İçeriğe Yönlendir

Aileye Yeni Katıldılar

Cihat Küçükay

Recommended Posts

Cihat Küçükay

Aileye yeni katıldılar, çocuklar başından ayrılmıyor. Yeni başlayan birisi için önerileriniz varsa dinlemeye hazırım. 7736b900241b7c83b65b97c7027e11ec.jpg

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Çok güzel görünüyorlar. 

Canlı bitki akvaryumlarına bayılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cihat Küçükay yazdı:

Aileye yeni katıldılar, çocuklar başından ayrılmıyor. Yeni başlayan birisi için önerileriniz varsa dinlemeye hazırım. 

Çocuklar için birebir özellikle yem verme olayı .

benden tavsiye ya kurallara uymadan kafanıza göre bakın balıkları , yada tüm kurallara uyarak nizami yapın.

Ben denemiştim her ikisini de yapamadım. Sahiplendirdim hepsini. Çok detayı var bu akvaryumculuk işinin, içindeki kumdan , canlı - cansız otlarına içine kadar. Birde bakımını biraz aksatınca evde de koku yapıyor :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Cihat abi merhaba. Ben de uzun zamandır akvaryum canlıları besledim ve halen devam ediyorum. Önceliğimiz canlıların sağlıklı olması. O yüzden akvaryum içerisine yapay hiç bir malzemeyi koymamayı amaçlarız abi. Suya yapacağı salınımlar (uzun veya kısa vade bunu bilemeyiz) canlıların sağlığını olumsuz etkileyecektir. O gemiyi diğer aksesuarı, renkli taşları ve yapay bitkileri çıkarmanı öneririm. Emin ol bunlar balıklara güzel görünmüyordur da :)Japon balıkları için kalın yapraklı bitkiler kullanılır. Amazon ekleyebilirsin veya kütüğe tutturulmuş bir anubias ekleyebilirsin akvaryum içine. Oksijene katkısı da olacaktır hem. Suyu tamamlaman da gerekiyor üst sınıra yakın bir yere kadar. Sürekli aynı yemi verme abi balıklara. arada kabuğu soyulmuş haşlanmış bezelye ezip verebilirsin suya kaynamış ıspanak yaprağı verebilirsin. Bunlar balığın sindirim sistemine yardımcı olacak ve bağırsaklarda oluşan parazitleri atmasını da sağlayacaktır. Haftada bir kere dip çekim aparatı ile suyun %20 sini çekip dinlenmiş ve akvaryum ile aynı sıcaklıkta olan suyu yavaşça eklersen balıklar için daha sağlıklı bir ortam oluşturmuş olursun. Dip çekimi yapmamızın sebebi su dibinde biriken nitrit nitrat gibi zararlı elementleri akvaryumdan uzaklaştırmaktır. Suyu tazelerken filtreyi de temizlemen gerekiyor abi. Akvaryumdan aldığın su ile yaparsan filtrede oluşan yararlı bakterileri de kaybetmemiş olursun. Filtreyi temizlerken tertemiz sıfır ayarında değil de sadece kaba pisliklerden kurtarsak daha sağlıklı olur. Sormak istediğin şeyler olursa burdan veya mesaj yolu ile sorabilirsin seve seve cevap veririm abi. Sağlıklı balıklar..

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Hayırlı olsun. Yedek bir 19 lt lik damacana alın.Kesinlikle ve de kesinlikle dinlenmiş su kullanın. Hobiye başlarken bir çok balığımı klorlu su nedeni ile kaybetmiş ve tüm gün üzüntü içinde dolaşmıştım. Bir de hobiye yeni başlayanlar akvaryum dükkanlarında ilgilerini çeken her balığı alıp  çeşit yapmaya çalışırlar bundan da kaçınırsanız iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Fazla yem vermeyin çatlıyorlar. Böyle 4-5 balığı harcadım anlayana kadar. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lepistes besliyorum. Canlı doğum harika. Akvaryumda artık salyangoz nüfusu da var canlı bitkiler arasında. 80 litre ve ayda bir defa 20 litre su değişimi yapıyorum. Suyu dinlendirme olayını bende duydum ancak yapmıyorum. Sanırım litre yüksek diye zarar vermiyor ya da, sanayi bölgesi suyu arıtılmış. Ondan dolayı zarar vermiyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Cihat abi merhaba. Ben de uzun zamandır akvaryum canlıları besledim ve halen devam ediyorum. Önceliğimiz canlıların sağlıklı olması. O yüzden akvaryum içerisine yapay hiç bir malzemeyi koymamayı amaçlarız abi. Suya yapacağı salınımlar (uzun veya kısa vade bunu bilemeyiz) canlıların sağlığını olumsuz etkileyecektir. O gemiyi diğer aksesuarı, renkli taşları ve yapay bitkileri çıkarmanı öneririm. Emin ol bunlar balıklara güzel görünmüyordur da :)Japon balıkları için kalın yapraklı bitkiler kullanılır. Amazon ekleyebilirsin veya kütüğe tutturulmuş bir anubias ekleyebilirsin akvaryum içine. Oksijene katkısı da olacaktır hem. Suyu tamamlaman da gerekiyor üst sınıra yakın bir yere kadar. Sürekli aynı yemi verme abi balıklara. arada kabuğu soyulmuş haşlanmış bezelye ezip verebilirsin suya kaynamış ıspanak yaprağı verebilirsin. Bunlar balığın sindirim sistemine yardımcı olacak ve bağırsaklarda oluşan parazitleri atmasını da sağlayacaktır. Haftada bir kere dip çekim aparatı ile suyun %20 sini çekip dinlenmiş ve akvaryum ile aynı sıcaklıkta olan suyu yavaşça eklersen balıklar için daha sağlıklı bir ortam oluşturmuş olursun. Dip çekimi yapmamızın sebebi su dibinde biriken nitrit nitrat gibi zararlı elementleri akvaryumdan uzaklaştırmaktır. Suyu tazelerken filtreyi de temizlemen gerekiyor abi. Akvaryumdan aldığın su ile yaparsan filtrede oluşan yararlı bakterileri de kaybetmemiş olursun. Filtreyi temizlerken tertemiz sıfır ayarında değil de sadece kaba pisliklerden kurtarsak daha sağlıklı olur. Sormak istediğin şeyler olursa burdan veya mesaj yolu ile sorabilirsin seve seve cevap veririm abi. Sağlıklı balıklar..
Bilgiler için teşekkür ederim. Ben hepsini arkadaşımdan hazır aldım. Onda 4 akvaryum oldu, yetişemeyince bunu bana verdi. Canlı bitki olayına bakacağım. Diğer şeyleri oyuncak gibi kullanıyorlar. Akvaryuma özel satıldığı için bir sorun olacağını sanmıyorum.
Dediğim gibi, benim için çok yeni bir konu, o yüzden püf noktalarını bilmek lazım.
Yem konusunda özellikle uyarı aldım [emoji41]
Sadece sabah ve akşam belli miktarda yemliyoruz çocuklar ile beraber.
Suyu ayda bir komple değiştirmek yeterli dendi, yanlış mı? Yoksa her hafta bir kısmını boşaltıp yeni su koymak mı lazım?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dogan Arsiray yazdı:

ters ozmos filtresinden geçirsenize? sıfır klor olur.

O kim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Cihat Küçükay yazdı:

Bilgiler için teşekkür ederim. Ben hepsini arkadaşımdan hazır aldım. Onda 4 akvaryum oldu, yetişemeyince bunu bana verdi. Canlı bitki olayına bakacağım. Diğer şeyleri oyuncak gibi kullanıyorlar. Akvaryuma özel satıldığı için bir sorun olacağını sanmıyorum.
Dediğim gibi, benim için çok yeni bir konu, o yüzden püf noktalarını bilmek lazım.
Yem konusunda özellikle uyarı aldım emoji41.png
Sadece sabah ve akşam belli miktarda yemliyoruz çocuklar ile beraber.
Suyu ayda bir komple değiştirmek yeterli dendi, yanlış mı? Yoksa her hafta bir kısmını boşaltıp yeni su koymak mı lazım?

Akvaryuma özel satıldığı için bir sorun olacağını sanmıyorum. -> kesinlikle sorun olacağına katılıyorum abi. yapay şeylerin akvaryum dünyasında yeri yok denecek kadar azdır. onlarda filtreler ve hava hortumları. doğal şeylerle süslemek lazım. o akvaryumdaki aksesuarlardan birini çıkar kurusun. üzerine 1 2 damla tuz ruhu dök. köpürürse sakın tekrar suya koyma. hele üzerinde boya varsa veya alçıdan yapılmışsa sudan uzak tutmak lazım. eğer ışıltılı akvaryum istersen gnays kayalar var akvaryumcularda satılır oradan temin edebilirsin. gayet hoş bence.

yem konusunda sürekli protein vermek veya sürekli bitkisel beslemek değilde 2 gün bitkisel 1 gün protein gibi yaparsan daha iyi olur. çeşitli yemler edinip bir diyet programı oluşturmak daha mantıklı abi. 

suyu ayda bir değiştirmek çok riskli. hele hele hepsini sakın ha ! suyun içinde sadece balıklarımız yaşamıyor. yararlı bakteriler bulunuyor içerisinde.

biz yeni akvaryum kurduğumuzda 1 2 hafta akvaryum büyüklüğüne göre boş çalıştırırız. yani suyu doldurur filtreleri çalıştırır ama canlı koymayız. içerisindeki yaşam döngüsünün oturması için. sen her suyu tamamen yenilediğinde bu döngüyü başa alacaksın abi sakın öyle bir hata yapma. balık kayıpları ve hastalıkları yaşarsın. haftada bir %20 su değişimi yapıp gönül rahatlığıyla canlılara bakmaya devam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Akvaryuma özel satıldığı için bir sorun olacağını sanmıyorum. -> kesinlikle sorun olacağına katılıyorum abi. yapay şeylerin akvaryum dünyasında yeri yok denecek kadar azdır. onlarda filtreler ve hava hortumları. doğal şeylerle süslemek lazım. o akvaryumdaki aksesuarlardan birini çıkar kurusun. üzerine 1 2 damla tuz ruhu dök. köpürürse sakın tekrar suya koyma. hele üzerinde boya varsa veya alçıdan yapılmışsa sudan uzak tutmak lazım. eğer ışıltılı akvaryum istersen gnays kayalar var akvaryumcularda satılır oradan temin edebilirsin. gayet hoş bence.
yem konusunda sürekli protein vermek veya sürekli bitkisel beslemek değilde 2 gün bitkisel 1 gün protein gibi yaparsan daha iyi olur. çeşitli yemler edinip bir diyet programı oluşturmak daha mantıklı abi. 
suyu ayda bir değiştirmek çok riskli. hele hele hepsini sakın ha ! suyun içinde sadece balıklarımız yaşamıyor. yararlı bakteriler bulunuyor içerisinde.
biz yeni akvaryum kurduğumuzda 1 2 hafta akvaryum büyüklüğüne göre boş çalıştırırız. yani suyu doldurur filtreleri çalıştırır ama canlı koymayız. içerisindeki yaşam döngüsünün oturması için. sen her suyu tamamen yenilediğinde bu döngüyü başa alacaksın abi sakın öyle bir hata yapma. balık kayıpları ve hastalıkları yaşarsın. haftada bir %20 su değişimi yapıp gönül rahatlığıyla canlılara bakmaya devam. 
O dediğini nasıl yapacağız? Suyun yüzde 20 kısmını boşaltıp yeniden dinlenmiş su koyarak mı?
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Cihat Küçükay yazdı:
Oğuzkan Erışık yazdı:

O dediğini nasıl yapacağız? Suyun yüzde 20 kısmını boşaltıp yeniden dinlenmiş su koyarak mı?

aynen abi. akvaryumun ölçüleri nedir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

O kim 

içme suyu üreten 7 8 filtreli dalga yokmu? hani konusu vardı. onun 6 lısı olacak işte. tat filtresi olmayanı. ama elektrik pompalı olacak. küvet gibi birşeyden çekip geri doldursun akvaryuma. ayrıca içindeki suyun yarısını kullanmış oluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
60x30x28 ölçülerinde
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Cihat Küçükay yazdı:
Oğuzkan Erışık yazdı:

60x30x28 ölçülerinde

akvaryumun 50 litre hacme sahip abi. ama içindeki kumu filtreyi aksesuarları düşününce 45 litre civarı bi su hacmin kalıyor balıklara. haftada 1  7-9 litre falan su değiştirsen gayet yeterli olur senin için. filtreyi sadece temizlerken kapatıyoruz bu arada :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dogan Arsiray yazdı:

içme suyu üreten 7 8 filtreli dalga yokmu? hani konusu vardı. onun 6 lısı olacak işte. tat filtresi olmayanı. ama elektrik pompalı olacak. küvet gibi birşeyden çekip geri doldursun akvaryuma. ayrıca içindeki suyun yarısını kullanmış oluruz.

Niye küvetten çekiyoruz basalım ondan suyu akvaryum içine ayda bir olsun bitsin 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

5 adet akvaryum ve chiclid türü beslemiş ve hala merakım olan bir hobi benim için.

Kesinlikle yapay tüm malzemeleri kaldırın, Su eksik dolması gerekiyor yenilerken mutlaka dinlenmiş su kullanın, Dip çekimi yapın ki bakteri üremesin. Doğal olması İçin içeriye taş veya kök parçası atın. Arka fon hiç hoş değil mavi veya siyah karton koyabilirsiniz bu sayede akvaryuma derinlik kazandıracaktır. Işığınız renkli ışık olmasın balıklar strese girer. Yemleme hep aynı yem vermeyin ve ara ara haşlanmış sebze veya ortadan uzunlamasına bölünmüş salatalık koyabilirsiniz. Sebze veya salatalık verdikten 1 gün sonra akvaryumu mutlaka temizleyin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Burada yazılanların hiçbirini yapmıyorum, suni süs var canlı bitki harici. İki tip yem veriyorum yıllardır. Hâlâ sağlam balıklar. Üredikçe sağa sola veriyorum bilabedel. Sanırım bendeki balıklar bordo bereli 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Burada yazılanların hiçbirini yapmıyorum, suni süs var canlı bitki harici. İki tip yem veriyorum yıllardır. Hâlâ sağlam balıklar. Üredikçe sağa sola veriyorum bilabedel. Sanırım bendeki balıklar bordo bereli 

Abi yanlış anlama sendekiler lepistesti sanırım. Çalıştığım İş yerinde önceden bir havuz vardı. Havuz dediğim temiz değil Haddehane de haddelenen malzemeyi soğutma suyu. Çalışanlardan bir tanesi buraya lepistes atıyor ve orada üreye üreye en son herkeste lepistes vardı. Lepistes için herhangi bir su şartı yok bildiğim kadarıyla. En zor şartlarda bile yaşıyorlar. 2  adet varsa 50 lt akvaryumda hiç su değiştirme ve hava makinesini çalıştırma min. 15 gün yaşıyorlar.

Benim yazdıklarım daha çok chiclid türü İçin ama Japon’lar için de aynı şeyler geçerli özellikle yapay malzeme konusu.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Neyini yanlış anlayayım yahu. Bana balıkları veren öyle bir anlattık ki, dedim her akşam masal da anlatacakmıyım 😁

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...