İçeriğe Yönlendir

Kaskolu Aracın Kaporta Boya Tamiri Hakkında

Ahmet Aybeyaz

Recommended Posts

Ahmet Aybeyaz

Merhaba arkadaşlar.

Kayınpederimin 2011 model beyaz renk bir doblosu var. Bu aracı satın aldığımızdan beri kaskolu kullanıyoruz. 

Araç Sompo Japan Sigortadan kaskolu, 1. senede kasko hiç bozulmadı, yenileme yaptık yine aynı firmaya.

Bu sene 2. senesi olarak aynı şirketten kaskolu olarak duruyor araç. Ancak aracın ufak tefek bir sürü yerinde kaporta boya işleri var. 

Bu çizik ve göçükleri kaskodan yaptırmak istiyoruz ama, hasarların olduğu zamanlara ait ne fotoğraf ne de tutanak var elimizde.

Yani araçtaki tüm kaporta boya hasarlarını kaskodan yaptırabilir miyiz?

Hasar kaydı takıntımız yok, dosya açıp tamiratı yapsın bizden ücret istenmesin yeter diyoruz :)

Böyle bir şey mümkün mü? Kasko bu çarpmaların kaydı yok yapmıyorum diyebilir mi?

Kaportacı işi bitirdikten sonra kaskonuz ödemedi siz ödeyin der mi?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Kaskonuzda mini onarım var ise yılda 4 defaya kadar yaptırabiliyorsunuz.  En azından bende öyle.

Ancak Sompo sigortada hasar kaydı olarak gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Ersev Kaya yazdı:

Kaskonuzda mini onarım var ise yılda 4 defaya kadar yaptırabiliyorsunuz.  En azından bende öyle.

Ancak Sompo sigortada hasar kaydı olarak gözüküyor.

Hasar kaydı önemli değil.
Mini onarım sanırım Autoking ona bir soralım bakalım.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Hasar kaydı önemli değil.
Mini onarım sanırım Autoking ona bir soralım bakalım.

Sompo' nun mini onarımı RS servisleri. Autoking değil maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Aydın Sert yazdı:

Sompo' nun mini onarımı RS servisleri. Autoking değil maalesef.

Autoking de çok iç açıcı değil :) RS olması daha iyi olmuş açıkcası, akşam bir poliçeye bakayım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her bir göçük için ayrı ayrı beyan yazarak onarım yaptırmak mümkün.. 

Her biri için ayrı dosya açılır. 

Ancak 2. hasar dosyasından sonra poliçeyi iptal ederler. Etmeleri gerekir.. 

Çünkü, düşündüğünüz şey etik değil, kurallara uygun değil. Hasar kaskodan önce oluşmuş ise kaskodan önce yapılmalı idi.. 

Hasar geçen poliçe döneminde olmuş ise, geçen dönemde yapılmalı idi. 

Sizin düşündüğünüze hasar biriktirme denir ve bunu anlayan şirket de 2. dosyadan sonra poliçeyi fesif eder. Bu bir kural değildir ama bu gibi tutumlar karşısında genelde böyle davranılır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her bir göçük için ayrı ayrı beyan yazarak onarım yaptırmak mümkün.. 

Her biri için ayrı dosya açılır. 

Ancak 2. hasar dosyasından sonra poliçeyi iptal ederler. Etmeleri gerekir.. 

Çünkü, düşündüğünüz şey etik değil, kurallara uygun değil. Hasar kaskodan önce oluşmuş ise kaskodan önce yapılmalı idi.. 

Hasar geçen poliçe döneminde olmuş ise, geçen dönemde yapılmalı idi. 

Sizin düşündüğünüze hasar biriktirme denir ve bunu anlayan şirket de 2. dosyadan sonra poliçeyi fesif eder. Bu bir kural değildir ama bu gibi tutumlar karşısında genelde böyle davranılır. 

Araç Tekirdağ Şarköy ilçesinde bir köyde kullanılıyor. 
Poliçe yenileme tarihi 12. ay yani 3 ayı kalmış, ve hepsi bu poliçe içerisinde yapılan hasarlar, kullananlar 65 yaşında kayınpederim ve 62 yaşında kayınvalidem :) Eski Tofaş Kartal mantığı ile sürttükleri yeri bırakmışlar, ben köye gidince aracı bu halde gördüm.

Hasarların kaskodan önce olmadığını görebilirler sanırım çünkü araç alınır alınmaz kasko yapıldı, kasko yapılmadan önce fotoğrafları istendi aracın ve her köşeden foto çekildi.

Tabi tüm bunlara kasko şirketi ve bağımsız eksper inanmayacaktır. 
Sanırım en mantıklısı o zaman Sompo Japan sigortanın EHOM merkezleri varmış oraya bırakıp aracı ne kadarını kaskodan yapabileceklerini öğrenmek.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her panel ayrı hasar olarak değerlendirilir, pratkte bu tip tamiratların kaskodan yaptırılması cepten yaptırmaktan pahalıya gelir. Ve poliçe iptali de söz konusu, iptal olursa bundan sonra başka sigorta şirketinden kasko yaptıramasınız, aşırı yüksek rakam çıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Çağlar Bayur yazdı:

her panel ayrı hasar olarak değerlendirilir, pratkte bu tip tamiratların kaskodan yaptırılması cepten yaptırmaktan pahalıya gelir. Ve poliçe iptali de söz konusu, iptal olursa bundan sonra başka sigorta şirketinden kasko yaptıramasınız, aşırı yüksek rakam çıkar.

Abi bilgiler için teşekkürler. 
Önümüzdeki sezon kasko yaptırmayı düşünmüyorlar, çünkü memleketlerine yerleşip daha küçük bir köy içinde kullanacaklar sadece. 

Fakat yorumlardan anladığım kadarıyla 3-4 farklı yerde olan hasarları zaten gelen eksper kabul etmez gibi geliyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kabul etmeme olmaz, parası önceden ödenmiş bir hak var. bu 2 yıl içinde olduğu kabul edilen hasarlara beyan yazarak tamiratını yaptırabilriler. sağ ön köşe ve sol arka köşe mesela 2 ayrı beyan. incelemeye girebilir biri ret yer ama diğeri kabul edilir. biraz da dosyayı açacak olan ustanın mahareti girer devreye, acenta felan okur şimdi bunu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kabul etmeme olmaz, parası önceden ödenmiş bir hak var. bu 2 yıl içinde olduğu kabul edilen hasarlara beyan yazarak tamiratını yaptırabilriler. sağ ön köşe ve sol arka köşe mesela 2 ayrı beyan. incelemeye girebilir biri ret yer ama diğeri kabul edilir. biraz da dosyayı açacak olan ustanın mahareti girer devreye, acenta felan okur şimdi bunu [emoji4]

Hımm.

Araç Tekirdağ Şarköy ilçesinde bir köyde kullanılıyor. 
Poliçe yenileme tarihi 12. ay yani 3 ayı kalmış, ve hepsi bu poliçe içerisinde yapılan hasarlar, kullananlar 65 yaşında kayınpederim ve 62 yaşında kayınvalidem :) Eski Tofaş Kartal mantığı ile sürttükleri yeri bırakmışlar, ben köye gidince aracı bu halde gördüm.
Hasarların kaskodan önce olmadığını görebilirler sanırım çünkü araç alınır alınmaz kasko yapıldı, kasko yapılmadan önce fotoğrafları istendi aracın ve her köşeden foto çekildi.

Tabi tüm bunlara kasko şirketi ve bağımsız eksper inanmayacaktır. 
Sanırım en mantıklısı o zaman Sompo Japan sigortanın EHOM merkezleri varmış oraya bırakıp aracı ne kadarını kaskodan yapabileceklerini öğrenmek.

Doğrudur illaki.
Ayrıca yargılamak da benim haddim değil.
Ben sadece sigorta şirketinin düşüneceği şekilde yorumladım.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Yok abi yargılamadığını biliyorum :)

Her açıdan düşünmeliyiz ki doğru yolu bulalım, onun İçin forumdayız. 

Araç haftaya İstanbul’a gelecek, o zaman götüreceğim kaportacıya, öncesinde ön hazırlık yapıyorum.

Çağlar Bayur yazdı:

kabul etmeme olmaz, parası önceden ödenmiş bir hak var. bu 2 yıl içinde olduğu kabul edilen hasarlara beyan yazarak tamiratını yaptırabilriler. sağ ön köşe ve sol arka köşe mesela 2 ayrı beyan. incelemeye girebilir biri ret yer ama diğeri kabul edilir. biraz da dosyayı açacak olan ustanın mahareti girer devreye, acenta felan okur şimdi bunu :)

O zaman acente okumadan sorumu şöyle sorayım, 

İstanbul’da dosyayı açabilecek maharetli tanıdık bir usta var mı 🤭

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Aybeyaz yazdı:

İstanbul’da dosyayı açabilecek maharetli tanıdık bir usta var mı

hımm denmiş yukarda :crazy:

Bence tekirdağ tarafında daha iyi yapılır bu işlem, ikametgahları da orada mı ruhsat sahibinin mesela

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

aslında bir kaporta firması olarak abonelik hizmeti açacaksınız. abonelik yapanların mini onarım göçük düzeltme senede 1 kere pasta cilai far temizleme vs gibi şeylerini senelik ödemeyi aldığınız sürece ücretsiz yapacaksınız. mis... alan memnun satan memnun. ben olsan böyle bir hizmete 350 400 tl bayılırdım.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
aslında bir kaporta firması olarak abonelik hizmeti açacaksınız. abonelik yapanların mini onarım göçük düzeltme senede 1 kere pasta cilai far temizleme vs gibi şeylerini senelik ödemeyi aldığınız sürece ücretsiz yapacaksınız. mis... alan memnun satan memnun. ben olsan böyle bir hizmete 350 400 tl bayılırdım.

Çok güzel fikir.
Abonelik sistemi.

İstanbula şart zaten.
Çarpışan araba gibi hepsi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

tabi ki büyük şehir için dediğim bu. arabasını seven ama saçma sapan ustasıyla bilmemnesiyle uğraşmak yerine

kasko da yaptırmak istemiyorsa yada bozmak istemiyorsa müthiş hizmet olmazmıydı? açık ve net kuralları yazılır çizilir A B C paketleri olur, A herşey, B çoğu şey, C sadece mini onarım vs gibi. Hatta bu mekan isteyene peiryodik bakım servisi de verebilir imkan dahilindeyse.

berber vs de yapsın aynısını. kuru temizlemeci de. oto yıkamacı da. kalkındıralım biribirmizi.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Çağlar Bayur yazdı:

hımm denmiş yukarda :crazy:

Bence tekirdağ tarafında daha iyi yapılır bu işlem, ikametgahları da orada mı ruhsat sahibinin mesela

evet abi, ikametgahları orda, ancak bulundukları ilçede yapacak usta yok.

biraz da damat ilgilensin diyorlar 😀

getirip bana bırakacaklar 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mininin anlamı dıştan gözüken minklik olmuyor pek.. marşbiyelin altında orjinal pütür var, ben olsam elletmem

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

berber vs de yapsın aynısını. kuru temizlemeci de. oto yıkamacı da. kalkındıralım biribirmizi.

Sigortaya uymaz ama beni de kalkındıralım arada :)

Ali Darbaz yazdı:

Bu hasar mini onarımda çözülürmü..

Hayır.. mini onarım dahilinde boyanmaz bura. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...