İçeriğe Yönlendir

Ibiza 5 - Yetkili Servis 10.000 km. Bakımı Tutarı

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

garantide ama garanti bakımla alakalı değilki, bakımda değişen sarf malzemeleri orjinal olup faturasıylada sabitse garantiyi etkilemez, yağ yağ filtresi hava ve polen filtresi değişimi kullanıcının yapabileceği şeylerdir, kendim evde yaparım istersem, tabii bizde bunu servise yada firmaya mahkemeyle kabul ettirmek zorunda bırakıldığımız için bu haldeyiz, uğraşmıyor kimse... 

kısaca zamanında yapılmak kaydıyla, sarf malzemelerinin değişimini dışarda yada kendin yaparsan garantiyi etkilemez, orjinal olacak ama yada onaylı olacak...

Evet ama toyota’da şöyle bir olay var. Garanti bittikten sonra parayla uzatmak istiyorsan bakımların serviste yapılması gerekiyormuş. Senin arabamının motoru şanzımanı hassas. O yüzden dedim :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet ama toyota’da şöyle bir olay var. Garanti bittikten sonra parayla uzatmak istiyorsan bakımların serviste yapılması gerekiyormuş. Senin arabamının motoru şanzımanı hassas. O yüzden dedim :) 

motor ve şanzımanda sınıfındaki en sağlamlardan dsg sandın herhal :p özellikle motor güzel, tork ağırlıklı yürüyen makina,yani düşük devirde çok rahat aracı götüren motor, böyle motorlar sağlamdır, motorsiklettede böyledir mesela, bknz. Honda motorsikletler, beygir düşük tork deli düşük devirde bile çok rahat yürür, sonuç evladiyelik motor...

garanti uzatmadada bakım şartı koyamazlar aslında, saçmalamışlar, zaten uzatma garantide normal garantiye göre kıvırma yüzdeleri %50 artıyor ve her nasılsa garantiye girmesi gerekenlerde kullanıcı hatasına giriyor, ben uzatmıyorum vallahi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Selçuk Keleş

Az kullanıldığından kilometresi dolmuyor yine de uzun zaman geçtiği için Ibiza'yı periyodik bakıma yetkili servise götürdük.

IMG_20230521_153813.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağ değişimi ayrı mı bakımdan o garip yani yağ değişmeyin diye bir bakım seçeneği var mı röno da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Velevki Malzemeleri dışarıdan almış serviste değiştirmiş, bskım ücreti malzemeleri yerine takma ücreti. Ford serviste yapmıştım poleni ve yağı dışarıdan alıp gitmiştim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yok bu seat. 

Ayakbastı parası bence :)

Fren hidroliğini değiştirmeye ne gerek vardı bilemedim 30.000 olmamış araca. 5. yılda mecburi galiba 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

bakım servisi ne demek

şöyle bir bakıyorlar ne kadar öpersek yer diye...

Selçuk Keleş yazdı:

Az kullanıldığından kilometresi dolmuyor yine de uzun zaman geçtiği için periyodik bakıma yetkili servise götürdük.

IMG_20230521_153813.jpg

bence yetkili servislerin bir diğer ayakta kalmasını sağlayan eleman karter tapasıdır.

taksana eskisini la?

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

değişim yazanların hepsi işçilik sanki 755 tl.

diğer tüm fiyatlar uçuk

yağ uygun değil (clio ise araç)

fren hidroliği öyle zırt pırt değişmez, habire kapağını açıp aa seviyesi tamamış diyip güzelce havalandırmadıysan tabii :D ben 12 sene sonra değişmiştim, soğutma suyuyla beraberki oda -35 di hala keyfe kederdi....

karter tapa polen filtresi ise ayrı konu, one öyle......

3.4 lt yağ 1300 tl yuhanzi, yahu uyumlu üst sınıf Mobil 1 esp formula P 6 lt. 1260 tl. 

yetkili servis devrini kapa bence...

Çağlar Bayur yazdı:

röno servisi kabul etmez

şuan dediğin gibi, ilk kavgamı yaptım ve servis defterini kapadım, zaten buranın servisi mimli, işi bilen elemanda klasik olarak kaçmış gitmiş, iş bana kaldı anlayacağın :)

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Yağ çok pahalı yazılmış. Harici maddeler yetkili olduğu için normal. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Cihangiroğlu yazdı:

değişim yazanların hepsi işçilik sanki 755 tl.

diğer tüm fiyatlar uçuk

yağ uygun değil (clio ise araç)

fren hidroliği öyle zırt pırt değişmez, habire kapağını açıp aa seviyesi tamamış diyip güzelce havalandırmadıysan tabii :D ben 12 sene sonra değişmiştim, soğutma suyuyla beraberki oda -35 di hala keyfe kederdi....

karter tapa polen filtresi ise ayrı konu, one öyle......

3.4 lt yağ 1300 tl yuhanzi, yahu uyumlu üst sınıf Mobil 1 esp formula P 6 lt. 1260 tl. 

yetkili servis devrini kapa bence...

şuan dediğin gibi, ilk kavgamı yaptım ve servis defterini kapadım, zaten buranın servisi mimli, işi bilen elemanda klasik olarak kaçmış gitmiş, iş bana kaldı anlayacağın :)

Araç İbiza. Biraz mecburiyetten (araç burda değil babam götürmek zorunda kaldı) yetkili servis oldu. Özel servis 2.000 civarı istemişti.

Reno da benzer rakamı istiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben hidrolikleri değişecek bi usta bulamadım ya. 

En son biri, değişmeyelim, antifriz olmayan motora antifriz koymak gibi etkiler yaşayabliriz dedi.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

En son biri, değişmeyelim, antifriz olmayan motora antifriz koymak gibi etkiler yaşayabliriz dedi.. 

hiçbirşey olmaz, sal 4 tekerin tapasından hidroliği, üstten 2 kutu hidroliği sürekli ilave et sonra sık gitsin, bitti gitti, basit işler için uğraşmayın yahu :D

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kendin değişsene abi, pedala basacak 2.kişi varsa zor değil. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Köksal Yılmaz yazdı:

Kendin değişsene abi, pedala basacak 2.kişi varsa zor değil. 

eski arabada tavsiye edeilmez :) yerine sabitlendiyse eskisini çıkartmak hortumları adapte edip bir büyük boy ara parça yaptırmak için aracın çekiciyle gitmesi gerekir. değiştirme daha iyi yani.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

organik antifriz ölçümde uygunsa değişmez

frenlerde sorun yoksa hidroliğin değişmeside pek gerekmez, havadan nem kaparsa olur ki kapalı devrede oda zordur

geçin bunları yahu :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

tanıdıktan bi portif bulursak gerisi kolay ama uzun sürüyor

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Doğan Arşiray yazdı:

eski arabada tavsiye edeilmez :) yerine sabitlendiyse eskisini çıkartmak hortumları adapte edip bir büyük boy ara parça yaptırmak için aracın çekiciyle gitmesi gerekir. değiştirme daha iyi yani.

Abi sen neyi değiştirdin, benim bahsettiğim fren hidroliği

Ali Cihangiroğlu yazdı:

organik antifriz ölçümde uygunsa değişmez

frenlerde sorun yoksa hidroliğin değişmeside pek gerekmez, havadan nem kaparsa olur ki kapalı devrede oda zordur

geçin bunları yahu :)

Abi sistem kapalıysa havadan nemi nasıl kapıyor?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

kapmıyor işte, sen hidrolik deposunu açıp seviyeye yakından bakmadığın dürece birşey olmaz, ben 13 sene sonra keyfe keder değişmiştim, en ufakl sorunda yoktu :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kapmıyor işte, sen hidrolik deposunu açıp seviyeye yakından bakmadığın dürece birşey olmaz, ben 13 sene sonra keyfe keder değişmiştim, en ufakl sorunda yoktu :)

Sorun olmadığını nasıl anladın abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Sorun olmadığını nasıl anladın abi?

elbette zamanla ama baya bir zamanla hafiften nem kapabilir ama kullanımda bunu anlamak zor, sorun olduğunu nasıl anlıyorsun mesela :)  hidrolik nemden su kaparsa zaten fren gücü düşer, kaliperleri bozar pas vs. yapar, çalışmada sorun kaçak vs. olur, bunlar yoksa pekte birşey olmaz...

ama kontol edeyim dersen ucuz basit bir aletle bakabilrsin, yada böyle diyim iş garanti olsun, hidrolik test cihazıya kontrol edersin, bak bakalım kaç senede bozuluyor...

100 lira gibi fiyatı var, al kenarda dursun :)

format:webp

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Köksal Yılmaz yazdı:

sınıyı boşaltmak için fren hortumunun kaliper tarafını sökmeyecekmisinin? orada aradaki metal parça sararsa değiştirmek eziyet.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...