İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Rölanti Sorunu

Muhammet Sarıçam

Recommended Posts

Muhammet Sarıçam

Cümleten hayırlı günler. Aracı yeni aldım. Malesef aracımda rölanti sorunu var. Devir düşüp kalkıyor. Bazen stop ediyor. Forumda bazı konuları okudum ama yine de sormak istiyorum size. Araçta seyir halinde ıslık sesi de var. Ustaya gösterdim. Baktığı gibi, bu araç bir yerden hava alıyor dedi. Zamanı yoktu çok bakamadı. Çözüm önerilerinizi bekliyorum. Hevesle alınan aracın böyle bir sorununun olması cidden can sıkıyor. Teşekkür ederim şimdiden

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan

Benim araçta da buna benzer bir durum olmuştu. Manifoldun iç kısmında motora giden hava hortumu yerinden çıkmıştı. Taktık düzeldi. Sonra tekrar aynı problemi yaşadık yine aynı yerden hortum çıkmış. Bir şekilde kelepçe ile tutturduk şimdilik sorun yok.

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
Rıdvan Turan yazdı:

Benim araçta da buna benzer bir durum olmuştu. Manifoldun iç kısmında motora giden hava hortumu yerinden çıkmıştı. Taktık düzeldi. Sonra tekrar aynı problemi yaşadık yine aynı yerden hortum çıkmış. Bir şekilde kelepçe ile tutturduk şimdilik sorun yok.

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu hortum karter havalandırma hortumu mu acaba?

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Muhammet Sarıçam yazdı:

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu hortum karter havalandırma hortumu mu acaba?

Emin değilim. İnternetten baktım o galiba.

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam

Bu hortumun yeri tam olarak tarif edebilecek olan var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tüm vakum hortumlarını ve başta enjektör olmak üzere motor içi elektrik tesisatını gözden geçirtin, gerçek bir ustaya. öncelikli işlem bu

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam

Gümrük girişli 4x4 modeosu olan bir usta buldum. İlk gözlem, hava hortumları yanlış bağlanmış...

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
(düzenlendi)

Hortumlar düzeltildi, kalorifer hortumları da iptal edilmiş onlar da düzeltildi karlorifer de artık her yöne üflüyor. İridium buji takıldı. Benzinde canavar, lpg de rölanti düşmesi gitti. Sadece biraz takılı kalıyoror sanki yüksek devirde. Bu kadar iş için de sadece 50 tl işçilik aldı. Allah razı olsun 🙏🏻

tarihinde Muhammet Sarıçam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam

Hareket halinde vitesi boşa atınca 2000 devirde sabit kalma olayına usta normaldir dedi. Bu modellerde böyleymiş. Durmadan düşmüyor devir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu ustalarda(!) böyle işte, atsan atılmaz satsan satılmaz

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

ustanin dedigi dogru bence. cunku aracta hiz sensoru var. sensorun bir gorevi de araç hareket halindeyken vitesi bosa atinca olumsuz bir duruma karsi rolantiyi guvenli bir bolgede tutar. arac durunca rolantiyi 900 e düşürür.

hiz sensorunun soketini cikarip deneme yaparsaniz hareket halinde devir 900 civarına dusecektir ama tavsiye etmem

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
Coşku Mert yazdı:

ustanin dedigi dogru bence. cunku aracta hiz sensoru var. sensorun bir gorevi de araç hareket halindeyken vitesi bosa atinca olumsuz bir duruma karsi rolantiyi guvenli bir bolgede tutar. arac durunca rolantiyi 900 e düşürür.

hiz sensorunun soketini cikarip deneme yaparsaniz hareket halinde devir 900 civarına dusecektir ama tavsiye etmem

Bana açıklaması şöyle oldu... Bu modelde yokuş kalkış desteği olmadığı içn fabrika bunu böyle ayarlamış. Yalnız iki gündür eski haline döndü araba. Boşa atınca ve durunca 900 altına düşüyor stop edecek gibi oluyor. Kısa manevralarda, özellikle park ederken  rölanti dalgalanıyor.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

manevralarda rolanti dusuyorsa direksiyon basinc musuru de devre disi olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
(düzenlendi)
Coşku Mert yazdı:

manevralarda rolanti dusuyorsa direksiyon basinc musuru de devre disi olabilir

Devre dışı derken? Bilgisayara mı bağlatmak lazım?

Bu arada, gaz kelebeğinde anormal birşey var mı sizce?

https://eksiup.com/p/a2245482topn

tarihinde Muhammet Sarıçam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

hayir kablo kopuklugu soketinin takilmamasi gibi bir durumdan bahsediyorum.

biraz kirli gorunuyor. sokup arka tarafini da temizlemek lazim. asil kurum orada birikiyor

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
Coşku Mert yazdı:

hayir kablo kopuklugu soketinin takilmamasi gibi bir durumdan bahsediyorum.

biraz kirli gorunuyor. sokup arka tarafini da temizlemek lazim. asil kurum orada birikiyor

tam olarak nerede bu müşür ben bakabilir miyim. Çok teşekkür ederim bu arada

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

mondeom yok ama netten bulup isaretledim

tam olarak nerede bu müşür ben bakabilir miyim. Çok teşekkür ederim bu arada

f2661913c59254b7d9955934e7c18e87.jpg

Yorum bağlantısı
Muhammet Sarıçam
Coşku Mert yazdı:

mondeom yok ama netten bulup isaretledim

f2661913c59254b7d9955934e7c18e87.jpg

Soket takılı yine de balata spreyi ile temizlerim. Çok teşekkür ederim. Lpg kitini değiştirdim. Şuan dalgalanma yok ama devirde takılı kalma var. Lpgci boğaz kelebeğini temizlet dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Onur Sayin

Arkadaşlar merhaba. araba sabit dururken rolantide çalışırken hafif gaza bastığımda rolanti düşüyor sonra yükseliyor bunun sebebi ne olabilir. 98 mondeo araç

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Onur Sayin yazdı:

araba sabit dururken rolantide çalışırken hafif gaza bastığımda rolanti düşüyor sonra yükseliyor

ani fakirleşme, manifold kontrolsuz hava alıyor olabilir, gaz kelebeği potans soketi tesisatı sorunlu olabilir ilk akla gelen. rölanti valfi ile hiç oynandı mı?

Yorum bağlantısı
Onur Sayin
Çağlar Bayur yazdı:

ani fakirleşme, manifold kontrolsuz hava alıyor olabilir, gaz kelebeği potans soketi tesisatı sorunlu olabilir ilk akla gelen. rölanti valfi ile hiç oynandı mı?

Yok abi valfe hiç dokunulmadi. bir önceki gün normaldi. bir sonraki gün sabah bu sorunla karşılaştım

Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Buji ve buji kablolarını kontrol ettirin. Rölantide çalısırken birden gaz verince patlama gibi ses oluyorsa buji veya buji kablosu sorunludur. Bugün çözdüm bende benim araçtaki sorunu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...