İçeriğe Yönlendir

4 Mevsim Lastik Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, kış geliyor artık yavaş yavaş. Kışlık lastiğim yok yazlık lastik de ömrünü doldurdu artık. Bu yüzden önümüzdeki dönemlerde kışlık ve yazlık lastik ihtiyacım olacak. Ankara da ikamet ediyorum. Sizce ayrı ayrı kışlık yazlık lastik mi alayım yoksa 4 mevsim lastik alıp her mevsim onu kullanmak benim işimi görür mü? Ya da daha doğrusu bu 4 mevsim lastikler karasal iklime mi daha uygun yoksa başka iklime mi? 

4 mevsim lastiğin avantajı benim için:

1. Maliyet, diğer türlü yazlık kışlık alsam 8 lastik parası vereceğim

2. Sök tak sakla zahmeti olmayacak. Sök tak sakla bunlar da maliyet tabiki. 

Kısacası Ankara mevsiminde 4 mevsim lastik iş görür mü yoksa ayrı ayrı yazlık kışlık lastik almak mı doğru olur? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bol yağmur az kar olan yerde işe yarar çoğu. Paraya kıyılır ise en iyileri alınır, her iklim ve her bölgede kullanılır olanları da vardır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yavaş yavaş da olsa alışıyoruz sevindirici sektör adına, bu 4 mevsim kelimesini lastik satanalar hatalı kullansa bile.

Henüz binek araçta cezası yok ama ecnebi gibi bizde de başlarsa iyi olur.

4 mevsimler karda buzda bir kış lastiği gibi olmaz zaten olamaz ama yolda da bırakmaz,

4 mevsim ile acaip dik bir yokuşta durursanız kalkamayabilirsiniz belki kış lastiği kalkabilecek ise. Bu da zaten yılda 1-2 gün aşırı yağış varsa yaşabalieceğiniz bir gün olur, zaten o tip günlerde toplu taşıma tercih edilmeli.

ama iyi bir marka alın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kar az yağan yerler için uygun. 
Ben her yıl iç anadoluda 15 gün kullanıyordum. Bir sıkıntı yaşamadım ama yinede çok tedbirli olmak gerekir. Tavsiye etmem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Konuyla çok alakası olmasa da, bir şey danışmak istiyorum sizlere;

Kar yağmıyor, hava çoğunlukla 7 derecenin üzerinde bizim burada.

Sorum şu,
Bodrumda duran kışlık lastiklerimi kullansam bir sıkıntı olur mu?
Yakıtta çok artış olur mu?
Yol tutmada bir problem olur mu?

Amacım yaz lastiklerimin ömrünü uzatmak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Erkan Işık yazdı:

Ankara ayazı olan yerdir yerler kimi zaman cam olur  4 mevsim derken alacagınız desen https://www.hepsiburada.com/hankook-205-55r16-91h-h740-kinergy-4s-oto-lastik-p-HBV00000E7KZY en az bu desen veya yakınları olamlıdır yoksa yazlık lastigin dişlisi ilk buzda kayar allah korusun kaza yaparsınız 1200-1500 tlden kaçma 

Almışken 4 mevsimin iyisini almak lazım tabiki. Zaten derdimiz yazlık kışlık toplam 8 tane lastik almak yerine 4 lastik alıp ikisine verilecek paradan az para vermek. Nokian goodyear hankook bunların 4 mevsim lastikleri güzeldir diye düşünüyorum. 

Yani kışın çok fazla araba sürmem ama 4 mevsim lastik beni yazın üzer mi bilmiyorum işte 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

Bu desenleri kar tipi diye satıyorlar , eger yaz kıs kullanırım arabayı asırı tutmasın dersen ben bu desenı kullandım halada bıtıremedım derin karda iyi degıl ama buzda ve hafıf karda mukemmel yagmurda ıyı yazında cok ıyı https://www.hepsiburada.com/roadstone-175-65-r14-82t-eurovis-alpine-wh1-oto-lastik-p-HBV000009PD2B bu desenın aracına uygun olanını bulursan alabılırsın yakıtdada cok ıyıdegısım yok nexen markası kullandım bu kısda kullanacam hala bıtmedi :)) bozulmadılarda 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Erkan Işık yazdı:

Genelde yazın daha çok kullanıyorum aracı kışın pek kullanmam ama malesef ki yazlık ve kışlık lastiğim yok. Dediğiniz markaya bir bakarım 205.55.16 var mı diye, sağolun öneriniz için 😊 

Yorum bağlantısı
Halit Demir

Bende michelin crosclimate 4 mevsim lastik var memnun degilim yaz mevsiminde yol tutusu hic iyi degil virajlarda korkuyorum kayiverecek diye dislerin yonunden oldugunu dusunuyorum 45 derece capraza cok kolay kayiveriyor  hemde fren mesafesi uzun. Gecen sene bi yaylaya cikayim dedim kar yaginca yaz lastigi olanlar takilip kaldi ben daha yukarilara cikmistim bi faydasi oldu ama o da senede 2 gun iste. Ankara gibi biyerde hic bulasmazdim bol karli bi kis olursa rezil olursunuz cunku bi kis lastigi gibi kesin degil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

4 mevsim lastik ticari satış stratejisidir. Hiçbir yerde hiçbir işe yaramaz. 

7 derecenin üstünde ıslak ve kuru zeminde en iyi performansı yaz lastiği verir. Dört mevsim, yaz lastiğinin yarı performansını verir. Bunu ani durumlar için söylüyorum. 

karda, dört mevsim lastik, yaz lastiğinden hallicedir. Fren mesafesi yaz lastiğinden birkaç metre kısadır. 

buzda zaten kış lastiği bile tehlikelidir. 

Ben istanbul’da kış lastiği kullanmıyorum. Ocak şubat aylarında bile sıcaklık ortalaması 7-8 derece üstü. Kar yağınca da aracı çıkarmıyorum. Zaten toplasan 2 kere yağıyor yağmıyor. 

kışın soğuk geçtiği yerdeyseniz kış lastiği muhakkak alın. Deniz kenarı iklimlerde bence gerek yok. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Michelin Crossclimate kullanıyorum şuan. Bir sıkıntısını görmedim. Benim eski lastiğimin hamuru kaya kadar sertleştiğinden fren-konfor hak getireydi, bunla nefes aldım.

XL modellerin yanakları güçlendirilmiş ve belinde daha kuvvetli malzeme kullanılmış ama puanı düşmüştü. Ben XL almadım o nedenle.

Lastik avare durmuyor ayrıca, üstündeki yazılar vs. 

Kış gelmedi daha ama, satmazsam deneyimlerim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Demir
Mustafa Karaca yazdı:

Merhabalar, kış geliyor artık yavaş yavaş. Kışlık lastiğim yok yazlık lastik de ömrünü doldurdu artık. Bu yüzden önümüzdeki dönemlerde kışlık ve yazlık lastik ihtiyacım olacak. Ankara da ikamet ediyorum. Sizce ayrı ayrı kışlık yazlık lastik mi alayım yoksa 4 mevsim lastik alıp her mevsim onu kullanmak benim işimi görür mü? Ya da daha doğrusu bu 4 mevsim lastikler karasal iklime mi daha uygun yoksa başka iklime mi? 

Kısacası Ankara mevsiminde 4 mevsim lastik iş görür mü yoksa ayrı ayrı yazlık kışlık lastik almak mı doğru olur? 

İlla 4 mevsim ve sifirdan uygun fiyatli olsun diyorsaniz benimkini verebilirim🤣karda muthisss yazin zaten muthiss

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mustafa Karaca yazdı:

Genelde yazın daha çok kullanıyorum aracı kışın pek kullanmam ama malesef ki yazlık ve kışlık lastiğim yok. Dediğiniz markaya bir bakarım 205.55.16 var mı diye, sağolun öneriniz için 😊 

Söyle bir bakdım internete stoklarda yok görünüyor sadece derin kar olursa yetersiz kalır onuda söyliyeyim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mustafa Karaca yazdı:

Ankara da kar yağdığında dört mevsim lastiğin yetersiz kalacağını düşünüyorum. Çünkü Ankara şehir içinde kışın çoğu yerde buz üzerinde gittiğim oldu. 

Kış ağır olursa kış lastiği bile yetersiz kalır.

Arabaya kışın çok binmem diyorsanız, iyi marka yaz lastiği takıp yazın rahat edin, kışında mecbur kaldığınızda zincir ve benzeri ekipman kullanın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ersin Gökdemir yazdı:

Ankara da kar yağdığında dört mevsim lastiğin yetersiz kalacağını düşünüyorum. Çünkü Ankara şehir içinde kışın çoğu yerde buz üzerinde gittiğim oldu. 

Kış ağır olursa kış lastiği bile yetersiz kalır.

Arabaya kışın çok binmem diyorsanız, iyi marka yaz lastiği takıp yazın rahat edin, kışında mecbur kaldığınızda zincir ve benzeri ekipman kullanın.

Yaz lastigi ile kasım  veya aralık ayında ilk yagmurda hava 2-3 derceye düşdügünde ilk virajda ters döner :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Erkan Işık yazdı:

Yaz lastigi ile kasım  veya aralık ayında ilk yagmurda hava 2-3 derceye düşdügünde ilk virajda ters döner :))

Dört mevsim lastik yaz olsun yada kış olsun tam olarak tat vermez.

Ya yazlık yada kışlık olması lazım.

Mustafa bey; kışın pek kullanmıyorum, daha çok yazın kullanıyorum dediği ve 8 lastik almak istemediği için en güzeli yazın rahat eder diye bu şekilde söyledim.

Tabi zaman değişti; eskiden pek kış lastiği falan bilmezdik. Yazlık lastiklerle yaz-kış devam ederdik. Çoğu zamanda 2 lastik alıp, aracın çekişi hangi tekerleklerde ise yenileri onlara takardık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Ankara'da olmaz bence.

Kış ağır, hadi kışın iş yaptı diyelim, yazın o sıcakta sertleşir ve performansı çok düşer diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ersin Gökdemir yazdı:

Çoğu zamanda 2 lastik alıp, aracın çekişi hangi tekerleklerde ise yenileri onlara takardık.

Bu da doğru bilinen yanlışlardan. Yeni lastik arkaya takılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Genel kanı 4 mevsim lastiğin pek tat vermeyeceği şeklinde. Bir diğer yorum da Ankara da pek işe yaramayacağı şeklinde. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim 😊 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

biraz daha zaman alacak tabii

Abi bu crossclimate adac testinde geçen sene sonuncu olmuştu dört mevsimler arasında. 

siteye link ekleyemiyorum bu arada. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Michelin primacy 3 güzel lastikmiş 😊

Çağlar Bayur yazdı:

biraz daha zaman alacak tabii

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...