İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Arif Aykın

Aynı apartmanda oturduğum komşumda oda termostatı takmaya karar verdi. Durum şöyle gerçekleşti. Geçen gün oturmaya geldiler bizim ev sıcaklığı sabah 7 gece 11 arası 22 derece gece 11 sabah 7 arası 21 derece ayarlı. Geldiler oturmaya ev çok sıcak dediler bende hayır 22 derece dedim. Kombi 55 de yanıyor demirdöküm nitromix yoğuşmalı. Onlarda da aynı kombi var 38 de yakıyorlar ama ısınamıyorlar. Daha 9 aylık çocukları var.  Ben apartmanın son katında oturuyorum onlar 3. Katta oturuyor ve benim sıramda oturuyorlar. Yani ev büyüklüğü cam yapıları vs herşey aynı. Ben evimde rahatlıkla ısınıp keyifle uyurken onlar kendi evinde üşüyorlar ve aynı parayı ödüyoruz. Bana 240 tl geldi onlara da 235 tl geldi. Oda termostat farkı böylelikle kanıtlanmış oluyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mehmet Göktürk yazdı:

Alt katları boş mu

Yahut ust

İkiside dolu altkatta 3 çocuklu aile var, üstünde 1 çocuklu aile , onun üstü ben benim üstüm çatı😊

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sararmis kagit gecen sene bu ay, beyaz olan ise bu sene bu ay. Bu sene havalar biraz iyi gitti gerci ama yinede bu kadar fark eder mi bilmiyorum.

58 metrekup daha az.

Evde yapilanlar termostat takildi, petekler buyutuldu.50ad835e28caaae83dc81a4087950073.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Arif Aykın yazdı:

İkiside dolu altkatta 3 çocuklu aile var, üstünde 1 çocuklu aile , onun üstü ben benim üstüm çatı😊

Ben kendi adıma ikna oldum, başka açık nokta düşündüm bulamadım :friends:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Sararmis kagit gecen sene bu ay, beyaz olan ise bu sene bu ay. Bu sene havalar biraz iyi gitti gerci ama yinede bu kadar fark eder mi bilmiyorum.

58 metrekup daha az.

Evde yapilanlar termostat takildi, petekler buyutuldu.50ad835e28caaae83dc81a4087950073.jpg

Sizinde kargaz dı galiba abi Çorum olarak. Bende eski faturalar mevcut değil hiç saklamıyorum. Mail adresime istedim göndermiyorlar. Enerjisa dan mail yoluyla talep ettim fatura kesilince hem kağıt hem mail gönderiyorlar. Öyle olunca takip edebiliyorum. Bende geçen sene ki ödediğim fiyata göre oranlıyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sizinde kargaz dı galiba abi Çorum olarak. Bende eski faturalar mevcut değil hiç saklamıyorum. Mail adresime istedim göndermiyorlar. Enerjisa dan mail yoluyla talep ettim fatura kesilince hem kağıt hem mail gönderiyorlar. Öyle olunca takip edebiliyorum. Bende geçen sene ki ödediğim fiyata göre oranlıyorum.
Kargaz derken bina yapisi olarak diyorsun sanirim. Baska ne turlusu var bilmiyorum. Aliskanlik faturalar dolabin ustunde miknatisla yapisik durur. Bugunleri gormek icin duruyormus demekki [emoji16] Corumgazda da gorebiliyorum sanirsam ki.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Kargaz derken bina yapisi olarak diyorsun sanirim. Baska ne turlusu var bilmiyorum. Aliskanlik faturalar dolabin ustunde miknatisla yapisik durur. Bugunleri gormek icin duruyormus demekki emoji16.png Corumgazda da gorebiliyorum sanirsam ki.

Şirket aynı isim değişik faturalar aynı o yüzden dedim abi😊 Asıl sahibi Çorum gaz ama Karabük Kastamonu vs dağıtımı mevcut. Benimde dolapta ama atıyoruz hep😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Faturalar otomatik ödemede, geldiği gün bakılır, akşam atılır. Geçmiş faturalara bir yerden bakılıyorsa çok iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Kombi 40 dereceye ayarlı hiç dokunmuyoruz gece gündüz yanıyor. sürekli ısıtma suyunu 28-45 derece arasında tutuyor ev ısısı 21-23 derece arasında  değişiyor. elektrikte aylık 30 lira artış oldu doğalgaz ise 83 lira geldi. Sizce bu ev için para verip termostat alıp takmak mantıklı mıdır? Kombi sanırım modülasyonlu değil termostat kombiyi kapattığında motor çalışıp su basmaya devam eder mi? Aslında beni rahatsız eden tüketim değerleri değil kombinin sürekli çalışıyor olması. Çünkü kombi evin içinde sürekli bir ses var evde.

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Kombi 40 dereceye ayarlı hiç dokunmuyoruz gece gündüz yanıyor. sürekli ısıtma suyunu 28-45 derece arasında tutuyor ev ısısı 21-23 derece arasında  değişiyor. elektrikte aylık 30 lira artış oldu doğalgaz ise 83 lira geldi. Sizce bu ev için para verip termostat alıp takmak mantıklı mıdır? Kombi sanırım modülasyonlu değil termostat kombiyi kapattığında motor çalışıp su basmaya devam eder mi? Aslında beni rahatsız eden tüketim değerleri değil kombinin sürekli çalışıyor olması. Çünkü kombi evin içinde sürekli bir ses var evde.

Termostatın belki sizin evinizde doğalgaza değil ama elektriğe faydası olabilir :D Ev yeterli sıcaklığa ateşleme kesilecek, devir daim çalışmaya devam edecektir. Hatta çok sıcak olunca devirdaimde belirli bir zaman sonra çalışmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Evde tv bile yok sadece buzdolabı çalışıyor 7/24 bir bilgisayarımız var. İki çalışan eş, akşamları kullanılan ışık vs. en az 50tl geliyordu elektrik faturası tabi bu dediğim 6 yıl öncesi. Hyperman Ali abimize dünyaötesi olarak bakmaya başlıyorum artık :D

Evde kimse yokken açtığım doğalgaz da 50 tl gelmişti geçen ay. Gerçek faturayı bu ay göreceğiz bakalım :D

Benim kombi değişik çalışıyor.

minimumda açıyorum 70 dereceye kadar çalışıyor suyu ısıtıyor. sonra ateşleme duruyor deece 30a inince yeniden başlıyor 70 olana dek ısıtıyor. su devirdaimi hep var ama ateşleme sistemi böyle. başkalarında gördüğüm ise mesela 50 ye ayarladıysa 50 nin altına düşünce su sıcaklığı hop ateşliyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Köksal Yılmaz yazdı:

@Ali Darbaz elektrik faturası için ayrı konu bekliyorum :)

Mum ışığında romantik bir akşam yemeği yiyoruz, şöminemizin başında lattelerimizi içiyoruz bu esnada lambaları yakmıyoruz,, aile bireyleri ile sohbet ediyoruz tv açmıyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Motor durur. Kombinin dolabı varsa ince dekorasyon straforu ile İçeriden kaplayın. Ses duyulmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Metin Akbal yazdı:

Mum ışığında romantik bir akşam yemeği yiyoruz, şöminemizin başında lattelerimizi içiyoruz bu esnada lambaları yakmıyoruz,, aile bireyleri ile sohbet ediyoruz tv açmıyoruz :)

Dün geldi elektrik faturası 27 günlük 132.5 tl (şantiye elektriği). Nerden tasarruf edilir diye düşünüyorum da net bulamadım.

İgdaş doğalgaz faturaları ve detayları e devletten çıkıyor. Bu ay sonu mt3 üzerinden hesap yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Termostatın belki sizin evinizde doğalgaza değil ama elektriğe faydası olabilir :D Ev yeterli sıcaklığa ateşleme kesilecek, devir daim çalışmaya devam edecektir. Hatta çok sıcak olunca devirdaimde belirli bir zaman sonra çalışmıyor.

Termostat takınca kombiyi 55-60 dereceye ayarlamam gerekiyormuş pompa zaman zaman duracaksa elektrik düşer de bu sefer doğalgazda gereksiz bir artış yaşarmıyım acaba deneyeceğim 🤔 bu arada kombi modülasyonluymuş.

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Termostat takınca kombiyi 55-60 dereceye ayarlamam gerekiyormuş pompa zaman zaman duracaksa elektrik düşer de bu sefer doğalgazda gereksiz bir artış yaşarmıyım acaba [emoji848]
Ona yorum yapamam :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çok az gelmiş bir şey yapmaya gerek yok bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Nerede yaşıyorsunuz? Bu arada termostat takarsanız kombi duracağından ses çok olmayacak ev içersinde. Aynı zamanda termostat almanız hem elektrik hem doğalgaz tasarrufu yaptıracak.

Termostat takınca kombiyi 55-60 dereceye ayarlamam gerekiyormuş pompa zaman zaman duracaksa elektrik düşer de bu sefer doğalgazda gereksiz bir artış yaşarmıyım acaba deneyeceğim 🤔 bu arada kombi modülasyonluymuş.

Yaşamazsınız ev sıcak olunca duracak tekrar soğuyunca yanacak sonuçta. Daha indirimli olacak doğalgaz tüketimi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Oda termostatı taktırmanız birçok açıdan mutlaka fayda sağlayacaktır, sadece tüketim yönünden bakmamak lazım. Mesela kombide çalışan her parçanın (pompa, fan vs.) bir ömrü var, en azından onların çalışma süresi bakımından daha uzun yıllar hizmet etmesi, evde daha sessiz bir ısınma şekli elde etme gibi... Bunun yanında belki olumsuz karşılayacağınız durum ise peteklerin uzun bir süre soğuk kalması olacak. Bazen peteklere dokunarak ısınma ihtiyacı duyuyor insan haliyle. Tabi termostat taktırırsanız uygun kullanma şekli kombi yanma sıcaklığını 55-60 derecelere ayarlamak olacak, yoksa pek bir avantajı kalmaz. Hızlı ısıtıp bir an önce yanmayı durdurmak hedeflenir çünkü.  En önemlisi ise evinizin izolasyonu, hızla ısınan ortamda sıcaklık korunuyorsa termostat fayda sağlar, ısı kaybı çoksa kısa sürede tekrar devreye gireceğinden termostat verimi düşecektir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
M. Asım Kahraman yazdı:

En önemlisi ise evinizin izolasyonu, hızla ısınan ortamda sıcaklık korunuyorsa termostat fayda sağlar, ısı kaybı çoksa kısa sürede tekrar devreye gireceğinden termostat verimi düşecektir.

Aynen düşündüğüm nokta tam da bu sürekli devreye girme ihtiyacı duyarsa bir anlamı kalmaz. Gerçi şu an en düşük ayarda yanması yetiyorsa yalıtımın işe yaradığını düşünüyorum. Binanın enerji kimlik belgesinde ısıtma c soğutma performansı a olarak ölçülmüş. Maliyet aynı kalsa da sessiz ısınma şekli için termostat takmayı deneyeceğim. Ali Bey tüm foruma tasarruf etme zehirini saldınız tebrik ederim 😂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...