İçeriğe Yönlendir

I10 - Cıyaklama Sesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

İki sabahtır yağmur sonrası aracı çalıştırıp yola çıktığımda ilk 200 - 300 metrede cıyaklama sesi duyuyorum.  (Metal metali sürtüyormuş gibi) 

Bu sese arabanın motorundan gelmiyor ve devirden bağımsız. Aracının hareket etmesine mütakip ileri hareketle duymaya başlıyorum. 

Arabayı geri vitese takıp otoparktan yola çıkartırken bu ses yok. Vites bire takıp ileri gitmeye başladığımda sokağın sonuna kadar olan 200 300 m kadar bu sesi duyuyorum. 

SOkakğın başında frene basıp ana yolun müsait olmasına istanaden tekrar yola koyulduğumda ses ortadan kalkmış oluyor... 

Soru şu fren balatalarım bitmiş olabilirmi, yoksa yeni bir arızanın başlangıçlarımı. 

Not : bu sesi herkes duyamaz. benim gibi pimpirikli biri ancak sesi duyabiliyor.. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Fren kaliperini kontrol ettirin

benim jeepte kaliperin üzerineki yay kopmuş ileri giderken ötüyordu sürtüp geri giderken ses yoktu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

ciyaklama öndeki pervanenin bilyelerinden biri bozuk olabılır , eger ses sürtme ise ön fren balatan bitip balataüstunde sac takviye diske surtme yapıyordur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Erkan Işık yazdı:

ciyaklama öndeki pervanenin bilyelerinden biri bozuk olabılır , eger ses sürtme ise ön fren balatan bitip balataüstunde sac takviye diske surtme yapıyordur 

Abi fan kesinlikle çalışmıyor. Benim araba fan açması için 20 dk yoldan gelip park etmem lazım. ozaman açar :) Yada 3 dk trafikte kalmam lazım. 1000 motor arabada 1,2 litre i20 radyatörü koymuşlar. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Hafif frene basarak kalkın. Ses yine geliyor mu gelmiyor mu bakın. Disklerde çamur falan da kalmış olabilir. 

Ya da ileri geri biraz hareket yapıp frenleyerek durun. Yine test yapın. Ses kesiliyorsa frenlerle alakalıdır. 

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ali Darbaz yazdı:

Abi fan kesinlikle çalışmıyor. Benim araba fan açması için 20 dk yoldan gelip park etmem lazım. ozaman açar :) Yada 3 dk trafikte kalmam lazım. 1000 motor arabada 1,2 litre i20 radyatörü koymuşlar. 

Ali bilmiyorum ama fiesta 1,5 tdci 4 km de anca ısınıyor transporter koca araba 1 km de araba sıcak üflemeye baslıyor sanırım bazı aracların sıstemlerı farklı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya disk ve kaliper arasına bir şey sıkışmıştır, ya disk koruma sacı eğilmiştir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

mehmet abi bu arada golfun hayırlı olsun  yüksek sürüşe alışan biri golfe alısdımı acaba :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Öndekiler 2,5 yıldır aynı fren balatalarını kullanıyorum . Arkadakiler ise 5,5 yaşında. Hiç disk değiştirmedim. 5,5 yaşındaki balatalar bitmiş olabilirmi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öndekiler 2,5 yıldır aynı fren balatalarını kullanıyorum . Arkadakiler ise 5,5 yaşında. Hiç disk değiştirmedim. 5,5 yaşındaki balatalar bitmiş olabilirmi [emoji4]

Senin balatanın biteceğini sanmıyorum
Bir hipermilin balatası bitmez
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Yağmur sonrası dışarıda bekleyen araçların diskinde bu tarz görüntüler oluşabilir, ayrıca yağmurun şiddetine yağdığı zemine göre de toprak kum vs ise oda disk sıçradığında sizde frene bastığınız an bunları balatanın temizlediğini düşünürseniz ciyaklamalar olur. 

9Ua2f7.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Balata diske sürtüyordur. Balatanın arkasında metal bir klips gibi bir parça var onu kontrol et.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

El beceriniz nasıldır bilmiyoruz. Ben kendim değiştirdim. Sen değiştirdiysen ben de değiştiririm diyorsan bilemiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Arıkan yazdı:

El beceriniz nasıldır bilmiyoruz. Ben kendim değiştirdim. Sen değiştirdiysen ben de değiştiririm diyorsan bilemiyorum :) 

Ben yutubede bakayım. Ordan kafama yatarsa , balata değişimini programıma alayım :) 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ali Darbaz yazdı:

Öndekiler 2,5 yıldır aynı fren balatalarını kullanıyorum . Arkadakiler ise 5,5 yaşında. Hiç disk değiştirmedim. 5,5 yaşındaki balatalar bitmiş olabilirmi :)

Balatanın üstünde  0,5 cm lik bir sac var balata eger bitime yakınsa saca degme yapıyor disk buda 20-30 km hızla giderken cam acıp dınlersen veya cok dıkkat edersen sesi duyuyorsun ön lastigi sök bak 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

bitmez sende, bak önünde örnek ben varım :D 200 bin km. (13 yıl) fabrikasyon gelen orjinal baskı balata-disk-fren balatası kullanıldı, araç satıldı hala kullanılıyor, disk aşınması 1 mm.  o yüzden hipermilde sende balata bitiyorsa sat o arabayı çevreye faydan olsun sonra git Ford al :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sinan Akgöl yazdı:

Yağmur sonrası dışarıda bekleyen araçların diskinde bu tarz görüntüler oluşabilir, ayrıca yağmurun şiddetine yağdığı zemine göre de toprak kum vs ise oda disk sıçradığında sizde frene bastığınız an bunları balatanın temizlediğini düşünürseniz ciyaklamalar olur. 

Olayın özeti budur. Dağılabiliriz 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

bence arıza yok, eskime başlamış, rutin durum

Bunu deyince için şey oldu :( . Daha dün gibi aklımda bunun lansmanı yapılıyordu. Ben aldığım günü hatırlıyom. Nasıl arafta kalmıştım. Alsammı almasammı. :( Gözlerim yaşardı. Arabam eskimiş artık. Bir süredir farkındaydım ama kabullenemiyordum. :(

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ben ne yapayım, 13 sene önceydi daha dün gibi :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ben ne yapayım, 13 sene önceydi daha dün gibi :) 

Bu gün gelirken yaptığım frenleri saydım. Sandığından daha fazla fren yapıyorum. Bunun en büyük sebebi motor. Ayağımı gazdan çekince durmuyo araba. Sürtünme yok, kompresyona sokacak silindir eksik. Kasa zaten 1119 kilo. 

Birde İstanbulun magandaları freni çok kullanıyom abi.  

Üç te bile yavaşlamıyor araba.. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

fren isi youtube izleyerek yapilabilecek birsey degil. Tecrube ve ustalik gerektirir. Bir kez lazim olur ondada ise yaramazsa sıkıntı buyuk olur. Aman deyim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bu gün gelirken yaptığım frenleri saydım. Sandığından daha fazla fren yapıyorum. Bunun en büyük sebebi motor. Ayağımı gazdan çekince durmuyo araba. Sürtünme yok, kompresyona sokacak silindir eksik. Kasa zaten 1119 kilo. 

Birde İstanbulun magandaları freni çok kullanıyom abi.  

Üç te bile yavaşlamıyor araba.. 

fiesta 1165 kg. idi galiba, hemde dizel düşün, senin araba tipine göre çok ağırmış, bundan nasıl ekonomi bekliyorlarki, hem ağır hem güçsüz, tabiki motor kompresyon yapmaz,  sınıfına göre ağır geldi bana...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Bir süredir farkındaydım ama kabullenemiyordum. :(

Elin oğlu vicdansız işte.. Böyle pat diye söyledi :)

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...