İçeriğe Yönlendir

Focus II - Bulunamayan Ses

Mustafa Fidan

Recommended Posts

Mustafa Fidan
(düzenlendi)

Arkadaşlar, umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Henüz 5 aylık Focus 2 1.6 TDCI COLLECTİON  kullanıcısıyım araçtan genel olarak çok memnunum fakat yaklaşık 2 aydır beni çıldırtan sürüş zevkini düşüren bir durumla karşı karşıyayım.

Dalgalı yollarda seyir halindeyken arka taraflardan geldiğini hissettiğim cik cik sesi geliyor, arka koltuğa biri oturduğunda bu ses daha da belirgin ve sıklaşıyor. Lütfen yardım

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Araç sedan mı hb mi? Arkada yolcu var iken yükseliyorsa demek ki koltuğun sırt veya minder kısmının baskı yaptığı alanlardan geliyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Buna benzer bir durum fiestada el freni telinden dolayı yapıyordu focus için aynı durum söz konusu olabilir mi bilemedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence aracın arkası basınca ses artıyordur. 

Basit bulunur.. 

Araç kanala alıp sallanacak. Biri de altta dinleyecek.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Emniyet kemeri mekanizmasından geliyor olabilir. Benzer sesi Focus 3 te de duymuştum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
Sinan Akgöl yazdı:

Araç sedan mı hb mi? Arkada yolcu var iken yükseliyorsa demek ki koltuğun sırt veya minder kısmının baskı yaptığı alanlardan geliyor olabilir.

Vasfi Gişten yazdı:

Buna benzer bir durum fiestada el freni telinden dolayı yapıyordu focus için aynı durum söz konusu olabilir mi bilemedim.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence aracın arkası basınca ses artıyordur. 

Basit bulunur.. 

Araç kanala alıp sallanacak. Biri de altta dinleyecek.. 

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Emniyet kemeri mekanizmasından geliyor olabilir. Benzer sesi Focus 3 te de duymuştum.

Araç sedan Sinan Bey koltuğun sırt minder kısmına baktım açıp kapattım hatta arka koltuüu falan en ufak bir ses yok 
El freni telinden dolayı yapıyordur diyen ikinci kişisiniz, al takım sorunsuz bugün 3 ustaya daha gösterdim, meşakatli midir el freni teline baktırmak en azından hasar tespiti için ?
Mehmet bey bunu her yer yapabilir mi ? 
Emniyet kemeri bağlantılarını da iyi bir şekilde kontrol ettim en ufak bir ses yok. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bagaj kapağının içinde bir plastik kalama filan varsa o yapıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
Dogan Arsiray yazdı:

bagaj kapağının içinde bir plastik kalama filan varsa o yapıyor olabilir.

Bakacağım ona da teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

E lfreni teli gıcırdamaz genelde tık tık şeklinde bir çarpma sesi yapar.. 

Kanalı olan bir usta bulmalısınız siz.. lift ile bunu yapmak zor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
Mehmet Ozyurek yazdı:

E lfreni teli gıcırdamaz genelde tık tık şeklinde bir çarpma sesi yapar.. 

Kanalı olan bir usta bulmalısınız siz.. lift ile bunu yapmak zor.. 

Bugün gittiğim ustalardan biri, balataya toz kaçmıştır o da yapabilir dedi, hava tuttu, sonra bir sprey var onunla temizledi ama değişiklik yok. Sanırım donanımlı bir yerde bu söylediğinizi yaptırmak gerekir. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Dalgalı yol derken nasıl bir yoldan bahsediyoruz. Dalgalı yolda mesela yükseltiden geçince mi geliyor yoksa dalgalı yolu görünce cik cik cik diye ötüp duruyor mu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Dalgalı yol derken nasıl bir yoldan bahsediyoruz. Dalgalı yolda mesela yükseltiden geçince mi geliyor yoksa dalgalı yolu görünce cik cik cik diye ötüp duruyor mu. 

Dalgalı yollardan kastım, hani yer yer çöken asfaltlı yollar olur ya öyle yollardan geçerken, hız farketmeksizin, dalgalar geçene kadar senkronize olarak geliyor ses cik cik cik  düz yola girince kesiliyor. Bir de kasisten geçerken belirginleşiyor. Gacur gucur değil sadece cik cik sesi yavru kuş sesi gibi irite edici bir ses 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mustafa Fidan yazdı:

Dalgalı yollardan kastım, hani yer yer çöken asfaltlı yollar olur ya öyle yollardan geçerken, hız farketmeksizin, dalgalar geçene kadar senkronize olarak geliyor ses cik cik cik  düz yola girince kesiliyor. Bir de kasisten geçerken belirginleşiyor. Gacur gucur değil sadece cik cik sesi yavru kuş sesi gibi irite edici bir ses 

Arkaya oturup net yerini tespit etmeniz lazım. Belki bagaj kısmından yukarı aşağı sallayınca da gelir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Arkaya oturup net yerini tespit etmeniz lazım. Belki bagaj kısmından yukarı aşağı sallayınca da gelir.

Araba kontak kapalı haldeyken, sallamadığım yeri kalmadı gerçekten 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Mustafa Fidan yazdı:

Araba kontak kapalı haldeyken, sallamadığım yeri kalmadı gerçekten 

Benzer durum arkadaşımın Mazda 3 aracında da yaşanmıştı. En son kaportacı ya gitti ve arka amortisör kulelerinin olduğu bolgede kılcal hatta daha büyük  kaporta çatlakları görmüşler. Kaynak yaptırdığını söylemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Arka koltukta saklama alanlarında veya gözlü kolçak var mı içinde bir şey kalmış olabilir mi? Bagajda yedek lastik alanında sabit olmayan bir şeyler var mı ? Emniyet kemeri bağlantı parçalarına da bakmak gerekir. Arka lastiklerin davlumbaz içinde bir şeyler olabilir mi? Bunları da değerlendirmedi iseniz bir bakın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
Hacı Şenyurt yazdı:

Arka koltukta saklama alanlarında veya gözlü kolçak var mı içinde bir şey kalmış olabilir mi? Bagajda yedek lastik alanında sabit olmayan bir şeyler var mı ? Emniyet kemeri bağlantı parçalarına da bakmak gerekir. Arka lastiklerin davlumbaz içinde bir şeyler olabilir mi? Bunları da değerlendirmedi iseniz bir bakın derim.

Kesinlike kayda değer ihtimaller teşekkürler 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Arka travers burçları benzer  sesler çıkarır ama bakıldı dediniz. Collection olduğuna göre jant kapağı da yoktur.

Bagajda sallantı ile sürten bir çanta yada yangın söndürücü, kriko  vb.   hareket  eden bir şey olabilir mi?  

Yorum bağlantısı
Mustafa Fidan
İnan Çınar yazdı:

Arka travers burçları benzer  sesler çıkarır ama bakıldı dediniz. Collection olduğuna göre jant kapağı da yoktur.

Bagajda sallantı ile sürten bir çanta yada yangın söndürücü, kriko  vb.   hareket  eden bir şey olabilir mi?  

Eve dönünce ilk işim bagajı komple kontrol etmek olacak. Durumu buraya yazacağım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Çetinn

Araçta park sensörü var mı? Benzer durum arkadaşımın aracında vardı. Belli bir hızdan sonra sensörler rüzgardan etkilenip park sensörü hoparlöründen cik cik şeklinde ses geliyordu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kenarı yüksek bir yolda, camlar açık ilerleyin, cikcikcikcikcik diye ses geliyorsa fren balataları bitmekte olduğu için ardındaki metal plaka ses yapmaya başlıyordur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam arka koltuğun kilitlendiği demiri kontrol edin. orada boşluk oluyor ve ses yapıyor. özellikle şöför koltuğunun arkasındaki kolduk.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Size cevabı net söyleyeyim: Arka koltukları öne yatırın koltukların arka kısmının girdiği yer var demir kısmı siyah elektrik bandıyla bikaç tur sarın ve koltukları geri kapatın ses kesilecektir. Tecrübeyle sabittir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Vay be ses gelecek ne çok yer var. Ben taktım bu işe he. Sesi de hiç sevmem arabada takarım. İnşallah çözülür. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mustafa Fidan yazdı:

Arkadaşlar, umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Henüz 5 aylık Focus 2 1.6 TDCI COLLECTİON  kullanıcısıyım araçtan genel olarak çok memnunum fakat yaklaşık 2 aydır beni çıldırtan sürüş zevkini düşüren bir durumla karşı karşıyayım.

Dalgalı yollarda seyir halindeyken arka taraflardan geldiğini hissettiğim cik cik sesi geliyor, arka koltuğa biri oturduğunda bu ses daha da belirgin ve sıklaşıyor. Lütfen yardım

fiestam bu tür sesler çok yoğun olduğu için hep geçici oluyor bir gün ses çıkıyor inat ediyorum bakmıcam ertesi güne düzeliyor. ben alıştım artık müziği aç yola devam :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...