İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - LPG Düzensiz Çalışma ve Stop Etme

İlyas Eryiğit

Recommended Posts

İlyas Eryiğit

Herkese merhaba,

2004 model duratec he benzin lpg li ghia x aracım var.lpg nin markası brc

Sorunum sabah aracı çalıştırıp 1 dk kadar motorun yağlama yapmasını bekliyorum daha sonra hareket ediyorum 100 mt ilerde kavşağa gelince stop etmeye başlıyor taki 8 km gidene kadar vites düşürürken veya boşa alınca hem benzinde hem lpg de sürekli stop ediyor. Araç 90 dereceye geldikten bir süre sonra stop etmez oluyor ama bu seferde rolanti de beklerken arabanın içinde otururken çok sallanıyor çok da rahatsız edici bir durum. Birde örneğin arabayla 4.viteste 50 km hızla giderken hızlanmak istediğim zaman gaz verdiğimde araba tekleme yapıyor ama ilk kalktıktan sonra 3500 devirde vites değiştirip gaz pedalına basınca tekleme yapmıyor Formda bu konuyla ilgili mehmet kaya abinin oluşturduğu konuyu baştan sona okudum subaplar erimiş olabilir diye kompresör ölçümü yaptırdım 

1.silindir 110

2.silindir 120

3.silindir 120

4.silindir 120 çıktı 1.silindirin basıncı zayıfmış basınç saati geç yükseliyormuş ama bu zayıflık o kadar önemli değilmiş stop etmeyi ondan yapmazmış servis öyle söylüyor. Bu sorunla ilgili yapılan işlemler,

Bujiler değişti (bosch marka lpg bujisi takıldı)

Buji kabloları değişti (orjinal mi bilmiyorum ama üzerinde alman malı yazıyor)

Bobin değişti (bosch marka bobin)

Karter havalandırma hortumu değişti

Klaperler değişti

Manifolda su dökülerek hava kaçırma var mı bakıldı kaçak yok.

Yakıttan olma ihtimaline karşı farklı 4 petrolden yakıt aldım yine aynı.

Sizce sorun ne olabilir

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bir süre( ortalama 1 depo ) aracı benzinde kullanın. Benzin haritası yeniden oluşsun.Düzelirse sonrasında lpg ayarını yeniden yaptırın. 

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
2 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Bir süre( ortalama 1 depo ) aracı benzinde kullanın. Benzin haritası yeniden oluşsun.Düzelirse sonrasında lpg ayarını yeniden yaptırın. 

Onu yaptım abi yine düzelmedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Merhaba, birde rolanti sensörüne ve oksijen sensörlerine baktırın.

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
Şimdi, Kemal Mert yazdı:

Merhaba, birde rolanti sensörüne ve oksijen sensörlerine baktırın.

Rolanti sensörü ve oksijen sensörleri de değişti o kadar çok şey yapıldı ki ben bile aklımda tutamıyorum 

Aklıma gelmişken kurum temizliği yapıldı krank devir sensörü denemek için değiştirdik 1 hafta üzerinde kaldı yine düzelmedi öyle ki volant da ses vardı ondan olabilir diye volantı ve baskı balatayı da değiştirdim yine düzelmedi

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mondeo buji seçiyordu sanırım.Mehmet Kaya'nın konusunu okuduysanız almanız gereken bujiler orada olması lazım. Gerçi bu sorunları bujideki farklılıktan yapacağını zannetmiyorum ama yine de aklınızda bulunsun. 

Probleme gelince yapılabilecek herşey yapılmış gözüküyor enjektör tesisatını da kontrol ettirin bence. Kopukluk veya temassızlık gibi durumlar varsa ondan yapıyor olabilir. Belli sıcaklıklarda olması böyle bir ihtimal getirdi aklıma. 

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
27 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Mondeo buji seçiyordu sanırım.Mehmet Kaya'nın konusunu okuduysanız almanız gereken bujiler orada olması lazım. Gerçi bu sorunları bujideki farklılıktan yapacağını zannetmiyorum ama yine de aklınızda bulunsun. 

Probleme gelince yapılabilecek herşey yapılmış gözüküyor enjektör tesisatını da kontrol ettirin bence. Kopukluk veya temassızlık gibi durumlar varsa ondan yapıyor olabilir. Belli sıcaklıklarda olması böyle bir ihtimal getirdi aklıma. 

Enjektörler temizlendi ama 10 ay kadar oldu.

Mehmet kaya abinin konuyu satır satır okudum orda buji olarak motocraft marka almayın diyor ben bosch bayiden özel lpg bujisi aldım

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
28 dakika önce, Kemal Mert yazdı:

Birde araç 3500 devri hiç geçmiyor mu?

Araç 8 bin deviri görüyor kesiciye bile giriyor sert hızlanmada gidişinde hiçbir sıkıntı yok ama sakin kullanımda vites düşmeden hızlanmak istersem gaz pedalına basınca tekleme yapıyor öyle ki düz yolda lpg de 200 benzinde 210 u görüyorum 

Bu arada lpg regülatörünü de değiştirdim önceki beyin 1200 bar dı ve diyafram kaçırıyordu sabahları zor çalışıyordu beyni değiştirirken ben 1500 barlık beyin taktırdım performansı daha da arttı 

Birde yakıtta yükseldi önceden 37 litre lpg ile şehiriçi 280 km yaparken şimdi 200 km zor yapıyorum önceki lpg beyninde de aynıydı beyni birde bu sebepten değiştirdim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hem benzin hem lpg de ortak elemanlara bakilmali. Ids ile ariza kodlarına bakıldı mi?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Devir yükselmeseydi vuruntu sensorune baktirin diyecektim. Ama devirde problem yoksa sorun ondan değildir. Aynısı benim aracımda da vardı. Özellikle 3 ten 4 e geçtiğim ve devrin düşük olduğu zamanlarda gaza hafif dokundugumda tekliyordu. Bir zaman böyle devam ettim benzin lpg fark etmiyordu. Arıza ışığı yanması sonucu ustaya göturdüm bobin değişti sorun kesildi. Bosch marka takılmıştı. Sorun kalmadı. Bobin arızalı olabilir. Ikame takip kullanın. Takip amaçlı. Birde gaz çok yakıyor sizin araç. Eskisi de çok. Yenisi de. Araca çok yakıt gelip boğulma yapar mı acaba. Bilemedim şimdi. Ben 32 litre gaz ile şehir içi şehir dışı karışık 300 km altına hiç düşmedim. Uzun yolda 360 370 km gidiyorum.

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit

Arıza kodlarına bakıldı bilgisayardan c227f diye bir kod çıktı internetten baktım hız sorunu diye geçiyor ama yabancı sitelerde geçiyor. 

Birde lpg elektriklerini birini bobine bağlı soketten birini de geri vites müşüründen almışlar.

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
4 dakika önce, Kemal Mert yazdı:

Devir yükselmeseydi vuruntu sensorune baktirin diyecektim. Ama devirde problem yoksa sorun ondan değildir. Aynısı benim aracımda da vardı. Özellikle 3 ten 4 e geçtiğim ve devrin düşük olduğu zamanlarda gaza hafif dokundugumda tekliyordu. Bir zaman böyle devam ettim benzin lpg fark etmiyordu. Arıza ışığı yanması sonucu ustaya göturdüm bobin değişti sorun kesildi. Bosch marka takılmıştı. Sorun kalmadı. Bobin arızalı olabilir. Ikame takip kullanın. Takip amaçlı. Birde gaz çok yakıyor sizin araç. Eskisi de çok. Yenisi de. Araca çok yakıt gelip boğulma yapar mı acaba. Bilemedim şimdi. Ben 32 litre gaz ile şehir içi şehir dışı karışık 300 km altına hiç düşmedim. Uzun yolda 360 370 km gidiyorum.

Vuruntu sensörü nerde abi.

Map sensöründen yapar mı gerçi onu da temizleyip taktık ama değişen bişey yok

Hem serviste oksijen sensörü alırken bu araçlar kolay kolay sensör arızası vermez diyor anlamadım ki 

Bu arada benim arabada maf sensörü yokmuş map sensörü varmış onu da anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor buz gibi marşa bastık gayet gğüzel çalışıyor, rölanti de normal, gaz versek normal? az ısındıktan sonra sorunlar başlıyor bu şekilde mi?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Nerde olduğunu bilmiyorum. Geçenlerde bir opel vectra arızası izledim. Videosunu. Şikayet bu yöndeydi. Belli kontroller yapıldı. Vuruntu sensöru arızası teşhisi kondu. Tamiri yapıldı sorun düzeldi. Ama o araçta devir 3.5 geçmiyordu.

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

motor buz gibi marşa bastık gayet gğüzel çalışıyor, rölanti de normal, gaz versek normal? az ısındıktan sonra sorunlar başlıyor bu şekilde mi?

Marşa bastık ilk 1200 devirde kalıyor ısındıkça 800 e düşüyor 800 e düşünce motor kafa sallamaya başlıyor Rolanti normal değil yani

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk marştaki rölanti 1200 de stabil mi. o an tekleme var mı

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ilk marştaki rölanti 1200 de stabil mi. o an tekleme var mı

Var abi çalışırken direksiyondan hissediyorsun ama az var gibi geldi bana ayrıca 1200 devirde aşırı titreşim var araçta yani bardaklığa anahtar koyunca zırıltıdan rahatsız oluyor insan.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

nokta atışı tek bir yerde arıza yok bence. mesela atıyorum maf ve bobin gidici veya biri gitmiş diğeri direniyor ama gidecek, vakum hortumunda ve emme klapesinde sorun var gibi gibi. ne zaman başladı bu arıza.

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
11 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

nokta atışı tek bir yerde arıza yok bence. mesela atıyorum maf ve bobin gidici veya biri gitmiş diğeri direniyor ama gidecek, vakum hortumunda ve emme klapesinde sorun var gibi gibi. ne zaman başladı bu arıza.

2 ay dan fazla oldu abi

Birde lpg ci ye ayar yaptırmak için gidiyorum o kendi bilgisayarını bağlıyor ve araya map sensörü takıyor o map sensörünün verilerine göre motor hava alıyor diyor verilerde 550 600 arası gidip geliyor normalde 350 civarında olması gerekiyormuş ama tamirci motora su döküyor hava alan bir yer yok diyor.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

kuvvetli ihtimal zaten maf sağlıklı okumuyor,ve ayrıca  emme vakumda da kaçak var. ilk onlara yoğunlaşmalı. arıza kodu da universal makina il okununca hatalı kod çıkaibliyor, kodun P ile başlaması lazım

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

kuvvetli ihtimal zaten maf sağlıklı okumuyor,ve ayrıca  emme vakumda da kaçak var. ilk onlara yoğunlaşmalı. arıza kodu da universal makina il okununca hatalı kod çıkaibliyor, kodun P ile başlaması lazım

Abi benim arabada maf sensörü yok

Arıza kodu olarak farklı 3 tane cihazdan bağladık yine arıza kodu çıkmadı emme vakum dediğin o klaperleri hareket ettiren vakumdan mı bahsediyorsun abi

Subaplar uzamış erimiş kaçak var desen araç sürekli tekleme yapmaz mı yada yüksek hızları görebilir miyim 

Birde tamircilerin dediği bu araçlar kolay kolay subap yakmazmış

Subayları da değiştiririm sıkıntı değil ama düzelmezse boşuna masraf.

şimdiye kadar volant baskı balata dahil  3000 lira para harcadım ki benim volant da baskı balata da sağlamdı sadece volant ses yapıyordu başka sorun yoktu

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
12 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

klapeler başka parça, vakum kaçakları başka parça

https://orjinalfordparca.com/mondeo-hava-akis-metre-maf-sensoru-2001-2006-ithal?gclid=EAIaIQobChMIvrqhiYXs2AIVBYGyCh184ww_EAQYASABEgLhLvD_BwE

örneğin maf. başka usta bulmanız lazım gibi

Abi maf sensörünü bende biliyorum hava filtresine takılan borunun üzerinde olur daha önce ki mondeo da vardı bunda yok map sensörü üzerinden ayarlıyormuş herhalde tam olarak bilmiyorum o kısmını.

Yorum bağlantısı
İlyas Eryiğit
6 dakika önce, İlyas Eryiğit yazdı:

Abi maf sensörünü bende biliyorum hava filtresine takılan borunun üzerinde olur daha önce ki mondeo da vardı bunda yok map sensörü üzerinden ayarlıyormuş herhalde tam olarak bilmiyorum o kısmını.

Bu arada 1200 devirde de sallantı oluyor tekleme yok ama araba sallanıyor abi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...