İçeriğe Yönlendir

Megane - Akü Şarjı Düşük Hatası

Cihat Küçükay

Recommended Posts

Cihat Küçükay

Merhaba

Son bir kaç gündür araba çalışırken radyo birkaç saniyeliğine kesiliyor, telefon şarjda ise şarj kesiliyor. Ekranda akü şarjı düşük hatası veriyor. Ama arabada herhangi bir terslik göremiyorum. Neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Takılan telefonla alakalı olduğunu okudum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Çalışırken dediğinize göre bence alternatör veya şarj sisteminde de sıkıntı olabilir. Alternatör ve özellikle diyotlara yönelmek gerekiyor sanki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
akü son günlerinde
Aküyü 2 sene önce aldım. Bu kadar sürede biter mi?
Çalışırken dediğinize göre bence alternatör veya şarj sisteminde de sıkıntı olabilir. Alternatör ve özellikle diyotlara yönelmek gerekiyor sanki. 
Bende öyle düşünüyorum, bakalım tamirciye gitmeden önce ne yapabilirim?
Takılan telefonla alakalı olduğunu okudum.
Nerede okudunuz? Telefonum takılı olmasa da bu hatayı veriyor çünkü..
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Aküyü 2 sene önce aldım. Bu kadar sürede biter mi?

Kullanıma ve akü kalitesine bağlı. Normalde ömür olarak 5 senedir fakat araçta ekstra donanım varsa ses sistemi veya başka birşey 2-3 senede de bitebilir. Ama dediğim gibi akü şarj sistemine yönelmek gerekebilir!
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ben telefonu Bluetooth ile bağladığımda navigasyon ekranında şarj düşük uyarısı almıştım. Sonra baktığımda telefonun şarjı az kalmış onun uyarısını veriyormuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yanlış hatırlamıyorumsam akü ve şarj hatasını araç gösterge ekranında veriyor 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim aracımın orijinal aküsü 2.5 yılda bitti. Önce yol bilgisayarı sonra da sinyaller sapıttı. Arabayı stop edince tık dedi kaldı çalışmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu uyarıyı teyp ekranında mı görüyorsunuz kadranda mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Sani Gerşon yazdı:

Bu uyarıyı teyp ekranında mı görüyorsunuz kadranda mı?

Uyarıyı teyp ekranında görüyorum.

Son durum;

1- Telefonu bluetooth ile araca bağlamadan ve şarja takmadan 30 km yol gittim, arıza mesajı vermedi.

2- Telefonu bluetooth ile araca bağlamadan ama şarja takarak gittim, arıza mesajı vermedi.

3- Telefonu bluetooth ile araca bağladım ve şarja takarak gittim (Seviye %45), 5 dakika sonra teyp ekranında arıza mesajı verdi.

4- OBD ile araca bağlandım, akü voltaj düşük hatası yok. Hatta arıza mesajı yok.

Vardığım sonuç;

Telefonumda hızlı şarj özelliği var. Eğer telefonu kendi şarj cihazından daha düşük bir şarj adaptörüyle şarj etmeye çalışırsam telefon bana uyarı veriyor. Araç içinde sanırım aynı şey söz konusu, şarj voltajı daha düşük olduğu için teyp ekranında uyarı veriyor diye düşünüyorum. Eğer sorun aküden olsaydı kadranda akü lambası yanardı veya kadranda verirdi sanırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu sorun telefonun bataryası %30 altına düştüğünde oluşuyor. Yetkili serviste teyp güncellemesini yaptırırsanız bu çeviri hatasını düzelten yamayı alıyorsunuz.

Aküde sorun olunca, kadranda dijital kısımda yazı çıkıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Bende araçtan uyarı ışığı yandı sanmıştım. Araçta kırmızı akü uyarı lambası yanmıyorsa sıkıntı yok. Telefondaki uyarı telefonu bağlar aracı bağlamaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Buradaki uyarı bağlı cep telefonuyla alakalı bizzat ben de yaşamıştım Megane 3te. Araç aküsüyle ilgili bir sorun olsa hatayı kadranın ordaki dijital göstergede belirtirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...