İçeriğe Yönlendir

Farı Açmadan İçini Temizleme Denemesi ve Tavsiye?

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

İnternette güçlü mıknatıslarla bu işi yapıp söylediklerine göre iyi sonuç alanlar var ben bütün gün uğraştım ilk başta daha kötü oldu sonra nasılsa farı kaybettik düşüncesi ile değişik şeyler denedim içine soft99 bile döktüm 😬 en son biraz toparladım.

Farın ilk hali içten çok fazla buğulanmış  
odmg0m.jpg

VQ7VPn.jpg

lQD73X.jpg

Soldaki uygulama yaptığım sağdaki ellenmemiş olan 

nbD7j0.jpg

Resimler iyi gözüküyor buğulu yerler eskisine göre daha iyi oldu ama buğu olmayan yerlerde eskisine göre daha kötü oldu. Ayrıca bu işlem içten biraz çizdi farları ve diplere temizlenen tortular döküldü.

Şimdi İzmir’de çiftini 700tl ye satan biri var sizce fiyat olarak iyi mi ne dersiniz o takımı alıp benimkileri kaça giderse satmayı düşünülüyorum en az maliyetle yenilemiş olurum. Tabi o farların durumu satıcının dediğine göre iyimiş ama yakından bakmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Miknatisa temiz bir mikrofiber beze sardiktan sonra nasil kotu hale getirdi merak ettim. Tozlarimi toparlayip birakti ne oldu 🤔

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Yeni far alınacaksa mercekler de değişip güzel bi xenon yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yerinizde olsam iki farı da araçtan söküp evde içlerini karbonatlı suyla yıkardım. Hatta suyu doldurup 1 saat falan bekletirdimde. İçerisindeki tabakalaşmış yağ vs çözünür giderdi. Bu işlemden sonra kapakları açık şekilde ve o yöne bakacak biçimde bir gece bırakırdım kuruması için. Sonrasında ise cam bezleri var tüysüz, onlar yardımızyla bahsettiğiniz uygulamayı yapardım. iyice kuruduğundan nem kalmadığından emin olunca farların kapakları açık şekilde takar bütün ampulleri yakıp iyice ısınmasını ve kurumasını beklerdim. 1-2 saatte kururdu ve kapakları takardım.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Alpay Sumer yazdı:

Miknatisa temiz bir mikrofiber beze sardiktan sonra nasil kotu hale getirdi merak ettim. Tozlarimi toparlayip birakti ne oldu 🤔

İcindeki nem kir bir tabaka oluşturmuş ben sildikçe kabuk kabuk döküldü ilk başta beze fazla camsil sıkmamıştım bu sert tabaka daha çok yayıldı çizdi. Sonlara doğru morelim bozulunca daha fazla cam sil döktüm daha rahat çıktı kirler birde o ara mıknatıs bezden kurtuldu oda biraz çizdi. İçeri attığımız mıknatıs küçük olduğu icin bez çabuk kirleniyor ve güzel bir temizlik yapamıyorsun.

Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Yeni far alınacaksa mercekler de değişip güzel bi xenon yapılabilir.

Bunların elagance paketleri xenon ile geliyor far tasarımı aynı ama onlarda otomatik yükseklik ve far yıkama modülü var vize için ekstra uğraşmak istemiyorum. 11.11 de Philips led ampul alma düşüncem var uzun kısa sislere. Far performansı su şekilde bile beni tatmin ediyor.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Yerinizde olsam iki farı da araçtan söküp evde içlerini karbonatlı suyla yıkardım. Hatta suyu doldurup 1 saat falan bekletirdimde. İçerisindeki tabakalaşmış yağ vs çözünür giderdi. Bu işlemden sonra kapakları açık şekilde ve o yöne bakacak biçimde bir gece bırakırdım kuruması için. Sonrasında ise cam bezleri var tüysüz, onlar yardımızyla bahsettiğiniz uygulamayı yapardım. iyice kuruduğundan nem kalmadığından emin olunca farların kapakları açık şekilde takar bütün ampulleri yakıp iyice ısınmasını ve kurumasını beklerdim. 1-2 saatte kururdu ve kapakları takardım.

Mantıklı aslında kafama eserse deneyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Ü.Emre Kartal yazdı:

İnternette biraz araştırdım sanırım bu farı sökmek için komple tamponun sökülmesi gerekiyor o işte beni aşar 😑 en iyisi temiz iki far bulup bir yerde taktırmak. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Vasfi Gişten yazdı:

İnternette biraz araştırdım sanırım bu farı sökmek için komple tamponun sökülmesi gerekiyor o işte beni aşar 😑 en iyisi temiz iki far bulup bir yerde taktırmak. 

Çok zor bir işlem değil. Eminim çok fazla video da vardır, iki fara para vermeyi gerektirecek bir şey yok. Yazık yani :)

En kötü durumda sabah çok erken gidin bir kaportacıda söktürün, aracı bırakın orada alın farları akşama kadar halledersiniz, akşamda gidersiniz geri takarlar. Bir takım far minimum 750-1000 liradır. Birde alacaksınız belki nemlenecek bu defada aynı işin fazlasını ona yapacaksınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

700 liralık far orijinal xenon ise hiç düşünmem :D Ama xenon kit vs lazım.

Şunu yaparım zaten far değişikliği için tampon sökülecek. Gider söktürürüm, farı temizlerim kurtarmaya çalışırım, olmazsa gider o 700 liralık olanı alırım taktırırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bugün İzmir’de 3 tane çıkmacı gezdim ikisinin elinde yoktu olsaydı fiyatı ne olurdu dedim 1000 tl nin üzerinde dediler. Elinde olan ise tanesine 700tl istedi ve far durumu kusursuz değildi. Bunları görünce çiftine 700tl isteyen kişinin yanına gittim git gel 100km mesafe ama gittiğime deydi hem 50tl indirim yaptı hemde iki tanede orijinal sis farı çerçevesi verdi. Farlar çok temiz ve az kullanılmış üzerinde ampulleri duruyor kendi başka model far taktığı için bunlar boşa çıkmış çok içime sindi farlar çok temizler. 11.11 de içlerine full Philips marka led alıp taktırmayı düşünüyorum.

odmEER.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bunları taktırdıktan sonra elimdekinleri satışa çıkartıcam bana maliyetleri dahada az olacak.

Metin Akbal yazdı:

Bu halojen mercek mi bixenon mercek mi?

Bunlara tasarım olarak halojende uyuyor xenonda uyuyor diyorlar farın alt kısmında xenon beynini takacak yer var ama bunlar halojen modeli. Zaten benim istediğimde halojen olması çünkü bende far yıkama otomatik yükseklik ayar tertibatı yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

far plastikleri dıştan fabrikasyon olarak çizilmeye ,UV ışınıza karşı kaplamalıdır, içine bez sürülmez çizer. içini bezle ovalayın diye kim tavsiye verdi?

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

far plastikleri dıştan fabrikasyon olarak çizilmeye ,UV ışınıza karşı kaplamalıdır, içine bez sürülmez çizer. içini bezle ovalayın diye kim tavsiye verdi?

Kimse tavsiye vermedi İçlerden buğulanma yapmış mat bir görüntü vardı benimde arabada ilk baktığım yerler farlar oluyor temiz cam gibi görüntü olması çok hoşuma gider youtube da far temizliği videoları izlerken denk geldi bu uygulama yapan kişilerde çok iyi oldu filan diyence zaten bana batan o görüntüden kurtulmak

için denemek istedim ama sonuç daha kötü oldu 😑

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Vasfi Gişten yazdı:

youtube da far temizliği videoları

herşey videoda görüldüğü gibi olmuyor maalesef, troll de çok.

hatırladığım en son çılgınlık dış siyah plastikleri pürmüzle yakıp düzelten adamdı mesela :rofl: inanaları çok kötü bir sürpriz bekler

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

herşey videoda görüldüğü gibi olmuyor maalesef, troll de çok.

hatırladığım en son çılgınlık dış siyah plastikleri pürmüzle yakıp düzelten adamdı mesela :rofl: inanaları çok kötü bir sürpriz bekler

Isıtıcı tabancayla yaptıklarını görmüştüm de pürmüz garipmiş :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Isıtıcı tabancayla yaptıklarını görmüştüm de pürmüz garipmiş :)

ısıtıcı tabanca da olabilir , ikisi de aynı oranda zararlı plastiğe

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

ısıtıcı tabanca da olabilir , ikisi de aynı oranda zararlı plastiğe

Peki beyazlamış plastiği eski haline getirmek için başka bir çözüm varmı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...