İçeriğe Yönlendir

Sendikalar Ne İşe Yarıyor?

Muhammed Orak

Recommended Posts

Muhammed Orak

iyi günler, bayağıdır kafamda olan bir soruyu sormak istiyorum, sendikalar tam olarak neye yarar? zam desen yaptıramazlar, işçiye destek desen pek görmedim, hak arayamıyorlar tam olarak ne yapıyorlar? anladığım kadarıyla bütün işçileri bir kişi temsil ediyor ve bu temsilci iş verenin yükünü azaltıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

İşe yarayan başta olmadığı için işe yaramıyor. Yoksa işe yarayacaklar sicili oldukça iyi olanlar var

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Sendikaya ödenen aidatları kullanarak aldıkları çiçek çikolata ile makam sahiplerini ziyarete gidiyorlar. Sonra bunun fotoğraflarını çekip sosyal medyada yok şunu ziyaret ettik yok bunu gördük diye paylaşıyorlar.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben bir yer tespiti için metal iş sendikasına gitmiştim. inanılmaz lüks ve güzel idi içerisi. sosyalleşmek için güzel ortam olur anca :P

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Ortalıkta sendika diye dolaşanlardan  bahsediyorsunuz sanırım vasıfsız  görüldüğüne göre.

Sendika,çalışanın haklarını savunan, gerekirse grev ve geçici iş bırakmaya  yetkili  sivil toplum kuruluşudur.

Işverenle beraber hareket  edenler de sendika değil  gerçekte.

Memur sendikalarının  grev hakkı yok.Toplu sözleşme değil yapılan da toplu görüşme.  O yüzden memur sendikalarının  çok bir fonksiyonu yok.

Işçi sendikalarında da  iş  koluna  göre  farklı konfederasyonlara bağlı sendikalar yetki sahibi. 

Atıyorum  maden  iş kolunda  DISK  e bağlı bir sendika , metal iş  kolunda TÜRK- IŞ e bağlı bir sendika, şeker iş  kolunda  HAK-IŞ e bağlı bir sendika  yetki sahibi  diyelim. Tüm  iş kollarına bağlı sendikaların toplam üye sayısına  göre en fazla üye hangi konfederasyonda  ise güç haliyle onda oluyor. 

Hak iş in yetkili  olduğu yerde türk işe  bağlı bir sendikada  olmanın da bir anlamı olmuyor mesela işçi sendikalarinda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

3+3 çok iyi hatta 2+2 de verseniz olur ses çıkarmazlar diyen kurumdur

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Bizde 4000 yakın sendikalı çalışan var. İşçi haklarını bizde iyi savunuyorlar kanımca. Erken Emekli olabiliyorlar yönetici olanlar bildiğim kadarıyla. Beyaz yakalı olduğumuzdan sendikalı değiliz bizler. Her ay mavi yaka personelden bir günlük Yevmiyeleri kesiliyor.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Üye sayısı çok az olan bir sendikaya üyeyim. Eskiden delegeydim. Her sene gelir-gider tablosunu paylaşırlardı e mail ile. O kadar az üyesi olan sendikam beklemediğim paraya sahipti. Şaşırmış benim sendika böyleyse üye sayısı fazla olanlar para içinde yüzüyorlardır. 

Sendika bir işe yaramaz diyen arkadaşlar bence doğru sendikaya üye olmamışlardır. İnsanlar korkuyor. Ya başıma birşey gelirse diye. Üst kattaki öğretmen arkadaşın kızı üniversiteyi bitirdi. Sınavlara giriyor. Mülakatta sorun çıkmasın diye yetkili sendikaya girdi. 

Kısaca doğru yerde olursanız hakkınız doğru bir şekilde savunulur. Günlük hayatta çok görüyorum. Yetkili sendikada bulunuyor, ama memnun değil. E çık o zaman diyorum. Kem küm edip geçiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Üye sayısı çok az olan bir sendikaya üyeyim. Eskiden delegeydim. Her sene gelir-gider tablosunu paylaşırlardı e mail ile. O kadar az üyesi olan sendikam beklemediğim paraya sahipti. Şaşırmış benim sendika böyleyse üye sayısı fazla olanlar para içinde yüzüyorlardır. 

Sendika bir işe yaramaz diyen arkadaşlar bence doğru sendikaya üye olmamışlardır. İnsanlar korkuyor. Ya başıma birşey gelirse diye. Üst kattaki öğretmen arkadaşın kızı üniversiteyi bitirdi. Sınavlara giriyor. Mülakatta sorun çıkmasın diye yetkili sendikaya girdi. 

Kısaca doğru yerde olursanız hakkınız doğru bir şekilde savunulur. Günlük hayatta çok görüyorum. Yetkili sendikada bulunuyor, ama memnun değil. E çık o zaman diyorum. Kem küm edip geçiyor. 
Aynen. Sendikanın kaymağını yemek torpilini işini yaptırmak için güçlünün yanında olup yönetime kedi olan sistemi eleştirir ama onlardan da kopmaz. Hep derim sendikalar suçlu değil üyeler suçlu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mikrofonlar açık kalınca ne iş tutukları belli olan bir kurum

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

80 li yıllarda fabrikalarda çalışsaydınız ne işe yaradıgını bilirdiniz.

70lerde daha da iyiymiş abilerimiz efsane gibi anlatırdı.

Aktif iş hayatımda çok ekmeğini yedim.

Şimdi emekliyin dönemsel olaral sendikasız bir işyerinde çalışıyorum.

Örgütsüz olmak felaket bir şey.

Çalışanlara acıyorum.

Şu anki durumda haklısınız, sendikalar eskisi gibi değiller.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

sendikalar esas görevleri üyelerinin çıkarlarını gözeterek ekonomik,sosyal ve birçok alanda üyelerinin haklarını koruyup savunan,gözeten kuruluşlardır.

esasen türkiyede sömürü kuruluşlarına dönmüş, çıkarlarından başka bir amaçları yoktur.

avrupa ülkelerinde gayet kuruluşlarının amaçlarına hizmet ettiklerinden çok faydalı kuruluşlardır,ülkemizde gereksizdir birçok sendika.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizde sendika yok, en azından şu anki sendikalara bakınca gördüğüm şey için aylık haraç ödemiyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

3 ayda bir kesilen aidat geri dönüyor. Ha birde iki çocuğumunda doğumu özel hastanede %15 indirimli oldu :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Boşu boşuna trilyonları iç etmeye yarıyor...

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Hiç bir b.... yaramazlar, onlarda ceplerini doldurma peşindeler. Sendika başkanlarının bindiği makam araçlarına bakın anlarsınız. İşçinin hakkını savunacak olan adamlar trilyonluk makam araçlarına binerler.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Anladım.. sendikalar grev yapın diyor bazen. .

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sakal bırakabilmek için her ay 75₺ sendikaya para ödeyen arkadaşım var.

Memursanız çok fazla bir etkisi olabileceğini sanmıyorum, en azından benim sevebileceğim bir şekilde değil. Anca adam kayırma, işini yaptırma işlerinde falan kullanılabilir. Ayrıca yalakalıktan başka bir şey yapmadıklarını ve garibanın parasıyla lüks yaşadıklarını düşünüyorum. O nedenle üye olmuyorum.

İşçi için biraz daha farklı olabilir, o kısmını bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...