İçeriğe Yönlendir

Focus II - 4 İleri Otomatik Şanzıman (4F27-E) Yağı Tavsiyesi

Rıdvan Turan

Recommended Posts

Rıdvan Turan

Merhabalar arkadaşlar 2008 Benzinli Otomatik vites aracımın yağlarını değiştiriyorum. Motor yağını değiştirdim , Otomatik Şanzıman yağı arıyorum. Wikipedia da bu araç için Mercon V spesifikasyonunu istemiş. ATF'lerin hemen hemen hiçbiri bunu karşılamıyor. Sadece Ford Mercon olarak geçiyor. Tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler, iyi sürüşler.

Not : Servis wss m2c938 özelliğinde yağ kullanmamı söyledi. Litre fiyatını sorum 275 lira dedi. 7 Litresi ....Hesap yapmayı bıraktım :D 

ATF : Automatic Transmission Fluid ( Otomatik Şanzuman Sıvısı)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjinal yağ pahalıdır ama orjinal iyidir.klasik otomatikte muadil yağa güvnmem

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Aynı araçdan bendede var 6 yıldır kullanıyorum 3 sefer değiştirdim yağı ile filtresini petrol ofisinin atf sini kullanıyorum hiç problem yaşamadım her değişimde filtreyide deģistirdim yağ sanki 1 aylık yağmış gibi çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Korkmaz

bende 3 yıldır aldıgım gün değişmiştim mobil atf-320 koydurmuştum gayet güzel yağ gm dextron3 ford macron 3 güzel yağ 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Orjinal yağınız budur

Parça numarası: 4U7J M2C924 BA

EaJhEn.jpg

Bulamazsanız

Castrol Atf Dex II veya Dex III Multivehicle. Gerekli speci karşılar ve kaliteli yağdır.

https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/automatic-transmission-fluids/transmax-dex-iii-multivehicle.html

Pahalı gelirse Mobil Atf 320 de olur.

Değişim için 6 lt yağ gereklidir. Şanzıman filtresini değişmeyi unutmayın. Son olarak yılında ve km sinde düzenli değişim yapılmayan şanzıman yağı değişiminde bir takım sorunlar çıkması ihtimal dahilindedir.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Çağlar Bayur yazdı:

orjinal yağ pahalıdır ama orjinal iyidir.klasik otomatikte muadil yağa güvnmem

Benden önceki sahibi opetin yağını kullanmış haliyle içindeki orjinal değil.Amenna orjinal iyi lakin fiyatlar çok yüksek.

Koray Demir yazdı:

Orjinal yağınız budur

.............

Castrol Atf Dex II veya Dex III Multivehicle. Gerekli speci karşılar ve kaliteli yağdır.

................

işte bu yağlarda sadece mercon diye spek geçmiş. Eğerki sadece mercon yeterli olsaydı adamlar neden mercon , mercon v , mercon lv ve mercon  ulv diye spekler geçmiş kafamı karıştıran nokta burası. Birtek liqui moly atf 1200 de mercon v var başka yok. Bende liqui moly nasıldır bilmediğimden bu seçeneği düşünmedim.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Üretildiği tarihte gerekli onay Mercon idi. Sonradan güncelliyorlar Mercon V oldu yenisi mesela. İçinde fabrikasyon Mercon onaylı yağ vardır muhtemelen aynı yağdan devam edin derim.

Opetin yağı iyidir bu arada. Direksiyon hidroliğinde Atf’sini kullanmıştım memnun kaldım.

Yorum bağlantısı
Enes Ayan

Castrol sitesinde bu yağı gösteriyor Transmax DEX VI- Mercon LV

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Mustafa Ayıkoğlu yazdı:

Aynı araçdan bendede var 6 yıldır kullanıyorum 3 sefer değiştirdim yağı ile filtresini petrol ofisinin atf sini kullanıyorum hiç problem yaşamadım her değişimde filtreyide deģistirdim yağ sanki 1 aylık yağmış gibi çıkıyor.

Aynen PO ATF 3'te Mercon V karşılıyor. Çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Muhammed Emin

2009 titanium var bendede şanjıman yağı eksilmiş eklemek istiyorum. Hangi yağı önerirsiniz.

bide yağı nereden ekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Muhammed Emin yazdı:

2009 titanium var bendede şanjıman yağı eksilmiş eklemek istiyorum. Hangi yağı önerirsiniz.

bide yağı nereden ekliyoruz.

hocam şanzıman yağ eksiltiyorsa bir yerlerde kaçak vardır yoksa başka türlü eksiltmez.bir an önce kaçağı da tespit edin. Eğer ki kaçak yoksa yağ zaten eksikmiş demek olur :) benim kafama petrol ofisi atf 3 yattı onu alacağım inş. arkadaşlar ve bir özel serviste mobil 320 yi tavsiye etti.2 arasında bir seçim yapaçağım önceliğimi petrol ofisinden yana kullanacağım.

Yağ , şanzıman yağ çubuğunun olduğu yerden huni ile ekleniyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...