İçeriğe Yönlendir

Focus II - Led Far Tavsiyesi

Mustafa Fidan

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Ben gece araba sürmüyomki. Senede en fazla 3 defa. 

Gündüz trafiği = gece trafiği x 10

çok mil yaparsın gece bence

Mert Yeldan yazdı:

Avm otoparkına girin emoji3.png

Sabırsızlanıp gidebilirim :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bekleyemedim akşamı ama bizim avm de tavan lambası çok

cGl6en.jpeg

MObSV9.jpeg

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

6z1OyT.jpegO3CBQ7.jpeg

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bekleyemedim akşamı ama bizim avm de tavan lambası çok

Telefon azizliğini düzelttim :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sinan Akgöl yazdı:

6z1OyT.jpegO3CBQ7.jpeg

Telefon azizliğini düzelttim :) 

Telefonun kamerası azizliğe uğramış gibi oldu :) böyle yaparsak en kötüsü bile mükemmel olur :) 

aynen abi. En iyisi gece @Servet Aydın

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İstanbulda ışıksız yer bulmak zormuş :) Aydınlatma konusunda çok bi fark göremedim. Ledler biraz daha tarz duruyor. Işıklı yerlerde ledler belli olmuyor. Sarılar kendini belli ediyordu. Işıksız yerlerde beyazlar güzel belli ediyor kendini. Sizce yeterli mi? 

i7rxXb.jpeg

wxwBiR.jpeg

Gw6DUe.jpeg

e0QXXl.jpeg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Işıklı yerde beyazın olmayıp sarının olmasının nedeni ledin ışık yayılma gücünün azlığı. Yakın mesafede güçlü ancak uzağa gitmiyor. Bu nedenle uzun yolda yağmur çamur sıkıntı olacak demektir 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İstanbul içinde kafi geliyor uzun yolda yetersiz. zaten kışın beyaz ışık iyi değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

İstanbul içinde kafi geliyor uzun yolda yetersiz. zaten kışın beyaz ışık iyi değil

Yokki bi abimiz h7 narva getirsin bize 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Maviyi naapam ben ya. Hem avukatlık bir iş için gelmen lazım buraya. O zaman getirsene ampulleri 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Maviyi naapam ben ya. Hem avukatlık bir iş için gelmen lazım buraya. O zaman getirsene ampulleri 

montajdayım yarın v(arva)idyo atarım

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İstanbulda ışıksız yer bulmak zormuş [emoji4] Aydınlatma konusunda çok bi fark göremedim. Ledler biraz daha tarz duruyor. Işıklı yerlerde ledler belli olmuyor. Sarılar kendini belli ediyordu. Işıksız yerlerde beyazlar güzel belli ediyor kendini. Sizce yeterli mi? 

i7rxXb.jpeg

wxwBiR.jpeg

Gw6DUe.jpeg

e0QXXl.jpeg

Eski halini bilmiyorum foto olsa daha net yorumlardik lakin ustte bir foto atmistim renkten baska hersey ayni gibi.

Uzun yol sikinti olur diyorum hala.

Mazdaya mercek operasyonu yapan yokmu hic :) Ben hala israrla xenon taraftariyim.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Eski halini bilmiyorum foto olsa daha net yorumlardik lakin ustte bir foto atmistim renkten baska hersey ayni gibi.

Uzun yol sikinti olur diyorum hala.

Mazdaya mercek operasyonu yapan yokmu hic :) Ben hala israrla xenon taraftariyim.

Bugün Halojenleri taktım . Aynı yere gidecem bu gece :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Birde csp.ile denemek lazım bence. Mercekte olsa odak noktası onemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

Birde csp.ile denemek lazım bence. Mercekte olsa odak noktası onemli.

Yavaş yavaş bakıyorum. Halojenlerin boyuna benzer almak lazım. Ama aliexpresste de baktım. Pahalı ürünler var. 360 derece küçük küçük led koymuşlar. Onların ekran görüntüleri de iyi gelmedi. 

bu işi arabalar nasıl yapıyor. Lede göre tasarlanan merceğin farkı ne? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

orjinal led farlar çoklu noktadan  yansıtma esasına göre dizayn edilir, led ampülü gözükmez. halojenler xenonlar tek nokta dan aynan yansır ampul de gözükür.

her led de her farda aynı aydınlatmayı yapmaz.

Mesela:

2005 fiesta farındaki led 2007 makyajlı farda aydınlatma yapmaz (kendim denedim ondan yazıyorum)

KA farını aldım ampülcüye gittim, led leri yaydık masaya deneye deneye en makul olanını alıp takmıştım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

orjinal led farlar çoklu noktadan  yansıtma esasına göre dizayn edilir, led ampülü gözükmez. halojenler xenonlar tek nokta dan aynan yansır ampul de gözükür.

her led de her farda aynı aydınlatmayı yapmaz.

Mesela:

2005 fiesta farındaki led 2007 makyajlı farda aydınlatma yapmaz (kendim denedim ondan yazıyorum)

KA farını aldım ampülcüye gittim, led leri yaydık masaya deneye deneye en makul olanını alıp takmıştım

Tasarım işi. Led ve mercek uyumu diyoruz yani. Tşkler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tasarım işi. Led ve mercek uyumu diyoruz yani. Tşkler 

Şu 9,8 litre tüketimi çekme ya, rahatsız oluyorum :( 

25 km çok düşük bir ortalama , Ben 35 altına düşmemek için üstün çaba harcıyorum :( 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben aydinlatma siddetinde cok bir iyilesme gormedim ama renk aldatiyor gibi geliyor.

Senin yorum nedir?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Şu 9,8 litre tüketimi çekme ya, rahatsız oluyorum :( 

25 km çok düşük bir ortalama , Ben 35 altına düşmemek için üstün çaba harcıyorum :( 

Bugün 10,5. ağlarsın :) istanbulda sürekli şehir içindeyim. Dur kalk trafik cadde sokak vs. O yüzden öyle. 

Metin Akbal yazdı:

Ben aydinlatma siddetinde cok bir iyilesme gormedim ama renk aldatiyor gibi geliyor.

Senin yorum nedir?

şöyle, ledler karanlıkta çok güzel ama aydınlıkta hiç belli değil. Yani sokak lambası varken led gözükmüyor. 

ledler sanki bi 5-10 metre daha kısa aydınlatıyor. Ama yağmurda nasıl davranır bilmiyorum. Kuru havada her türlü ikisi de iş görür. 

Şimdi başka marka deneyeceğim. Ampulun uzunluğu çipi vs önemli tabi. Belki uyanı bulurum

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yavaş yavaş bakıyorum. Halojenlerin boyuna benzer almak lazım. Ama aliexpresste de baktım. Pahalı ürünler var. 360 derece küçük küçük led koymuşlar. Onların ekran görüntüleri de iyi gelmedi. 

ışık kaynağından sonsuz sayıda foton çıkıp yüzeylerden sekerek mercek tarafından toplanıp, perde tarafından gölgelenip dışarı çıkıyor. zeminden sekip gözümüze gelen fotoları görmüş oluyoruz. sekmeyen yerler karanlık kalıyor ve göremiyoruz. işte ledin odak noktasına göre tasarlanan mercekler ledin yüzeyinden çıkan ışığı doğrudan dışarı yönlendiriyorlar yada kırıp geniş bir yüzeyden çıkamış gibi merceğin içinden geçiriyorlar. tamamen fotonların izlediği yol ile alakalı aydınlatmanın başarısı. o nedenle mesela, şerit halindeki ev işi aydınlatma ürünleri geniş alanı iyi aydınlatırken ( omnidirectional), nokta halindeki spotlar sadece baktıkları yeri aydınlatırlar (directional), yani amaçadığımız şey, omnidirectional kaynağı yönlendirmek olmamalı, zaten yönlü olanı küçük küçük açılarla tek tek belli yerleri aydınlatacak şekilde düşünmeliyiz. ( Audi A8) bizim yaptığımız eski usul filamanın yada gaz deşarj ampulünün aşırı parlak ışık kaynağını reflektör ile yayıp mercek ile toplayan sisteme görece az parlak ve odağı asla tutamayan led ampul ile çalıştırmak. o nedenle mesela CSP çipli ledler filamana daha yakın şeilde pozisyonlandıklarından açık farda yada mercekte "şimşek" xenon ledlerden çok daha iyi sonuç verirler.

sola elinizdeki büyük ledliyi sağa csp ledliyi takın, öyle 8 tarafıda aydınaltan 360 derece lede de gerek yok, farkı hemen görürsünüz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

ışık kaynağından sonsuz sayıda foton çıkıp yüzeylerden sekerek mercek tarafından toplanıp, perde tarafından gölgelenip dışarı çıkıyor. zeminden sekip gözümüze gelen fotoları görmüş oluyoruz. sekmeyen yerler karanlık kalıyor ve göremiyoruz. işte ledin odak noktasına göre tasarlanan mercekler ledin yüzeyinden çıkan ışığı doğrudan dışarı yönlendiriyorlar yada kırıp geniş bir yüzeyden çıkamış gibi merceğin içinden geçiriyorlar. tamamen fotonların izlediği yol ile alakalı aydınlatmanın başarısı. o nedenle mesela, şerit halindeki ev işi aydınlatma ürünleri geniş alanı iyi aydınlatırken ( omnidirectional), nokta halindeki spotlar sadece baktıkları yeri aydınlatırlar (directional), yani amaçadığımız şey, omnidirectional kaynağı yönlendirmek olmamalı, zaten yönlü olanı küçük küçük açılarla tek tek belli yerleri aydınlatacak şekilde düşünmeliyiz. ( Audi A8) bizim yaptığımız eski usul filamanın yada gaz deşarj ampulünün aşırı parlak ışık kaynağını reflektör ile yayıp mercek ile toplayan sisteme görece az parlak ve odağı asla tutamayan led ampul ile çalıştırmak. o nedenle mesela CSP çipli ledler filamana daha yakın şeilde pozisyonlandıklarından açık farda yada mercekte "şimşek" xenon ledlerden çok daha iyi sonuç verirler.

sola elinizdeki büyük ledliyi sağa csp ledliyi takın, öyle 8 tarafıda aydınaltan 360 derece lede de gerek yok, farkı hemen görürsünüz.

Valla abi doğru söylüyorsun. Merceğin şekline boyutlarına göre led en iyi sonucu verir ama biz de uydurma deneme yanılma bakıyoruz işte. Bu da son led denemem. Daha da uğraşmam :) 

elimde orijinal halojen, niken 4000x2 ve şimdi gelecek olan 4 taraflı samsung csp çipli led var. Bunları aynı yerde aracı hiç oynatmadan deneyeceğim. Bakalım sonuç ne çıkacak. 

bu arada gümrük acayip hızlanmış. 21 ekimde verdiğim sipariş dün ptt dağıtıma gelmiş. Pazartesi veya salı elime ulaşır. 165 liralık ürene 11+8 lira vergi yazmışlar. 

https://s.click.aliexpress.com/e/BE290Q8Kf

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...