İçeriğe Yönlendir

Ön Cam ve Sensörler İlişkisi

Armağan Pekatik

Recommended Posts

Armağan Pekatik

Merhaba

hiç hoşlanmasam da malesef ikinci el 3008 gt line almak zorunda kaldım. 10 bin km de 2019 mayıs cıkıslı garantisi devam ediyor. 

Aldıktan bir gün sonra servise götürdüm çünkü cruise control ve akıllı far sistemi çalışmıyordu. Servis ön camın yan sanayi ile değiştiğini bu yüzden orjinali takılmazsa Bu sensörlerin çalışmayacağını söyledi. 

siz bu konu da ne düşünüyorsunuz? Size mantıklı geldi mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cam değişirken sensör yapısı için yer açılmış mı? Megane3'lerde mesela yağmur sensörünün çalışması için özel bi jel de kullanılmalıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sensörler sökülüp yeni cama aktarılırken bozulabikiyor. Orjinal cam sensörle geldiği için çok pahalıydı focus da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Sani Gerşon yazdı:

Cam değişirken sensör yapısı için yer açılmış mı? Megane3'lerde mesela yağmur sensörünün çalışması için özel bi jel de kullanılmalıydı.

Bana servis camın yapısı ve kalınlığından bahsetti. Çok da anlamadım acıkcası. 

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sensörler sökülüp yeni cama aktarılırken bozulabikiyor. Orjinal cam sensörle geldiği için çok pahalıydı focus da.

Belki de söküp takarken bozmuşlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

oldukça mantıklı , cmda sensörler için ayrılmış özel yerler yok ise okumaz dış ortamı. umarım sensörler hala yerinde sadece cam hatalı?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Daha yaşı bile dolmamış araca neden yan sanayi cam takarlar anlayamıyorum. 😐

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Camdan cama ışık geçirgenliği, kırılma açısı gibi değişiklikler olabiliyormuş. Ford servisinde söylemişlerdi. Orjinal ile diğerleri arasında.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Vasfi Gişten yazdı:

Cam çatlar ve mesela yetkili servis 3 ay sonra gelecek diyebilir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Sani Gerşon yazdı:

Cam çatlar ve mesela yetkili servis 3 ay sonra gelecek diyebilir?

Kasko hasarsızlık bozmadan eşdeğer yedek parça değişimi sağlıyor. Üstüne para istiyor Orjnal cam için

Vasfi Gişten yazdı:

Sebep bu sanırım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Armağan Pekatik yazdı:

Kasko hasarsızlık bozmadan eşdeğer yedek parça değişimi sağlıyor. Üstüne para istiyor Orjnal cam için

Kaskodan kaskoya değişiyor bu durum. Orjinal cam sunan kaskolar da var ancak parça yoksa, neylesin Mahmut :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Armağan Pekatik yazdı:

Sebep bu sanırım

Kasko firmanızı değiştirmemizi  öneriyorum allianz gibi, mesela ford f kaskoda sınırsız orjinal cam değişimi var.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Cam gibi olmazsa olmaz bir parça için 3 ay bekletebileceklerini sanmıyorum kaldıki garantisi olan bir araç öyle bir durum olsa bile ikame araç vermeleri lazım bana göre 

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eşdeğer demek her özelliği de aynı olan demek, otomatik far vs çaılşmasını etkileyecek bir cam takılaamaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Kasko firmanızı değiştirmemizi  öneriyorum allianz gibi, mesela ford f kaskoda sınırsız orjinal cam değişimi var.

abi benim kaskom değil bunu yapan. Ben aracı almadan önce olmus

Çağlar Bayur yazdı:

eşdeğer demek her özelliği de aynı olan demek, otomatik far vs çaılşmasını etkileyecek bir cam takılaamaz

Takmak var takmak var abi sen de biliyorsun ülkemiz ustalarını

tarihinde Armağan Pekatik tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sadece far ve yağmur sensörü olan Focus 2 cam değişimi için 3 kere camciya gittiğim için adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı falan gibi hayati önem taşıyan sensörleri olan bir aracım olsa ön cam için orjinal harici değişim düşünmem bile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bazıları var ki şerit takip, yağmur sensörü, uzun far asistani, far sensörü olmayan aracının camını bu özelliği taşıyan camla değiştirip donanımlarını ekliyor :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Metin Akbal yazdı:

Bazıları var ki şerit takip, yağmur sensörü, uzun far asistani, far sensörü olmayan aracının camını bu özelliği taşıyan camla değiştirip donanımlarını ekliyor :)

Abi sadece cam değiştirip olacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Astarı yüzünü geçer

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Abi sadece cam değiştirip olacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Astarı yüzünü geçer
Sadece cam degismiyor, o donanimlar eklenip alt yapi hazirlanip cam degisince de aktiflestiriliyor zaten, astara bakan kim [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Metin Akbal yazdı:

cama ilaveten

ön camdaki bütün sensörler lidar kamera direksiyon arkasında kalan şerit takipli sasm modülü direksiyon sargısı  sinyal kolu arka kör nokta sensörleri ve modülleri dış dikiz aynaları ve bcm komple değişmeli :D

tesisatları çekilip bağlantıları yapılmalı ve aynı zamanda asbuilt data kodları ele geçirilip aktivasyon ve programlama yapılmalı işi bilen biri bile bunu tüm parçalar elinde olsun.15-20 günde anca montaj yapıp tesisat çekip bağlantı yapıp aktivasyonunu yapar. dikkatli temiz titiz çalışmak şartıyla maliyeti hiç söylemiyorum :d

Armağan Pekatik yazdı:

Cevabı verdim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Çok üzücü bir durum. Geçmiş olsun. Az kullanılmış 2. eli varken neden 0 a yöneleyim ki sorusuna cevap niteliğinde bir konu.

Acaba expertize sokmuş muydunuz? Cam aksamın orjinalliğine de bakmak var prosedürlerinde.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Oğuz Yılmaz yazdı:

Çok üzücü bir durum. Geçmiş olsun. Az kullanılmış 2. eli varken neden 0 a yöneleyim ki sorusuna cevap niteliğinde bir konu.

Acaba expertize sokmuş muydunuz? Cam aksamın orjinalliğine de bakmak var prosedürlerinde.

Ekspertiz var da öyle bir şeye bakmadılar. 
aracın sıfırını satsalar alacaktım zaten malesef ülkemizin durumu bu. çok tartışıldı Bu konu bayiler satmıyor

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Aldığım yer koşuyolu suzuki bayisi. Oraya getirdim cok ilgilendiler. Camcı sorun yok demiş tekrar servisle konusacaklarmış. Bana başka araç verdiler halledip haber vereceklermiş. 

camcı neye göre sorun olmadığını söylemiş anlamadım doğrusu :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Sonuç : Aldığım yer yetkili serviste sorunu çözmek için ne gerekirse yapılacağını ve herhangi bir ücret ödemeyeceğimi bildirdi. Bana full depolu bir yedek araç tahsis edildi. Gerekirse orjinal cam ile değişecek  
Suzuki Acıbadem kendilerini ilgilerinden ve iyi niyetlerinden dolayı cok teşekkür ediyorum. Bir söylemem ile ilgilendiler. Haftaya fln çözümü bekliyoruz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Focus3 sileceği 72cm diye geçiyor ama gerçekte 73.5cm.
Yan sanayi vs Focus3 silecek diye satılanların çoğu 70-71cm.
Belki bazı model ve donanımlarda fark etmiyordur ama tekno pakette üst sensörleri silmiyor.
Bu bile etkiliyken Sensörler için cam çok önemli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yılmaz Can Aktaş

Serviste çalışan arkadaşıma sordum evet orjinal camla beraber geliyormuş sensörler değişmesi gerekiyor dedi. Ancak dışarıdan da bulunabileceğini söyledi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...