İçeriğe Yönlendir

Fiat Freemont Hakkında

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

7 kişilik araç ararken bununda gördüm. Forumda esamesi bile geçmemiş sanırım. var mı araçlar ilgili tecrübesi olan? Duyum alan, kronik sıkıntılarını bilen? 2.0 sürekli dört çeker dizel motoru var. Dizele çok sıcak değilim ama konu fiat olunca bolca ustası ve parçası olur dedim. Ucuz da olur dedim. Multijet sağlam motor. 

araç ile ilgili internette de fazla bilgi yok. Kasa, makyaj donanım bilgileri vs

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şikayetvar’da oldukça fazla şanzıman arıza şikayeti var :( 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şikayetvar’da oldukça fazla şanzıman arıza şikayeti var :( 

Şikayet varda şikayet edilmeyen hiçbirşey yok.En son n11 şikayet etmiştim :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arıza olayını bilmem ama yakıt çok, bir ara kayınbirader niyetlendi sonra vazgeçti.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Şikayet varda şikayet edilmeyen hiçbirşey yok.En son n11 şikayet etmiştim :)

İnsanlar oraya derdi olmasa yazmakla uğraşmaz diye düşünüyorum. Çift kavrama zaten sıkıntılı iken bir de her iki şikayetten biri şanzıman ise bunu düşünmek lazım bence

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Arıza olayını bilmem ama yakıt çok, bir ara kayınbirader niyetlendi sonra vazgeçti.

İstanbulda şehir içi 10 litre civarı mazot yakıyormuş. Araç 2 ton. E200 tam otomatik lpg alsam 1/3 daha az tüketiyor. Evet fazlaymış. Tşkler. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İnsanlar oraya derdi olmasa yazmakla uğraşmaz diye düşünüyorum. Çift kavrama zaten sıkıntılı iken bir de her iki şikayetten biri şanzıman ise bunu düşünmek lazım bence

İllaki öyledir.Birde bu ülkede herkesi memnun edemessin.Şanzıman arızalarının çoğunluğunun kullanıcıdan kaynaklandığını düşünüyorum.Araç durmadan vites değiştirenler gördüm ben.Bizde bir dsg araç var.Bu yaz 10 bin km yol yaptık ve bu süre zarfında ani gaz tepkimesi hariç vites geçişlerini bile hissetmedim.Aynı şanzımandan şirkettede var ama onda vitesleri hissediyorum.Temiz kullanılmış mal temizdir.4 kere şanzıman revizyonu yaptırdım.Hor kullanılmış malıda düzeltmek mümkün olmuyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yakıt önemli ise 1.3 500l livingler var 7 kişilik. İşletme maliyeti freemont dan daha ucuz olacaktır.
Performans ihtiyacı var ise aynı modelin 1.6 dizelleri de var. Yada LPG lazım ise 1.4 motora LPG uygulanabilir. Yine 1.4tjet motorlu olanları var ama 7 kişilik modelde denk gelmedim. Ona da LPG uygulanabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selçuk Bakış yazdı:

Yakıt önemli ise 1.3 500l livingler var 7 kişilik. İşletme maliyeti freemont dan daha ucuz olacaktır.
Performans ihtiyacı var ise aynı modelin 1.6 dizelleri de var. Yada LPG lazım ise 1.4 motora LPG uygulanabilir. Yine 1.4tjet motorlu olanları var ama 7 kişilik modelde denk gelmedim. Ona da LPG uygulanabiliyor.

Ona da bakayım. Tşkler. 

Selim Bilgin yazdı:

Sıfır geldiğinde abim alacaktı vazgeçirmiştim. :) 

İçi sağlam kaliteli sade. Ve yayla gibi. Ama işletme maliyeti epey yüksek. Yakıt vergi lastik kasko hepsi yüksek olursa tercihlerden çıkıyor tabi

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

İşin şakası bir yana, geçenlerde ben de baktım. FCA ürünü olduğu için bir sıcak geldi önce, sonra detaylı araştırınca yürütme maliyetleri dolayısıyla mantıklı gelmedi bana da.

Gerekirse daha eski ya da az donanımlı ama daha dayanıklı seçeneklere yönelmek lazım, özellikle bu sınıfta, spor otomobil değil sonuçta ki nazı çekilsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

2013 de test edip beğenmiştim. Amerikan kırması İtalyan. Yakıt konusu göreceli ama kasa için normaldi ben 7 litre ortalama ile istinye sahilde gezmistim testte sanki yanlış olmasın. Donanım güzeldi. İçi ferah. Ama 2. El kaygisi varsa alınmaz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)

Dodge Journey ile tamamen aynı. Dodge Caliber marka aracada bakabilirsiniz.

tarihinde Tuncay Uludağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

2013 de test edip beğenmiştim. Amerikan kırması İtalyan. Yakıt konusu göreceli ama kasa için normaldi ben 7 litre ortalama ile istinye sahilde gezmistim testte sanki yanlış olmasın. Donanım güzeldi. İçi ferah. Ama 2. El kaygisi varsa alınmaz

Şanıman korkuttu. İstoç oto center’a gidip baktım. İçi gerçekten yayla gibi. Koltuklar deri ve çok geniş. Sadece vergi ve yakıt olsa tolere edilir. Fakat buna bazı tamir masrafları özellikle şanzıman, kaskosu, lastik boyutu pahalılığı da eklenince masraf yükseliyor. Fabrika verisi şehir içi 9’larda olması lazım. Ben çok trafikte kalıyorum istanbul’da. O rakama 1-2 litre koyduktan sonra tahmin etmiştim. Galerici de aynı şeyi söyledi. Araç yakıyor yani. Sağlam. Yakan araç zor bozulur derler. Öyle bir şey de var tabi :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

önceki aracımız dodge journey di konusu var burada. o araçta tamamen farklı bir ford/mazda şanzımanı ve VW PD140 dizel motoru vardı. Journeyin yalıtımı dizel motora göre çok kötüydü ve gövde yalıtımının tam aksine bir ticari araç kadar ses alıyordu motordan ( gövde yalıtımı müthiş iyiydi). freemont daha sessizdir o kesin. ancak iç mekanın kalitesi daha düşük.

otomatikleştirilmiş şanzımanların bakımı çok önemli, çok kritik hatta çünkü onarımı çok pahalı. multijet fiat motor kolay bozulan birşey değil.

freemont journeyin fiat chrysler ortaklığı sonucunda hala amerikada sattığı bir model ne ilginçtir ki. araç karakter olarak çok yumuşak çok konforlu çok geniş ve aile otomobili. ancak sıfır sürüş keyfi sunuyor. bakın sıfır diyorum, adeta eşek kadar bir fiat doblo gibi hissettiriyordu ve amacına uygun kullanılırsa seyahat etmek çok keyifli ve belkide E segmenti bir araçtan daha az yorucuydu. ancak park etmek, sıkışık trafikte manevra yapmak filan boyutları nedeniyle ve dar dönememesi nedeniyle gerçek bir problemdir. journey iki çekerdi buna rağmen düşük süratlerde yol tutuşu o kadar ağır gövde ve yumuşacık süspansiyone göre yeterliydi. ancak hızlanınca gerçekten çok korkutucuydu.

yani, aslında çok iyi bir fikir ancak eksik icra edilmiş bence. ucuz alınacaksa binilebilir. hatta 4 çeker olmasın otomatik te olmasın derseniz URBAN modeli var bozulma ihtimali daha az parçaların. aklınızda olsun, akü biterse 15 nolu sigortayı sökmeden atlama yaparsanız multimedia ünitesi yanıyor!

Bana deseniz mesela,aile arabası alacak olsan, journey alırmısın, düz vites olsa alırım derim. çift kavramanın acaba bugün bozulurmu hissi saçma sapan birşey bence. freemont alırmısın deseniz düz vites olursa yine alırım derim ancak fiyat çok önemli çünkü kolay satılan araçlar değil bunlar. ( tüm çift kavrama şanzımanlı ikinci el araç modelleri için aynını düşünüyorum artık) gittim tiguan aldım 4 çeker diye ve düz vites diye o derece önemli bence bir aracın güvenilirliği. gerçi sorunsuz ikinci el olmaz ama ihtimalleri azaltmak lazım onarımlar çok pahalı artık.

Tuncay Uludağ yazdı:

Dodge Journey ile tamamen aynı. Dodge Caliber marka aracada bakabilirsiniz.

içi aynı değil. ön konsol ve orta konsol değişik. koltuklar ve bagaj aynı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...