İçeriğe Yönlendir

Hyundai IX35 Akü Seçimi Konusunda Yardımınızı Bekliyorum

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar merhaba;

Forumda sanırım benden başka ix35'i olan yok :) Benden başka konu açan görmüyorum buy model ile ilgili. Neyse sadete gelelim.

Dün sabah işe gitmek için aracın başına geldiğimde aracın 4 lü sinyalleri yanıyordu. Yani yanıyordu derken sürekli açıktı 4 lüleri açınca ışıklar yanıp yanıp söner ya o şekilde değil bildiğin park lambası gibi yanıyordu. Ne zamandan beri o şekilde bilmiyorum. Kapıları akşam giderken kilitlemiştim sabah açıktı kapılar anahtara bastım tepki vermedi araba. Anahtarsız çalıştırma için düğmeye bastım arabada tık yok. 4 lü ışıklar hala yanıyor bu arada. Kadrandaki sağ-sol ok işareti de aynı anda ikisi de yanık vaziyette.

Dün gece şiddetli yağmur olmuştu acaba araç su mu aldı diye düşündüm ama pek mantıklı gelmedi. Kaputu açtım akü kutup başını söktüm ve ışıklar söndü. Tekrar taktım ışıklar bu sefer yanmadı ama gene araba kontak almadı. Ben de öylece arabayı bırakıp işe gittim.

Akşam gelince arabaya kontak aldırmaya çalıştım kadranlar geldi, klima geldi teyp açıldı sonra ekrandaki simgeler yanıp yanıp sönmeye başladı. Marş tabi gene almıyor araba. Ben de akünün bittiğine kanaat getirdim. Zaten ilk marş süresi uzun sürüyordu bir de marş esnasında farlar sönmeye başlamıştı.

Araçtaki mevcut akü şu

12MyH8NkBL6PKznkJwnr0XktNUnFk2j7m

Benim almaya niyetlendiğim akü bu

1_rCeZkgLF106oZOJvZiJ-EWFKWEk28sg

Ebat olarak aracın akü yerine uyumlu kontrol ettim. Fakat inci akünün sitesine girdiğimde benim araç için farklı bir model öneriyor ve onun fiyatı biraz daha tuzlu. Bu akünün fiyatı uygun geldi o yüzden bundan alasım var.

Fikirleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Servet Aydın yazdı:

Start stop yoksa al sorunsuz çalışır 

Servet abi benim de kafamı o karıştırıyor. Açıklama kısmına da böyle yazmışlar ama Start stoptan kasıt anahtarsız çalıştırma düğmesinin üzerinde start stop yazıyor ya o mu? Çünkü bu konuda piyasada bir kafa karışıklığı var. 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Bence de sıkıntısız çalışır senin akü 70 amper bu da 72 çok fark etmez . Start stoplu aküler bu fiyata değilki 1000 tl den aşağı alamazsın...

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Çok sağolun aldım aküyü tavsiyelerinizden sonra. Montajı bitsin sonucu yazarım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İx35 Blue sistem arabadır.  O modelde sürekli doldur boşalta dayanacak akü alın. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Emrah Altun yazdı:

Servet abi benim de kafamı o karıştırıyor. Açıklama kısmına da böyle yazmışlar ama Start stoptan kasıt anahtarsız çalıştırma düğmesinin üzerinde start stop yazıyor ya o mu? Çünkü bu konuda piyasada bir kafa karışıklığı var. 

Start stop sistemi, trafikte gerekli koşullar sağlandığında motorun stop etmesi, sonrasında yine gerekli koşullar sağlandığında start almasıdır.

Hayırlı olsun yeni akünüz.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Ali Darbaz yazdı:

İx35 Blue sistem arabadır.  O modelde sürekli doldur boşalta dayanacak akü alın. 

Doldur boşalt derken :) Tüm aküler zaten buna uyumlu değil mi? Neticede şarj dinamosu dolduruyor araç akülerini.

Tabi benim araç konusunda en bilgisiz olduğum konu bu akü konusuymuş onu anladım.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Sani Gerşon yazdı:

Start stop sistemi, trafikte gerekli koşullar sağlandığında motorun stop etmesi, sonrasında yine gerekli koşullar sağlandığında start almasıdır.

Hayırlı olsun yeni akünüz.

Teşekkürler.

Sarı sitede anahtarsız düğme üzerinde start-stop yazısını gören aracımda start-stop var zannediyor. Problem buradan kaynaklı :) :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Emrah Altun yazdı:

Doldur boşalt derken :) Tüm aküler zaten buna uyumlu değil mi? Neticede şarj dinamosu dolduruyor araç akülerini.

Tabi benim araç konusunda en bilgisiz olduğum konu bu akü konusuymuş onu anladım.

Hyundai şarj dinamoları rölantide şarjı minimum yapıp aküden besliyor sistemi. Fren veya kinetik enerji konumunda şarj başlıyor. Ali'nin dediği doğru. Diğer bir çok marka alternatör gerilimin sabitler. Ha bunun senin araçta aküye yapacağı bir şey varmı yok. Devam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

Emrah Bey araç ile alakalı genel düşünceleriniz nedir? benim de radarımda olan bir araç da.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Muhammed Lokman Tosun yazdı:

Emrah Bey araç ile alakalı genel düşünceleriniz nedir? benim de radarımda olan bir araç da.

Muhammed Bey bendeki araç karma sistem lpg li. Performans ve iç malzeme konusunda çok beklentiniz yoksa güzel araç. Geniş konforlu. Bagajı çok harika. Ben de sırf bagajı için vazgeçemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Engine Start ile Start Stop karıştırılıyor :)

Düğmeye basınca start, bir daha basınca stop olunca start-stop mu oluyormuş yani. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

Düğmeye basınca start, bir daha basınca stop olunca start-stop mu oluyormuş yani. 

O ne ki. Bi de iyi niyet garantisi devam eden araçlar var ilanlarda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Siz yetkili abiye benziyonuz :)

Start stop aracin, uygun sartlar meydana geldigi zaman kendi kendine stop edip tekrar calismasi degil mi?

Engine startta aracin dugmeden calistirilmasi degil mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaşlar akü geldi bugün bunu ben monte edebilir miyim acaba? Elim yatkındır böyle işlere. Ama sizin bir yol göstermeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kutup başını açabilmek için anahtarınız varsa yapabilirsiniz tabii ki.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Emrah Altun yazdı:

Arkadaşlar akü geldi bugün bunu ben monte edebilir miyim acaba? Elim yatkındır böyle işlere. Ama sizin bir yol göstermeniz lazım.

Uzun lokma lazım. Akünün alt tarafında sabitleme barası var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Servet Aydın yazdı:

Uzun lokma lazım. Akünün alt tarafında sabitleme barası var 

O zaman bana oto elektrikçi yolu göründü.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çıkan aküyü ne yapacaksınız? Onu da satın alıyorlardı.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Mahmut Yıldız yazdı:

Çıkan aküyü ne yapacaksınız? Onu da satın alıyorlardı.

Kim satın alıyor ki satayım hemen?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Emrah Altun yazdı:

Kim satın alıyor ki satayım hemen?

Elektrikçi alır, takma bedavaya gelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Aküyü elektrikçiye taktırdım. Takma-sökme işi kolaymış. Lokma takımım olsa ben de yapabilirmişim. Yabancı kaynaklardan akü ebatının 278 mm x 175 mm x 190 mm olduğunu teyit edip aküyü bu boyutta almıştım ama LPG beynini akü yuvasının hemen yanına monte ettikleri için aldığım akü yuvaya sığmadı. Biz de mecburen akü yuvasının kenarındaki 1cm lik çıkıntıları kırmak zorunda kaldık. Bu şekilde sorunsuz yerine oturttuk. 

Eski aküyü elektrikçiye bıraktım, montaj parası vermedim. Şimdilik sorun yok. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Arkadaşlar marşa basınca farlar sönüyor komple. Eskiden sönmüyordu? Bu normal mi? Eskiden olmayıp şimdi olması neye delalet olabilir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...