İçeriğe Yönlendir

Jetta 1.2 TSI Yağ Seçimi

Mustafa Erkan

Recommended Posts

Mustafa Erkan

İyi akşamlar arkadaşlar. Jetta 1,2 tsı aracımın 20,000 bakımını 2 yaşını doldurması ve garantisinin bitmesi nedeni ile dışarıda yaptırmak istiyorum. Gerekli malzemeler olan Yağ filtresi ve Hava filtresini Doğuş oto Bursadan orjinal olarak, Karbonlu Polen filtresini Bosch veya Mann filtre olarak dışarıdan almaya karar verdim. Ancak yağ seçimi konusunda okuduklarım kafamı karıştırmış durumda. benim ilk düşündüğüm yağ Castrol  Edge 5w 30 LL (Sıvı Titanyum ) idi . Ancak bazı forumlarda,  Mobil 1 ESP formula 5W 30 yağın yağ  yakmayı  çok azalttığı yönde görüşler var. VW ci arkadaşlar bu iki yağdan hangisini kullanıyorlar acaba?.

( Servisin kullandığı yağ Castrol Edge 5W 30 Professional Long Life III )  

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Ben Castrol bölge bayi ile görüştüğümde Professional Long Life III özel üretim olduğunu, VW grubu araçlara verildiğini bireysel satılmadığını söylemişlerdi. Castrol Edge 5W-30 LL yağın uygun yağ olduğunu söyledi. İsterseniz Liqui Moly yağını da bir araştırın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Professional Long Life III ile aslında hiç bir sorunum yok. Kendilerinden çok ta memnunum. Tek sorun  4 lt sine servisin 451  + 250  TL İşçilik yazması .  (Dışarıda satılmıyor ) Metro markette 4 lt Castrol  Edge 5w 30 LL  245TL ve yağı kendileri değiştiriyor:)  

Aslında kaliteli yağ ararsak Shell  helix ultra professional av-l 0w-30 da var ancak bu ürün her nedense hiç bir yerde satılmıyor. Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30  da oldukça tavsiye ediliyor.  Ama clubümüzdeki arkadaşların yorumları nasıl acaba ?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Vw504-507 onaylı iyi bir markanın herhangi bir yağını kullanabilirsiniz. 
mobil 1 esp 5w30 örneğin. 

Ya da Motul x-clean+

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Aşırı pahalı yağlara yönelmeyin, bakım aralığınız zaten düşük kalıyor çoğu yağ için. Önemli olan onayları karşılaması, onayları içeren bir yağdan alıp atıyorum 15000 yerine 10000 de değiştirmek daha sağlıklı olacaktır, özellikle şehiriçi kullanım fazla ise.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eski VW aracımda Mobil kullanıyordum. Yenisi VW değil,  aracım garantiden çıktı yine Mobil kullandım.

Kullanma klavuzundaki özellikleri (ACA C3 vs gibi) karşılasın yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

2 yaşındaki aracınızı yetkili servise götürdeniz daha kolay olabilir

LL3 yagı normalde avrupada 30 bin km gidiyor. Bizde servisler halk çok zengin oldugundan 15 bine indirdiler. 2009 da ilk passatı aldıgımda 30 bin kaldı gösteriyordu servis sayacı. İlk yazılım güncellemesi sonrası 15 bin gösterir oldu. O zaman kontrol etmiştim ll kullanılırsa 30, kullanılmazsa 15 yazıyordu bir yerde resmi dokümanda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Erkan yazdı:

İyi akşamlar arkadaşlar. Jetta 1,2 tsı aracımın 20,000 bakımını 2 yaşını doldurması ve garantisinin bitmesi nedeni ile dışarıda yaptırmak istiyorum. Gerekli malzemeler olan Yağ filtresi ve Hava filtresini Doğuş oto Bursadan orjinal olarak, Karbonlu Polen filtresini Bosch veya Mann filtre olarak dışarıdan almaya karar verdim. Ancak yağ seçimi konusunda okuduklarım kafamı karıştırmış durumda. benim ilk düşündüğüm yağ Castrol  Edge 5w 30 LL (Sıvı Titanyum ) idi . Ancak bazı forumlarda,  Mobil 1 ESP formula 5W 30 yağın yağ  yakmayı  çok azalttığı yönde görüşler var. VW ci arkadaşlar bu iki yağdan hangisini kullanıyorlar acaba?.

ben tiguanı alıp 1 hafta sonrasında  evin önünde sabah sentesi atlayınca, götürüp yaptırttığım eski usul usta, ki çok memnun kaldım hizmetinden, ben ilk jenerasyon tsi lere 10 30 koyuyorum demişti. ama dersenki 5 30 koyalım sen bilirsin dedi. bende ne biliyorsan öyle yap demiştim. castrol edge 10 30 koymuştu. şu ana kadar hiç eksiltme yaşamamakla birlikte yağı değiştirmeden önceki haliyle de bir fark görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Dogan Arsiray yazdı:

ben tiguanı alıp 1 hafta sonrasında  evin önünde sabah sentesi atlayınca, götürüp yaptırttığım eski usul usta, ki çok memnun kaldım hizmetinden, ben ilk jenerasyon tsi lere 10 30 koyuyorum demişti. ama dersenki 5 30 koyalım sen bilirsin dedi. bende ne biliyorsan öyle yap demiştim. castrol edge 10 30 koymuştu. şu ana kadar hiç eksiltme yaşamamakla birlikte yağı değiştirmeden önceki haliyle de bir fark görmedim.

10-30 soğuk yağlamada problem çıkarır diye düşünüyorum ama tercih sizin tabi.

Ben uzun süre 0w-40 (mobil1 new life) kullandım, en problemli seri olan BLG motorda, hiç problemsiz sattım 125 binde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

Yağ yakıyor şikayetine bi numara kalın yağ koymak çok geleneksel usta zihniyeti. Bu araçların yağ yakması eskdiğinden değil ki? Çok düz mantık gitmiş yanlış bir yaklaşım. Üstelik yakıt sarfiyatını biraz yükseltir. 

185 binde sattım passatı. yağ eksiltme yoktu. 5-30 castrol

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)
Mustafa Erkan yazdı:

Hocam ben jettamin en son bakimini kendim yaptim. Filtre grubunu silecek sepeti sitesinden aldim. Hepsi bosch marka. Yag filtresi, hava filtresi ve karbonlu polen filtresi icin 120 TL odedim. Urunler son derece kaliteli. Yagi ise mobil 1 esp formula 5w30 aldim 5lt. Onu da yazin 190 kusur TL ye aldim. Yagdan cok memnunum. Bursadaysaniz bakimini beraber yapabiliriz.. 

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

10-30 soğuk yağlamada problem çıkarır diye düşünüyorum ama tercih sizin tabi.

Ben uzun süre 0w-40 (mobil1 new life) kullandım, en problemli seri olan BLG motorda, hiç problemsiz sattım 125 binde.

çok çabuk ısınan bir motor olduğu için, bu sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. bir sonraki sefer, liquimoly nin yüksek ısıya dayanabilen pahalı yağlarından birini koymayı planlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Tevfik bey merhaba. Evet Bursada oturuyorum. Bakımı kasım ayının sonuna doğru planlıyorum, kanal bulup beraber yapabiliriz.  Çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Mustafa Erkan yazdı:

Tevfik bey merhaba. Evet Bursada oturuyorum. Bakımı kasım ayının sonuna doğru planlıyorum, kanal bulup beraber yapabiliriz.  Çok sevinirim.

Hocam ne zaman istersen. Bende gerekli olan alet edevat var. Kanala gerek yok. Yuksek bir kaldirim isimizi gorur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Seat forumuna üyeyim, imkanı olanlar motul koyuyor. Daha ekonomik isterseniz mobil 1 ESP formula 5/30. TSI motorlar için. Castrol edge son tercihleri oluyor genelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Geçen seneki bakımda Castrol  Edge 5w30 yağ kullandım, 10bin cıvarı yaptım 1 yılda. Yağ değişiminde lt olarak ölçmedik ama yağ çubundan bakınca gözle görünür aşırı bir fark yoktu. Yağ eksiltme daha çok aracı sık sık yüksek devir zorlayanlarda oluyor.
Bu bakım 
Motul x-clean+ kullandım. Yağdanmı yoksa filtredenmi bilemiycem(eskisi bosch yenisi mann) araç bir süre yatınca(soğuk motorda) 2 sn zincir sesi oluydu(servis bu duruma normal diyor tsi'lerde) bu ses çok nadir oluyor ve 1 sn sürüyor artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bugün Bursa sanayisinde yaptığım küçük bir araştırmadan sonra, Hava filtresi ve Yağ filtresini orjinal olarak servisten ( motor için önemli parçalar olması ve bol miktarda sahtesi bulunması nedeni ile  )   Polen filtresini ise Karbonlu Mann filtre olarak dışarıdan almaya karar verdim.

Yağ konusunda Mobil 1 ESP formula 5w 30 ile Castrol Edge 5w 30 LL arasında  biraz daha araştıracağım.

Bu arada, bugün yaptığım araştırmada gördüm ki Castrol Edge 5w 30 LL 4LT yağ 185 TL ile 279 TL arasında satılıyor .  Bu yağ işinde ya çok aşırı kar marjı var , ya da sahte yağlar piyasayı sarmış vaziyette. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Erkan

Bursada Özdilek gibi bir firmanin olmasi çok guzel bir ayricalik. Şöyleki magzadan 249 tl ye 4 lt castrol edge titanyum LL yagimizi aliyoruz. Yuruyus mesafesindeki dogus otodan 175 tl ye yag ve hava filresini aliyor ve ozdilegin lastik yag degisim bolumune gidip hic bir ucret odemeden yag. Yag filtresi ve hava filtresini degistiriyoruz. Mukemmel hizmet 10 numara 5 yildiz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Hocam 4 lt yag yetti mi? Benim cubuk max seviyeside olacak sekilde 4.3lt yag aldi motor.

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Tevfik bey 4 lt tam olarak yetiyor. Çubuk seviyesi şu an en üst seviyede. 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Ünal

konuyu hortlatmak gibi olacak ama Mobil 1™ ESP 5W-30 kullanan oldu mu hiç arabasında. daha önceki araçlarımda mobil yağ kullanıyordum ve gayet memnundum. yeni aldığım jetta 1.2 TSI aracımda da mobil yağ kullanmak istiyorum. Öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Ünal yazdı:

konuyu hortlatmak gibi olacak ama Mobil 1™ ESP 5W-30 kullanan oldu mu hiç arabasında. daha önceki araçlarımda mobil yağ kullanıyordum ve gayet memnundum. yeni aldığım jetta 1.2 TSI aracımda da mobil yağ kullanmak istiyorum. Öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben son 2 bakımda mobil 1 esp yağı kullandım. Hatta 1 hafta önce kendim yaptım bakımını. Mann filtre grubu ve mobil 1 esp 5 30 ile. Ben çok memnunum bu yağdan. Daha önceden liqui moly 4200 top tech 5 30 yağ kullandım, o da fena değildi ama en çok memnun kaldığım yağ mobil 1 esp 5 30. Tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...