İçeriğe Yönlendir

Akvaryum Hakkında Acil Yardım Eder misiniz ?

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

3 hafta önce 60 litrelik bir akvaryum aldım, şuan içinde 1 vatoz 1 yavru çöpçü balığı 3 erkek 3 dişi lepistes var, daha doğrusu 4 tane dişi vardı 5 dakika öncesine kadar. Su mercimeği sipariş ettim, sudaki nitratı ve zararlı maddeleri süzmesi için. Akvaryum forumlarında okumuştum. Hem yavru lepisteslerin, mercimek aralarına girip saklanabilmesi için, hemde suyu temizlemeleri için satın aldım. Bu sabah akvaryuma koydum, suyun üzerinde yüzüyorlar. Biraz önce balıklarıma yem verdim içeriye gittim 5 dakika bile geçmeden geri geldim, hamile dişi lepistesim suyun dibinde hareketsiz yan yatıyor. Karnı balon gibi şişmiş yan şekilde yatıyor. Normalde balık ölünce suyun üstüne çıkar diye biliyorum ama gördüğüm manzara balık şişik bir halde suyun dibine vurmuş yan şekilde yatıyordu. Balıklarda çok yem yemekten kabız olup mideleri şişiyor ve ölüyorlarmış, hamile diye karnının şişkinliğini önemsemedim, günde 2 kere yemliyorum. 2 gün içerisinde 3 4 defa elimi akvaryuma soktum, dün dip temizliği yaptım  iç filtreyi temizledim, bugün minik su mercimekleri filtrenin süngerini tıkayınca filtreyi kapattım dip pompasının geniş ağzını çıkardım filtrenin süngerinin olduğu yere dayayıp suyu pompaladım, filtreye yapışan küçük su mercimeklerini çıkardım. Balıklarıma akvaryumcudan aldığım yeşil kırmızı renkli yemlerden veriyorum, ekmek kırıntısı şeklinde. Kaynamış ıspanak yaprağı balıklardaki hazımsızlığa iyi geliyormuş diye okudum, 2 gün önce ıspanak yaprağını cezvede kaynattım suyun üstüne bıraktım balıklar gelip bi parça kopardılar ama yemediler.

Sorun şu, 

Balığım su mercimeğinden dolayı mı ölmüş olabilir, yada bu akılsız hayvanlar tokluk hissetmediği için patlayana kadar yiyor, kabız olunca vücutta bi gaz meydana geliyor ve balık ölüyormuş, benim balığımda çok yemekten mi öldü ? Karnı ağzına kadar yavru doluydu çok üzüldüm. Diğer balıkları da kaybetmek istemiyorum, kardeşim çok üzüldü. Bu konuda bilgisi olanlar acilen cevap yazabilirmi ? 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

En çok cogalan ama en çok olen balık lepistes. Yeni öldü ise karnını jiletle acın. Yavruların çoğu yaşayacaktır. Genellikle dogumdan önce olebiliyorlar

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

En çok cogalan ama en çok olen balık lepistes. Yeni öldü ise karnını jiletle acın. Yavruların çoğu yaşayacaktır. Genellikle dogumdan önce olebiliyorlar

Arabanı benzin dök yak deseler yakarım ama balığın karnını jiletle açamam. Okurken bile içim bi garip oldu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

5 dişiye 1 erkek iyidir. Muhtemelen erkek baskısı stresi ile öldü anne adayı. Olabilen durumdur. 

Yem kum gibi olacak neredeyse ve günde bir kafi normalde. 24 saat ışık açık ise de anne adayları için riskli oluyor. Uyuma olmadığı için yorgunluk ile de ölen var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Annemi güç bela ikna ettim kesiyor karnını

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

5 dişiye 1 erkek iyidir. Muhtemelen erkek baskısı stresi ile öldü anne adayı. Olabilen durumdur. 

Yem kum gibi olacak neredeyse ve günde bir kafi normalde. 24 saat ışık açık ise de anne adayları için riskli oluyor. Uyuma olmadığı için yorgunluk ile de ölen var. 

4 dişi 2 erkek almıştım erkekler çok yavruydu dişiler yetişkindi, bitane yetişkin erkek alayım dedim dişilerle yavru yapsın diye, erkek yavruların büyümesini bekleyemedim. Şimdi dişilerin biri öldü 3 erkek 3 dişi kaldılar. Işık sadece akşam 6 dan 10 a kadar açık gece uyurken kapatıyorum. Yatak odamda akvaryum

Ortada duran 2 tane top, yumurtalar. Ölü balığın karnını yarıp yavruları çıkarttık, boyunun yarısı kadar yavru yumurtası çıktı. Yoğurt kabına akvaryumdan su koydum yumurtaları içine attım, ne olacak şimdi bunlarb5967949daa9a5427f069a11c5d7571a.jpg

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Su kesinlikle dinlenmiş olmalı. Akvaryuma mümkün olduğunca el girmemeli. Ve lepisteslere fazla yem verilmemeli. Aç olduklarında dipte yem arıyorlar. Dipte yem aramayacak kadar veriyordum ben lepisteslere.
Yukarda da dendiği gibi en kolay çoğalabilen ve en kolay olebilen balıklar. Yavrulatirken de dikkat edin yavrularini yiyorlar [emoji23]

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Su kesinlikle dinlenmiş olmalı. Akvaryuma mümkün olduğunca el girmemeli. Ve lepisteslere fazla yem verilmemeli. Aç olduklarında dipte yem arıyorlar. Dipte yem aramayacak kadar veriyordum ben lepisteslere.
Yukarda da dendiği gibi en kolay çoğalabilen ve en kolay olebilen balıklar. Yavrulatirken de dikkat edin yavrularini yiyorlar emoji23.png

Akvaryuma eklediğim su minimum 4 gün dinlenmiş oluyor, 10 dakika önce yem verdim, bi güzel yediler şuan 10 dakika geçti zemindeki taşları kurcalayıp artık yemleri yiyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Lepistesler canlı doğuran balıklardır. Karnını kestikten sonra fotoğraftakiler yumurta değildir, demek ki yavrular ölmüş. Hamile olduğunu bildiğiniz lepisteslerin karınları iyice şiştikten sonra bir üreme kabına alın. Plastik üreme kabı ayrı satılır. Eğer normal kaba alırsanız anne yavrularını yer. Bir de doğuracak duruma gelen lepistesler dibe dalıp karnını kuma sürterek kaşırlar. Son olarak akvaryuma kesinlikle dinlenmiş temiz su koyup 2/3 oranında haftada bir temizlerseniz iyi olur, dip temizliği de yapılmalıdır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hüseyin Maviş yazdı:

Lepistesler canlı doğuran balıklardır. Karnını kestikten sonra fotoğraftakiler yumurta değildir, demek ki yavrular ölmüş. Hamile olduğunu bildiğiniz lepisteslerin karınları iyice şiştikten sonra bir üreme kabına alın. Plastik üreme kabı ayrı satılır. Eğer normal kaba alırsanız anne yavrularını yer. Bir de doğuracak duruma gelen lepistesler dibe dalıp karnını kuma sürterek kaşırlar. Son olarak akvaryuma kesinlikle dinlenmiş temiz su koyup 2/3 oranında haftada bir temizlerseniz iyi olur, dip temizliği de yapılmalıdır.

Fotoğrafı yakım çekemedim karnında birbirine yapışık minik yuvarlaklar vardı fotoğraftakiler onlar, yavruluk almadım daha akvaryumda yeni zaten 3 hafta oldu olmadı. Bitane balık dün akşam akvaryumun gizli bi köşesinde dibe inip olduğu yerde sağa sola kıvranıp hızlı hızlı nefes alıyordu, dişiler hep aynı belkide bu ölen balıktı o hareketleri yapan. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Yavruluk alırsanız iyi olur, elinizin altında bulunsun. Lepistesler 23-30 günde bir doğurabilirler ve doğururken izlemesi çok zevklidir. Bu yavrular küçük bir akvaryumda yaklaşık 1 aylık olunca ana akvaryuma alınabilir.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hüseyin Maviş yazdı:

Yavruluk alırsanız iyi olur, elinizin altında bulunsun. Lepistesler 23-30 günde bir doğurabilirler ve doğururken izlemesi çok zevklidir. Bu yavrular küçük bir akvaryumda yaklaşık 1 aylık olunca ana akvaryuma alınabilir.

Kurdaleyi bıçakla çekerek lüle lüle yapıp suyun üzerine koydum bitane yavru yakaladım içinde, aldım kabın içerisine koydum akvaryumun içerisinde suyun üstünde yüzüyor akvaryum suyu ile eşit ısıda olsun diye, yemi suyla ıslatıp parmağımla eziyorum hamur gibi oluyor suya atınca toz hale geliyor öyle besliyorum 5 gündür hiçbir sorun yok kabın üzerine tıklatınca sağa sola ışınlanıyor çok hareketli

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Japon hariç neredeyse hiçbir balık çok yiyip ölmez. Fazla yem suyun değerlerini bozar ve öyle kayıplar başlar. Lepistes yavruları doğum sitresindeki yorgun anneden kaçabilir ama diğerleri avlar. Bitki falan da bir yere kadar işe yarar. Benim akvaryumda 5 aydır hiç yavru büyümedi, geçen hanım doğum anını yakalamış bireyler yap diye bağırışınca anneyi kovaya ayırdım 17-18 yavru kurtardım [emoji4] 

Besleme ilk ay protein ağırlıklı olmalı, o yüzden yapabilirseniz canlı, uğraşamam derseniz kabuksuz artemia ile besleyin derim.

rotifish-decapsulated-artemia-yavru-yemi

Ekleme: bu kadar bitkide saklanamiyor yavrular. Anne önde doğuruyor, diğerleri Yavru ne olduğunu anlamadan kapıyor.

c8b5207777f90eb86ebc55dd42ea6cc9.jpg03131b4cd90b2d173fb8c116c26bbfde.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Caner İçmez

Kabızlık maalesef lepisteslerde çok sık görünüyor. Sürekli aynı yem yerine farklı yemler kullanın. Hamile balığın stres, yorgunluk gibi nedenlerden dolayı ölüm riski yükseliyor. Doğuma yakın ayırmanız anne için iyi olur. Hem yavruların sağlığı hem de annenin sağlığı için. Çünkü doğum sonrası dişi erkekler tarafından yoğun şekilde kovalanıp, rahatsız ediliyor.

Su mercimeği kaynaklı değil de eceli gelmiş diyelim artık.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

iyi uzmanlık lazım bu işe. ben çocukken komşu 2 tane hamster vermişti bakamıyoruz biz yoksa barınağa vereceğiz diye?! : :P

Neyse bunlar yavru yaptılar, anne beni bir ısırdı resmen dişleri parmağımı yardırdı, dedim hem vahşi hem gerizekalı, gerizekalı olacaksa bari akvaryum alayım. neyse bu hamsterleri petshop a verip balık aldık. renkli taş aldık. balıklar öldü. yeni balık aldık taşları değiştirdik akvaryum kurtlandı balıklar öldü. neyse yavaş yavaş ustalaşırken cama yapışan koyu renkli ilginç balıktan aldık, jaopn balıkları ile teleskop balıkları aldık. teleskoplar öldü japonlar şişkoladı onlarda öldü. lepistes aldık  neon aldık hepsi eninde sonunda öldü. bizim vantuz balığı kefal kadar oldu akvaryumcuya geri verdik artık sığmıyor diye, en sonunda. neyseki kedi aldık komşudan. o günden beri akvaryuma el süremdim yazık hayvanlara.

akvaryum işi fitness e para verip gitmemeye benziyor, akvaryumcu olayın maddi manevi tek tatmin olan tarafı :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Su dengeleri ve beslenme önemli akvaryumda. 5 yıl aynı Japon a baktım küçükken. Arada yıllarca baktığım ve yavru aldığım balıklar oldu (cüce vatoz, zebra, lepistes, salyangoz).Şimdiki balıklar ve karidesler 1 senedir bende, ekstra bir durum olmadıktan sonra yaşlanıp ölürler anca :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

5 dişiye 1 erkek iyidir.

Katılıyorum.

Dogan Arsiray yazdı:

hamsterleri petshop a verip balık aldık

İki de mandal verselerdi :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Su mercimeklerinden olduğunu zannediyorum 1 aya yakındır hiçbirşey olmayan balıklar, mercimeği koyunca teker teker ölmeye başladı bu sabah uyandığımda 1 tanesi suya batmış 1 tanesi suyun üz2rinde olduğunu farkettim :( satın aldığım adama yazdım böyle böyle oldu diye. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ebrar Tüfek yazdı:

Su mercimeklerinden olduğunu zannediyorum 1 aya yakındır hiçbirşey olmayan balıklar, mercimeği koyunca teker teker ölmeye başladı bu sabah uyandığımda 1 tanesi suya batmış 1 tanesi suyun üz2rinde olduğunu farkettim :( satın aldığım adama yazdım böyle böyle oldu diye. 

İşe yaradı ise sevindim. Birde aklına geldikçe akvaryumcudan balık alıp ekleme. Hastalık geçiyor bazen. Bir anda hepsi gidebiliyor. Suyu ters osmoz yapan su arıtıcılardan alıp koy

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Katılıyorum.

Konu balık biz değil 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Yetişkin erkeğin haremi yıkıldı, şehzadeler anne karnında öldü. Akvaryum komple boşaltılıp yıkandı balıklar kovada duruyor. 2 3 gün bu şekilde boş tankta filtre devir daim yapacak faydalı bakteri üremesi için, kovadaki sudan bir miktar ekledim mayalaması için. İşlem tamamlandığında daha kaliteli bir yerden, saraya cariye takviyesi yapacağım. İnşallah daha kaybım olmaz. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Balıkların tamamı öldü vatoz hariç, 9 balıktan 1 tane kaldılar. Bakalım bekliyorum o ne zaman rahmetli olacak.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dedim dedim inanmadınız. :(

vatoz ölmüyor kocaman olur 2 senede. akvaryumcuya geri verin bence.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben ne dinlenmiş su ne de sebze meyve veririm lepisteslere. Ayda bir 70litre akvaryum suyunun 1/3'ünü boşaltır yenisini koyarım bitti. Bordo bereli bendeki balıklar 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...