İçeriğe Yönlendir

I10 - Cıyaklama Sesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Alpay Sumer yazdı:

fren isi youtube izleyerek yapilabilecek birsey degil. Tecrube ve ustalik gerektirir. Bir kez lazim olur ondada ise yaramazsa sıkıntı buyuk olur. Aman deyim.

haklısın bu konuda, hep tasarrufa yonelik kullanıma alışıp freni vs.herşeyi yumuşak kullanınca acil durumda basamıyorsun frene, aracı arada haşin kullanmak, uygun yerde sert manevralara frene falan basarak bu yetiyi tetikte tutmak lazım, sürerkende sürekli acil durum aklında olmalıki tetikte olasın o an geldiğinde zihnen hazır olasın, deneyimlide olsan arada kaçıyor kontrol, özellikle kompresyon yaparak durmaya alıştıysan debriyajada devir iyice düşene dek basmıyorsun, tabii buda fren yapsanda araç belli bir hıza düştükten sonra durmasına izin vermiyor, debriyaja geç bastığıdan araba rolantiye bile inse gitmeye çalışıyor, özellikle dizelse araç freni sert yapmadıysan hiç dinlemiyor çeviriyor motor, durmana 1 mt kaldıysa o metreyide yiyorsun ve küüt, 1 mt önce dursan kurtaracak olduğun yerde çarptığın bile oluyor, o yüzden alıştımalarda acil durumda önce debriyaja sonra frene asılmaya şartlandırın kendizi, özellikçe hiper mil yapayım diyenler buna hazır olsun.

Ben bazen bakıyorum bildiğim halde unutmuşum, debriyaj yok frendeyim ama debriyaja son ana kadar basmıyorum, sakat bir durum.... oto vites buna çare olucak sanırım...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Kasa zaten 1119 kilo. 

olamaz olmamamlı ama olmuş gerçekten de aşırı ağır? bu kg ile tüm hyper uğraşıları boşa gitmiş bence teknik olarak önce ağırlık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

olamaz olmamamlı ama olmuş gerçekten de aşırı ağır? bu kg ile tüm hyper uğraşıları boşa gitmiş bence teknik olarak önce ağırlık...

zaten her türlü fiesta , hiper değil übermill :) bu ağırlıkla duster a bile yenilecek bu ağır, adı yanlış olmuş, i10 değil a10 olmalı, ağır 10 :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Abi alıntı yapayımmm..

"Sayılmaz, hatta daha doğrusu değil. Benzinli kullanımda 6,5 litre/100 km civarında tüketim değerine sahip olan i10, LPG’li kullanımda 8,5 litre/100 km’nin üzerine çıkıyor. Hyundai’nin verilerine göre aradaki farkın 1 litre/100 km civarında olması gerekiyordu ama onun neredeyse 2 katı. Bu durumda LPG’li menzilin ancak 300 km’yi bulması (LPG tankının tamamı kullanılamıyor) bir sorun, ama asıl sorun LPG’nin de artık eskisi kadar ucuz olmaması. Kaba bir hesapla benzinli yerine LPG’li bir i10 alarak her km’de 10 kuruş, yani her 100 km’de 10 TL tasarruf etmiş oluyorsunuz. LPG kiti için, i10’u satın alırken ödediğiniz 4 bin TL’nin üzerindeki farkı kapatmanız içinse 40 bin km yapmanız gerekiyor. Yani LPG tankını 133 kere doldurduktan sonra kazanmaya başlayacaksınız."

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1120kg nedir yahu. 1.3 motorlu ka 890kg idi. Demek o zamanlar hipermil yapsam, 3.5lt ile falan gezermişim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

1120kg nedir yahu. 1.3 motorlu ka 890kg idi. Demek o zamanlar hipermil yapsam, 3.5lt ile falan gezermişim.

Valla ruhsatta yazan bu :) İnanmaz isen motor gücü ve motor hacminide bak :) 

V_yBfHYs98DD9amV30Qr6QVZ0yrnTzBskpC5xryX

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla ruhsatta yazan bu [emoji4] İnanmaz isen motor gücü ve motor hacminide bak [emoji4] 

V_yBfHYs98DD9amV30Qr6QVZ0yrnTzBskpC5xryXHauzmlFrZG2dZKLT43wvLz_KYCYtFt7SxI4wjetvlBbwEAe9fpprCFPyY-NlGBOmNnwW1WV1Yif0qS9zFQAGRSeVzsfKKGCE9tR1KPZmSXMQ3RTbWJh_G6knjXxeOVspxoBM14EatJwhhsWQWD97zW2JyXyqSaI0hGEFd2BjYdh0ANpDoYQG2qhIR5Vcx4CkGxrMHBETEj5h1xOg9qWNZ4rgEUXajk31YG6p-88IEp4u_lt_dduwL0jcBMaoDmUoY8WzZdj5me-8Fmf0wGmwIoj-IYDgzjS0wBnFigw-dvQBzHLB0lNg4UO_FAK5FiY1K31ahlJv3bkDiA0ZX1H6-Qe_ia0l5RPOTKRH6vtVjrqUDu585KyWwRilDEMy7J3S3qtFXWZly8B1QkqjWuxQgvu3gEAYh_atymu1TaieYNR_M8aF-bw_2xOWaS2ZrDC6yS1W42LmlzZmENNbdKM7oko79Q-UGJwBGBH3eBaw95YEFm6sVIpVToF65WdH8Ug5lVf9MauTuXIze1OU4KO5UatOjD2bzILtrREd6IV3KbAM_d1qfAYSI96Ff7_mm2szZpwk3vvKlGYnvlX9N2OGpoTrPVjBOT-iBhWNnmGPOqgvTtM7JOR-4zLyrz0cf0uk5vqIs2NCDumHNGg8ae6S4Zq49EEsogRcjlIB3054xnUKrkSBHpNiYnD6V_hUN_lqCiILzpE=w1019-h393-no
İnanmıyorum demedim ki? Gereksiz bir agirlik var alette.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Valla ruhsatta yazan bu emoji4.png İnanmaz isen motor gücü ve motor hacminide bak emoji4.png 

V_yBfHYs98DD9amV30Qr6QVZ0yrnTzBskpC5xryXHauzmlFrZG2dZKLT43wvLz_KYCYtFt7SxI4wjetvlBbwEAe9fpprCFPyY-NlGBOmNnwW1WV1Yif0qS9zFQAGRSeVzsfKKGCE9tR1KPZmSXMQ3RTbWJh_G6knjXxeOVspxoBM14EatJwhhsWQWD97zW2JyXyqSaI0hGEFd2BjYdh0ANpDoYQG2qhIR5Vcx4CkGxrMHBETEj5h1xOg9qWNZ4rgEUXajk31YG6p-88IEp4u_lt_dduwL0jcBMaoDmUoY8WzZdj5me-8Fmf0wGmwIoj-IYDgzjS0wBnFigw-dvQBzHLB0lNg4UO_FAK5FiY1K31ahlJv3bkDiA0ZX1H6-Qe_ia0l5RPOTKRH6vtVjrqUDu585KyWwRilDEMy7J3S3qtFXWZly8B1QkqjWuxQgvu3gEAYh_atymu1TaieYNR_M8aF-bw_2xOWaS2ZrDC6yS1W42LmlzZmENNbdKM7oko79Q-UGJwBGBH3eBaw95YEFm6sVIpVToF65WdH8Ug5lVf9MauTuXIze1OU4KO5UatOjD2bzILtrREd6IV3KbAM_d1qfAYSI96Ff7_mm2szZpwk3vvKlGYnvlX9N2OGpoTrPVjBOT-iBhWNnmGPOqgvTtM7JOR-4zLyrz0cf0uk5vqIs2NCDumHNGg8ae6S4Zq49EEsogRcjlIB3054xnUKrkSBHpNiYnD6V_hUN_lqCiILzpE=w1019-h393-no

İnanmıyorum demedim ki? Gereksiz bir agirlik var alette.

Abi sağda solda bir i10 bulursa kapısını aç ve kapa... Punto binen birine çok ağır geliyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Abi sağda solda bir i10 bulursa kapısını aç ve kapa... Punto binen birine çok ağır geliyor. 

İşte gereksiz, bende onu diyorum. Niye bu kadar ağır yapmış küçücük arabayı. Şase kuvvetli olsun yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

İşte gereksiz, bende onu diyorum. Niye bu kadar ağır yapmış küçücük arabayı. Şase kuvvetli olsun yeter.

Motoru bile 76 kilo. Şanzıman ortak üretim gibi bişey. Accent blue i10 i20 picanto hep aynı şanzıman. İçine fazladan dişli ve farklı oranlar yapıp yapıp takıyorlar. 

Örnek dizel accent 6 ncı vites oranı benim 5 nci vites oranım. İ10 göre sıfırdan  Optimizason yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ohoo motorda ağır, 1.4 tdci dizel kaç kg. bilinmi :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bence bir kantara sok aracı. Ruhsatta yanlış olabilir. Ağırsa da çok ilginç tabi. Ufacık araba nasıl o kiloda. 

bu arada ciyaklama sesi bu mu? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence bir kantara sok aracı. Ruhsatta yanlış olabilir. Ağırsa da çok ilginç tabi. Ufacık araba nasıl o kiloda. 

bu arada ciyaklama sesi bu mu? 

yahu arabanın kuru ağırlığı fabrika verisi bile 1050 kilo

Videoda ilk 10 saniyede olan ses cok benziyo

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aslında bu araba eskiymiş, neden ağır size ipucu, atası neymiş bakın :D

s-l1600.jpg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

yahu arabanın kuru ağırlığı fabrika verisi bile 1050 kilo

Videoda ilk 10 saniyede olan ses cok benziyo

İleri giderken yok da geri gelirken çıkıyordu. Ama şimdi ses kesildi. Büyük ihtimalle bir şey sıkışmıştı. Balatalar yeni çünkü m

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Aslında bu araba eskiymiş, neden ağır size ipucu, atası neymiş bakın :D

s-l1600.jpg

Tüm Türkiyede üretilen arabalar içinde %61 yerlilik oranı ile en fazla yerli olan arabalar sıralamasında 2 ci sırada i10 var abi. 

1 nci sırada tabiki i20 var. Onunda yerlilik oranı %62

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

%100 yerlide görürüz inşallah diyim ne diyim artık :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ali, bence de tarttır aracı. Ruhsata veya nete itimat etme. Cx3 bile ülkeden ülkeye farklı kg çıkıyor resmi sitelerinde hemde 5 10 kilo değil 200kg kadar fark oluyor. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

200kg kadar fark

Ne olduğunu biliyor muyuz abi farkın?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Ne olduğunu biliyor muyuz abi farkın?

Yanlış bilgi işlenmiş. Şaka gibi 

2.0 olanlar ile fark var sadece. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Yanlış bilgi işlenmiş. Şaka gibi 

2.0 olanlar ile fark var sadece. 

Maddi hata diyorsun yani :) Hiç bi şey olmasa da kesin bi şey olmuş o ruhsatlarda :p  

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Maddi hata diyorsun yani :) Hiç bi şey olmasa da kesin bi şey olmuş o ruhsatlarda :p  

Arabayı kantara sokarken saki fazla kaçmış sanırım 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yoksa arabaya yağlı benzinmi koymuşlar, kilo almış, 2T motorlumu bu alet yahu:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...