İçeriğe Yönlendir

Mutlu! Muyuz?

Hayrettin Bahadır

Recommended Posts

Mert Yeldan
Bu km de kaç yakıyor acaba bugün önümdeydi

AC5117E9-DEA0-4E43-8059-AE7F298684C1.thumb.jpeg.7b4838c3e34b633fb0c4870eb476987c.jpeg

Sahibi Beyaz eşya üretiyor, enerji sektöründe var, baya zengin ve bi ülkenin Fahri konsolosluğunu yapıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Fabrika verisi şehir içi 12.5lt ama ne kadar yakar bilemedim 4.7 v8 motor. Dur kalkta 18'i görüyordur. Gerçi bu diplomat arabası olduğu için vergi yok araca ama yakıtta nasıl oluyor bilmiyorum. Ötvsiz Kdvsiz mi alıyorlar acaba? 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yani abi, o cip çok da makul değil şimdi :) 

bazı ülkeler motor hacmine göre. Bazıları emisyona göre. Bazıları biraz emisyon biraz hacim. Bazıları vergisiz, sıfır değerine göre. Bazıları yakıt tipine göre vergi alıyor. Bazıları motor gücüne göre alıyor. Hacim konusunda vergilendirme yapan sadece biz değiliz. Başka ülkeler de var. Hatta portekiz, romanya, slovenya, çekya da böyle vergi alıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ama şu 2000 motora uçuk vergi olayını kaldırsınlar artık. 2 litre motor çok çok standart bir motor. İnsanları fındık kadar motorlara mahkum ettiler resmen

Tabiki cip uç örnek.

Misal 1.6 tdi passat 300 bin, 2.0 tdi passat ayni donanım 390 bin, her zaman aynı şeyi söylüyorum aracın kasko değerinin %1-2 si mtv olarak %10 u da araç alım vergisi olarak vergilendirilmeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lüks araçta bu kadar vergiyi destekliyorum. Düşünün, almanya’da a6, 45 bin euro. Ama vatandaşı koşa koşa gidip almıyor. Daha eski ve mütevazi araca biniyor. Bizde a6, 45 bin lira olsun, kağıt toplayıcı bile gider alır. Ya da kur farkını ekle, a6 250 bin olsun. Millet koşarak gidip alır. Çünkü biz özenti ve kibirli bir milletiz

Üretmeyen toplum için bu çok tehlikeli. neden üretmiyoruz konusu konuşulmalı. 

Bugün benzin 2 lira olsun. Toplu taşıma yolcusu 1/3 düşer. Ciddi rakam. Ama alman vatandaşı benzin ucuz olmasına rağmen toplu taşımaya biniyor. Yön yine yanlış. Neden toplu taşıma planlaması yok veya kötü konusu tartışılmalı. 

Vatandaşımızın güvenlikli ve ihtiyacı olan arabaya ulaşması hakkıdır. Aile aracı, ihtiyaç araçları ve iş araçları için vergi sistemi komple gözden geçirilmeli. 

Touareg türkiye için lüks. 

Almanya'da Ocak-Haziran arası 2.000.000 araba satılmış bizde 200.000. Koşa koşa gidip almışlar. :)

Memlekette gereksiz bir araba hevesi var doğrudur fakat bugün servisteydim gördüğüm en ucuz araç fırsat diye en öne koydukları Kia Picanto 1.0 benzinli 95.000. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Japonya'da hacime göre vergi alıyor, Hatta 1000cc altına birçok şeyden muaf. Ama arabalar yakıt milli gelire göre ucuz. 

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bugün benzin 2 lira olsun. Toplu taşıma yolcusu 1/3 düşer. Ciddi rakam. Ama alman vatandaşı benzin ucuz olmasına rağmen toplu taşımaya biniyor. Yön yine yanlış. Neden toplu taşıma planlaması yok veya kötü konusu tartışılmalı. 

Bizde toplu taşıma bi alternatif degilki bildigin eziyet , bazen 5 yaşındaki oğlumla kızılaya filan gidelim diyorum otobüsler hınca hınç dolu çocukla binmek imkansız oluyor , geçen gün eşim trt nin orda bakmış 38 dk diyor otobüsün gelmesine taksiyi tercih etmiş , başkentte bile daha toplu taşıma sistemini tam becerememişler iken araba en hızlı konforlu ve ucuz olanı benim için , çoğu güzergahımda araba otobüsten ucuza geliyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Sabah sabah yakıt alırken hiç mutlu olmadın ne zam gelmiş öyle.

Şimdi aklı farklı çalışan bi arkadaş gelir güncelleme der bunu şaka için değil inandığı için diyenler var gördüm bunu hiç gülmeyin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Fatih Keskin yazdı:

Sabah sabah yakıt alırken hiç mutlu olmadın ne zam gelmiş öyle.

Şimdi aklı farklı çalışan bi arkadaş gelir güncelleme der bunu şaka için değil inandığı için diyenler var gördüm bunu hiç gülmeyin.

Ben gece 23.00 sıralarında depomu fulledim, son güncellemeyi alamadım bu nedenle. 😜😜😜

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Petrol fiyatlarını ABD ve Suudiler bilerek yukarıya taşıdılar gibi geliyor bana. Trump deli ayağına çok uyanık bir şekilde tam bir tacir kafasıyla ülke yönetiyor, manipülasyon konusunda bu adamın üzerine yok; önce dolar üzerinden ülkelerin para piyasalarını vurdular, sonra altına tepe yaptırdılar şimdi de düzmece bir hadise ile arzı düşürüp petrol fiyatlarıyla oynuyorlar... Petrol fiyatlarında artış hemen her ürünün fiyatında artış demek malesef, dünya ticaret savaşları çok çetin geçiyor ve bizim kırılganlık seviyemiz ise çok yüksek...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
Mert Gulkokan yazdı:

Zamanında yazdım foruma da ağzıdan çıktı bir kere
7 tl de olsa 15 tl de olsa binmeye devam binen binemeyen belli olsun

Şöyle bir güzel organize olsak ve 2 hafta kimse kontak açmasa. Nasıl olur acaba..

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

ohh suyundan da koysunlar biraz , Bu vergiler az bile , bize müstahak dur daha mazot benzin 10 tl olunca elimizdeki araçlara bile binemicez ama umudunuzu kaybetmeyin hedef 2023 :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Benzin 10 lira olursa hesap etmesi de kolay olacak , litre hesabından kurtulacağız. ( ! )

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Çorum da amatör yat-tekne bilmem ne ehliyet kursu açılmış. Yazılsam mı diye düşünüyorum baya mutlu olurum. Yakın zamanda yat almayı düşünüyorum. Servet abi seni de çağırırım iladkfgioqwıehgdfnvdfısa tea nı karşılıklı içeriz.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Çorum da amatör yat-tekne bilmem ne ehliyet kursu açılmış. Yazılsam mı diye düşünüyorum baya mutlu olurum. Yakın zamanda yat almayı düşünüyorum. Servet abi seni de çağırırım iladkfgioqwıehgdfnvdfısa tea nı karşılıklı içeriz.

Zengin fakir ayrılsın artık. Sıkıldım yahu. Bu arada, yat'ı nerede kullanacaksın kuzum ?

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Servet Aydın yazdı:

Zengin fakir ayrılsın artık. Sıkıldım yahu. Bu arada, yat'ı nerede kullanacaksın kuzum ?

İşin garibi Çoruma deniz getirecekler sanırım :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emrah Uludağ yazdı:

Almanya'da Ocak-Haziran arası 2.000.000 araba satılmış bizde 200.000. Koşa koşa gidip almışlar. :)

Memlekette gereksiz bir araba hevesi var doğrudur fakat bugün servisteydim gördüğüm en ucuz araç fırsat diye en öne koydukları Kia Picanto 1.0 benzinli 95.000. 

2018 de 3,4 milyon araç satılmış. Satılan araçların sayısına bakınca, bu kadar zengin memlekette, lüks araçların ucuz olduğu memlekette satılan çoğu araç b-c segment. A6’lar falan listede yok. Haberde hangi araç ne kadar satılmış yazıyor. 

Bizde araçlar almanya kadar ucuz olsa düşünemiyorum bile. 

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/2018de-almanyada-en-cok-bu-araclar-satildi-41091195

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Bende şöyle iki tane tablo gördüm, bir tanesi Avrupa otomobil pazarı, Diğeri Türkiye 2. el tercihleri oranları.

a9fy2A.pngdS92B5.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...