İçeriğe Yönlendir

İranlı Devden Türkiye Yatırımı!

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin

İran'ın otomotiv firması Khodro Company (İKCO) Van'da fabrika kurma kararı aldı. Firmanın Türkiye'de satılan Samand marka otomobillerin üreticisi olduğu biliniyor. Khodro Firması 2009 yılında 688 bin adet otomobil üretmiş. Firmanın bünyesinde Peugeot ve Renault markalarının minibüs, otomobil, kamyon ve otobüs modellerinin de üretimi bulunuyor.

U3J1C7.jpg

İranlı yatırımcılar, uygulanan yaptırımların etkilerini azaltabilmek için yatırımlarını Türkiye’ye kaydırırken, Orta Doğu’nun en büyük araç üreticisi konumundaki İran’ın Khodro Company firması da Van’da fabrika kurmak için girişimlere başladı.

Bu kapsamda, bir süre önce beraberindeki heyetle Van’a gelen şirketin CEO’su Farshad Moqimi, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim ve kentteki iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.  Daha sonra, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yetkilileriyle görüşen Moqimi’nin “Van’da otomobil fabrikası kurma kararı aldıklarını” iletmesi, kentte heyecan yarattı.

Van Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsis edilecek 50 hektarlık alana kurulması planlanan fabrikada, ilk etapta yaklaşık bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

ÇOK CİDDİ BİR FİRMA OLDUĞUNU TESPİT ETTİK

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, yaptığı açıklamada, son zamanlarda İran ile söz konusu yatırım konusunda çok ciddi temaslarının olduğunu söyledi. Yaptırımlar nedeniyle İran’daki birçok firmanın fabrikalarını farklı ülkelere taşımaya çalıştığını, Van’ın da bu firmalar için en uygun yer olduğunu anlatan Bilmez, İran’daki birçok firmanın bu konudaki temaslarının devam ettiğini kaydetti.

İran’daki Khodro Company firmasının Van’da araç üretimi yapmak istediğini anlatan Bilmez, “Minibüs ve kamyonet üreten bir marka. Bu firmanın ekibiyle görüştük. Yaptığımız araştırmalarda ciddi bir firma olduklarını tespit ettik. Ardından bu yatırımcıları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yetkilileriyle görüştürdük. Firmanın yapacağı yatırımın diğer firmalara da örnek olmasını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

gnDRCQ.jpg

ÜRETİLEN ARAÇLAR TÜRK PATENTLİ OLACAK

Firma yetkililerinin fizibilite raporları ve projelerini hazırlamaya başladığını ifade eden Bilmez, yatırımın gerçekleşmesi durumunda yüzlerce insana yeni iş kapısının açılacağını vurguladı.  İranlı firmanın Van’da büyük bir yatırım yapmasının diğer yabancı yatırımcıları da etkileyeceğini belirten Bilmez, şunları kaydetti:

“Van, İran’ın batıya açılan penceresi. Van’ı tercih etmelerindeki temel neden, ana fabrikalardan çok uzaklaşmadan parçaların bir kısmını orada, bir kısmını burada ve bir kısmını da Kanada’daki fabrikalarında üretip nihai ürünün Van’da şekil almasını sağlamak. Üretilen araçlar Türk patenli olacak. Her ilde bir servisinin olması gerekiyor. Bu nedenle yaratacağı istihdam da çok ciddi bir rakam olacak. OSB bünyesinde onların gerekli gördüğü miktarda arsayı tahsis edeceğiz. Van, bölgenin cazibe merkezi. Burada yaratılacak istihdamla batıya olan göç de duracak. Van, altyapısı ve ulaşım ağıyla yatırım için çok uygun bir yer.”  Geçmişte yaşanan terör olayları nedeniyle iş adamlarının bölgeden uzaklaştığını anımsatan Bilmez, eski huzurlu günlerine kavuşan Van’ın son dönemlerde ciddi yatırım talepleri aldığının da altını çizdi.

YAPTIRIMLARDAN DOLAYI İRAN’DAKİ MARKALARDAN YATIRIM TALEBİ ALIYORUZ!

Van OSB Başkanı Mehmet Aslan;  “Van’da yatırım kararı alan otomotiv firması çok ciddi üretim kapasitesine sahip. Firmanın yetkilileri iki kez ilimizi ziyaret etti. OSB’nin stratejik konumu, lojistiği, altyapısından ve altıncı bölge teşviklerinden faydalanmak istiyorlar. Tüm kurumlarımızla bu yatırımcılara yardımcı oluyoruz. Hedefleri ilimizde 50 hektarlık alana 150-200 milyon dolarlık büyük bir fabrika kurmak. Bu da ilimiz için büyük bir yatırım olacak. Aynı zaman da 800 ile 1000 kişilik bir istihdam potansiyeli yaratacak.”  dedi.

Kaynak: AA

Sözcü.com

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

-2009- yılında 688 bin araç üretmiş ve işi bırakmış mı? 10 yıldır başka üretim yok mu? Hala o yıl ürettikleri stoğu mu bitirmeye çalışıyorlar? :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Önder Özcan yazdı:

-2009- yılında 688 bin araç üretmiş ve işi bırakmış mı? 10 yıldır başka üretim yok mu? Hala o yıl ürettikleri stoğu mu bitirmeye çalışıyorlar? :D

Belki Türkiye'de eritecekler. 😊 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Erzurum ‘da çok görüyordum. Peugeot ile birkaç farklılığı var. Gelsin fabrikayı kursunlar. Satılıp satılmamasına müşteri karar versin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Gökhan Albayrak yazdı:

Erzurum ‘da çok görüyordum. Peugeot ile birkaç farklılığı var. Gelsin fabrikayı kursunlar. Satılıp satılmamasına müşteri karar versin. 

Ben de Doğu'da çok gördüm. O taraflarda kullanılıyor. Piyasa açısından her haliyle olumlu bir şey.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

İran plakalı benim gördüklerim. Türk plakası pek denk gelmedi. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Gökhan Albayrak yazdı:

İran plakalı benim gördüklerim. Türk plakası pek denk gelmedi. 

Türk plakalı da var İran plakalı da. Daha önce Güney'den İran'a, İran'dan Güney'e giden yollar Bitlis'te kesiştiği için çok sık rastlardım orada çalışırken. 

Şöyle bir baktım da ilandaki araba hiç fena değil. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ikco-iran-mercedesi-90.000-orjinal-km-temiz-son-fiyat-pazarlik-yoktur-745141262/detay

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

2007-2008 yıllarında Ağrı da görev yaparken yerel plakalı çok sayıda Samand görüyordum. Onun da bir Avrupa firmasıyla ortak şasi üretimi olduğunu söylüyorlarlardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Eyüp Çetin yazdı:

Türk plakalı da var İran plakalı da. Daha önce Güney'den İran'a, İran'dan Güney'e giden yollar Bitlis'te kesiştiği için çok sık rastlardım orada çalışırken. 

Şöyle bir baktım da ilandaki araba hiç fena değil. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ikco-iran-mercedesi-90.000-orjinal-km-temiz-son-fiyat-pazarlik-yoktur-745141262/detay

Biraz daha güvenlikli olsa çok iyi olur, satılır da. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
M. Asım Kahraman yazdı:

2007-2008 yıllarında Ağrı da görev yaparken yerel plakalı çok sayıda Samand görüyordum. Onun da bir Avrupa firmasıyla ortak şasi üretimi olduğunu söylüyorlarlardı.

Peugeot'muş galiba. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Bunlar guncel sitesinde olan modeller.. Daha bi kac pick up, suv modelleri var (206 hb sedan, 207 hb sedan, 2008, Suzuki Grand Vitara). 

Üretiyor mu satiyor mu?

UoxQip.jpg

MjsT6h.jpg

9o0zMi.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

40 a 50 ye sıfır araba satsalar da alsak ahir ömrümüzde :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Samand 19 a sıfır idi focus 35 felan iken saman alevi gibi parladı ve bitti alanlar oldu. İzmitte bayisi vardı . yetkili servisi sanayi esnafı idi. Yalan oldu ikisi de.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sıfır km 405 ararsak İran'a bakabilirdik bi kaç sene evveline kadar.

Renault yaptırımlardan ötürü artık üretim yaptırmayacağını açıklamıştı yanlış hatırlamıyorsam.

euroncap'lere giriyor mu bu aletler?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Euroncap'e kadar gidebiliyor mu? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Gökhan Albayrak yazdı:

Biraz daha güvenlikli olsa çok iyi olur, satılır da. 

Eminimki kuş serisinden daha güvenlidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Sıfır km 405 ararsak İran'a bakabilirdik bi kaç sene evveline kadar.

Renault yaptırımlardan ötürü artık üretim yaptırmayacağını açıklamıştı yanlış hatırlamıyorsam.

İran ve Euro kelimeleri yan yana gelemezken :) adamların ellerinde olsa birbirlerini bir kaşık suda boğacaklar.

Arabam satılsaydı listemdeki araçlardandı. Neden kötülendi anlamadım. Fiyatına göre gerçekten iyi ve kaliteli malzeme.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

IKCO da neyin patenti varmış da bize satacaklarmış, yine otomotiv sektöründe garip bir haber

Bence ilgili oldukarı dal başka :mamba:

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Furkan Sumer yazdı:

Bunlar guncel sitesinde olan modeller.. Daha bi kac pick up, suv modelleri var (206 hb sedan, 207 hb sedan, 2008, Suzuki Grand Vitara). 

Üretiyor mu satiyor mu?

9o0zMi.jpg

Şu araba da çok bıçkın bakıyor. Hoşuma gitti. Uygun fiyatıyla piyasaya girerse neden olmasın. Duster kadar güvenliği vardır heralde.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Furkan Sumer yazdı:

@Servet Aydın abi acimamislar vurmuslar, kirmislar..

Oy oy oy. Videonun müziği bile cenaze müziği gibi veda müziği. Tek hava yastığı mı kaldı. O kadar çarpışma testi videosu izledim hiç kapısı böyle fermuar gibi açılanı da görmemiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Emrah Altun yazdı:

Videonun müziği bile cenaze müziği gibi veda müziği.

Titanic batarken bir,

Bu dagilirken iki..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Demek şasi pejodan da olsa büklüm büklüm olmasına engel değilmiş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Furkan Sumer yazdı:

@Servet Aydın abi acimamislar vurmuslar, kirmislar..

2000 model B sınıfı Fiesta polo vb nin bile kaza testleri bundan çok coook iyi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...