İçeriğe Yönlendir

Salon Aydınlatması İçin Şerit Led

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

Çok şükür evimizi aldık ama içinde bazı eksiklikler var.

Salona avize almadık mesela, inşaat firmasının avizelerini de istemedik. Şu an standart yapılmış spotlar var. Ortaya avize almadan önce fotoğrafta gözüken yerlere şerit led döşemek istiyorum. Uzun olacağı için çok yakabilir o nedenle tek çipli düşündüm. 17,5 metre led döşenmesi gerekiyor. Başka da bir şey bilmiyorum. Kaç amperlik trafo ve hangi ledden alacağım konusunda bilgilerinizi arz ederim.

4db99983a5b7128c183c8b0703980a90.jpg

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şerit led 17.5 merte. Her 1 metresi 20watt civarı. Ciddi elektrik harcayacak bilesin 

• Beğen 4
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Servet Aydın yazdı:

Şerit led 17.5 merte. Her 1 metresi 20watt civarı. Ciddi elektrik harcayacak bilesin 

Tek çip olanlar mı? Bir de üç çipliler var. Çokmuş yahu.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Teki üçü yok. Watt/metre hesabı var. Ayrıca 4 veya 8 noktadan voltaj verilecek. Yoksa şeridin başı ile sonu arasında Işık farlı olacak. Fan olamayan sürücü ısınacak, fanlı olan ses yapacak. 

Sani Gerşon yazdı:

Evin sigortası yapıldı ise @Servet Aydın dan bilgi alabiliriz.

Yapılmadıysa @Mehmet Ozyurek yapar, sonra Servet abi'ye gidebiliriz.

Teessüf ederim. Ne yaktım patlattım bu güne kadar 

• Beğen 1
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Teessüf ederim. Ne yaktım patlattım bu güne kadar 

Heeeç. Hepsi hurafe işte :p

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

4 köşeye 2 de ortalara LED atsak nasıl olur? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tek çipli ledin metresini 0,5 amper olarak hesapla
4 tane 5 amperlik trafo al. 4 köşeden paralel akım ver.
Ancak Mustafa Arıkan bu konuda çok tecrübeli ondan da bilgi alabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Tek ledli şerit ledlerin metresi 5W, 3çipli şerit ledlerin metresi 14W. Hesabını ona göre yapabilirsin. 
Sürücüyü 2 veya 3 tane kullanıp bölebilirsin toplam gücü. Zaten tek parça büyük bir sürücü tavandaki boşluğa sığmayacaktır. 
Şerit ledi silikonsuz iç ortam için olanlardan alacaksınız. Bir de ledleri zemine değil alçıpanın karşı kenar kısmına yaparsanız daha iyi ve homojen bir ışık elde edersin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mesela köşelere led yapmasam, 4,70 lik bölüme 3 metre, 3,70’lik tarafa da 2 metre döşesem 2 tane trafo ile işi çözerim o zaman ama acaba çirkin mi olur..

Bir de aydınlatma için tek çipli yeterli olur mu?

Selçuk Bakış yazdı:

4 köşeye 2 de ortalara LED atsak nasıl olur? 

Nasıl yani?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Emre Şimşek yazdı:

Mesela köşelere led yapmasam, 4,70 lik bölüme 3 metre, 3,70’lik tarafa da 2 metre döşesem 2 tane trafo ile işi çözerim o zaman ama acaba çirkin mi olur..

Bir de aydınlatma için tek çipli yeterli olur mu?

Nasıl yani?

Çok çirkin olur. Kesintisiz ve ne kadar homojen bir ışık elde edersen o kadar güzel görünür ve göze hoş gelir.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Peki bu ledler hep standart mı? Az yakanı yok mu bu meretin?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Emre Şimşek yazdı:

Nasıl yani?

Az yaksın diye 4 tane ledi köşeye 2 tane ledide ortaya atalım demiştim aslında ama Mustafa benim öneriyi kaldırdı çöpe attı 😀

Mustafa Arıkan yazdı:

Çok çirkin olur. Kesintisiz ve ne kadar homojen bir ışık elde edersen o kadar güzel görünür ve göze hoş gelir.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

1mt 12 v  ta mı 20 w?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

1mt 12 v  ta mı 20 w?

İyi bir mamul evet. Şerit ledlerin verimi yerlerde hâlâ 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Piyasada led yokken gizli ışığı 18/36W florasanlar ile yapardık. O zaman mecbur arada boşluk olurdu ve çirkin bir görüntü olurdu. 
Hepsi çok yakar derseniz 2-3 veya 4 parçaya bölüp bir tane 4 kanallı avize kumandası ile parça parça yakılabilir. Loş ışık istendiğinde bir bölümü yakarsınız. Misafir olduğu zamanlarda hepsini yakarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Abim evinde led spot kullanıyor. Onu düşünmez misiniz?

Şöyle bi şi:

https://www.tekzen.com.tr/tekzen-led-spot-5w-cob-sari-isik-beyaz-kasa-2780795

Bende bunlardan kullanıyorum. Tavana yansıyan beyaz ışık gözü çok yoruyor. Gün ışığı olunca da tavan ile uyumsuz. Köşelerde 30 derece beyaz var. Göze vurmuyor ışığı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Boşluksuz döşemeli, karşıya düzgünce yapıştırmalısın.
Bu düşündüklerinle aydınlanmayı unut. Sadece aksesuar olacak.
Abuk bir renk yapma, sıcak beyaz yap.
Aydınlatma için avize yap.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Doğrudan göze vurmayan ışık genelde gözü en az yoran aydınlatma şeklidir. Kendi evimde de farklı aydınlatmalar kullandım. Gözü en az yoran aydınlatma sırası ile ( az yorandan çok yorana doğru); gizli ışık, spot ışık, avize. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Bende bunlardan kullanıyorum. Tavana yansıyan beyaz ışık gözü çok yoruyor. Gün ışığı olunca da tavan ile uyumsuz. Köşelerde 30 derece beyaz var. Göze vurmuyor ışığı 

Ben sarı olarak verdim abi. Yani gün ışığı renginde.

Bir de philips'in ürünlerine de bakmalı. Çok başarılı:

https://www.lighting.philips.com/main/prof/led-lamps-and-tubes/led-spots

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mustafa Arıkan yazdı:

Doğrudan göze vurmayan ışık genelde gözü en az yoran aydınlatma şeklidir. Kendi evimde de farklı aydınlatmalar kullandım. Gözü en az yoran aydınlatma sırası ile ( az yorandan çok yorana doğru); gizli ışık, spot ışık, avize. 

Spotun derin tiplerinde Işık kaynağı görülmüyor. Sağolmuş şimdiki evin mütahiti çay tepsisi gibi ledleri döşemiş. Onlara da el atacağım zamanla 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

1mt 12 v  ta mı 20 w?

Oh MY GOD

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Renk olarak beyaz rengi bende tavsiye etmiyorum. Müşterilerimize de önerimiz hep gün ışığı oluyor. Tabi yine zevk meselesidir. Beyaz isteyenlerde fazlasıyla oluyor. 
Ledin ucuza kaçmayın. En az orta kalite bir marka tercih edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

olabildiğince sarı ışık kullanın. yine de halojen gibi olmayacaktır gözünüzün görmesi.

daha kötü olacaktır hep.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...