İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Hidrolik Sıvısı

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli

Arkadaşlar günadın,

Geçenlerde aracımla yolda kalmıştım.Araç çalışmadığı için çekiciye yüklerken ve de servis alanında aracı sağa sola manevra yaptırırken direksiyonu zorlayarak manevra yapıldı.

Bu sabah aracı çalıştırmadan evvel motoruna bir bakayım dedim.Direksiyon hidrolik kapağının üzerinde bayağı bir yağ gördüm. Temiz bir bezle silip kapağı açtığımda gözle yağ gözüküyor; fakat seviye Minimum'un da altında. 

Direksiyonda herhangibir problem gözlemlemedim.

Araç çalışmıyorken manevra yapılan araçta direksiyon pompası yağı kapaktan attı mı?

Yağı sıfırlamam ya da üzerine eklemem mi gerekir?

Kitapçığında baktım uygun yağ olarak hangisi önerilmektedir?  Bulamadım.

Aracım 2012 C4 E-HDİ 1.6 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kitapçıkta uygun yağ kodu yazar. Tam otomatik şanzıman yağlarıyla aynıdır ama kodu önemli. 

Motor çalışmıyorken direksiyon döndürmede yağ taşmaz. Serviste üstüne yağ dökülmüş olabilir. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Gencay Bengli yazdı:

İki farklı yerde iki farklı isimde yağ buldum ama emin olamadım.

https://imgyukle.com/i/otYOsp

Aracınız total ile anlaşmalı onu biliyorum. Ama önemli olan kitapçıkta yazan spec. Onu bulmanız lazım. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kitapcık da direksiyon hidroliği şudur yazmıyor, servise gidin onlar koyar diye belirtilmiş.

Aracınız da Hydractive 3 sistemi var ise Total in LDS dediği oluyor. Yine de servisden kesin bilgi almakta fayda var. Eksilen kadar yerine tamamlamak uygun olacaktır.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

motor calısmıyorken sag sola tekerler lifte iken cevriliyor genelde fazla yağ hava bulamayıp tasıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Onur Boga
Gencay Bengli yazdı:

Arkadaşlar günadın,

Geçenlerde aracımla yolda kalmıştım.Araç çalışmadığı için çekiciye yüklerken ve de servis alanında aracı sağa sola manevra yaptırırken direksiyonu zorlayarak manevra yapıldı.

Bu sabah aracı çalıştırmadan evvel motoruna bir bakayım dedim.Direksiyon hidrolik kapağının üzerinde bayağı bir yağ gördüm. Temiz bir bezle silip kapağı açtığımda gözle yağ gözüküyor; fakat seviye Minimum'un da altında. 

Direksiyonda herhangibir problem gözlemlemedim.

Araç çalışmıyorken manevra yapılan araçta direksiyon pompası yağı kapaktan attı mı?

Yağı sıfırlamam ya da üzerine eklemem mi gerekir?

Kitapçığında baktım uygun yağ olarak hangisi önerilmektedir?  Bulamadım.

Aracım 2012 C4 E-HDİ 1.6 

hocam  sorunu çözmediyseniz;

aracınızın yağı ''total fluide DA'' diye geçen elektrohidrolik sasrı renkli direksyon yağıdır. muadili pek yoktur sadece total multi HF kullanana rast geldim.

total fludie DA temini kolay ve motulden ucuz. ihtiyaç olduğunda onu kullanın derim. citroenlerde direksyon pompası nazik oluyor.

kapağı açınca direksyon düz ve yağ görülüyorsa sıkıntı yok herhangibirşey yapmayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...