İçeriğe Yönlendir

Nezleyken ki Dilemma

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Boğazım haşat, tatilde rüzgarda üşüdük ailecek nezle olduk. Burun akıyor boğaz tırtık ama grip vs değil ateş yok enerji normal vs.

Şimdi...

Boğazım feci tırtık, sıcak içip vücudu leş gibi terletmek mi lazım, yoksa vucut sıcakken, evde sıckata dondurma vs yeyip boğazı soğutmak mı lazım? Niye demeyin, bademcik ameliyatından sonra dondurma verirler mesela, hasta olacak adam ondan daha beter hasta olması lazım. Amarigalılar kışın ortasında dondurma yeyorlar buzlu su içiyorlar tık demiyor. Cereyan yok mesela evin içinde onlarda onlara işlemiyor mübarek. Ceryan bir tek bizim kültürde var. Spiritüel birşeyler cereyan ediyor olsa gerek. Mesela öksürük olsa ılık bitki çayı vs tavsiye ediyorlar, ama ciğerlerde birşey yok fırk fırk burun akıyor hepsi o. Antialerji ilacı da içmek istemiyorum sonuçta immün sistem tepkisi burun akması da. Yardır geç diyorsanız akşam kendimi dondurmaya vuracağım sıkı sıkı giyinip.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Grip ilacı al ve terle.. 

Bu da bizim kültürde var sadece.. 

Ben bir günde atlatırım böyle durumları. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sıcak tutmak ve terlemek en güzeli. Burun akması da güzel, soğuk algınlığı alıp burun akıntım kesilirse daha kötü geçiriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

abi direk yetkili servise götür kendine  iyi bir baksınlar cihaza bağlayıp :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Boğazım ne zaman kötü olsa bal-zencefil yerim. Faydasını görürüm. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

ya 7 gün en fazla 1 haftada geçer, geçmiş olsun

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Soğuk algınlığı tarzı hastalıklarda, eskiden bizim köyde bağa kütük sökmeye giderlermiş. Yani ağaç kesilince toprakta kalan kökü sökerlermiş. Çok efor harcatan terleten bir aktivite olduğu için vücut rahatlarmış. Yorgana sarılıp yatmayla aynı mantık gibi ama kütüğün ayrı etkisi varmıdır bilemiyorum 😊

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Soğuk algınlığı tarzı hastalıklarda, eskiden bizim köyde bağa kütük sökmeye giderlermiş. Yani ağaç kesilince toprakta kalan kökü sökerlermiş. Çok efor harcatan terleten bir aktivite olduğu için vücut rahatlarmış. Yorgana sarılıp yatmayla aynı mantık gibi ama kütüğün ayrı etkisi varmıdır bilemiyorum [emoji4]
[emoji1787] Başka bir ülkede bu gibi binlerce sebepten dolayı yaşayamam.
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Boğazım haşat, tatilde rüzgarda üşüdük ailecek nezle olduk. Burun akıyor boğaz tırtık ama grip vs değil ateş yok enerji normal vs.

Şimdi...

Boğazım feci tırtık, sıcak içip vücudu leş gibi terletmek mi lazım, yoksa vucut sıcakken, evde sıckata dondurma vs yeyip boğazı soğutmak mı lazım? Niye demeyin, bademcik ameliyatından sonra dondurma verirler mesela, hasta olacak adam ondan daha beter hasta olması lazım. Amarigalılar kışın ortasında dondurma yeyorlar buzlu su içiyorlar tık demiyor. Cereyan yok mesela evin içinde onlarda onlara işlemiyor mübarek. Ceryan bir tek bizim kültürde var. Spiritüel birşeyler cereyan ediyor olsa gerek. Mesela öksürük olsa ılık bitki çayı vs tavsiye ediyorlar, ama ciğerlerde birşey yok fırk fırk burun akıyor hepsi o. Antialerji ilacı da içmek istemiyorum sonuçta immün sistem tepkisi burun akması da. Yardır geç diyorsanız akşam kendimi dondurmaya vuracağım sıkı sıkı giyinip.
Git doktora Nurofen Cold and Flu 200mg yazdır. Ertesi güne birşeyin kalmaz.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

En güzeli saunaya gideceksiniz, 15 dakika sauna üzerine sıcak duş sonra tekrar bir 15 dakika sauna üzerine yine sıcak duş çıkışta güzel giyinip rahat bir yatak. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Soğuk algınlığı tarzı hastalıklarda, eskiden bizim köyde bağa kütük sökmeye giderlermiş. Yani ağaç kesilince toprakta kalan kökü sökerlermiş. Çok efor harcatan terleten bir aktivite olduğu için vücut rahatlarmış. Yorgana sarılıp yatmayla aynı mantık gibi ama kütüğün ayrı etkisi varmıdır bilemiyorum [emoji4]
Hiç kök söken var mı? Ben söktüm, deyimi çok güzel anladım.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Valla her sene kesin ateşlenirim ve kesin yatağa düşürür. 1 hafta önce ateş 39.8 gece 12-08 vardiyasına gittim. Revire direk geçtim bir büyük serum tık yok 2. Serum yine yok 3. Serum(parol) yine tık yok 4. Serum ortasında 39-38-37 derken normale döndük. İki gün sonra dil altında batma Boğaz’da açıma var. İki gün sabah aç karnı ve gece yatarken kestane balı bir tatlı kaşığı. Gündüzleri çay ve kahve yerine normal ballı ıhlamur. 3. Gün hiç bir şey yok çok şükür. Sürekli ilaç kullanmakta iyi değil bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Osman Yücel Çetin yazdı:

En güzeli saunaya gideceksiniz, 15 dakika sauna üzerine sıcak duş sonra tekrar bir 15 dakika sauna üzerine yine sıcak duş çıkışta güzel giyinip rahat bir yatak. :)

Soğuk algınlığı ilacından 2 tane atın. Varsa1 kaşık kestane balı. Üstüne 1 kaşık keçiboynuzu özü. 

Sonra ya çift kat battaniye altına girin ya da saunaya. İyice terleyin. Donunuza kadar ama. Kuş gibi olursunuz. 

Ameliyattan sonra dondurma yeme olayı ödem için. Şişen kafaya buz koymak gibi. Hastayken dondurma olmaz. 

Eklemlerde ağrı vs yoksa antibiyotik de almaya gerek yok demektir. 

Bu arada başka milletleri örnek almayın. Çingeneler yeni doğmuş bebeği kışın yarı çıplak dışarı çıkarıyor. Ruslar buzlu suya atıyor. Biz yaparsak zatürreden ölürler. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Boğazda kaşıntı var, ama ateş (henüz) yok ise, muhteremgiller kapıda, giriş için bekliyorlar demektir.

Direnci yükseltmeniz lazım. Uyuyun, bol su için, prebiyotik alın.

Bir de boğazdan birşeyler akıtmak, iyidir. Pastil olur (salya akıtır), ılık çaylar olur, boğazı temizler.

Geçmiş olmasın :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben başlıktan ne olduğunu anlayamadım önce, merak edipde girmedim.

Girince mevzuyu çözdüm geçmiş olsun. Bende her kış faranjit olurum. Günde 3 4 bardak çay suyu sıcaklığında su içerim. 

Boğazımdaki balgam yumuşar gider. Öbür türlü sürekli öksürük ile bocalarım. 

Kahve ve çaya yüklenincede miğdede ağrı bulantı yapıyor. Ben Sıcak sudan yanayım o yüzden. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kuru öksürük olunca ekmek içini yiyorum. Kesiliyor ama kesilene kadar kaç ekmek bitiyor saymadım. Sonra niye göbeğin var diyorlar 

• Beğen 2
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

ekmek içini yiyorum

pirzolaya bandırıp yiğ

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

biz yaparsak zatürreden ölürler. 

Hikayedir duydugum gibi paylasayim. orjinalini bilen varsa ekler 😊

Zamanin bir vaktinde soguk bir ilde Dogan cocuklari kisin buz gibi suya sokarlarmis, bu olaya bir misafir denk gelir ve muhtara sorar

- yav muhtar hele anlat bu ne is der?  muhtarda ceviklemedir bu , cocugu hastaliktan soguktan korur bir omur dinc kilar der.

Gun gelir zaman gecer bu adam evlenir cocugu dogunca buda cocugu kucagina aldigi gibi buz gibi suya sokar.

Tabi cocuk zaturre😊

Hemen Arar muhtari;

-Allah bildigi gibi yapsin sizi der, Cocuk hasta oldu hani ceviklemeydi, bu niye  ise yaramadi cocuk perisan...

Muhtardan cevap :

Anasida ceviklimiydi 😂

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Kuru öksürük olunca ekmek içini yiyorum. Kesiliyor ama kesilene kadar kaç ekmek bitiyor saymadım. Sonra niye göbeğin var diyorlar 

Nac 900 al abi. Ekmekle bir yere kadar. Yaş da var :) 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Dogan Arsiray yazdı:

Şimdi...

Doğan Bey bir hekim olarak görüş bildireyim. Ben ilaç sevmem kullanmayı da yazmayı da. Burada kriter şu olmalı eğer belirtiler sizi çok rahatsız etmiyor ve sosyal hayatınızı etkilemiyorsa vücüdun kendini iyileştirmesini beklemek her açıdan tabiki de avantajlıdır. Zira bahsettiğiniz gibi, ateş, burun akması vs zaten bir savunma mekanizması olarak kullanılmaktadır. Ancak eğer belirtiler ciddi düzeyde ise mesela 40 ve üzeri ateş gibi işte bu an vücudun sapıttığı an diyebiliriz, Zira ateş mikropların üremesini engelleme amaçlı yükselir ancak belli bir sınırın üzerinde bu defa temel vücut fonksiyonlarına zarar vermeye başlar o durumda işte bir müdahaleye ihtiyaç duyulur. 

Geleneksel yöntemler hiç de saçma ve faydasız değildir. Terlemek, iş yapmak aslında mantığı aynı olan şeylerdir. O yüzden karar sizi. 

İlaçlar sizi iyi hissettirir ve günlük hayatınıza daha rahat devam etmenizi sağlar ve özellikle grip ilaçları gibi ilaçlar kısa kullanımlarda allerjik bir bünyeniz falan yoksa genellikle çok bir zarar da vermezler kullanabilirsiniz. 

Bağışlıklık sistemi denen şey o kadar karmaşık bir yapı ki immünoloji diye ayrı bir uzmanlık var ve her gün yeni bir şey keşfediliyor. Ama her şeyin başı beslenme ve hareket üzerine yaratılmış bir vücudun hareketsizliğe alışmak zorunda kalmasından geçiyor.

Geçmiş olsun...

• Beğen 5
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Hafif bir hastalık bu ateş vs olmadı. Teşekkür ederim herkese. Şimdilik sadece burun akıntısı kaldı.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Dilmen yazdı:

Doğan Bey bir hekim olarak görüş bildireyim. Ben ilaç sevmem kullanmayı da yazmayı da. Burada kriter şu olmalı eğer belirtiler sizi çok rahatsız etmiyor ve sosyal hayatınızı etkilemiyorsa vücüdun kendini iyileştirmesini beklemek her açıdan tabiki de avantajlıdır. Zira bahsettiğiniz gibi, ateş, burun akması vs zaten bir savunma mekanizması olarak kullanılmaktadır. Ancak eğer belirtiler ciddi düzeyde ise mesela 40 ve üzeri ateş gibi işte bu an vücudun sapıttığı an diyebiliriz, Zira ateş mikropların üremesini engelleme amaçlı yükselir ancak belli bir sınırın üzerinde bu defa temel vücut fonksiyonlarına zarar vermeye başlar o durumda işte bir müdahaleye ihtiyaç duyulur. 

Geleneksel yöntemler hiç de saçma ve faydasız değildir. Terlemek, iş yapmak aslında mantığı aynı olan şeylerdir. O yüzden karar sizi. 

İlaçlar sizi iyi hissettirir ve günlük hayatınıza daha rahat devam etmenizi sağlar ve özellikle grip ilaçları gibi ilaçlar kısa kullanımlarda allerjik bir bünyeniz falan yoksa genellikle çok bir zarar da vermezler kullanabilirsiniz. 

Bağışlıklık sistemi denen şey o kadar karmaşık bir yapı ki immünoloji diye ayrı bir uzmanlık var ve her gün yeni bir şey keşfediliyor. Ama her şeyin başı beslenme ve hareket üzerine yaratılmış bir vücudun hareketsizliğe alışmak zorunda kalmasından geçiyor.

Geçmiş olsun...

Hocam branş ne?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Ayak tabanına vicks sürebilirsiniz. Özellikle gece yatmadan önce sürülüp çorap giyilince faydasını görebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...