İçeriğe Yönlendir

Yaya Geçidi Önceliği

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan

Arkadaşlar yarın yurt genelinde uygulama olacakmış. Kazasız ve cezasız günler :)

20 bin yaya geçidinde 200 bin polis nöbet tutacak

Son dakika... İçişleri Bakanlığı'nca trafikte yayalara dikkat çekmek için yarın ülke genelinde eş zamanlı 'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz' kampanyasının başlatılacağı açıklandı. 20 bin yaya geçidinde 200 bin kişilik kolluk personeli, 1 gün süreyle 2'şer saat 'yaya nöbeti' tutarak, trafikte yaya önceliğine dikkat çekecek.

Son dakika... Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı, 2019'u 'Yaya Öncelikli Trafik Yılı' ilan ederek, ülke genelinde eş zamanlı 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere bakan yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, valiler, kaymakamlar, il ve ilçe jandarma komutanları, il ve ilçe emniyet müdürlerinin katılımıyla etkinlikler düzenlendi. Yapılan hukuki düzenlemeler ve başlatılan kampanya sonuç vermeye başladı. Trafik kazalarına bağlı yaya ölümleri, geçen yıla göre yüzde 34,5 oranla azaldı.

1 GÜN SÜREYLE 2'ŞER YAYA NÖBET TUTACAK

Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere, devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunun gösterilmesi amacıyla başta okullarda olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önü ile diğer yaya geçitlerinde, 'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz' sloganıyla etkinlik düzenlenecek. Yarın 13.00- 15.00 saatlerinde başlayacak etkinlikte, tüm il ve ilçelerde vali ve kaymakamlar ile sorumlu amirleri, farklı yaya geçitlerinde 'yaya nöbeti' farkındalık etkinliğine katılacak. 20 bin yaya geçidinde 200 bin kişilik kolluk personeli, 1 gün süreyle 2'şer saat yaya nöbeti tutarak, trafikte yaya önceliğine dikkat .

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bu sadece sürücülere göre olmaması gerekiyor bence. Işık’larda yaya İçin kırmızı yanıyorsa yayanın yola girmemesi gerekiyor girdiyse o yaya ya da ceza verilmesi uygun olur. İnşallah bunu da denetlerler.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sahilde yürür gibi geçen yayaya da ceza kesildiği gün medeniyetin geldiği gün olacak 

• Beğen 9
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bir kaçının üzerine tedbirli olarak sürdüğüm oldu 😊

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Arif Aykın yazdı:

Bu sadece sürücülere göre olmaması gerekiyor bence. Işık’larda yaya İçin kırmızı yanıyorsa yayanın yola girmemesi gerekiyor girdiyse o yaya ya da ceza verilmesi uygun olur. İnşallah bunu da denetlerler.

Polislerin yanında hatta uyarısına rağmen geçen yayalarda var :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Sahilde yürür gibi geçen yayaya da ceza kesildiği gün medeniyetin geldiği gün olacak 

Kırıtan herif gördüm yaya geçidinde. O derece :)

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Arif Aykın yazdı:

Zaten ışık varsa ve yayaya kırmızı yanıyor ise yaya beklemek zorunda. Işık olmayan veya ışık olup dikkatli geç uyarısı yanan yaya geçitlerinde yol hakkı yayanındır. 

Servet Aydın yazdı:

Aslında bazı yayalar sinir bozucu olabiliyor ama medeniyetin dediği kural bekleyeceksin. 😊

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Peki yayaya yaya gecitinde, kırmızı plakalı araçlarda yol verecek mi🤔 . Ben henüz kırmızı ışıkta durani bile görmedim. İşte bunu gördüğümüz gün medeniyet dedigimiz tanıya az birşey yaklaşacağız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Nöbetteyiz. :police: Fakat Avrupa standartlarına gelmemiz herhalde bi 15 yılı bulur.  :fiuw:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Kırıtan herif gördüm yaya geçidinde. O derece :)

Başımıza taş yağacak valla 

Eyüp Çetin yazdı:

Aslında bazı yayalar sinir bozucu olabiliyor ama medeniyetin dediği kural bekleyeceksin. 

Bir kaçına kapıyı açıp çay isten mi diye seslendiğim oldu 😁

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bolu'ya gidecek arkadaşlar yayalar konusunda dikkatli olsunlar. Ben bu kadar umursamazca yola atlayan yaya modeline hiçbir yerde denk gelmedim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yayalarda kendilerine ait trafik ışıklarına uysa keşke.

Sırf yaya geçidi olduğu için, kendilerine kırmızı ışık yansa bile 45 derece açı verip karşıya yaya yaya geçenler yüzünden bir türlü amaca ulaşılamıyor diye düşünüyorum.

Yanlış biliyorsam birisi düzeltsin. Trafik ışığı olmayan yaya geçitlerinde değil mi bu öncelik?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Recep Selim Kaya yazdı:

Yanlış biliyorsam birisi düzeltsin. Trafik ışığı olmayan yaya geçitlerinde değil mi bu öncelik?

Yukarıda yazdım. Bende öyle biliyorum. Işıklı işaret cihazı olan yerde yaya bekler kendisine kırmızı yanıyor ise. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Eyüp Çetin yazdı:

Yukarıda yazdım. Bende öyle biliyorum. Işıklı işaret cihazı olan yerde yaya bekler kendisine kırmızı yanıyor ise. 

Akan trafik haricinde, bilhassa dörtyollarda bekleyen bana denk gelmiyor maalesef. Özellikle sola dönüşlerde büyük risk oluşturuyorlar. Yolun ortasında kala kalıyorum. Arkamdan gelenin o esnada bana çarpmaması mucize. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Sefa Çelik yazdı:

Te allahım yaa, birşeyi de elimize yüzümüze bulaştırmayalım. 

Yaya geçidini icat edenler zebra ve pelikan diye ikiye ayırmış. Daha sonra pelikan da puffin tucan pegasus diye ayrılıyor ama konumuz değil. 

Zebra yaya geçidinde trafik lambası olmaz, yerde beyaz çizgiler olur. 

Pelikan yaya geçidinde yerde beyaz çizgiler olmaz, trafik lambası olur. 

Hem lamba koyup hem de yere zebra çizmek bize özgü bir tutarsızlık. Aynı, kavşaktan lambaları kaldırmak için icad edilmiş ada formülünde, ada yapıp yine lamba dikerek adada döneni durdurmak tutarsızlığında olduğu gibi. 

Yaya naapsın? Hatalı yaya geçidi yüzünden, içgüdüsel beyaz çizgiyi görüyor ve yola atlıyor. 

Burası D100 yolu, sıkıntılı kavsakdır halk araclar durunca direk gecmeye alısıkdır , trafık ısıgı şehir içinde cogu kavsakda kalkmısdır bolunun ıcınde yayalar artık direk adımını attımı durmak zorundasın bırde aheste aheste gecerler :)) biz alısdık artık şehir içinde 20-30 km  her an yaya atlar önune  orayı gecdımı arac sahıbı  döner kavsaga direk dalar  döner tabi misafir vs yabancı arclar yol vermedın diye kızar , oyuzden ben şehiriçinde transporterle geziyorum hem yaya görmen daha kolay hemde önüne kolay kolay arac atlamıyor atlayan olursa da takar gecerım :))

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ben yazın yedim yayaya yol vermemekten. 

Bir çok ilde yayalara da denetim yapılmış, ışığa uymayan yayalara ceza kesilmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yeri geliyor yaya oluyoruz yeri geliyor Şöför. Önemli olan trafiğin akışına göre davranmak. Yaya iken hızlı akan trafiğe sırf yaya geçidi var diye atlamıyorsam , Şöförkende karşı taraftan aynısını bekliyorum ama mümkün değil. 

Bu iş cezayla falan olmaz eğitim ile olur. Eğitim şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ankara Turan Güneş caddesini bilenler vardır. Yokuş olan 3 şeritli düz bir yoldur. Yaya trafiği çoktur. Her 50-60 metrede bir yaya geçidi vardır. Yaya önceliği için ceza yazıldığından beri çok fazla kaza olmaya başladı. Yayaya yol verirken arkadan çarpanlar oluyor. Bu nedenle arkadan geleni kontrol etmeden yol vermemek lazım. Hele yokuş aşağı tarafta fazladan dikkat gerekli. 

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
Erhan Doruk yazdı:

Ankara Turan Güneş caddesini bilenler vardır. Yokuş olan 3 şeritli düz bir yoldur. Yaya trafiği çoktur. Her 50-60 metrede bir yaya geçidi vardır. Yaya önceliği için ceza yazıldığından beri çok fazla kaza olmaya başladı. Yayaya yol verirken arkadan çarpanlar oluyor. Bu nedenle arkadan geleni kontrol etmeden yol vermemek lazım. Hele yokuş aşağı tarafta fazladan dikkat gerekli. 

Karşı tarafida çok farklı değil genelde karşıyı kullanırım zaten yoğun trafik ışıklardan geçer geçmez 10 metre arayla kaç tane geçit yapmışlar polis sabit duruyor diyr yol veriyoruz bu sefer arka kitleniyor , doğukent bulvarindada aynısı var ikeadan samsun yoluna doğru giderken birsuru geçit var ağaçlardan ortada duran insanlarda belli olmuyor 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nevşehir’de de Mustafa’nın ceza yediği yerde, durup yayaya yol verene arkadan çarpmışlar.

28b0369203d76e1ae73069f28baaa68c.jpg

• Beğen 2
  • Mutlu 2
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Trf. Kanununda yeni düzenlenen yaya geçidi maddeleri (74) trafik ışığı veya trf görevlisi OLMAYAN yaya geçitleri içindir.
Trf ışığı/görevlisi olan yerlerde, kavşaklarda bu maddelerden ceza yazılamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bolu'ya gidecek arkadaşlar yayalar konusunda dikkatli olsunlar. Ben bu kadar umursamazca yola atlayan yaya modeline hiçbir yerde denk gelmedim.

Kavga çıkmış.

http://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/turkiye/1616489/Bolu_da_yol_verme_kavgasi__Cocuklarinin_yaninda_dovduler.html?__twitter_impression=true

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yaya geçidi yok orada. Kedi gibi yola mı atladı acaba? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...