyorum, frene dokunmaya korkuyorum o derece hassas.Direk balatalar yapışıyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol
(düzenlendi)
Vasfi Gişten yazdı:

Alışmak için yeterince kullandığımı düşünüyorum çok büyük bir sorun değil ama yinede bu kadar hassas olması benim hoşuma gitmedi. Bu güne kadar kullandığım araçların içinde en çok passatınkini beğenmiştim. Tabi  premium pek araba kullanmadım onları hariç tutuyorum.

Sorununuzu tam anlatamamissiniz bence. Frene hafif dokununca hafif mi fren yapıyor yoksa biraz dokunsaniz bile direk sizi onemi savuruyor?

tarihinde Furkan Akyol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

focusun yani ford ların frenleri çok iyidir çoğu arabalara göre vw e göre tabiki daha iyidir, Polo ve golf bende kullandım standart sorunuz frenleri olan focus ikisinden de fren olarak çok fazla üstün

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Furkan Akyol yazdı:

Sorununuzu tam anlatamamissiniz bence. Frene hafif dokununca hafif mi fren yapıyor yoksa biraz dokunsaniz bile direk sizi onemi savuruyor?

Bana göre hiç konforlu değil kendimi kasıyorum hafif basmak için. Polodaki gibi bassam ön cama yapıştıracak.

Daha nasıl anlatabilirim bilemiyorum hafif de bassam çok çabuk tutuyor yavaşlıyor araba diğer kullandıklarımın ayarında biraz daha sert bassam zank diye duruyor. Ayrıca ablam hiç şikayetçi değil ben sadece arabaya özel bir sıkıntı olabilir mi diye merak ettiğim için sordum ama genel kanı normal olduğu yönünde herhalde.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Benim bir arkadaşımin puntosu vardi. Frene az bassam bile köklemiş gibi balatalar kitleniyordu. Oyle bir sorun yoksa normal. Zamanla alışırsınız

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Furkan Akyol yazdı:

direk alıyor yani cama yapıstırıyor
bence alt takımı balataları bi kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Okay Kaygusuz yazdı:

direk alıyor yani cama yapıstırıyor
bence alt takımı balataları bi kontrol ettirin.

Arbayı yeni aldığımızda genel kontroller yapıldı herhangi bir sıkıntısı yok denildi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

benim için fren hassasiyet zirvesi megane-2. İlk kullandığımda cama yapıştığımı biliyorum. Fren hassasiyeti biraz da hangi arabadan sonra bindiğinize bağlı. Mesela CRV den sonra Astra ya biniyorum bana Astra nın frenleri çok hassas geliyor gibi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Bugün ufak bir frende abs devreye girdi bunun üzerine bazı denemeler yaptım ve abs çok kolay devreye giriyor, tekrar araca has bir hassaslık olduğunu düşünmeye başladım. Bir dahaki bakım zamanı özellikle kontrol ettirmeyi düşünüyorum fren sistemini.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Vasfi Gişten yazdı:

Bugün ufak bir frende abs devreye girdi bunun üzerine bazı denemeler yaptım ve abs çok kolay devreye giriyor, tekrar araca has bir hassaslık olduğunu düşünmeye başladım. Bir dahaki bakım zamanı özellikle kontrol ettirmeyi düşünüyorum fren sistemini.

ABS erken devreye giriyorsa ilk lastiklere bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Koray Demir yazdı:

ABS erken devreye giriyorsa ilk lastiklere bakılmalı.

2017 son haftalar üretimi continental premium contact 2 var diş derinliği iyi ve hamur yumuşak gözüküyor çatlak yok.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Vasfi Gişten yazdı:

2017 son haftalar üretimi continental premium contact 2 var diş derinliği iyi ve hamur yumuşak gözüküyor çatlak yok.

Kullandığım en berbat lastik aracın sürüş keyfini törpülüyor öyle söyleyeyim. Sıfır Focus üzerinde gelmişti bu böyle olmaz dedim hemen değiştim araç çağ atladı.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Koray Demir yazdı:

Kullandığım en berbat lastik aracın sürüş keyfini törpülüyor öyle söyleyeyim. Sıfır Focus üzerinde gelmişti bu böyle olmaz dedim hemen değiştim araç çağ atladı.

Lastik mutlaka etkiliyordur ama bu zamana kadar bir sürü araç kullandım bu hassaslık bana normal gelmiyor açıkçası aynı araçtan başka bir tane daha kullanmadan kabullenmek istemiyorum 😁

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

sirket araclarimiz olan mondeo 4 den focus 3 binince bana da dozlamasi cok hassas geldi. fren pedali oldukca yukaridan kavramaya basliyor. gerci bana daha guven verdi bu durum. garipsemeniz normal

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Vasfi Gişten yazdı:

Lastik mutlaka etkiliyordur ama bu zamana kadar bir sürü araç kullandım bu hassaslık bana normal gelmiyor açıkçası aynı araçtan başka bir tane daha kullanmadan kabullenmek istemiyorum 😁

Bende böyle düşünüyordum ta ki aynı model aracı farklı bir lastikle kullanana dek. 😊 Tabi ABS’nin erken devreye girdiği ihtimalinde konuşuyorum.

Sefa Çelik yazdı:

İkimizin de şikayeti frenlerin geç tuttuğuna yönelik oldu. Hatta sonradan öndeki kamyona tıkladı malesef.

Focus kullanıcısı olarak bu hissi yeni Corollada bizzat yaşadım frenler tutmayacak gibi geliyordu. Zaten E170 kasalar ilk frene basınca geç tepki veriyormuş 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Alasulu

Otomatik vites ise frenlerin sert olması normal. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...