İçeriğe Yönlendir

Vites Topuzu Değişimi Mümkün mü?

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Top seklindeki klasik vites topuzunu ele oturan turde birsey ile degistirmek mumkunmu? Arac tiguan 5n 6 ileri manuel. Geri vites uzerine basarak oluyor.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

vag araçların sistemleri biribirine çok yakın.

önce, körüğü çevreleyen kaplama/trim çerçevesi çıkıyor,

daha sonra, körüğü ters yüz edip, vites topuzu - vites çubuğu - körüğü birleştiren kelepçeye ulaşılıyor,

kelepçeyi açmak biraz zor.

toplarken de, işlemler tersten tekrarlanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Yuvarlak topuz (manuel vites) ise, ebay ve aliexpress te bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Yuvarlak istemiyorum sorun o zaten. Momo 99 dolarmıs. Bence cok para. Elimde bir adet chrysler vites topuzu var bunu adapte etmeyi deneyebilirim belki. İnce uzun sekli guzel birsey. Ama koruk ne olur bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Dıs kalitesi kotu olur diye dusunuyorum. Yoksa zaten basabilirim petg materyalden.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Dodge Journey otomatik vites topuzu ve orijinal koruk ile ilk denemeyi yaptım. İmkan olsaydı korugu inceltmek lazımdı ama boyle de cok kotu olmadı. Orijinal yuvarlaga gore muthis iyi oturuyor ele. 

48793020457_d5b273ea29_b.jpg

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Resim Linkleri Düzeltildi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Valla direk olmuş körükte hiç eğreti durmuyor. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

önce bu topuzun iç deliğini 12 mm ye genişlettim, sonra alttaki metal boğazını ayarladım. Eski körüğü tersten  cırtcırt ile sıkıştırdım yerine takdım. Şekil farklı ancak avuç içine oturuşu iyi oldu. bu aracın vites yolları saçma derecede kısa. yani bir jettayı alıp short shifter takmışlar gibi garip bir his var. Yol kısa, vites koluda kısa olunca, vitesleri ararsanız kesinlikle bulunamıyor hızlı değiştirmelerde. 1 den 5 e atabiliyorsunuz mesela, 3 e atmak istiyorsanız. Yada 5 ten ikiye geçebiliyor. Şimdi kol 2 cm kadar uzadı tabi elin hareket alanıda arttığı için, hem tutuş pozisyonu yükseldi hem de vites pozisyonları daha fark edilir oldu bence.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yeni ince uzun topuzun araç sürüş keyfine etkisi müthiş oldu. tüm VW sahiplerine en azından momo tipli yuvarlak olmayan topuz tavsiye ederim. yuvarlak vites topuzu ne saçma bir tasarımdır yahu.. sıfır ergonomi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...