İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Yine Aynı Gaz Kelebeği Arızası

Mehmet Erkan

Recommended Posts

Mehmet Erkan
(düzenlendi)

Merhaba. Bu arabayı aldım alalı bu arıza yakamı bırakmıyor. Lütfen yardım edin. 1.25 lpg li aracım aniden arıza moduna geçip motor arızalı servise götürün diyordu. Kelebek arızası veriyordu. Zaten kelebeğin soketini çekince de aynı şeyi yapıyor denedik. En son kelebek ve motoru temizlenmişti . Bir aydır arıza vermiyordu tamam düzeldi dedim. Bugün yine yaptı. Bu defa kaputu açıp soketi sokup geri iyice taktım ve düzeldi . Acaba sokette mi arıza var. Sokette arıza olsa neden bir aydır yapmıyordu. Soketi değişmek mümkün mü yani o tellerini soketi falan yenilemek mümkün mü. Bıktım bu sorundan valla.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Temassızlık olabilir, soketi iyice oturtup izole bantla sarmayı deneyin. Eğer çözülmezse o soketteki tüm kablo çıkıştan itibaren değişir, elektronikçi tek tek lehim yapar en kötü durumda(iki ucu soket değilse)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Akü değiştir. 

Aynı arıza bende 8 ay oldu. Akü değişeli 1 yıldır görmedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Akü değiştir. 
Akü yeni degistim. O zaman yine yapmıştı
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Erkan yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
Akü değiştir. 

Akü yeni degistim. O zaman yine yapmıştı

Arıza ilk marş ilemi veriyor. Yoksa yolda sürerkenmi

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan

Arıza ilk marş ilemi veriyor. Yoksa yolda sürerkenmi
Her ıkisinde de. Yeter ki canı istesin. Bazen seyir halinde aniden. Bazen de ilk kontağı çeviriyorum ışıkların sönmesini bekliyorum bi bakıyorum o sarı çark sönmedi . Anlıyorum ki boşuna marş basmaya gerek yok yine arıza oluştu. Tekrar kapat aç yapıyorum taki ışık sönene kadar. O ışık sönmüyorsa zaten demek ki arıza oldu ve zaten veriyor hemen arızayı. Ama anlamadığım bir aydır yapmıyordu. Geçti sanmıştım. Ne oldu birden bire. Şimdi yapmadı mesela kafayı yemek üzereyim. Soketten mi acaba. Soket hareket etmiyor ki temassızlık olsun ama başka birşey gelmiyor aklıma
Temassızlık olabilir, soketi iyice oturtup izole bantla sarmayı deneyin. Eğer çözülmezse o soketteki tüm kablo çıkıştan itibaren değişir, elektronikçi tek tek lehim yapar en kötü durumda(iki ucu soket değilse)
Bilmiyorum usta o zaman bilgisayara bağladı kelebek arızası dedi. Temizledi hatta arkasındaki potansiyometreyi de temizledi ama nafile ne yapacağım bilmiyorum.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bence sizin kaput altındaki sigosta kutusu paslanmış. Komple söküp temizletin bişey kalmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan
Bence sizin kaput altındaki sigosta kutusu paslanmış. Komple söküp temizletin bişey kalmaz. 
Acaba olabilir mi. Elektrikcimi aradım sabah alayım bide ben bakayım dedi. Olmazsa diyeyim sigorta kutusuna da baksın. Belki öyledir. Bu aradığım usta biraz daha uğraşmayı seviyor ince işlerle. O soketi muhakkak değiş tellerini falan yeniden sokete bağla dedim. Sigorta kutusunu da söylerim. Hatta o zaman ben deneme için bir sorun yokken soketi çektim hemen aynı arıza oldu. Başka bir kelebek denemiştik onda da yapmıştı ama bunca zamandır yapmıyordu.
Sizin arıza da aynen böyle miydi. Valla artık çocuklar binmek istemiyor arabaya yolda kalıyoruz diyorlar. Çok moralim bozuluyor. Hele de tam düzeldi derken.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Erkan yazdı:

Acaba olabilir mi. Elektrikcimi aradım sabah alayım bide ben bakayım dedi. Olmazsa diyeyim sigorta kutusuna da baksın. Belki öyledir. Bu aradığım usta biraz daha uğraşmayı seviyor ince işlerle. O soketi muhakkak değiş tellerini falan yeniden sokete bağla dedim. Sigorta kutusunu da söylerim. Hatta o zaman ben deneme için bir sorun yokken soketi çektim hemen aynı arıza oldu. Başka bir kelebek denemiştik onda da yapmıştı ama bunca zamandır yapmıyordu. Sizin arıza da aynen böyle miydi. Valla artık çocuklar binmek istemiyor arabaya yolda kalıyoruz diyorlar. Çok moralim bozuluyor. Hele de tam düzeldi derken.

Benim sorun sadece marş esnasında yaşanıyordu. 

Aynı sorun bir Opel Astra modelinde oluyordu. Arkadaşıma 16000 tl fiyat cıkardılar. 

Gaz pedalından girip gaz kelebeğine kadar herşeyi değiştircez demişler. 

Sanayide bir opel özel servisi, bu sigorta kutusu paslanmış söküp alkole yatıralım demiş. 

Komple söküp alkole yatırmışlar. Kir pas hiç bişey bırakmamışlar. 

Araba 4 aydır hiç arıza vermedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan

Aynı sorun bir Opel Astra modelinde oluyordu. Arkadaşıma 16000 tl fiyat cıkardılar. 
Sanayide bir opel özel servisi, bu sigorta kutusu paslanmış söküp alkole yatıralım demiş. 
Ya bana da beyin değişecek kelebek değişecek falan demişlerdi de ben yanaşmadım
Yorum bağlantısı
Mehmet Erkan

2012 yılında forumdan biri benimki bir sorunu bu şekilde çözdüğünü yazmış bana gayet mantıklı geldi. Inşallah kolayca bu defa olur c1cfcfca9f830768d37809163d8e080a.jpg
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ömer Çakmak

Aynı arıza bendede var 1 yıldır sebebini bulamadık. Adaptasyon yaptırıyorum 2-3 ay gidiyor sonra yine gaz pedalı-kelebeği arızası. Çözüm bulan var mı acaba aramızda. Tesisat baktırdık- pedalı - kelebeği değiştik sıra beyne geldi. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Bekir ÇETİN

Aynı sorun bende'de başladı çözüm bulan oldumu acaba kafayı yiyicemm

fiesta 1.4 2011 (2).jpeg

fiesta 1.4 2011 (1).jpeg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...