İçeriğe Yönlendir

Güneş Yanığından Muayenede Kalan Var mı?

Selçuk Tek

Recommended Posts

Selçuk Tek

Aracımı bu hafta Ankara İvedik muayene istasyonuna götürdüm. Muayene sonunda  aracımın tavanındaki güneş yanığının ağır kusurlu olduğunu ve muayeneden geçmediğini söylediler. Başına böyle bir durum gelen var mı?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ağır kusura neden olan maddeyi paylaşırsanız doğru yorum yapabilme ihtimalimiz artar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aracın rengi anlaşılamayacak derecede boya kötüyse normaldir. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Tek

Ağır kusur Araç özellikleri: aracın rengi farklı

Ersen Tapan yazdı:

Aracın rengi anlaşılamayacak derecede boya kötüyse normaldir. 

EsXt76.jpg

Tavan bu şekilde. Ben bu boya işini ilk defa duydum. Hiç denk gelmedim güneş yanığının ağır kusur sayıldığına 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Tüv maddesinde boya yanığı diye bir bölüm olmadığından araç renk değişikliği muamelesi görüyor. 
En hızlı ve kolay çözüm yolu tavanı kaplatmak gibi duruyor. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Tek
Ersen Tapan yazdı:

Tüv maddesinde boya yanığı diye bir bölüm olmadığından araç renk değişikliği muamelesi görüyor. 
En hızlı ve kolay çözüm yolu tavanı kaplatmak gibi duruyor. 

Hocam boya yanığı gibi bir madde yoksa nasıl bundan dolayı işlem yapabiliyorlar? Kanunda yokken olmayan birşeyden trafik cezası yemek gibi birşey bu. Nasıl olmayan bir trafik cezası yazılamıyorsa bu durumdada aracın muayeneden bırakılmaması gerekmiyor mu? Haksız mıyım acaba?

Araç 20 yaşında bir araç bu tarz deformasyonların olması gayet doğal. Trafiği tehlikeye düşürecek hiçbir engeli yok bu nasıl ağır kusur oluyor anlamadım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tavanda artık astar gözüktüğü için, farklı renk muamelesi yapmışlar.

Ağır kusur olması, ruhsata ters düşmesinden. Yoksa trafiği tehlikeye düşürecek bi şey yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Paslı arabalar geçiyor , bunun kalması saçma geldi.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

muayene teknikeri biraz insaflı davranabilirmiş, durum ortada keyfekeder yapılan birşey değil, folyo kaplatmak en mantıklı çözüm, boyatmayın bencede

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Ezik, çizik ve hafif paslanmalar; hafif kusur olarak geçiyor. Ama renk işin içine girince durum farklı olmuş anlaşılan. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Selçuk Tek yazdı:

Aracımı bu hafta Ankara İvedik muayene istasyonuna götürdüm. Muayene sonunda  aracımın tavanındaki güneş yanığının ağır kusurlu olduğunu ve muayeneden geçmediğini söylediler. Başına böyle bir durum gelen var mı?

Keşke ivedik yerine başka bir istasyona gitseydiniz. Şirket araçlarının muayenesini hep orada yaptırıyorum mecburi olarak. 

İstasyon olarak çok pislik rezalet bir yer. Olmayan yangın tüpünün tarihi geçmiş diye yazmaları mı kalmadı, frenciden çıkıp giden aracın frenlerini mi bozmadılar.. Ne ararsanız var orada. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Tek yazdı:

Ağır kusur Araç özellikleri: aracın rengi farklı

EsXt76.jpg

Tavan bu şekilde. Ben bu boya işini ilk defa duydum. Hiç denk gelmedim güneş yanığının ağır kusur sayıldığına 

tavan beyaz/gri olmuş yanıktan değil . sonuçta boya kalmamış bu tavanda

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

2 kutu sprey boya bunu çözer. artık boyalı olsa ne olur olmasa ne olur bu kadar eskimiş arabada. zaten tepesi yanık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu zemine kaplama yapmak için boya öncesi hazırlık işlmleri yapılacak , pahalı bir seçenek olabilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

aynı renk sprey boya hazırlattır, hafiften tavana sık muayeneden direk geç kardeş, hiç uğraşma, tabii  para harcamadan kolay yoldan halletmek istiyorsan, boyacı sana spreyi hazırlasın, fazla sıkmanada gerek yok, renk belli olsun  yeter....

para haracamadan en kolay yol bu, zararıda yoktur, nasılsa boyanacağında zımpara yiyeyecek, kaplama yaparsan onda daha çok işlem gerekir, bas spreyi devam et :)

boyayı tek seferde boca etme, önce fazla sıkmadan bir kat at kurusun tekrar at, azar azar, sonra keyfine bak...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben olsam aynı renk plastidip uygulardım geçici olarak. O arabanın ilk sahibi olsam da, tavan boyanınca kendimi bile inandıramam takla atmadığına. 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile sonradan tavan takılanların çoğunda tavanda boya olmaz (kesme çıkma alınır, orta iç direklerden anlaşılır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Tek

Cevaplar için teşekkürler yarın sanayide bi dolaşıp fiyat alacam. Bakalım hangisi uygun olursa ona göre bir çözüm bulacağız artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Bence acemice yapılmış pasta işlemi çünkü aracın arka cam tarafı ( kolay ulaşılabilecek yer ) daha yoğun boya kalkması var.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Yapışkanlı etiketler var ya, onlardan da olabilir, bizim arkadaş tavanı etiketli kaplamayla kapatıp geçti muayeneden. 20 40 tl ye malolur.

Arkadaşların kaplama dediği şey farklı sanki.

gibi  https://urun.n11.com/diger/autofolyo-parlak-kirmizi-folyo-P313582453?Metre=1+Metre&En=40+Cm&gclid=Cj0KCQjw0brtBRDOARIsANMDykalGFl4O-IUf1lWlGptNpsazjVhDXQFGupwgLv4S7vAh5VQJSVvoO0aAk14EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Beyaz aracın tavanını siyah kaplandığında araç muayeneden kalıyor. Maalesef aracınızın da durumu çok farklı değil. Aracınızın durumu güneş yanığı değil tavanda boya kalmaması gibi duruyor. Oradaki arkadaş biraz inisiyatif kullanabilirdi ama kullanmamış.Aşınma olarak değil tavan rengi farklı algılamış.

Tüvtürk'ün kendi sitesindeki bilgiye göre 

Boyada çizik var, ‘Ağır Kusurmuş’, doğru mu?
Yanlış.
TÜVTÜRK, sadece aracın trafikte güvenli seyrine yönelik muayene yapmaktadır. Dış görünümü iyi değil, Kaportası çizik, Boyası aşınmış, Kaportada bazı eziklikler var, Kaportada bölgesel paslanma var şeklinde ağır ya da emniyetsiz kusur yoktur. Ancak Taşıyıcı parçalarda oluşabilecek paslanma ve yıpranma araç güvenliğini tehlikeye atacağından dolayı kusur olarak değerlendirilir. Kirlenme, paslanmadan dolayı aracın şasi numarası görünmüyor, okunamıyor vb. ise bu kusur olarak değerlendirilmektedir.

Tamir tadilat için de aracın aynı renginde bir reklamcıdan folyo çekmesini isteyebilirsiniz.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...